Προς το περιεχόμενο

προβλημα με fx 6200?


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μολις εστησα επιτελους το νεο μου πισι και ξεκινησα να το τεσταρω να δω τι κανει. εβαλα να παιξω καποι παιχνιδι και ξαφνικα το ανεμηστηρακι του επεξεργαστη αρχισε να βαρει κοφτες! δουλευε στια 4500 - 5000 στροφες και εκανε πολυ φασαρια , πολυ ομως.αυτη τη στιγμη ειναι στις 1500 περιπου με θερμοκρασια επεξεργαστη 13 -14 βαθμους αλλα οταν παιζω το call of duty  εκτινασεται στις 5000 .ειναι φυσιολογικο αυτο ?? η χρηση cpu οσο παιζω δε ξεπερναει ττο 40 % και η θερμοκρασια ειναι κοντα στους 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι δουλευουν τα ''μαμα'' κουλερακια των amd. δεν εχεις κανενα πρόβλημα, και ουτε θα εχεις, εκτος απο φασαρια.

εγω οταν εβαλα επανω το δικο μου fx δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω το εργοστασιακό κουλερακι. μπήκε με τη μια μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοση φασαρια σε καινουριο μηχανημα το λυπαται η ψυχη μου! σιγουρα ομως λειτουργει σωστα?? ψυχει οντως καλα τον επεξεργαστη η να παρω καμια aftermarket ψυχτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανεμιστηράκια στους Bulldozers είναι δυστυχώς πολύ θορυβώδη.
Η θερμοκρασία που βλέπεις δεν είναι πραγματική. 
 

Δες περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω:

http://www.overclock.net/t/1128821/amd-temp-information-and-guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μολις εστησα επιτελους το νεο μου πισι και ξεκινησα να το τεσταρω να δω τι κανει. εβαλα να παιξω καποι παιχνιδι και ξαφνικα το ανεμηστηρακι του επεξεργαστη αρχισε να βαρει κοφτες! δουλευε στια 4500 - 5000 στροφες και εκανε πολυ φασαρια , πολυ ομως.αυτη τη στιγμη ειναι στις 1500 περιπου με θερμοκρασια επεξεργαστη 13 -14 βαθμους αλλα οταν παιζω το call of duty  εκτινασεται στις 5000 .ειναι φυσιολογικο αυτο ?? η χρηση cpu οσο παιζω δε ξεπερναει ττο 40 % και η θερμοκρασια ειναι κοντα στους 40.

 

Ποια είναι η μητρική ? Μπορείς να ρυθμίσεις το smart f. από το bios για θερμοκρασία CPU που θα τραβάει max στροφές ο ανεμιστήρας και το πόσο % θα δουλεύει σε IDLE ή είναι το απλό bios ? 

 

Το κουτί ποιο είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτι ειναι το thermaltake v4.  μητρικη ειναι η gigabyte ga 970a ud3. σε idle κατασταση ειναι εντελως αθορυβο , ειναι στις 1500 στροφες το πολυ. αν ανεβασει θερμοκρασια γινεται ο χαμος...τωρα bios δε ξερω να πειραζω αλλα ειδα οτι μου δινει δυνατοτητα να πειραξω αυτο που λες

 

 

αααα μολις το ειδα. οταν εγκατεστησα τους drivers μπηκε και ενα προγραμμα το easy tune που το τρεχω μεσα απο τα windows και μου δινει επιλογη για να ρυθμισω το ανεμιστηρακι. απο default settings ειναι ρυθμισμενο στο 28% σε 20 βαθμους και στο 100% οταν φτανει 66 δε ξερω αν σε βοηθαω με αυτο



53630363.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...