Προς το περιεχόμενο

9χρονο αγόρι γίνεται ο νεότερος άνθρωπος με πιστοποίηση τεχνικού της Microsoft


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να εκφρασω και εγω την αποψη μου για τους Ινδους...με οσους ετυχε να συνεργαστω και μαλιστα με πολυ καλα πτυχια .Πασχουν απο σοβαρη ελειψη πολυμηχανιας ... δεν ξερω γιατι αλλα ετσι ειναι η κουλτουρα τους ...ο τροπος μαθησης τους... και αυτο ειναι αληθεια.

 

Οσο για τους Ελληνες... οποιος εχει βγει στο εξωτερικο...και εχει αναμειχθει με μεγαλα project Κατα 99% θα δει και ενα Ελληνικο ονομα !!! Ειμαστε η μεγαλυτερη ανωμαλια στατιστικη που υπαρχει σε σχεση με τον ενεργο πλυθησμο  ! Μπορεις να δεις 4 Ινδους αλλα παντα θα υπαρχει ενας Ελληνας . Και μιλαμε για project απο εταιριες τυπου darpa,W. L. Gore ,Leica ,σε ολους τους τομεις σε ολα τα ειδη ... 

Φανταστειτε γιατι ανωμαλια στατιστικη μιλαμε ... αυτη ειναι η αποδειξη καποιων ανωτερων χαρακτηριστηκων της κουλτουρας μας κυριοι.

Το πυρηνικο προγραμμα ειναι θεμα ισχυος ,ενεργειακης ανεξαρτησιας και χρηματων .... εμεις σε κανενα απο αυτα δεν διαπρεψαμε με ελαχιστα διαλειματα εδω και 2000 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενώ αν έμπαινε και καιγόταν όλη μέρα στο facebook ας πούμε, όπως κάνουν τόσα 9χρονα, θα ήταν καλύτερο... trololololol

 

1. Το θέμα είναι πώς θα το διαχειριστεί όλο αυτό. Αν είναι να πάθει κατάθλιψη ή δεν ξέρω γω τι άλλο και να αυτοκτονήσει στα 20 του, ΤΟΤΕ ναι, θα είναι κακή επιλογή. Για την ώρα, εγώ τον παραδέχομαι.

 

2. Επίσης, είστε σοβαροί μερικοί; Όλο αυτό το δημιούργησαν οι γονείς του; Μάλλον μας trollάρετε... 9 χρονών αν δεν συνεργάζεται το παιδί οι γονείς δεν ξέρουν πώς να το φέρουν βόλτα, όχι να το κάνουν να προγραμματίζει 8 ώρες.

 

Τελικά, έτσι είμαστε στο Ελλάντα... Βλέπουμε κάτι κακό, γκρινιάζουμε και καλώς γκρινιάζουμε. Βλέπουμε κάτι καλό, πάλι γκρινιάζουμε. Δεν είναι να απορεί κανείς που φτάσαμε μέχρι εδω με αυτή αλλά και τη γενικότερη νοοτροπία μας.

 

Όσο για τις αλάνες κλπ. Ναι, κι εγώ εκεί μεγάλωσα κι εγώ τις γουστάρω, αλλά πρέπει να καταλάβετε πως εκείνες οι εποχές πέρασαν και (καλώς ή κακώς) δε γυρίζουν πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνατε όλοι τώρα παντογνώστες και ξέρετε εσείς αν το καταπιέζουν το παιδί και ότι πρέπει να παίζει έξω με τα άλλα παιδιά.

 

Ε λοιπόν ακούστε αυτό. Μπορεί να του γκα***λωνει να ασχολείται με αυτό που ασχολείται! Μπορεί μάλιστα να βρίσκει χρόνο και να κάνει ότι κάνουν "πολλά" άλλα παιδιά στην ηληκία του. 

 

Από την στιγμή που δεν έχουμε όλοι τις πληροφορίες που νομίζουμε ότι έχουμε ας μην το παίζουμε φωτεινοί παντογνώστες και ας προσπαθούμε να φέρουμε επιθετικό αντίλογο σε κάτι που ούτε και μεις ξέρουμε αν είναι σωστό ή λάθος, ή αν το πιστεύουμε ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γιαυτό η ms έριξε τοσο χαμηλά το κόστος των windows 8..

Θα παίρνει προγραμματιστές απο το πακιστάν τώρα χαχα

 

Εδώ και χρόνια... και για την ακρίβεια οι Πακιστανοί που τους βρίζουμε εδώ στην Ελλάδα είναι πολύ πιο πολυμήχανοι από τους Ινδούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι ποσο διαφορετικα θα ηταν ολα τα σχολια εδω αν η ειδηση ηταν πανομοιοτυπη αλλα το παιδι ηταν (εν μερει εστω) ελληνικης καταγωγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν τόσο παπάτζα όσο είναι τώρα και ήταν και έλληνας... εγώ προσωπικά θα έβριζα κιόλας.

Γιατί, είπαμε η μα..κία για να πουλήσουν μερικά click και κάτι φυλλάδες μερικοί δεν έχει όρια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι εξυπνο οσο λενε γιατι δεν το στελνουν κατευθειαν στο MIT? παντως πληροφοριακα οσα παιδια θαυματα της επιστημης, πανε κατευθειαν σε ανωτατα εκπαιδευτηρια και δεν γινονται βουκινο σε τεχνολογικες marketing ειδησεις τυπου microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όταν φτάσει στα 30 θα είναι ένας ευφυής αλλά ανισόρροπος και παράφρων άνθρωπος.Το μυαλό κάποιων ατόμων μπορεί να είναι πιο πάνω από άλλων αλλά κάποια πράγματα είναι για μιά συγκεκριμένη ηλικία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον gdelaportas 100%. Δουλεύω καθημερινά με Ινδούς και ως πελάτες και ως συνάδελφους. Στο IT τα πάντα είναι outsourced στην Ινδία οπότε δεν τους αποφεύγεις. 

 

Γενικά ο τρόπος σκέψης τους δεν τους κάνει καλούς μηχανικούς. Και πιστεύω ότι ειναι θέμα κουλτούρας και γενικά κάτι που το παίρνουν από το περιβάλλον. Δεν είναι τυχαίο να έχω γνωρίσει τόσους πολλούς και οι μεγάλη πλειοψηφία να συμπεριφέρεται με έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Όταν κάνουν troubleshoot ένα πρόβλημα η πλειοψηφία θα κάνει κάτι που το έχει δει σε κανα document, που τους είπε κάποιος κτλ χωρίς καν να το καταλαβαίνουν και το κυριότερο χωρίς να ρωτάνε τον εαυτό τους το ΓΙΑΤΙ δουλεύει όπως δουλεύει και ΓΙΑΤΙ κάνω αυτό που κάνω. Μοιραία κολλάνε συνέχεια. 

 

Ξαναλέω αυτό δεν έχι να κάνει με γονίδια, κληρονομικότητα και λοιπές βλακείες, εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι μέρος της Ινδικής κουλτούρας ( ;) περιβάλλοντος ( ;) δεν ξέρω. Σε σημείο που κλείσαμε στρην εταιρία support centers στην Ινδία γιατί οι πελάτες που είχαμε από Ευρώπη κάνανε πολλά παράπονα. Χαλαρά έχω δει και μερικούς οι οποίοι πραγματικά ξεχωρίζουν και εννοείται έχουν φύγει για καλύτερα posts σε 1-2 χρόνια (στην Ινδία κλείνεις τα μάτια και διαλέγεις δουλειά δε σε διαλέγουν)

 

Δεν είναι χαζοί οι άνθρωποι απλά ο τρόπος σκέψης για τιν πλειοψηφία είναι πολύ συγκεκριμένος που για εμάς τους Ευρωπαίους μας φαίνεται ότι να'ναι. Δε σημαίνει ότι και Ελλαδα / Ευρώπη δεν έχουνε πολλοί τέτοιο τρόπο σκέψης απλά είναι κάτι που έχω δει στην πλειοψηφία των Ινδών που μιλάω. 

 

Και στο θέμα μας τώρα επειδή έχω δώσει πολλά παρόμοια certifications. Από μια γρήγορη ματιά αυτό το exam είναι απλά ένα Multiple choice τεστ οπότε μπορείτε πολύ έυκολα να φανταστείτε το βαθμό δυσκολίας (ιδίως αν έχει βρει τις ερωτήσεις στο ιντερνετ :) )

 

Αν το exam είναι και lab (κάπως σαν το cisco ccie) να το παραδεχτώ το παιδί. Κλασσικά ο δημοσιογράφος δεν έχει ιδέα με τέτοια certifications (και γιατί να έχει άλλωστε) το βρήκε κάπου και διαδώθηκε. όχι και άσχημα για τη Microsoft. αν και μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα όπως 'οι εξετάσεις μας είναι τόσο εύκολες που τις περνάνε και 9χρονα'  :) Δεν άντεξα την είπα την κακία μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση του άρθρου πάντως, το πόσο και γιατί είναι τόσο "έξυπνο" αυτό το παιδάκι, το γνωρίζει προφανώς η Microsoft.

Δεν βγήκε η Αμερικάνικη ή ή όποια σχετική υπηρεσία εκ μέρους ενός ολόκληρου κράτους - έθνους δηλαδή να μας το "βαφτίσει" διάνεια.

Πιθανότατα βέβαια να είναι, δε λέω αλλά καλύτερα να μην παίρνουμε φόρα και χάνουμε την πληροφορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στο μικρό. Η πιστοποίηση της MS δε μου λέει και τίποτα αλλά για να λύνει ολοκληρώματα απο τα 9 θα πρέπει να είναι πολύ έξυπνος. Δεν είναι ο πρώτος βέβαια αλλά και πάλι είναι ασυνήθιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...