Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει η αγορά ή η ενοικίαση


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω ειμαι της λογικης του μη-δανεισμου.

Το αμαξι μου κλεινει δεκαετια. Μεχρι ωρα ολα καλα, αλλα αραγε για ποσο ακομη;

Πιστευω θα αρχισει να ζητα...πολλα, απο δω και περα.

Γουσταρω να εχω το 'δικο' μου, αλλα επειδη οι εποχες ειναι δυσκολες, ξερω οτι πλεον μετα βιας το συντηρω, και αν σκασει και καμια σοβαρη βλαβη την εκατσα. Οπως οι περισσοτεροι δηλαδη...

 

 

Και θελω να ξερω, και να μην ψαχνομαι εκεινη την ωρα, τι εναλλακτικες επιλογες εχω, και νομιζω το leasing ειναι μια απο αυτες.

Αν πχ υπαρχει λυση για ενα αξιοπρεπες αμαξι, στο 100αρι το μηνα (λεω, δεν εχω κανει ερευνα αγορας), θα το σκεφτομουν σοβαρα ως εναλλακτικη, οταν/αν με προδωσει το δικό μου.

 

 

Δε θυμαμαι καλα μιας και εχει περάσει καιρός αλλα ακομα και κάτι huyindai 1100 ήταν >130-150 το μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πχ υπαρχει λυση για ενα αξιοπρεπες αμαξι, στο 100αρι το μηνα (λεω, δεν εχω κανει ερευνα αγορας), θα το σκεφτομουν σοβαρα ως εναλλακτικη, οταν/αν με προδωσει το δικό μου.

Δεν ξέρω τι ακριβώς αντιλαμβάνεσαι εσύ ως "αξιοπρεπές αμάξι", αλλά σίγουρα το 100αρι το μήνα δεν παίζει για κανένα αμάξι. Και δεν χρειάζεται να κάνεις έρευνα αγοράς για να πάρεις μια ιδέα, φτάνει μόνο να κοιτάξεις το link που έχει παραθέσει ο ts στο πρώτο post. Αν το κοιτάξεις θα δεις πως το κόστος leasing 4 ετών πχ για ένα Seat Mii 1.0 Style Ecomotive 5D 60HP(αξίας κάπου 10.000€) είναι 169€/μήνα + ΦΠΑ = ~208€. Συν 960€ προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα ποσα, ειναι ακριβα.

Για ενα υποτυπωδες αμαξι σαν αυτα που αναφερεις, φτανει (με εξτρα μηνιαιο-ετησιως-επιμερισμο της χιλιαρας προκαταβολης), κοντα στα 300 ευρω το μηνα. Ετσι, δεν συμφερει με τιποτε. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα ποσα, ειναι ακριβα.

Για ενα υποτυπωδες αμαξι σαν αυτα που αναφερεις, φτανει (με εξτρα μηνιαιο-ετησιως-επιμερισμο της χιλιαρας προκαταβολης), κοντα στα 300 ευρω το μηνα. Ετσι, δεν συμφερει με τιποτε. :(

Το είχαμε γράψει και σε προηγούμενα post με παραδείγματα ότι δεν συμφέρει, απλά δεν μπήκες στον κόπο να τα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχαμε γράψει και σε προηγούμενα post με παραδείγματα ότι δεν συμφέρει, απλά δεν μπήκες στον κόπο να τα δεις.

 

Τα διαβασα, δεν ειναι και μεγαλο το θεμα, αλλα δεν μου ηταν τοσο ξεκαθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο είναι αλλά επειδή το έχω απορία και αναφέρεται η ενοικίαση ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος. Τα rent a Car, ειδικά τα εποχιακά, τα αγοράζουν τα αυτοκίνητα ή τα παίρνουν με Leasing? Γιατί αν τα αγοράζουν μου κάνει εντύπωση πως τα κάνουν απόσβεση και τα αλλάζουν τόσο γρήγορα! Δε μου βγαίνουν τα νούμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο είναι αλλά επειδή το έχω απορία και αναφέρεται η ενοικίαση ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος. Τα rent a Car, ειδικά τα εποχιακά, τα αγοράζουν τα αυτοκίνητα ή τα παίρνουν με Leasing? Γιατί αν τα αγοράζουν μου κάνει εντύπωση πως τα κάνουν απόσβεση και τα αλλάζουν τόσο γρήγορα! Δε μου βγαίνουν τα νούμερα!

Αν θέλεις μοιράσου μαζί μας τα νούμερα που δεν σου βγαίνουν, και το συζητάμε.

 

Για το γραφείο ενοικιάσεων πάντως το κόστος των αυτοκινήτων είναι μεγαλύτερο όταν τα παίρνουν με leasing. Κατά κανόνα τα αγοράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ένα αυτοκίνητο των 12000€. Αν το νοικιάσεις κάπου 30€ τη μέρα για 20 μέρες το μήνα για ένα καλοκαίρι βγαίνει 600€/μήνα για 4-5 μήνες δηλαδή περίπου 2500-3000€ τη σεζόν. Χωρίς να υπολογίσουμε κόστος συντήρησης, ασφάλειες, τέλη κλπ χρειάζεται περίπου 4 χρόνια για να κάνει απόσβεση, αν βάλουμε και τα έξοδα πάει αρκετά παραπάνω. οι περισσότεροι τα αλλάζουν στα 3-4 με καινούργια, κάπου εκεί δε μου βγαίνει. (εντάξει ξέρω ότι εγώ κάνω το λάθος αλλιώς θα είχαν κλείσει όλοι, απλά έχω κολλήσει :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο παοκις... Με 30€ τη μερα ούτε χειμώνα δε νοικιάζεις αυτοκίνητο των 12000...

 

Υπολόγιζε 50€-60€ στην ξεφτίλα την ημέρα * 100 μέρες το χρόνο (στη χειρότερη..), οποτε βγαζουν το αυτοκίνητο στα 2,5-3 χρόνια...

Δε τους συμφερει η χρονομίσθωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 30€/μέρα είναι λίγα, στα 50-60€ παίζουν(φυσικά ανάλογα το νησί και την περίοδο)

Μικρό βρίσκεις με 30-40€/μέρα. Τα πιο ακριβά είναι και πιο ακριβά στην αγορά τους από το γραφείο

Σωστος ο παοκις... Με 30€ τη μερα ούτε χειμώνα δε νοικιάζεις αυτοκίνητο των 12000...

 

Υπολόγιζε 50€-60€ στην ξεφτίλα την ημέρα * 100 μέρες το χρόνο (στη χειρότερη..), οποτε βγαζουν το αυτοκίνητο στα 2,5-3 χρόνια...

Δε τους συμφερει η χρονομίσθωση...

Και πάλι χωρίς να υπολογίζουμε τα έξοδα του αυτοκινήτου που είναι αρκετά (από φθορές, τον υπάλληλο που θα κάνει τα συμβόλαιο κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ένα αυτοκίνητο των 12000€. Αν το νοικιάσεις κάπου 30€ τη μέρα για 20 μέρες το μήνα για ένα καλοκαίρι βγαίνει 600€/μήνα για 4-5 μήνες δηλαδή περίπου 2500-3000€ τη σεζόν. Χωρίς να υπολογίσουμε κόστος συντήρησης, ασφάλειες, τέλη κλπ χρειάζεται περίπου 4 χρόνια για να κάνει απόσβεση, αν βάλουμε και τα έξοδα πάει αρκετά παραπάνω. οι περισσότεροι τα αλλάζουν στα 3-4 με καινούργια, κάπου εκεί δε μου βγαίνει. (εντάξει ξέρω ότι εγώ κάνω το λάθος αλλιώς θα είχαν κλείσει όλοι, απλά έχω κολλήσει :-) )

Πρώτα από όλα, όπως είπαν και οι άλλοι, τα 30€/ημέρα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Ειδικά στα νησιά. Επίσης και μέσα στο καλοκαίρι υπάρχουν low και high season, το 15αύγουστο δεν βρίσκεις να νοικιάσεις ούτε με δείγμα, το ίδιο θα σε χρεώσουν όσο και τον Ιούνιο ή τον Σεπτέμβριο? Και τέλος, αυτό που ξέχασες να βάλεις στον υπολογισμό σου είναι ότι στα 3-4 χρόνια το αυτοκίνητο δεν το πετάνε, κατά κανόνα πιάνει τουλάχιστον τα μισά λεφτά σε σχέση με όσο έκανε καινούργιο.

Μικρό βρίσκεις με 30-40€/μέρα. Τα πιο ακριβά είναι και πιο ακριβά στην αγορά τους από το γραφείο

Τότε κάνε τον υπολογισμό σου με αξία 8.000€, και όχι με 12.

 

Και πάλι χωρίς να υπολογίζουμε τα έξοδα του αυτοκινήτου που είναι αρκετά (από φθορές, τον υπάλληλο που θα κάνει τα συμβόλαιο κλπ κλπ)

Οι φθορές είναι μηδαμινές όταν πρόκειται για αυτοκίνητο που δουλεύει εποχιακά για 3-4 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...