Προς το περιεχόμενο

Λογοι για να αγορασει καποιος Nvidia καρτα γραφικων


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. Με αφορμη αυτο το thread http://www.kitguru.net/channel/generaltech/zardon/kitguru-annual-awards-2012/3/ θα ηθελα να σχολιασουμε λιγο τα βραβεια που εδωσε... Λοιπον πηραν "βραβειο" η gtx 660ti και η 670. Σας παρακαλω πειτε μου καποιους λογους Εκτος αν χρειαζεται CUDA,καποιος να αγορασει αυτες τις καρτες γραφικων.. Και θα επιχειτηματισω τους λογους που πιστευω οτι η ΑΤΙ παιζει μονη της απο τοτε που βγηκαν οι καινουργιοι drivers 12.11beta μαζι με την μειωση που εκανες στις gpu της.

Σαν μετρο συγκρισης θα βαλω αυτο το thread με benchmarks http://www.techspot.com/review/603-best-graphics-cards/page3.html διοτι εχει 16 παιχνιδια και συμφωνα με την καρτα γραφικων μου (7950 boost) βγαλαμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια fps στα πιο πολλα games που δοκιμασα,οποτε το θεωρησα εμπιστο.

Τι βλεπουμε σε αυτα τα benchmarks???? Οτι μια 7950 που ειναι η αντιπαλος ας πουμε της 660ti,στην αναλυση που φυσικα μας απασχολει ειναι η 1920x1200, ισοπεδωνει μια 660ti με σκορ 12-4 δηλαδη στο 80% των παιχνιδιων που δοκιμαστηκαν!! 290€ μεσο ορο εχει η μια,290€ εχει και η αλλη. Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Καλα ρε σι,την 7950 boost δεν θα την υπολογισουμε??? (Θα με ρωτησετε) Παιδες,η 7950 Boost ειναι μια κατηγορια απο μονη της. Τι θελετε να σας πω?? Οτι την βρισκουμε απο 265€ στο εξωτερικο και 310 στην Ελλαδα??? Οτι σε πολλα games οπως βλεπουμε βγαζει παραπανω fps απο μια 670 (διαφορα ταξεως σχεδον100€!!) Οτι αν της κανουμε ΟC,ξεπερναει επιδοσεις της 680/7970 Ghz edition?? Γιαυτο και την θεωρω την συγκεκριμενη το Απολυτο VFM GPU του τελευταιου καιρου.

 

Παμε ξανα στα δικα μας να δουμε την 670. Η αντιπαλος της ειναι η 7970,και οι δυο μεσο ορο τιμης 390€. Συμφωνα με το παραπανω thread,η 7970 σκοραρε 13-3 δηλαδη ειχε παραπανω fps στο 90% των games που δοκιμαστηκαν!!! Και αρκετες φορες ειχε και μεγαλη διαφορα.

*Ακριβως τοσο σκορ βγαζει και μια 7870 εναντιον 660,την οποια 7870 την βρισκουμε πλεων στα 202€ απο το αμαζον και 213€ απο Ελλαδα...

 

Δεν ειμαι fanboy κανενος,για την 660ti πηγαινα εγω αλλα εκεινο τον καιρο εβγαιναν οι καινουργιοι drivers της AMD και αναθεωρησα. Αλλα οταν ειδα οτι πηραν "βραβεια" αυτες οι καρτες ειπα απλα ποσο νυχτωμενοι μπορει να ειναι οι ανθρωποι εκει! Ακομα και μια 650ti δεν αξιζει να παρει καποιος διοτι με 20€ και λιγοτερο παιρνει μια 7850 η οποια ειναι κατα πολυ καλυτερη της 650ti..

Σορυ για το wall of text,και περιμενω με αγωνια να μου πειτε σοβαρους λογους να αγορασει καποιος Nvidia απο την ΑΤΙ.. Εβγαλε καινουργους drivers και εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ότι κάρτα και να πάρεις θα διαπιστώσεις ότι θα σου προσγειώσει τις προσδοκίες που έχτισες από αυτά που διάβασες πριν την πάρεις..

Μετά έρχονται οι υλοποιήσεις.. π.χ πια κάρτα μπορεί να σταθεί δίπλα στην Msi PE 670 που έχει επιδόσεις 680 άλλων υλοποιήσεων ?

Μετά είναι οι τεχνολογίες και οι πρωτοπορίες η ποιότητα των εξαρτημάτων τα standars που βάζει η κάθε εταιρία στους υλοποιητες το πόσα προβλήματα θα βγάλουν στην πορεία,και φυσικά η ιστορία του καθενός που σίγουρα δεν είναι τυχαία,και φυσικά το marketing θα την εκμεταλλευτεί..

Είναι απόλυτα λάθος κατά την γνώμη μου να αγοράζουμε κάρτα και από τις 2 εταιρίες με βάση μόνο το VFM η τα 3 frames παραπάνω,όπως και το ν'αγοραζουμε κάρτα με 1 χρόνο εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η καρτες στο τεστ ηταν gigabyte για τις Nvidia και ΗΙS για τις ΑΤΙ... Οσο για την 670 msi pe ελλαδα παιζει στα 460€ και εξωτερικο στα 430... Καλη υλοποιηση δεν λεω,αλλα ουτε θερμοκρασιες εχεις φοβερες (67-70C max load) και ειναι στο ευρος τιμης της 7970 Ghz edition. Παλι θα ρωταγα γιατι να την προτιμησει καποιος?? Δεν ειναι κριτηριο εγω αγοραζω Μονο Nvidia ή Μονο ΑΤΙ.. Ωραια παρε τις υλοποιησεις τις Gigabyte,εχουν τις καλυτερες θερμοκρασιες,εχουν παντα 3 χρονια εγγυηση ειναι αρκετα αθορυβες και παιζουν παντα σε ανταγωνηστικες τιμες,μια Giga 670 και μια 7970 Giga, γιατι να προτιμησει καποιος την 670 απο την 7970 δεν μπορω να καταλαβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω 5 που θα το έκανα (κάνω) εγώ. 1) συμβατότητα hackint0sh 2) cuda cores 3) phys X 4) σταθερότητα κ καλή μεταπώληση μιας και αλλάζω συχνά. 5) Μ'αρεσε πολύ που έριξε σημαντικά την κατανάλωση

 

P.S > http://lb.hardwareversand.de/2048MB/60420/MSI+N670GTX+Power+Edition+2GD5+OC%2C+GeForce+GTX+670%2C+2048MB+DDR5.article

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω 5 που θα το έκανα (κάνω) εγώ. 1) συμβατότητα hackint0sh 2) cuda cores 3) phys X 4) σταθερότητα κ καλή μεταπώληση μιας και αλλάζω συχνά. 5) Μ'αρεσε πολύ που έριξε σημαντικά την κατανάλωση

 

P.S > http://lb.hardwareversand.de/2048MB/60420/MSI+N670GTX+Power+Edition+2GD5+OC,+GeForce+GTX+670,+2048MB+DDR5.article

1) Για σενα μπορει αλλα πες ποσοι ασχολουνται με hachint0sh??? Το 10% των χρηστων που πανε να αγορασουν καινουργια καρτα?? Και πολυ παιζει να λεω..Αλλιως ναι συμφωνω αν ασχολιομουν και εγω ,nvidia θα επαιρνα.

2) Αναφερθηκα εκτος γιαυτους που χρειαζονται τα Cuda,εννοειται η Nvidia ειναι μονοδρομος..

3) psy x δεν το υποστηριζουν ολα τα παιχνιδια μην σου πω κιολας οτι ειναι Παρα πολυ λιγα αυτα που το υποστηριζουν. Συν οτι θα μπορουσα να παρω μια παλια μεταχειρισμενη για να παιρνω μονο το phys x της

4)Μια χαρα σταθερες ειναι και οι ΑΤΙ :P

5) Ναι οκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριξε την κατανάλωση αλλά έχει αφαιρέσει όλο το cp-gpu compute μέρος ! Μην το ξεχνάς αυτό...

Εγώ δοκίμασα 2 της σειράς 6xx την GByte 660 κ την Msi 670 δεν μου έλειψε τίποτα..

Θυμάμαι όμως πάντα τον εαυτό μου όποτε έβαζα nVidia την ξεχνούσα και ότι της ζητούσα στο μέτρο των δυνατοτήτων της μου το έκανε.. Όποτε είχα  Ατι πάντα κάτι πάλευα η έψαχνα..

Φυσικά δεν είμαι αντικειμενικός μιας και την σειρά 7xxx δεν την έχω πάρει καν στα χέρια μου (που εμπιστεύομαι) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Με αφορμη αυτο το thread http://www.kitguru.net/channel/generaltech/zardon/kitguru-annual-awards-2012/3/ θα ηθελα να σχολιασουμε λιγο τα βραβεια που εδωσε... Λοιπον πηραν "βραβειο" η gtx 660ti και η 670. Σας παρακαλω πειτε μου καποιους λογους Εκτος αν χρειαζεται CUDA,καποιος να αγορασει αυτες τις καρτες γραφικων.. Και θα επιχειτηματισω τους λογους που πιστευω οτι η ΑΤΙ παιζει μονη της απο τοτε που βγηκαν οι καινουργιοι drivers 12.11beta μαζι με την μειωση που εκανες στις gpu της.

Σαν μετρο συγκρισης θα βαλω αυτο το thread με benchmarks http://www.techspot.com/review/603-best-graphics-cards/page3.html διοτι εχει 16 παιχνιδια και συμφωνα με την καρτα γραφικων μου (7950 boost) βγαλαμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια fps στα πιο πολλα games που δοκιμασα,οποτε το θεωρησα εμπιστο.

Τι βλεπουμε σε αυτα τα benchmarks???? Οτι μια 7950 που ειναι η αντιπαλος ας πουμε της 660ti,στην αναλυση που φυσικα μας απασχολει ειναι η 1920x1200, ισοπεδωνει μια 660ti με σκορ 12-4 δηλαδη στο 80% των παιχνιδιων που δοκιμαστηκαν!! 290€ μεσο ορο εχει η μια,290€ εχει και η αλλη. Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Καλα ρε σι,την 7950 boost δεν θα την υπολογισουμε??? (Θα με ρωτησετε) Παιδες,η 7950 Boost ειναι μια κατηγορια απο μονη της. Τι θελετε να σας πω?? Οτι την βρισκουμε απο 265€ στο εξωτερικο και 310 στην Ελλαδα??? Οτι σε πολλα games οπως βλεπουμε βγαζει παραπανω fps απο μια 670 (διαφορα ταξεως σχεδον100€!!) Οτι αν της κανουμε ΟC,ξεπερναει επιδοσεις της 680/7970 Ghz edition?? Γιαυτο και την θεωρω την συγκεκριμενη το Απολυτο VFM GPU του τελευταιου καιρου.

 

Παμε ξανα στα δικα μας να δουμε την 670. Η αντιπαλος της ειναι η 7970,και οι δυο μεσο ορο τιμης 390€. Συμφωνα με το παραπανω thread,η 7970 σκοραρε 13-3 δηλαδη ειχε παραπανω fps στο 90% των games που δοκιμαστηκαν!!! Και αρκετες φορες ειχε και μεγαλη διαφορα.

*Ακριβως τοσο σκορ βγαζει και μια 7870 εναντιον 660,την οποια 7870 την βρισκουμε πλεων στα 202€ απο το αμαζον και 213€ απο Ελλαδα...

 

Δεν ειμαι fanboy κανενος,για την 660ti πηγαινα εγω αλλα εκεινο τον καιρο εβγαιναν οι καινουργιοι drivers της AMD και αναθεωρησα. Αλλα οταν ειδα οτι πηραν "βραβεια" αυτες οι καρτες ειπα απλα ποσο νυχτωμενοι μπορει να ειναι οι ανθρωποι εκει! Ακομα και μια 650ti δεν αξιζει να παρει καποιος διοτι με 20€ και λιγοτερο παιρνει μια 7850 η οποια ειναι κατα πολυ καλυτερη της 650ti..

Σορυ για το wall of text,και περιμενω με αγωνια να μου πειτε σοβαρους λογους να αγορασει καποιος Nvidia απο την ΑΤΙ.. Εβγαλε καινουργους drivers και εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα??

 

Χωρις παραξήγηση , αλλα άνοιξες ένα θέμα που κατα 99% στο συγκεκριμένο φορουμ θα καταλήξει σε flame....

Ευχομαι όχι αλλα η ιστορια αλλα μας έχει διαδάξει!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δοκίμασα 2 της σειράς 6xx την GByte 660 κ την Msi 670 δεν μου έλειψε τίποτα..

Θυμάμαι όμως πάντα τον εαυτό μου όποτε έβαζα nVidia την ξεχνούσα και ότι της ζητούσα στο μέτρο των δυνατοτήτων της μου το έκανε.. Όποτε είχα  Ατι πάντα κάτι πάλευα η έψαχνα..

Φυσικά δεν είμαι αντικειμενικός μιας και την σειρά 7xxx δεν την έχω πάρει καν στα χέρια μου (που εμπιστεύομαι) .

 

http://www.theinquirer.net/inquirer/review/2162193/nvidias-gtx680-thrashed-amds-mid-range-radeon-hd-7870-gpu-compute

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις παραξήγηση , αλλα άνοιξες ένα θέμα που κατα 99% στο συγκεκριμένο φορουμ θα καταλήξει σε flame....

Ευχομαι όχι αλλα η ιστορια αλλα μας έχει διαδάξει!! 

Να μου απαντησει ενας με λογικα επιχειριματα ζηταω :/ Οχι ρε αυτο γινοταν παλια,στο τοπικ μου δεν παιζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα κατα την γνώμη είναι απλα... και με καθαρα αντικειμενικα κριτηρια οι λογοι του να παει καποιος σε nvidia καρτα είναι πολυ συγκεριμένοι και απευθύνονται σε μια ελαχιστη μεριδα του αγοραστικού κοινού (βαριά βαριά ένα 10%)...

 

1) αναγκη cuda cores

2) καλυτερη υποστήριξη σε hackintosh και linux

 

Το physΧ δεν το αναφέρω καν λόγο του οτι ο αριθμός των παιχνιδιων που το υποστηρίζουν είναι απλα γελοίος.

 

Απο εκει και πέρα οποιος απλα θέλει μια καλή καρτα να παίζει παιχνιδια δεν έχει κανενα λόγο να παει σε nv  (εκτώς και αν είναι fanboy) μιας που οι AMD προσφέρουν τις ίδιες και καλύτερες επιδόσεις με λιγότερα χρήματα.

 

Aναφορές για την ποιοτητα των Drivers και την ποιοτητα κατασκευης είναι απλα σκευάσματα της φαντασίας των fanboys! 

 

Γενικότερα, η nv, καθαρά όσο αφορά τον τομέα του gaming δεν εχει να παρουσιάσει κατι πραγματικά καλυτερο απο την AMD απο την εποχή των 8800-9800.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου απαντησει ενας με λογικα επιχειριματα ζηταω :/ Οχι ρε αυτο γινοταν παλια,στο τοπικ μου δεν παιζει :P

 

 

Άλλο το καλύτερο χειρότερο σαν τεχνολογία και άλλο σαν αγορά ! Δεν ξέρω ο συγκεκριμένος σε ποιο τομέα βασίστηκε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο λογικό επιχείρημα απο το να ταιριάζει στην δικη μου λογική δεν υπάρχει.. Τωρα να ταιριάξει σε αλλου λογική φυσικά ειναι ενα ρίσκο..

@Adtakhs δεν αμφισβήτησα αυτο που ειπες και μου έβαλες το link για να το διαπιστώσω .. σου είπα ότι εμένα δεν μου έλειψε τίποτα ούτε στο farcry 3 ούτε στο Blackops ιι που η 670 τα είχε για πασαντεμπο σε όποιες ρυθμίσεις..

Την ποιότητα και την τεχνολογία η καλύτερα την ιστορία δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανένας πόσο μάλλον η αγορά που καραδοκεί.. αν τώρα η amd έφτιαξε super κάρτες και τις δίνει και τσάμπα,παλι η ιστορία θα το καταγράψει σωστά.. ας μην κάνουμε τους πρώιμους προφήτες που 99,9% αμέσως μετά διαψεύδονται.. Τα ίδια άκουγα πέρσι  και για την 6870 vs 560Ti και ούτω κάθε εξής..

Ωστόσο επειδή άρχισαν οι αναφορές στα funboys από τα funboys (παράδοξο) νομίζω οτι είπα δυο ποστ πιο πάνω οτι δεν αξιολογώ την σειρά 7xxx γιατί δεν θα ήμουν αντικειμενικός..

Καλό είναι όμως και κάποια στιγμή να μαζέψουμε τα προβλήματα Amd vs nVidia η Amd vs Intel και να δούμε ανάλογα το μερίδιο αγοράς του καθενός πόσα είναι ..

Οι 6870 ήταν από τις πιο συμβατές κάρτες στο lion και στο mountain ανύπαρκτες σχεδόν, η nVidia έτρεξε και έβγαλε ολοκαίνουριους drvs και ποτέ δεν παράτησε μια αξιοπρεπή υποστήριξη,όλο αυτό κάτι δηλώνει .. αν μη τι άλλο ένα υπόβαθρο και μια δικαίωση ότι του χρόνου δεν θα είσαι πάλι στην αγοροπωλησια..

και τελευταίο,ο TS κάτι ρώτησε και του έδωσα την δική μου υποκειμενική ματιά - απάντηση.. το βίωμα μου η το βίωμα του δεν έχει κανείς δικαίωμα να αμφισβητήσει ακόμα και αν το έχει αντιληφθεί λάθος κατά την δική του γνώμη.. γιατί τότε και μόνο τότε αρχίζουν τα flames.. και μόνο μετά από ανταλλαγές και σεβασμό διαφορετικών απόψεων πάμε όλοι παρακάτω.. ότι και να αγοράζουμε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια  αντικειμενική σύγκριση μεταξύ καποιων προιόντων προσωπικές γνώμες και βιώματα είναι εντελώς περιττά και ανούσια μιας και σε καμια περιπτωση δεν αποτελούν βασιμο στατιστικό στοιχείο....

 

Τα αντικειθμενικά κριτίρια αναφερθηκαν ήδη ...

 

Αν ανήκεις στο 10% του αγοραστικού κοινου πέρνεις nv αν ανηκεις στο υπολοιπο 90% η λογική λέει να πας σε AMD.

 

Οσο για τις νύξεις περι fanboy.... απλα είναι  γελοιο να γίνονται απο καποιον που διακαώς προσπαθει να πείσει τους παντες για την ανωτερότητα του hackintosh και κατ επεκταση οποιουδήποτε hw το υποστηρίζει καλύτερα μονο και μονο επειδη αυτός έχει τα κολλήματα του... τα οποία ναι μεν είναι σεβαστα αλλα γίνονται εκνευριστικά όταν προσπαθεί μονίμως να τα επιβάλει!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...