Προς το περιεχόμενο

Λογοι για να αγορασει καποιος Nvidia καρτα γραφικων


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2 ειδή εταιριών, Αυτές που βλέπουν μπροστά και επενδύουν σε νέες τεχνολογίες με όλα τα ρίσκα και τις επιπτώσεις που αυτό συνεπάγεται, (GPGPU, Open CL, physx, cuda, SLI(μετά την αγορά της 3dfx και πολύ πριν κυκλοφορήσει αξιόλογη κάρτα ΑΤΙ)), και Αυτές που εκμεταλλεύονται τα κατορθώματα των άλλων και προσπαθούν να πάρουν μερίδιο από την πίτα χωρίς να ρισκάρουν ποτέ σε τίποτα και χωρίς να προσφέρουν καμία καινοτομία. Πείτε με fun boy πείτε με κολλημένο και ότι άλλο θέλετε, αλλά εγώ βλέπω ποιας εταιρείας τα προϊόντα βελτιώνουν τις εμπειρίες μου και τον κόσμο της πληροφορικής.

Το opencl βασίζεται σε λογισμικό ανοιχτού κώδικά και δεν είναι επίτευγμά της Nv, το physx εξαγοράστηκε από την Nv και δεν το δημιούργησε, το sli είναι επίσης πατέντα της 3dfx η οποία επίσης εξαγοράστηκε και μένουμε Μονό με ένα κατακαημενο cuda.

 

Έτσι για να δούμε τι είναι πραγματικά καινοτομία της nv και τι όχι! Lol δλδ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το opencl βασίζεται σε λογισμικό ανοιχτού κώδικά και δεν είναι επίτευγμά της Nv, το physx εξαγοράστηκε από την Nv και δεν το δημιούργησε, το sli είναι επίσης πατέντα της 3dfx η οποία επίσης εξαγοράστηκε και μένουμε Μονό με ένα κατακαημενο cuda.

 

Έτσι για να δούμε τι είναι πραγματικά καινοτομία της nv και τι όχι! Lol δλδ!

 

H εξαγορά μιας εταιρείας ξέρεις, θεωρείται επένδυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Και η εξαγορα της ATi από την AMD είναι επίσης επένδυση. Άρα και οι 2 εκμεταλλεύονται τα επιτεύγματα των άλλων όπως λες. Να τα λέμε όλα λοιπόν.

 

Αλλά και έτσι να είναι, που σε αφορά εσένα αυτό? Πώς σε επηρεάζει?

 

Να πάρουμε intel επειδή δημιούργησε την x86 πλατφόρμα ή amd επειδή έβγαλε τον πρώτο 64μπιτο? Είναι λογική αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Και η εξαγορα της ATi από την AMD είναι επίσης επένδυση. Άρα και οι 2 εκμεταλλεύονται τα επιτεύγματα των άλλων όπως λες. Να τα λέμε όλα λοιπόν.

 

Αλλά και έτσι να είναι, που σε αφορά εσένα αυτό? Πώς σε επηρεάζει?

 

Να πάρουμε intel επειδή δημιούργησε την x86 πλατφόρμα ή amd επειδή έβγαλε τον πρώτο 64μπιτο? Είναι λογική αυτή?

Ο G5 ήταν ο πρώτος 64μπιτος ΙΒΜ νομίζω όχι AMD, και ναι, με επηρεάζει το ότι μέχρι τουλάχιστον το 2003 είχαμε χ86 επεξεργαστές και όχι 24μπιτους, όπως με επηρεάζει που  μπορώ τώρα να έχω crossfire και sli επειδή κάποιος πριν από 10-15 χρόνια είχε μία εμπνευσμένη ιδέα η οποία απέτυχε παταγωδώς με την υλοποίηση της voodoo 5000. Επίσης το να αγοράσεις μια εταιρεία που φτιάχνει κάρτες γραφικών δεν είναι τίποτα σπουδαίο και σίγουρα δεν σου αφήνει περιθώρια για πρωτοτυπίες. 

Πείτε μου τώρα μια πρωτοτυπία της AMD. 10% Φτηνότερες κάρτες (Ουάου), κόκκινο pcb ξανά ουάου !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρολάρω ? πες μου μία καινοτομία της AMD που χρησιμοποιείται ευρέως σήμερα και από άλλες εταιρείες και πάω πάσο, κέρδισες. Και να το κάνω και πιο εύκολο, ας την έχει αγοράσει από τρίτους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD?

 

Πρωτοι που σπασαν το 1ghz

Πρωτοι που βγαλαν 64bit client

Πρωτοι που χρησιμοποιησαν power saving στυλ CnQ

Πρωτοι που βγαλαν διπυρηνο

Πρωτοι που χρησιμοποιησαν IMC

Πρωτοι που βγαλαν APU για desktop

 

Μερικα που θυμαμαι που'ναι καθαρα amd και σιγουρα κατι ξεχασα.Τις πρωτιες της ati δεν τις βαζω.

 

Τελος το off-topic απο μενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις την εταιρία πως να το κάνουμε, είναι σαν να ρωτάς γιατί να αγοράσω ένα παιχνίδι αν μπορώ να το κατεβάσω τσάμπα. Εναλλακτικά αν δεν σε ενδιαφέρει το cuda τα physx, και οι σταθερότεροι drivers και δεν σε ενδοιαφέρει  αγοράζεις ό,τι θές. 

 

AMD?

 

Πρωτοι που σπασαν το 1ghz

Πρωτοι που βγαλαν 64bit client

Πρωτοι που χρησιμοποιησαν power saving στυλ CnQ

Πρωτοι που βγαλαν διπυρηνο

Πρωτοι που χρησιμοποιησαν IMC

Πρωτοι που βγαλαν APU για desktop

 

Μερικα που θυμαμαι που'ναι καθαρα amd και σιγουρα κατι ξεχασα.Τις πρωτιες της ati δεν τις βαζω.

 

Τελος το off-topic απο μενα.

Πάω πάσο για  CnQ , IMC και APU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Την επόμενη φορά που θα αγοράσω βοτκα θα φροντίσω να είναι φινλανδική και όχι ρώσικη μιας και πρώτοι οι φιλναδοί την κατασκεύασαν.  Θα τους πληρώσω για την καινοτομία.

 

Για να το μαζεύουμε, τα πράγματα είναι απλά: Δεν χρειάζεται κανένας να απολογηθεί σε κανέναν για τις επιλογές του. Γουστάρεις nvidia γιατί έτσι και μπράβο σου. Και μένα μ αρέσει περισσότερο η χρωματική παλέτα της nvidia, δεν λέω όχι. Για πολλούς και διάφορους λόγους έχω amd. Και? Τι να λέει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.. Η αληθεια ειναι τετοιες απαντησεις δεν περιμενα xD Δηλαδη επειδη η Bmw εβγαλε τους πρωτους airbags (πχ) θα πρεπει και εμενα να ειναι το πρωτο μου αμαξι Bmw για να τιμησω αυτην την εταιρεια που αλλαξε για παντα την ασφαλεια μας στην οδηγηση ?? :o Κατι ασχετο συντομα θα εχω στα χερια μου και μια 7870 http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?SearchFor=7870,οπου θα την benchαρω στο full. Κανεις με 660???? Που να βρω καποιον με αυτην την καρτα ε?? ΧD :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.. Η αληθεια ειναι τετοιες απαντησεις δεν περιμενα xD Δηλαδη επειδη η Bmw εβγαλε τους πρωτους airbags (πχ) θα πρεπει και εμενα να ειναι το πρωτο μου αμαξι Bmw για να τιμησω αυτην την εταιρεια που αλλαξε για παντα την ασφαλεια μας στην οδηγηση ?? :o Κατι ασχετο συντομα θα εχω στα χερια μου και μια 7870 http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?SearchFor=7870,οπου θα την benchαρω στο full. Κανεις με 660???? Που να βρω καποιον με αυτην την καρτα ε?? ΧD :P

 

Καμία σχέση με αυτό που εννοούσα. Όταν παίρνεις κάρτα Nvidia πληρώνεις και το όνομα, όπως γίνεται και με την assus την apple, και ένα σωρό άλλες εταιρείες. Η συζήτηση για τις καινοτομίες αφορούσε την σύγκριση μεταξύ 2 εταιριών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε τόσο σίγουροι όλοι για την ανωτερότητα της nVidia ώστε όλοι μας σε κανονικού μπάτζετ μηχανήματα και σε επαγγελματικού επιπέδου σχεδόν δεν σκεφτόμαστε κάτι άλλο εκτός από αυτό το κακόμοιρο cuda.. το μόνο που μένει είναι και να το εξωτερικεύσουμε.

Γιατί ο επαγγελματίας απλά θέλει να δουλεύει 24/7x2.555 μέρες. το άλλο που καλούμαστε ν'αποφασισουμε ο καθ'ενας για τον εαυτό του είναι αν θέλουμε αυτό το ίδιο στο Pc μας πληρώνοντας κάτι παραπάνω.. Τόσο απλό είναι ..

Η ανάγκη της amd αρχίζει και τελειώνει αν θα την ενσωματώσει η Apple στα μηχανήματα της ώστε να πανηγυρίσει και να νιώσει αναβαθμισμένη.. Όπως και η ανάγκη του fanboy να δικαιολογήσει την δική του επιλογή.. Εγώ θα σας πω ότι οι συνειδητές αποφάσεις δεν θέλουν ούτε αιτιολογία ούτε δικαιολογία - δικαίωση σε ένα φορουμ,και να είσαστε περήφανοι για όποια επιλογή απο τις δυο κάνατε.. αλλιώς συμβαίνει αυτό που λέμε "καρφωνόμαστε" .. Εγώ έχω ζηλέψει δικαίως η αδίκως μοντέλα της Amd όπως η 5870 το μόνο που μένει είναι να παραδεχτείτε και εσείς το αντίστοιχο αν έχει συμβεί.. αν δεν έχει συμβεί αναρωτηθείτε άραγε το γιατί.. 

 

P.s  To ότι έφτασα μέχρι MSI PE 670 και γύρισα στην 560Ti και όχι στην 6870 η όποια άλλη αποκαλύπτει τον τρόπο που σκέφτομαι όσο αφορά τις κάρτες γραφικών κ τις ανάγκες μου.. αποκωδικοποιήστε το.

 

The end

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...