Προς το περιεχόμενο

Δεν ξέρω αν η ΔΕΗ θα σας αποζημίωνε?


IOSTEFO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

εδώ και να καεί κάποια συσκευή λόγω διακοπής ρεύματος (ή όταν επιστρέφει) δεν παίζει αποζημίωση, θέλουμε και για την διακοπή αυτή καθαυτή? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εδώ και να καεί κάποια συσκευή λόγω διακοπής ρεύματος (ή όταν επιστρέφει) δεν παίζει αποζημίωση, θέλουμε και για την διακοπή αυτή καθαυτή? :P

 

Τι εφιάλτες έκανες να επιστρέψουν στο μυαλό μου!

 

Σε μαγαζί που είχα ανοίξει πριν από καμιά δεκαριά χρόνια, σε περιοχή που δεν είχε ποτέ προβλήματα με την τάση του ρεύματος, βλέπω κάποια στιγμή τα φώτα να «χορεύουν» τρελά. Μέχρι να σηκωθώ και να κατεβάσω το γενικό - μιλάμε για δευτερόλεπτα - γίνεται διακοπή και το ρεύμα επανέρχεται μετά από δύο λεπτά. Αποτέλεσμα;

 

Υπολογιστής (πάνω σε ups), οθόνη, ρούτερ, ηχεία, ταμειακή μηχανή, τηλέφωνο, ψυγείο, ηλεκτρονική ζυγαριά και όλα τα φωτιστικά τής οροφής, νεκρά!

 

 

 

Ο ...ρομαντικός βλάκας, πήρα τηλέφωνο τη Δ.Ε.Η. και ρώτησα: «Από ποιον πρέπει να ζητήσω εγώ ευθύνες τώρα, για την καταστροφή του εξοπλισμού μου; » και πήρα απάντηση: «Από τον εαυτό σας, διότι δεν είχατε προνοήσει να έχετε όλες τις συσκευές σας πάνω σε σταθεροποιητή τάσης»...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το UPS με AVR? damn!

 

Για το AVR δεν παίρνω και όρκο, μπορεί. Ένα APC χιλιάρι αν θυμάμαι καλά (ή οχτακοσάρι, δεν είμαι σίγουρος) ήταν. Είχαν AVR τότε, προ δεκαετίας; (btw χαιρέτησε κι αυτό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αποτέλεσμα;

 

Υπολογιστής (πάνω σε ups), οθόνη, ρούτερ, ηχεία, ταμειακή μηχανή, τηλέφωνο, ψυγείο, ηλεκτρονική ζυγαριά και όλα τα φωτιστικά τής οροφής, νεκρά!

 

Ενος λεπτου σιγη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα όλοι η γειτονιά μας έλαβε ένα γραμμα από τον παροχο ηλεκτρικής ενέργειας (στην Ολλανδία το ρεύμα, το αέριο, κ.τ.λ, κ.τ.λ, είναι όλα ιδιωτικά.) και αναφέρει πως θα μας αποζημιώσει για την διακοπή ρεύματος που είχαμε τον περασμένο Σεπτέμβριο την οποία όλοι την είχαμε ξεχάσει, τώρα θυμάμαι πως ήταν μια εξάωρη διακοπή,να σας πω και το ποσό της αποζημίωσης 35€ τα οποία θα μπουν αυτόματα στον τραπεζικό μας λογαριασμό σε τέσσερις εβδομάδες. :-D

Το ερώτημα μου είναι αν η ΔΕΗ θα σας αποζημίωνε.

 

Μα τι ερωτήσεις είναι αυτές ;  :mad:

 

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕ !!

 

Με άλλη μια εξάωρη διακοπή ,αν δεν είχαμε ευχαριστηθεί την πρώτη αρκετά :P

 

 

Βρε παιδιά συγχωρέστε με δεν ήθελα να σας πονέσω. :lol:

 

ναι αλλά στην Ολλανδία δεν έχετε ήλιο , και βρέχει συνέχεια :P

 

τι κάνεις Γιάννη , κουκιά σπέρνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις ένα λόγο γιατί να το έκανε ...

 

... και όπως έχει γραφτεί στην ιστορία ... "θες να σου πω ότι είμαι ninja ?"

 

Θεος... (0:50 )

 

http://www.youtube.com/watch?v=cTH3CfaphXM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τετράγωνα έχει τον παροχο και τις τιμές.

 

http://www.watkosteenkilowattstroom.nl/

<<

Στο οικιακό έως 800 kw, από 0,05625 φθάνει 0,07793, άρα πάνω από 38% είναι η αύξηση.

 

Από 800-1.000 kw, από 0,0785 φθάνει 0,0946, πάνω από 20% αύξηση.

 

Από 1.000-2.000 kw, από 0,0815 αυξάνεται σε 0,0946, πάνω από 16 % αύξηση.

 

Από 2.000 kw και πάνω, από 0,09155 αυξάνεται σε 0,10252, 12% αύξηση.

 

Στο «νυχτερινό» ρεύμα, υπερβαίνει το 22% η αύξηση στην kw, καθώς η τιμή από 0,054 ευρώ φθάνει 0,0661.

 

Επίσης προστίθεται νέο χαράτσι, χρέωση CO2 ύψους 5,5 ευρώ στις 800 kw.

 

Μειώνεται το πάγιο στο νυχτερινό, από 4 ευρώ το τετράμηνο σε 2, ενώ παραμένουν ίδιες όλες οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.>>

αν δεν κανω λαθος η δεη ειναι μισοτιμης + απο την ολλανδικη ακομη και με τις αυξησεις...

οχι δεν περνω ποσοστα απο την δεη αλλα οτι ακουγεται πολυ καλο συνηθως δεν ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<

Στο οικιακό έως 800 kw, από 0,05625 φθάνει 0,07793, άρα πάνω από 38% είναι η αύξηση.

 

Από 800-1.000 kw, από 0,0785 φθάνει 0,0946, πάνω από 20% αύξηση.

 

Από 1.000-2.000 kw, από 0,0815 αυξάνεται σε 0,0946, πάνω από 16 % αύξηση.

 

Από 2.000 kw και πάνω, από 0,09155 αυξάνεται σε 0,10252, 12% αύξηση.

 

Στο «νυχτερινό» ρεύμα, υπερβαίνει το 22% η αύξηση στην kw, καθώς η τιμή από 0,054 ευρώ φθάνει 0,0661.

 

Επίσης προστίθεται νέο χαράτσι, χρέωση CO2 ύψους 5,5 ευρώ στις 800 kw.

 

Μειώνεται το πάγιο στο νυχτερινό, από 4 ευρώ το τετράμηνο σε 2, ενώ παραμένουν ίδιες όλες οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.>>

αν δεν κανω λαθος η δεη ειναι μισοτιμης + απο την ολλανδικη ακομη και με τις αυξησεις...

οχι δεν περνω ποσοστα απο την δεη αλλα οτι ακουγεται πολυ καλο συνηθως δεν ειναι...

 

Αυτη σε επιβαρυνει ομως με τα τελη μεταφορας, τελη διανομης, ειδικα τελη κλπ, τα οποια στο σπιτι μου πχ με 800 ακριβως κβ, φτανουν τα 36,62 ευρω + φπα το τετραμηνο; Γιατι αν δεν εχει αλλες επιβαρυνσεις (δε μιλαω για ερτ και δημοτικα τελη ετσι), τοτε αν διαιρεσω τα τελη αυτα με το 800, μου δινει αλλο ενα 0,045775 ανα κιλοβατωρα κοστος (χωρις φπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφεις ανα 4μηνο αλλα εκανες διαιρεση για εναν μηνα?

επιπλεον δεν ξερουμε και αυτοι στην ολλανδια τι λοιπες μλκς χρεωνουν στον λογαριασμο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιπλεον δεν ξερουμε και αυτοι στην ολλανδια τι λοιπες μλκς χρεωνουν στον λογαριασμο τους...

 

 

Μας χρεώνουν το δίκτυο περίπου +-240€ το χρόνο,επίσης και τον μετρητή +-50€ το χρόνο, τα υπόλοιπα είναι μόνο κατανάλωση ρεύματος.

 

Χρέωση ΕΡΤ όπως εσείς δεν έχουμε γιατί διαλέγεις πακέτο με το ίντερνετ+τηλέφωνο+τηλεόραση.

 

Τα δημοτικά τέλει τα πληρώνουμε απ'ευθείας στον δήμο.

 

Επίσης την ύδρευση την πληρώνουμε ξέχωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...