Προς το περιεχόμενο

Ο Ομπάμα χρηματοδοτεί με $10εκ έρευνα για τη βία των video games


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακου εκει τι λεει !! εγω παιζω απο τα6 μου σχεδον βιντεοπαιχνιδια και ειδικα κατι ακραια για τοτε , wolfenstein , doom και μετα συνεχισα με diablo , cod  κλπ . μια χαρα παιδακι εγινα ... επειδη σκοτωσα την μαμα μου και τον μπαμπα μου ??? περα απο την πλακα ενα μεριδιο στην πραγματικη βια εχει και η ψευτικη . αλλα αντι να δινουν τοσα λεφτα τσαμπα , καλυτερα να ακουσουν τον mikeus που τα χωνει και σωστα και να κοιταξουν να απαγορευσουν τα οπλα γενικοτερα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είπαμε, επειδή έχουμε παίξει από 100 βίαια παιχνίδια ο καθένας μας (Moi, από εποχή spectrum), μπορούμε να υποκαταστήσουμε τους επιστήμονες...

 

 

ΥΓ. Διασκεδάζω κι εγώ με mikeius, αλλά ημαρτόνανε αν αντιπαραβάλλουμε τον mikeius στους ειδικούς επιστήμονες.

Είπαμε, πιο ελληναράς δεν πάει. Μετά γίνεσαι ΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ισως αν απαγορευαν την οπλοφορια...!?

λεω εγω μια ιδεα

πρέπει να αλλάξει το σύνταγμά τους και για να γίνει αυτό θέλει βαρβάτες πλειοψηφίες σε Γερουσία και "Βουλή", πράγμα που δεν διαθέτουν οι δημοκρατικοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο τζαμπα λεφτα που χει δωσει καποιος για ερευνες....

 

Όσοι δε το χουν δει:

 

http://www.youtube.com/watch?v=1M0TQK1APTU

 

Ίσως και 'συ από την μεριά σου δεν θα 'πρεπε να ακούς και να εμπιστεύεσαι έναν τυχαίο τύπο στο ίντερνετ που βγαίνει και σου περνάει ότι μήνυμα θέλει και δεν σου δείχνει καν την φάτσα του... Ε; Τι λές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, επειδή έχουμε παίξει από 100 βίαια παιχνίδια ο καθένας μας (Moi, από εποχή spectrum), μπορούμε να υποκαταστήσουμε τους επιστήμονες...

Δηλαδή οι "επιστήμονες" τι φοβερό νομίζεις ότι κάνουν? Στατιστικές έρευνες παίρνουν.. Και του χρόνου θα υπάρξει νέα στατιστική έρευνα που θα καταρρίπτει όλες τις προηγούμενες και πάει λέγοντας. Το έχουμε ξαναδεί το έργο. Έ ρε τι λεφτά τρώγονται κάθε χρόνο σε τέτοιες φοβερές έρευνες την ώρα που τόσος κόσμος πεινάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A US Secret Service study of 41 individuals involved in school shootings found that only 12% were attracted to violent video games, while 24% read violent books and 27% were attracted to violent films.[33] An Australian study found that only children already predisposed to violence were affected by violent games.[34] A long-term outcome study of youth published in 2010 found no long-term relationship between playing violent video game and youth violence or bullying[35]

Official records show that violent crime rates have declined dramatically since the early 1990s in the USA, among both juveniles[40] and adults.[41][42] This is despite sales of violent video games exploding and their content becoming increasingly graphic during the same period.[43][44] Video game violence is not the primary contributor to societal violence, however, as there are many other factors at play.[23] -wikipedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην κατακρίνουμε και τις επιστημονικές έρευνες.

Ποιό ελληναράδες δεν πάει...

 

 

Κατά τ' άλλα, με το που σταμάτησα στον μικρό μου γιό (3,5) την πολύ τηλεόραση με όλα αυτά τα μονσούνο και δεν ξέρω κι εγώ πώς στο καλό τα λένε, σταμάτησε να θεωρεί το ξύλο «πλάκα» και δεν ξυλοφορτώνει για πλάκα τα άλλα παιδιά.

 

 

Τα παιδιά, όπως και οι μεγάλοι -αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό- επηρεάζονται πάρα πολύ από video games/tv και προσωπικά δεν αποκλείω να βρουν ισχυρή διασύνδεση μεταξύ βίας και video games/tv.

 

 

Αυτονόητο ότι αυτά δεν ξεπερνούν τις επιρροές ενός κακού περιβάλλοντος που σχεδόν πάντα έχουν οι ψυχοπαθείς που αρχίζουν και ψεκάζουν τον κόσμο με σφαίρες. Και λέγοντας κακό περιβάλλον, εννοούμε ακόμα και το αδιάφορο για το παιδί περιβάλλον.

 

 

Μπράβο στον Ομπάμα από μένα.

 

 

Ακριβώς! Πολλά πράγματα της καθημερινότητας μας μας περνάν στο υποσυνείδητο και διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας λίγο ή πολύ. Το πόσο και το πώς διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο από χαρακτήρα σε χαρακτήρα και πολλές φορές δεν το ελέγχουμε.... Δεν είμαστε όλοι δυνατοί χαρακτήρες. 

 

ισως αν απαγορευαν την οπλοφορια...!?

λεω εγω μια ιδεα

 

Δεν είναι όλα τόσο ουτοπικά όσο νομίζεις. Το πρόβλημα δεν είναι πάντα η οπλοφορία αλλά η ΠΑΡΑΝΟΜΗ οπλοφορία. Και αν αλλάξουν τον νόμο αυτό δεν θα αλλάξει ούτε θα κορεστεί. Εκεί η νόμιμη οπλοφορία μπορεί δυστηχώς κάποτε να δώσει μια ακραία λύση. Μπορεί κάποτε ένας πατέρας να σώσει την ζωή των παιδιών του από την επίθεση ενός τρελού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι πρεπει να βρουμε τον "αποδιοπομπαιο τραγο" για ολα αυτα που συμβαινουν εντελως τυχαια σχεδον μονο στις ΗΠΑ, και η στιγμη που συμβαινει λεει πολλα. Το οτι στιγματιζεται η ερευνα και ονοματιζεται ως "βια στα videogames" ενω θα μπορουσε να μην ηταν τοσο συγκεκριμενοποιημενη παλι μου λεει πολλα για τα πιθανα πορισματα των "ειδημονων" που καθε εξαμηνο αλλαζουν αποψη για ερευνες σε διαφορους τομεις με "επιστημονικες και πανεπιστημιακες μεθοδους".

Συγνωμη αν ειμαι ολιγον τι καχυποπτος που παρουσιαζεται και το μπατζετ μιας "ερευνας" που πολυ φοβαμαι οτι γνωριζω ηδη το πορισμα της.. Και ο νοων νοειτω.

Ελληναρας δεν ξερω αν ειμαι, Αμερικανακι παντως δεν ειμαι σιγουρα να χαφτω αμασητο οτι μου πασαρουν. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, επειδή έχουμε παίξει από 100 βίαια παιχνίδια ο καθένας μας (Moi, από εποχή spectrum), μπορούμε να υποκαταστήσουμε τους επιστήμονες...

 

 

ΥΓ. Διασκεδάζω κι εγώ με mikeius, αλλά ημαρτόνανε αν αντιπαραβάλλουμε τον mikeius στους ειδικούς επιστήμονες.

Είπαμε, πιο ελληναράς δεν πάει. Μετά γίνεσαι ΕΛ.

βλεπω οτι τις τελευταιες μερες εχει γινει ατακα εδω μεσα το ελληναρας .. το οτι ζω στην ελλαδα φιλε μου δεν με κανει ελληνα :) φιλικα

 

υγ. ειπα εγω να τους υποκαταστησουμε ? εγω ειπα οτι "περα απο την πλακα ενα μεριδιο στην πραγματικη βια εχει και η ψευτικη . αλλα αντι να δινουν τοσα λεφτα τσαμπα , καλυτερα να ακουσουν τον mikeus που τα χωνει και σωστα και να κοιταξουν να απαγορευσουν τα οπλα γενικοτερα ."

 

αρα θεωρω οτι φταινε εστω και λιγο τα παιχνιδια . αλλα σημαντικοτερο ολων ειναι να δουν γιατι τα παιδια γινονται βια . να μην εξετασουν τα παιχνιδια αλλα ολους τους παραγοντες . οπλα , ναρκωτικα , συμμοριες , ρατσισμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και 'συ από την μεριά σου δεν θα 'πρεπε να ακούς και να εμπιστεύεσαι έναν τυχαίο τύπο στο ίντερνετ που βγαίνει και σου περνάει ότι μήνυμα θέλει και δεν σου δείχνει καν την φάτσα του... Ε; Τι λές;

 

1ον, ακουω όλες τι απόψεις, όσο γελοίες κι αν είναι, και μετα σχηματιζω την αποψη μου.

 

2ον παρέθεσα το συγκεκριμένο βιντεάκι γιατι μερικά πράγματα κατα την γνωμη μου (αν μου επιτρεπεις) τα λεει σωστα. Στο 90% .  (Ποια η διαφορα π.χ. ενος οπλου απ το παζαρι με το οπλο στο παιχνιδι σαν συμβολισμος? καμια..)    Άλλα πάλι όχι (π.χ. αυτο με τις αλάνες)

 

3ον Είμαι πολύ κοντά στο 30ο έτος της ηλικιας μου και εχω προλάβει την έκρηξη των βίαιων παιχνιδιων (Wolfenstein/Doom κ τα συναφή).  Θα πίστευα ότι έλεγε ενας ομπάμα εαν εστω το 1/10 των συνομίλικων μου που γνωριζω στη γειτονια κ σε αλλες περιοχες/πολεις είχαν γίνει Jack ο εντεροβγάλτης λόγω αυτών των βίαιων παιχνιδιών. 

 

Σημασία δεν έχει η κίνηση (παιχνιδια πραγματικα ή ψηφιακά)  αλλά το μέσον που χρησιμοποιεί κάποιος (ελευθερη οπλοφορια). Παντού το ίδιο γίνεται. Είτε σε αυτή την πόλη της Αμερικής, είτε σε ένα ορεινό χωριο της Κρήτης. Και μάντεψε για ποιον λόγο τωρα που σου δωσα τροφη για σκέψη...

(αν επιλέξεις να το εκλάβεις έτσι βέβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να απαγορεύσεις τα όπλα στην Αμερική,πλάκα κάνετε ?!  -_-

 

Κάτι νύξεις έκανε ο Obama και αμέσως ο εθνικός οργανισμός όπλων πέρασε στην αντεπίθεση.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zKLA3BODXr0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλώς εκφέρετε γνώμη και κρίνετε τους πάντες και τα πάντα, αλλά τσακώνεστε κιόλλας με ασήμαντες αφορμές από τον εγωισμό σας.

Δεν νομίζω ότι έτσι θα πάμε μπροστά σαν χώρα δεν νομίζετε;

 

Όσο για τον Ομπάμα είναι πολυδιαστατο το θέμα το γιατί και πως το κάνει, πάντως μπορει και το κανει (και καλά κάνει κατα την γνώμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταμένα λεφτά είναι το μόνο σίγουρο. απεικόνιση της πραγματικότητας είναι τα video games.

 

οι δολοφονοι των λαων κάνουν κοινωνική έρευνα έρευνα για τη βια. Πόσο γελοίο είναι και ακομα πιο τραγικο που ο καθε κολλημενος συντηρητικος την επικροτει κιόλας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...