Προς το περιεχόμενο

Ο Ομπάμα χρηματοδοτεί με $10εκ έρευνα για τη βία των video games


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aς αφήσει ο Ομπάμα την υποκρισία και ας νομοθετήσει τίποτα ουσιαστικό. Η "έρευνα" που διέταξε είναι για τα μάτια του κόσμου.

 

Ψηνεται 

 

http://www.capital.gr/News.asp?id=1708810

 

Με την κουλτουρα της αγριας δυσης που εχουν μην περιμενουμε και θαυματα κιολας.

 

Οσο για τα παιχνιδια περισσοτερο ζεστη παρα κρυο για μενα αφου απευθυνονται σε πολυ νεανικο κοινο.Και σιγα τις προειδοποιησεις και το γονικο ελεγχο οταν ειναι κατεβασμενο ας πουμε.Ας κοψουν κατι ρεαλιστικες σπλατεριες που το σεναριο τους επιβραβευει κιολας τον παικτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αρχήσω τα περί New World Order , συνομοσίες (που πλέον δεν είναι, αλλά είναι πραγματικότητες) κ.λπ.? καλύτερα όχι γιατί θα γίνει μπάχαλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Οσο για τα παιχνιδια περισσοτερο ζεστη παρα κρυο για μενα αφου απευθυνονται σε πολυ νεανικο κοινο.Και σιγα τις προειδοποιησεις και το γονικο ελεγχο οταν ειναι κατεβασμενο ας πουμε.Ας κοψουν κατι ρεαλιστικες σπλατεριες που το σεναριο τους επιβραβευει κιολας τον παικτη.

Υπάρχουν ηλικίες πάνω στα παιχνίδια, το να υπάρχει επιπλέον λογοκρισία γιατί μπορεί να τα παίξουν και μικρά παιδιά πλησιάζει τα όρια του μεσαίωνα και της καθυστέρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι υποστηριζετε ετσι ακριτα την κινησαρα αυτη του Ομπαμα ειστε βαρια νυχτωμενοι ασχετοι (δυστυχως) και επισης οπως καταλαβαινω ειστε κ μεγαλοι (οχι ολοι).

 

Απο την αλλη, ναι, ο Mikeius κανει σατιρα αλλα πριν ανοιξει το στομα του τουλαχιστον κανει μια υποτυπωδη ερευνα σε αντιθεση με οσους εσας που βλεπετε pixels να σκοτωνουν pixels στα games και τα ριχνετε στην πυρα!

 

Ημαρτον! Τι ειναι πιο επωδυνο ψυχικα ειδικα για ενα παιδι, η πραγματικη βια που προβαλλουν απροειδοποιητα τα καναλια σε καθημερινη βαση (ειδησεις, ταινιες, σειρες, ντοκυμαντερ κλπ) η ενδοοικογενειακη βια,  η μερικοι φονοι στο Red Dead Redemption...? Αν μου πειτε το τριτο, τοτε λυπαμαι για την ανατροφη σας αλλα και για το πως θα μεγαλωσετε καποια πλασματα! Τα video games ειναι απλα αλλος ενας σχετικα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ τροπος ψυχαγωγιας και μεχρι στιγμης ο πιο διαδραστικος, τπτ παραπανω τπτ παρακατω. Αλλα επειδη οι περισσοτεροι απο ειμαστε προκατειλημενοι εναντι καθε τι νεου το αποφευγουμε και το κατακρινουμε ως επιβλαβες,νοσηρο,βλασφημο κλπ κλπ.

 

Ε, λοιπον για τη βια σε μια κοινωνια φταιει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ :

1) η Παιδεια

 

2) και η γονεικη ανατροφη.

ΜΟΝΟ!!! Αν ενα παιδακι ασκησει βια σε καποιο αλλο, ειναι γιατι απο το σπιτι του δεν του μαθαν οτι ειναι κακο, οτι δεν πρεπει να παραβιαζει τον προσωπικο χωρο του συνανθρωπου με οποιοδηποτε τροπο, γιατι επισης δε του μαθαν να κατεφευγει στο διαλογο! Ο Ομπαμα καλα θα κανει να αναζητησει αλλου την πηγη του κακου γιατι μια χαρα βια υπηρχε και πριν τα video games. Αυτα ειναι για τους αμορφωτους και για να πεφτει σταχτη στα ματια των χωριατων και να δοξαζονται καποιοι ταραμαδες! Εξαλλου ειναι το ποσο ειναι υπερογκο για μια τετοια ερευνα. Εχω απειρα παραδειγματα συμπεριλαμβανομενου και εμου που αποδεικνυουν οτι ta video games δεν επηρεαζουν τον ψυχισμο στρεφοντας τον gamer στη βια ( γιατι αν παρουμε δεδομενο κατι τετοιο τοτε θα πρεπει να ισχυει το ιδιο και τις ταινιες σε μικροτερο βαθμο). 

 

Και ως αποδειξη των λεγομενων μου παραθετω ενα σχετικο βιντεο. 

 

Τα ανοιχτα μυαλα ποτε δεν εβλαψαν κανεναν...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε PsyGreg και συνονοματε! Κινησαρα! Δε λεω... αργησε να βρει τη ριζα του κακου, αλλα τωρα δε φοβαμαι τπτ αυτη η ερευνα θα ανοιξει πολλα ματια θα ζουμε σε ενα κοσμο χωρις βια χωρις φοβο αφου τα βδελυρα αυτα κατασκευασματα του διαβολου θα ριχτουν στην πυρα... Μα απορω ρε παιδι μου.... δε το χε σκεφτει κανεις μεχρι τωρα το ποοοοοοοοοοοοσο μεγαλο κακο κανουν τα video games στην κοινωνια.. παλι καλα που εχουμε κ τον Ομπαμα κ μας ανοιγει τα ματια! HAIL OBAMA!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ... Ημαρτον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ lak10 ετσι παει! Βεεεβαια.. Εσυ εισαι σεξομανης εγω που παιζω Tekken αν δε βγω να ριξω κανα δυο χερια ξυλο τη μερα δεν στρωνω χαρακτηρα.. Οσοι παιζουν Final Fantasy κανουν πρακτικη μαγειας για να ριξουν κανα Firaga σε κανα γειτονα... Ετσι ειναι αλλα εμεις ειμαστε προβατα της μαζας .. καποιοι αλλοι ξερουν καλυτερα...

 

εγω που στα 15 μου επαιζα playboy the mansion ειμαι σεξομανης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανει ο ανθρωπος.

Ενας επιπλεον λογος για τη βια, είναι και τα βιντεογκειμς. Αν σας αρεσει, είτε οχι. Μπορει να μην επηρεαζει το καθε παιδι, αλιμονο,, αλλα αν τύχει ενα "τρελο" παιδι ή ακομα και φυσιολογικο του και την "βαρεσει", μπορει να παραδειγματιστει απο τα παιχνιδια. Φυσικα ειναι κι αλλοι αμετρητοι παραγοντες.

 

υπερβολικος...δηλ ολοι εμεις που παιζουμε fps κυριως(bf3,cod κτλ) θα επρεπε να παρουμε ενα m16 και να θεριζουμε? :P

Τα πιο τζαμπα λεφτα που χει δωσει καποιος για ερευνες....

 

Όσοι δε το χουν δει:

 

http://www.youtube.com/watch?v=1M0TQK1APTU

αχ γμτ και εγω ηθελα να το ανεβασω

 

Στη χώρα που επιτίθεται με πραγματικό στρατό (έμμεσα ή άμεσα) εναντίον πληθυσμών και στατιωτικών δυνάμεων ξένων χωρών, στη χώρα που έχει εισβάλει σε Ιράκ, Βιετνάμ, Αφγανιστάν, Καμπότζη, Κορέα, Κούβα, Αφρικανικές χώρες, Λιβύη, Συρία και όπου αλλού που πιθανόν δεν θυμάμαι, στη χώρα που οι οπλοβιομηχανίες που δρουν εκεί είναι παγόσμιοι προμηθευτές όπλων, στη χώρα που η οπλοκατοχή και οπλοχρησία είναι νόμιμη σε πολλές πολιτείες της και κουβαλάνε όπλα ακόμα και παιδιά, στη χώρα που έχει ρίξει 2 ατομικές βόμβες, στη χώρα που με τη δύναμη των όπλων έχει επιβληθεί ως "υπερδύναμη" σε παγκόσμιο επίπεδο, αποφάσισαν να κάνουν έρευνα για το αν επηρεάζει η βία των VIDEO GAMES τα ΠΑΙΔΙΑ ! ! !

 

Σε ένα βαθμό επηρεάζει (εν δυνάμει επηρεασμός) όπως επηρεάζει κάποιον η οποιαδήποτε δραστηριότητα μπορεί να έχει στη ζωή του. Από εκεί και πέρα ένα παιδί έχει την οικογένειά του, το περιβάλλον του, το σχολείο του από όπου θα δεχτεί σαφώς ισχυρότερους επηρεασμούς και από εκεί θα αντλήσει πρότυπα και συμπεριφορές.

 

Μαντέψτε τι συμβαίνει όταν ακούει τους "μεγάλους" να μιλάνε για τον έναν ή τον άλλο πόλεμο που έχει ή είχε κατά το παρελθόν η χώρα του. Μαντέψτε τι συμβαίνει όταν στο σχολείο βλέπει παιδιά να οπλοφορούν, μαντέψτε τι συμβαίνει όταν μαθαίνει πως μπορεί και εκείνο να οπλοφορεί, μαντέψτε τι συμβαίνει όταν ακούει να εκθιάζονται οι στρατιωτικές επιτυχίες της χώρας του και το πόσο ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ήταν αυτές για το γενικό καλό! Σε αυτή τη περίπτωση δεν περνάει το μήνυμα στο παιδί "με ένα όπλο θα επιβληθείς για το γενικό καλό"...;

 

Χρειάζεται κανείς απάντηση για το από που δέχεται τους επηρεασμούς ένα παιδί και καταλήγει στη βία; Γιατί άραγε το συγκεκριμένο πρόβλημα υπάρχει σε τόσο μεγάλη έκταση στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΩΡΑ;

 

(Το προβληματικό οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον δεν το θέτω καν. Είναι προφανές πως επηρεάζει δεν χρειάζεται κάποια έρευνα γι' αυτό. Παιδεία και αίσθημα δικαίου στην κοινωνία χρειάζεται.)

 

Σε αυτή την αμερική λοιπόν αποφάσισαν πως εκείνο που μπορούν να κάνουν είναι να θέσουν υπό έρευνα το αν επηρεάζει τα παιδιά η βία των ηλεκτρονικών παιχνιδιών. Το έκαναν μάλιστα λέγοντας πως θα διαθέσουν για το λόγο αυτό το αξιοπρόσεκτο ποσό των 10 εκατομμυρίων δολαρίων. Στο άκουσμα του ποσού θα πιστέψει κανείς πως πρόκειται πραγματικά για σοβαρή έρευνα... το θέμα είναι σοβαρό...

 

Αν δεν σοβαρολογούσαν θα ήταν για γέλια. Επειδή όμως εκείνοι που το σκέφτηκαν σοβαρολογούν είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ. Τα παιχνίδια τα γέννησε η πραγματικότητα και ΟΧΙ το αντίστροφο. Αν ενδιαφέρεται κανείς λοιπόν βελτιώνει την πραγματικότητα και όχι αυτό που εκείνη γέννησε. Οτιδήποτε άλλο είναι για τα σκουπίδια.

 

Όπως έχω πει και σε άλλη περίπτωση όμως, όταν είσαι ο ίδιος το πρόβλημα δεν μπορείς να το λύσεις και μοιραία κάποια στιγμή λούζεσαι τις συνέπειες. Επειδή όμως τα έθνη πάνε πακέτο με τους ηγέτες τους και οι ηγέτες σχεδόν ποτέ δεν πληρώνουν τα λούζεται η κοινωνία και οι ηγέτες κάνουν έρευνες για το τι φταίει.

 

Επιπλέον ο ομπάμα ήταν εκείνος που πέρασε τον "οπλονόμο" στην αμερική. Ήταν ο ίδιος που μετά τη γνωστή σφαγή σε σχολείο πρόσφατα... κρατηθείτε... ΔΑΚΡΥΣΕ... Ναι δάκρυσε μπροστά στις κάμερες, εκείνος που διευκόλυνε τις οπλοβιομηχανίες να πουλήσουν στους απανταχού αμερικάνους, κάθε ηλικίας, όπλα. Δάκρυσε που ένα παιδί κατάλαβε λάθος τα μηνύματα που του έδινε ο ομπάμα, η κοινωνία, η χώρα και η τρελή μάνα του..

 

Το πήρε τόσο κατάκαρδα που είπε να ξανακάνει την κουβέντα για τα όπλα. Όταν το είπε όμως οι οπλοβιομηχανίες, που τον κρατάνε και αυτόν και το συνάφι του από τα κάκαλα, του είπαν ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΠΑΜΑΚΗ. Αυτό το πήρε ακόμα πιο κατάκαρδα και για να δείξει τη μεγαλοψυχία του δεν σκέφτηκε χρήματα (ποιος τα λογαριάζει αυτά...) και έδωσε 10 μύρια για να ερευνήσει την πιθανή ΕΝΟΧΗ των VIDEO GAMES. Ηγέτης με @@ρια όχι αστεία.

 

Η βιομηχανία των video games βέβαια καμία σχέση δεν έχει ως οικονομικό μέγεθος με εκείνη των όπλων για να μην προχωρήσω και σε επιπλέον συγκρίσεις, νομίζω δεν χρειάζεται. Τυχαίο;

 

Τυχαίο και εγώ καχύποπτος και συνωμοσιολόγος (φοριέται πολύ η λέξη τα τελευταία χρόνια).

 

Επειδή οι επιχειρήσεις και το οικονομικό στερέωμα γενικότερα έχει ξεπεράσει πλέον σε δύναμη τους πολιτικούς, κανένας μα κανένας πολιτικός "ανεπτυγμένης" χώρας δεν εκπροσωπεί πλέον το λαό που τον εκλέγει. Ακόμα και αν δεν είναι "δικός τους", είναι αδύναμος να τους πάει κόντρα.

 

Μαντέψτε ποιος μπορεί να τους πάει κόντρα...

 

Υ.Γ Η μόνη περίπτωση που αυτό θα λειτουργήσει υπέρ του και θα τον παραδεχτώ κι εγώ ο ίδιος είναι εάν αποδειχθεί πως εφόσον δεν είχε άλλο τρόπο να τους χτυπήσει επέλεξε αυτόν για να ξεκινήσει η κουβέντα. Θα φανεί πολύ σύντομα αυτό όμως. Μάντης κακών δεν θέλω να είμαι αλλά το πιο πιθανό είναι μια ακόμη πιο λογοκριτική πολιτική απέναντι στα παιχνίδια και επί της ουσίας μηδέν.

 

Υ.Γ 2 Δεν θα υπάρχουν άραγε κι εκείνοι που "ξεσπάνε" στα παιχνίδια για να μην βγάλουν παραέξω αυτή τη συμπεριφορά;

πεστα ρε φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...