Προς το περιεχόμενο

"Υποσιτίζομαι" μάλλον...


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά εγώ όταν πήγα σε διατροφολόγο πήγα μόνο και μόνο γιατί βρήκα κουπόνι στο internet ξες από τα γνωστά site. Το πήρα από το magikes agores και έκανε 29 ευρώ φουλ όμως: τροφική δυσανεξία, λιπομέτρηση, τεστ διατροφικών ελείψεων πλας μου είπε πως μπορώ να καλύψω τα κενά διατροφικά που έχω ως χορτοφάγος που ήμουν τότε και προσπαθώ να ξαναγίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσες θερμίδες χρειάζεσαι έχεις να κάνει και με το τι δραστηριότητες κάνεις.Την έχεις βγάλει καθαρή να δουλεύεις πόσες ώρες με 1000 θερμίδες την ημέρα δηλαδή και δεν έχεις πέσει κάτω ; Πόσο χρονών είσαι ;

 

Μέχρι τα 26 μου ήμουν ολιγοθερμιδική αλλά με μεγάλη σωματική δραστηριότητα ( περπάτημα 1 ώρα ημερησίως , 3-4 φορές πήγαινα στο μαγαζί που είχαν οι δικοί μου τότε έκανα γενική καθαριότητα και μου έβγαινε ο πάτος, εξωτερικές δουλειές που και πάλι αν ήταν ξέρω εγώ κανα 40 λεπτο απόσταση το έπαιρνα με τα πόδια ). Εντάξει έκανα τις κραιπάλες μου μερικές φορές όμως είτε με κανα delivery είτε στο ποτό. Έπαιζα στα 57 κιλά με 1,70 ύψος δηλαδή κανονική ( κατέβαινα στα 52-53 αν ήταν καμία περίοδος που να έτρεχα με σχολή - δουλειά αλλά εκεί φαινόμουν κόκκαλο ).

 

Με το που έπιασα όμως καθιστική δουλειά γραφείου με πολλές ώρες εργασίας και κυλιόμενο ωράριο - ημέρες και δεν μπορούσα να τηρήσω σταθερές ώρες ύπνου - φαγητού - γυμναστικής συν ότι εκεί γύρω στα 30 πέφτει ο μεταβολισμός από ό,τι ακούω γενικά + ότι έχει πέσει πολύ η ποιότητα του φαγητού που μπορώ να τρώω λόγω οικονομικού μέσα σε διάστημα 5 μηνών έβαλα 8 κιλά+ 5 κιλά λόγω στεναχώριας μετά την απόλυση ( + λόγω κοψίματος τελείως του τσιγάρου που είχα ήδη μειώσει κατά πολύ και πιο πριν ) !

 

Αν και γυναίκα φόρτωσα πολύ γύρω κοιλιά και σε αυτήν την περιοχή γενικά, πρόσωπο, πολύ λίγο στα πόδια.

 

Που θέλω να καταλήξω με όλο αυτό: Κοινός παρονομαστής όλων αυτών ήταν το συνήθειο να μην τρώω στη δουλειά ή σχολή, την έβγαζα με καμία σαλάτα ή τοστ και περίμενα να γυρίσω σπίτι. Αυτή η πρακτική όμως όταν σφίξαν τα πράγματα στη δουλειά με τις υπερωρίες ( κανένα κουράγιο για γυμναστική μετά ) γύρισε μπούμερανγκ γιατί αναγκαζόμουν να τρώω το κύριο γεύμα 8 η ώρα το βράδι το νωρίτερο . Το θυμήθηκα πολύ αργά να φέρνω φαί στη δουλειά , έκανα διάλλειμμα για να φάω ( όχι μεταξύ τηλεφώνου και πληκτρολόγησης να καταπίνω και αέρα μαζί ) και τους κακοφαινόταν κιόλας ( ενώ η σύμβαση μου ήταν 8,30 ώρες , δηλαδή κανονικά είχα 30 λεπτά διάλλειμμα και έκανα 15 λεπτά μόλις ).

 

Τώρα έχει το πρόγραμμα διαγνωστικές εξετάσεις - μία γύρα σε γιατρούς , έχω αλλάξει σταδιακά τη διατροφή , έβαλα γιαούρτι, λαχανικά , μήλο στο πρόγραμμα , έκοψα τις τροφές από τις οποίες έπαιρνα παραπάνω αλάτι από αυτό που χρειαζόμουν, 0 φαί απέξω , 0 αλκοόλ ( μέχρι 2 ποτηράκια κρασί τη βδομάδα χαριστικά ), σταδιακά βάζω γυμναστική στο πρόγραμμα . Μετά τις 7 το απόγευμα τρώω ένα γιαούρτι ή σαλάτα ( το ότι έχω προσθέσει σαλάτα που δεν έτρωγα ποτέ μου φέρνει ένα καλό κορεσμό + ότι νιώθω σαν να ξεπρήζομαι γενικά ). 11 το αργότερο ( κατά προτίμηση 10 ) πέφτω για ύπνο , δεν έχει πλέον επιδρομές βραδινές . Σήμερα έτυχε να μείνω ξύπνια ως πιο αργά.

 

Περιμένω τώρα τα αποτελέσματα από μία δουλειά που θα είναι το ωράριο σταθερά  9-5 να μπορώ να οργανωθώ λίγο καλύτερα, να φτιάξω τη διατροφή μου περισσότερο , να ξεκινήσω γυμναστήριο κανονικά ( να μπει και η μυική ενδυνάμωση στο πρόγραμμα ).

 

Κοινώς φτιάξε τη διατροφή σου , βάλε τρόφιμα από όλες τις ομάδες τροφίμων, μην κάνεις το λάθος να τρως αργά το απόγευμα ( αν το κάνεις ). Όταν είσαι λίγο μετά τα 20 νομίζεις ότι ο μεταβολισμός σου θα είναι έτσι πάντα και τηρείς κακές διατροφικές συνήθειες.

 

 

Καλά εγώ όταν πήγα σε διατροφολόγο πήγα μόνο και μόνο γιατί βρήκα κουπόνι στο internet ξες από τα γνωστά site. Το πήρα από το magikes agores και έκανε 29 ευρώ φουλ όμως: τροφική δυσανεξία, λιπομέτρηση, τεστ διατροφικών ελείψεων πλας μου είπε πως μπορώ να καλύψω τα κενά διατροφικά που έχω ως χορτοφάγος που ήμουν τότε και προσπαθώ να ξαναγίνω...

 

 

 

Ο διατροφολόγος έχει κάποιο τεστ για κατακράτηση υγρών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι και ο παππούς μου δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα και όλη μέρα κάτι έκανε (μία στα χωράφια, μία στο σπίτι κτλ) και έφτασε μέχρι τα 90 (και καβάλαγε ακόμα τον γαϊδαρο μέχρι να πεθάνει)... Τον θυμάμαι το πρωΐ να πίνει ένα τσάι, με ένα κομμάτι γραβιέρα και ένα παξιμάδι, το μεσημέρι μισή μερίδα φαΐ και το απόγευμα κανα φρούτο και το βράδυ πάλι ένα τσάι, με ένα κομμάτι γραβιέρα και ένα παξιμάδι. Μια ζωή έτσι τον θυμάμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην την ψάχνεις και εγώ όσους ξέρω που φτάσαν τα 90 δεν έτρωγαν πολύ.

Και οι δύο μου παπούδες από την μεριά του μπαμπά μου πέθαναν στα 90.

Και η άλλη μου γιαγιά την κόβω να ζεί χρόνιααααααα άκομα...

 

Ε αν τρως λίγο αλλά με προσεκτικές επιλογές είναι καλύτερα. Γλυτώνεις καρδιά, χοληστερίνη, εγκεφαλικό από υψηλή πίεση και ένα σωρό άλλα που αποτελούν το 90% των αιτιών θανάτου των ηλικιών αυτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ εγώ θα μπορούσα να είμαι από 65 έως 85 και να έχω υγιή Δείκτη Μάζας. Εγώ προτιμώ να είμαι στα 72 με αρκετή γράμμωση αλλά δυστυχώς όχι πολύ όγκο. Μου αρέσει πολύ που ακόμα και βδομάδα ολόκληρη να ξεφύγω και να φάω γλυκά φαστ φουντ κτλ δε θα βάλω τίποτα.

 

Σε εμένα βασικά δεν έχει και νόημα γιατί στις γιορτές τώρα κατανάλωνα κατ εξαίρεση πάνω από 3000 θερμίδες την μέρα λόγω γλυκών και πολύ κατσικιού αρνιού και λαγού...

 

Ε δεν έβαλα γραμμάριο.

 

Οπότε εστίασε στο να έχεις καλή διατροφή για να είσαι υγιής και να έχεις αυξημένη ενέργεια. Αν είναι να πάρεις 1500 θερμίδες την ημέρα πάρε τες συμπεριλαμβάνοντας:

-ξηρούς καρπούς

-φρούτα & λαχανικά (τις πέντε μερίδες που λέμε)

-όσπρια

 

Και μην πέσεις στον πειρασμό "θα φάω γλυκά για έξτρα θερμίδες" το μόνο που θα καταφέρεις στην καλύτερη είναι να χαλάσεις τα δόντια σου και την διατροφή σου.

 

Εγώ πρόσφατα άρχισα να τρώω πολλά παστέλια. Μιλάμε στα 100γρ πάνω από 500 θερμίδες και ο χαλβάς το ίδιο. Όχι τόσο για τις θερμίδες αλλά γιατί μου αρέσουν πολύ σα σνακ στη σχολή (το παστέλι) και σαν ενδιάμεσο σνακ ο χαλβάς (στο σπίτι). Εν ολίγοις αύξησα την ημερίσια κατανάλωση θερμιδών γύρω στις 800 θερμίδες αλλά δεν άλλαξε τίποτα στο βάρος μου...

 

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα και εδώ... Οι γιορτές ήταν ένα καλο τεστ για να δω κατά πόσο θα πάρω με κατάχρηση φαγητού, δυνατό χλαπάκιασμα κρέατος χοιρινού και αρνιού,  ζυμαρικά, σάλτσες και γλυκά (μελομακάρονα κυρίως), 4-5 γεύματα ημερησίως. Τελικά τα κιλά δεν ανέβηκαν σχεδόν καθόλου. Οι δικοί μου στο σπίτι που με έβλεπαν να τρώω όλα αυτά και να μη παίρνω  απορρούσαν... 'Ασε που ότι έτρωγα μετά από λίγες ώρες το έβγαζα, το καταλάβαινα στο μεταβολισμό μου.

 

Βέβαια μετά τις γιορτές γλυκά τέλος όπως και τα πολύ κορεσμένα.

 

Όλα είναι θέμα μεταβολισμού. Τυχεροί τελικά όσοι το έχουμε απλά προσωπικά προσπαθώ να τρώω καλά γιατί δεν θέλω να γίνω και κοκκαλιάρης....

 

Α επίσης έχω παρατηρήσει και το είχα ξαναγράψει ότι το ψωμί με παχαίνει εύκολα... Ειδικά το άσπρο!

 

Επομένως στο φίλο του αρχικού πόστ, μη σκας, αν νιώθεις καλά με τον εαυτό σου καλό είναι να μπορείς να τρως ότι θες και να μην παίρνεις. Γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που με τέτοιο χλαπάκιασμα  σαν αυτό που έγραψα είναι ένα στάδιο πριν τη λιποαναρρόφηση... Απλά βάλε καλές τροφές στη διατροφή σου πχ ψάρια,λαχανικά, όσπρια, κοτοπουλάκι, αβγά, ξηρούς καρπούς, δημητριακά, κάνα γιαουρτάκι με λίγα λιπαρά και εννοείτε bb σε γλυκά τηγανητά αναψυκτικά, ψωμιά και τα σχετικά...

 

Πάντως  οι χαλβάδες και τα παστέλια, αν και έχουν καλή θρεπτική αξία, έχουν όμως  ζάχαρη κι επομένως θέλουν λίγο προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγω έχω το ανάποδο απο αυτό που λες vk13.... Οτι με λίγες θερμίδες μπορεί ο οργανισμός μου και δουλεύει κανονικά. Δλδ είμαι στα κανονικά μου κιλά, ενω πέρνω 1000 θερμίδες την μέρα (ενω κανονικά θα έπρεπε να πέρνω 2500 θερμίδες την μέρα). Το οποίο απο ότι καταλαβαίνω σημαίνει οτι το σώμα μου κάνει καλή διαχείριση των θερμίδων, τι άλλο να πώ. Κάποιο πρόβλημα υγείας δεν έχω και γενικότερα δεν κάνω τον τελευταίο χρόνο καθιστική ζωή.

 

Εγω πχ. άμα κάνω διατροφή των 2000+ θερμίδων (όπως στις γιορτές λόγω κουραμπιέδων και μελομακάρονων) μια χαρά πέρνω κιλά. Τι να πώ ρε παιδιά, μάλλον πρέπει να πάω σε κανέναν διατροφολόγο να μου κάνει τα απαιτιύμενα test και να τα ξεδιαλύνω κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πάιζει να κάνω κάτι λάθος.... Γιαυτό και άνοιξα θέμα. Λοιπόν σήμερα έφαγα:

Ένα τόστ (1 γαλοπούλα - 1 τυρί)= 350

Μία κανονική μερίδα κοτόπουλο με μπάμιες = 500

2 μέτρια πορτοκάλια = 140

2 καφέδες = 40

 

Σϋνολο = 1030 θερμίδες

 

Και δεν σκοπέυω να φάω κάτι άλλο

 

Υ.Γ. Καμιά φορά δεν τρώω τα πορτοκάλια αλλα τρώω ένα επιπλέον τόστ

 

Γενικώς είναι λίγο το φαγητό που καταναλώνεις. Εγώ με καθιστική ζωή σίγουρα θα λάβω 500 θερμίδες/γεύμα + γλυκά + καφέδες κτλ, χτυπάω άνετα τις 2000...και θεωρώ ότι τρώω σχετικά λίγο. Εϊμαι έτσι κι αλλιώς φυσιολογικός προς αδύνατος. Προσωπικά θεωρώ ότι θα έπρεπε το πρωϊνό/βραδυνό να το ενισχύσεις λίγο.

Βέβαια το φαγητό κοστίζει και όλη η Ελλάδα ακολουθεί την δίαιτα ΓΑΠ...αλλα λέμε τώρα :P

 

Μην ξεχνάς ότι μετράει και η ποιότητα του φαγητού. Άλλο 2500 θερμίδες σε πίτσες, σουβλάκια, βρώμικο και κοκα-κόλα και άλλο με πολύ πρωτεϊνη και ελάχιστους υδατάνθρακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μαλλον ειστε ετσι οικογενεικως τοτε , δεν χρειαζεται να τρωτε πολλοι και δεν εξαντλειστε , ειστε ολιγοφαγοι . Βασικα την περιοδο που ειμαστε μην λες τετοια θα θελουν ολους να μας κανουν σαν και εσενα .. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογικό άντρας να παίρνει 1000 θερμίδες...



Μην την ψάχνεις και εγώ όσους ξέρω που φτάσαν τα 90 δεν έτρωγαν πολύ.

Και οι δύο μου παπούδες από την μεριά του μπαμπά μου πέθαναν στα 90.

Και η άλλη μου γιαγιά την κόβω να ζεί χρόνιααααααα άκομα...

 

Ε αν τρως λίγο αλλά με προσεκτικές επιλογές είναι καλύτερα. Γλυτώνεις καρδιά, χοληστερίνη, εγκεφαλικό από υψηλή πίεση και ένα σωρό άλλα που αποτελούν το 90% των αιτιών θανάτου των ηλικιών αυτών...

 

Ζούσαν διαφορετικά όμως αυτοί οι άνθρωποι, δε κάνανε δουλειά καθιστική ας πούμε , όλη μέρα στην κίνηση ήταν . Ο παππούς μου ας πούμε που έπαιρνε λίγες θερμίδες ήταν πάρα πολύ αδύνατος και έφτασε ως τα 92 του, εννοείται δεν κάπνισε ποτέ , συνήθως έκανε και δεύτερη δουλειά...

 

Αλίμονο σε εμάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογικό άντρας να παίρνει 1000 θερμίδες...

 

 

Ζούσαν διαφορετικά όμως αυτοί οι άνθρωποι, δε κάνανε δουλειά καθιστική ας πούμε , όλη μέρα στην κίνηση ήταν . Ο παππούς μου ας πούμε που έπαιρνε λίγες θερμίδες ήταν πάρα πολύ αδύνατος και έφτασε ως τα 92 του, εννοείται δεν κάπνισε ποτέ , συνήθως έκανε και δεύτερη δουλειά...

 

Αλίμονο σε εμάς...

Ε τι να σου πώ. Τόσο καιρό (μια ζωή δλδ) γιατι δεν πάθαινα τότε, γιατι δεν ένιωσα κάποια ζαλάδα, σκοτοδίνη κτλ.

Τις αύξησα εχθες... Και σήμερα ξεκίνησα με γερό πρωϊνό (τοστ-βραστό αυγό- ποτήρι γάλα) αλλα τώρα έχω σκάσει.

 

Κάποια στιγμή σίγουρα θα πάω σε καποιον ειδικό αλλα τώρα δεν παίζει ούτε χρόνος, ούτε χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι να σου πώ. Τόσο καιρό (μια ζωή δλδ) γιατι δεν πάθαινα τότε, γιατι δεν ένιωσα κάποια ζαλάδα, σκοτοδίνη κτλ.

Τις αύξησα εχθες... Και σήμερα ξεκίνησα με γερό πρωϊνό (τοστ-βραστό αυγό- ποτήρι γάλα) αλλα τώρα έχω σκάσει.

 

Κάποια στιγμή σίγουρα θα πάω σε καποιον ειδικό αλλα τώρα δεν παίζει ούτε χρόνος, ούτε χρήμα.

 

Μπορεί και να είναι θέμα οργανισμού αλλά καλό είναι όταν μπορέσεις να πας να ξέρεις πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνεις και να προσαρμόζεις σταδιακά τον οργανισμό σου.

 

Εγώ ολιγοθερμιδική με χαμηλής έντασης περπάτημα καθημερινό 1 ώρα σε 2 μήνες είχα γίνει από τα κόκκαλα βγαλμένη, οι δικοί μου είχαν τρομάξει τότε. Η βλακεία είναι ότι όταν σταμάτησα αυτόν το ρυθμό ο οργανισμός μου ήταν σαν να έπαιρνε το μήνυμα ότι εντάξει χαλαρώνουμε τώρα και αποθηκεύουμε λίπος και δεν είχα ενέργεια καθόλου ( ζαλάδες και τέτοια πράγματα ) και μετά όταν όντως έκανα κραιπάλες άστα να πάνε.

 

Για αυτο το πάω τώρα πιο χαλαρά , ας χάσω πιο αργά τα κιλά τι να κάνουμε ( προλαβαίνω για το καλοκαίρι πιστεύω ). Αν έβαζα από τώρα υψηλής έντασης γυμναστική τύπου aerobics πιστεύω θα έβλεπα γρήγορα αποτελέσματα αλλά με τρομάζει το τι θα γίνει μετά αν χαλαρώσω την ένταση της γυμναστικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για την γυμναστική που λές καλό είναι να βάλεις πράγματα που σε γεμίζουν και μπορείς να τα κάνεις τρόπο ζωής. Εγω γιαυτό πηγαίνω για τρέξιμο (γιατι πραγματικά μου αρέσει, άσχετα απο το γεγονός οτι καλύτερεύω την ζωή μου), επίσης πηγαίνω για πεζοπορία (με ομάδα) και επίσης έχω κόψει το πολυ αμάξι. Τις προάλλες πήγα απο Γκάζι - Σύνταγμα 3 ηώρα το βράδυ για να πάρω το 790...

 

Άμα βρείς κάτι που να μπορείς να το κάνεις μέρος της ζωής σου, θα είναι οτι πρέπει.

 

Υ.Γ. Και εγω ξέρεις πόσες φορές έχω ξεκινήσει γυ,μναστική μνε όργανα, πάντα τα παράταγα στο 1 μήνα, γιατι τα βαριόμουν αυτά εξ'αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...