Προς το περιεχόμενο

χειροτερεύουν τα τηλεοπτικά σήματα


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μία TFT τηλεόραση, αγορασμένη περίπου 7 χρόνια.

 

Όλα έδειχναν κανονικά, αλλά τους τελευταίους 8-9 μήνες, τα τηλεοπτικά σήματα των σταθμών όσο πάνε και χειροτερεύουν.

Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στην καλωδίωση, τους ιστούς, ή τα κουτιά της εγκατάστασης.

 

Επίσης, γίνεται ένα μπέρδεμα με τα τηλεοπτικά σήματα. Υπάρχουν άλλοι σταθμοί, που, άλλη ώρα της ημέρας παίζουν καμπάνα (π.χ. πρωί), και άλλη είναι χάλια (π.χ. το βράδυ).

Τον ANT1 δεν το πιάνει καθόλου όλη την ημέρα. Χάλια μαύρα.

π.χ. Το Extra3 το βράδυ, την ώρα 22:00 του δελτίου, άλλες ημέρες δείχνει αρκετά καλά, και άλλες σου έρχεται να σπάσεις την τηλεόραση.

 

Δεν ξέρω τί να κάνω.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και τόσο καλή. Καί τα δύο πρέπει να είναι πάνω από 15-20 χρόνια.

 

Λέτε να βρίσκεται εκεί η λύση; Μπορώ με κάποιο τρόπο να το πιστοποιήσω για να μην αγοράζω τζάμπα άλλα; Καταλαβαίνετε... Δεν είναι οι καιροί για σπατάλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιοχή?

Κέντρο εκπομπής που λαμβάνει η κεραία?

Η λήψη που κάνεις ειναι ψηφιακή η αναλογική?

 

Οσο περισσότερες πληροφορίες, τοσο πιο αναλυτική προσέγγιση προς την λύση θα έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θέμα καλωδιωσης λογικά. Δοκίμασε να αλλάξεις το καλώδιο της κεραίας και να ξανά αποθήκευσης τα κανάλια, πολυ πιθανών να λυθεί έτσι το θέμα σου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ANT1 δεν το πιάνει καθόλου όλη την ημέρα. Χάλια μαύρα.

Και δεν χαίρεσαι; :-D (αστείο)

Πάντως όπως είπαν και τα παιδια, πρέπει να' ναι θέμα καλωδιώσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η περιοχή είναι Πειραιάς και η κεραία είναι στραμμένη προς τον Υμηττό.

 

Τώρα, για το αναλογική ή ψηφιακή, αν και δεν ξέρω τί έχω (είμαι παντελώς άσχετος, όπως καταλαβαίνεται), πρέπει να είναι αναλογική. Από πού το αναγνωρίζω αυτό; (εγώ είπα αναλογική λόγω παλαιότητας).

 

 

 

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισαι σίγουρος για την Αίγινα τοτε η λήψη ειναι ψηφιακή. Δεν εκπέμπει αναλογικό σήμα απο εκει. Απο την αλλη μου λες ομως οτι εχεις 7 χρονών τηλεόραση. Εαν δεν εχεις αγοράσει ψηφιακό δέκτη τοτε λογικό η ληψη να ειναι οτι να ναι. Η λαμβάνεις απο ανακλάσεις της Πάρνηθας η η κεραία σου δεν κοιτά προς Αίγινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψηφιακός δέκτης τί είναι; Είναι αυτό το MPEG4 που ακούμε τελευταία ή αυτά τα κουτάκια που μπαίνουν στη διαδρομή από την κεραία μέχρι την τηλεόραση; Γιατί, αν είναι το δεύτερο κάτι κουτάκια υπάρχουν στην όλη διαδρομή. Αν πάλι είναι το πρώτο, δεν έχω ψηφιακό δέκτη (μάλλον το πρώτο φοβάμαι ότι είναι).

 

υ.γ. Τελικά το έψαξα καλύτερα. Η κεραία δεν είναι στραμμένη προς Αίγινα. Υμηττός. Sorry γιά την αναστάτωση. Το διόρθωσα και στην απάντηση παραπάνω (απ. #7).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κάτι τέτοιο δεν έχω. Έχω κάτι παρόμοιο.

 

Στο πίσω μέρος ενός από αυτούς τους δέκτες είδα ότι υπάρχει ένα in για το καλώδιο της κεραίας, ένα out και υπάρχει και μιά scart είσοδος. Το παρόμοιο που έχω εγώ είναι ότι έχω ένα μικρό (κάτι σαν μικρός μετασχηματιστής) που μπαίνει στην πρίζα. Αυτό έχει το ίδιο με το MPEG4:In & Out για το καλώδιο της κεραίας. Απλά, δεν έχει scart είσοδο. Το καλώδιο της κεραίας, λοιπόν, μπαίνει σε αυτό στο in, και συνεχίζει στο out. Μήπως είναι κάποια μικρή συσκευούλα που καθαρίζει λίγο το σήμα από θορύβους;

 

Πάντως, αυτό που μου δείχνεις παραπάνω, στο link, δεν το έχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον λοιπόν η κεραία σου κοιτά Υμηττό. Τοτε πρέπει να αγοράσεις ψηφιακο δεκτη. Θα πιανεις ολα τα κανάλια σε ψηφιακή μορφή χωρίς παράσιτα και χιόνια.

 

Το κουτί που ειδες πρεπει να ηταν το τροφοδοτικό απο τον ενισχυτή ιστού που πρεπει να εχεις.

 

Κατι σαν αυτό να υποθέσω..

 

9030086g.jpg

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κάτι τέτοιο δεν έχω. Έχω κάτι παρόμοιο.

 

Στο πίσω μέρος ενός από αυτούς τους δέκτες είδα ότι υπάρχει ένα in για το καλώδιο της κεραίας, ένα out και υπάρχει και μιά scart είσοδος. Το παρόμοιο που έχω εγώ είναι ότι έχω ένα μικρό (κάτι σαν μικρός μετασχηματιστής) που μπαίνει στην πρίζα. Αυτό έχει το ίδιο με το MPEG4:In & Out για το καλώδιο της κεραίας. Απλά, δεν έχει scart είσοδο. Το καλώδιο της κεραίας, λοιπόν, μπαίνει σε αυτό στο in, και συνεχίζει στο out. Μήπως είναι κάποια μικρή συσκευούλα που καθαρίζει λίγο το σήμα από θορύβους;

 

Πάντως, αυτό που μου δείχνεις παραπάνω, στο link, δεν το έχω.

αν μπορεις, ανεβασε φωτο απο τα κομματια που εχεις, για να καταλαβουμε καλυτερα..!!

 

1 εικονα = 1000+ λεξεις...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ας ξεκινήσουμε από κάτι βασικό γιατί θα τρελαθώ. Οι πληροφορίες που μου δίνουν αλλάζουν διαρκώς. Οπότε, αν δεν κάνω μόνος μου τη δουλειά δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη.

 

Ας ξεκινήσω απ' το βασικότατο λοιπόν.

 

Βλέποντας κανείς την παρακάτω κεραία, προς τα πού θα πει ότι είναι στραμμένη:Ανατολικά (δεξιά) ή Δυτικά (αριστερά);

 

Αυτό που θέλω βασικά να μάθω με αυτή την ερώτηση είναι όταν λέμε ότι μία κεραία είναι στραμμένη προς τα κάπου βασιζόμαστε στην ουρά της ή σ' αυτό που μοιάζει με V. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Η παρακατω, κεραία, λοιπόν, προς τα πού είναι στραμμένη;


post-80634-0-85104400-1358940313_thumb.jpg



Εφόσον λοιπόν η κεραία σου κοιτά Υμηττό. Τοτε πρέπει να αγοράσεις ψηφιακο δεκτη. Θα πιανεις ολα τα κανάλια σε ψηφιακή μορφή χωρίς παράσιτα και χιόνια.

 

Το κουτί που ειδες πρεπει να ηταν το τροφοδοτικό απο τον ενισχυτή ιστού που πρεπει να εχεις.

 

Κατι σαν αυτό να υποθέσω..

 

9030086g.jpg

???

 

Ναι, με κάτι τέτοιο μοιάζει αυτό που περιγράφω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κεραία έχει κατεύθυνση σε κάποιο κέντρο εκπομπής όταν: η ουρά της σημαδευει το κέντρο και απο πίσω θα βρίσκεται ο ανακλαστηρας. (το V που είπες) η δουλεια του είναι να συλλέγει τα σήματα και να τα κατευθύνει προς τα στοιχεια.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...