Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα που αναφέρεις στα L520 είναι γνωστό και είναι το εξής:

 

Το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή έχει 3 καλωδιάκια (2 για ρεύμα κι ένα για control).

Επειδή το ανεμιστηράκι είναι κουμπωμένο με τα καλώδια να είναι από πάνω από τη φτερωτή, έχει παρατηρηθεί ότι μετά από λίγη χρήση με κραδασμούς κλπ χαλαρώνουν και πέφτουν πάνω στη φτερωτή ελαφρώς.

 

Αυτό το χαλάρωμα των καλωδίων έσπαγα το κεφάλι μου ως τεχνικός να δώ από τι προκαλείται. Και μετά από έρευνα σε ορισμένα L520 υπό συγκεκριμένες συνθήκες προκαλείται από τους κραδασμούς που προέρχονται από τα ηχεία του L520 (π.χ. αν κάποιος ακούει μουσική, βλέπει ταινίες ή παίζει παιχνίδια σε δυνατές εντάσεις).

 

Ο τρόπος με τον οποίο φτιάχνει αυτό, είναι να πιεστεί πολύ προσεκτικά με ένα πολύ λεπτό κατσαβιδάκι ακριβείας η τριπλέτα καλωδίων του ανεμιστήρα προς τα μέσα, έτσι ώστε να μη βρίσκει στη φτερωτή.

 

 

 

 

Όχι δε μοιάζει. Άλλο ThinkPad, άλλο IdeaPad. Και ειδικά και μόνο οι οθόνες απέχουν.

Σαν τιμή όμως είναι σχετικά καλή για τις τρέχουσες προσφορές της Ελληνικής αγοράς.

πω φιλε μου, μπραβο

να φανταστω δεν χρειαζεται να βγει καποιο πληκτρολογιο για να γινει η διαδικασια αυτη ε?

αν δεν χρειαζεται τοτε νομιζω οτι θα το επιχειρησω αυριο κι'ολας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πω φιλε μου, μπραβο

να φανταστω δεν χρειαζεται να βγει καποιο πληκτρολογιο για να γινει η διαδικασια αυτη ε?

αν δεν χρειαζεται τοτε νομιζω οτι θα το επιχειρησω αυριο κι'ολας! 

 

Μόνο το κάτω καπάκι βγάζεις.

Προσοχή με τα καλωδιάκια μόνο μή τα γδάρεις με το κατσαβιδάκι.

Good luck :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορειτε να ανοιξετε θεμα στην αντιστοιχη ενοτητα για τα υπολοιπα, μιας και εχει ληξει εδω και καιρο και η ολη κουβεντα πλεον δεν αφορα την ουσια της "προσφορας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...