Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα Edge έχουν χειρότερη ποιότητα κατασκευής γενικά. Αυτό έχει και πιό αργό ethernet, χειρότερη οθόνη, μικρότερη εγγύηση κι 70 ευρώ επιπλέον.

 

Από την άλλη είναι ελαφρύτερο κι έχει καλύτερη - ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Μη φανταστείς τίποτα σπουδαίο, κοντά στην Intel 3000 των i3-i5. Επίσης έχει usb3-BT4, μεγαλύτερο-ταχύτερο σκληρό.

 

Ζύγισε τι χρειάζεσαι περισσότερο κι αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επεξεργαστής πετάει, δεν έχει κάποιο θέμα ούτε με 1080p. Απλά είναι θέμα γι αυτούς που θέλουν να τρέχουν σε virtual machine κάποιο λειτουργικό. Για όλους τους υπόλοιπους υπερεπαρκεί (AVX λίγο δύσκολο να χρειάζεται κάποιος σε laptop). 

 

Παρόλα αυτά η συνεργασία του με το linux (δοκίμασα suse και ubuntu) είναι παραπάνω από εξαιρετική, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε υποστήριξη out of the box για laptop. Όλα τα fn κουμπιά λειτουργουν, 3d εφέ, ξυπνάει κανονικά από sleep mode κλπ Είναι τόσο καλή η συνεργασία του με το linux, σε σημείο που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά για primary λειτουργικό χωρίς συμβιβασμούς.

 

Όποιος θέλει λαπτοπ με σοβαρή οθόνη και διάρκεια, ας τρέξει όσο προλαβαίνει. Ακόμα και για τους απαιτητικούς με 100€-150€ επιπλέον βάζεις ssd και άλλα 4 γίγα μνήμη, και έχεις μηχάνημα των 1000€ έχοντας πληρώσει τα μισά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη κάποιο καλό καλώδιο HDMI, μπορείς να προτιμήσεις κάτι τέτοιο. Αλλιώς, εγώ θα έκλινα μάλλον στο τελευταίο που δίνεις, όχι όμως οτι φαίνεται να έχουν και μεγάλες διαφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα λεω να παραγγειλω αυτα τα δυο
1. για usb3.0 : http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-54-to-USB-3-0-x-2-Port-Adaptor-/360364786404?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item53e76a42e4
2. για DisplayPort to HDMI : http://www.ebay.co.uk/itm/DisplayPort-DP-To-HDMI-1080i-HDTV-LCD-Laptop-NoteBook-LCD-AV-Cable-1M-1-5M-2M-3M-/280963106126?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item416ab4c54e

 

αν εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο απο Ευρωπη [ωστε να ρθει και πιο συντομα] ας στειλει link!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη κάποιο καλό καλώδιο HDMI, μπορείς να προτιμήσεις κάτι τέτοιο. Αλλιώς, εγώ θα έκλινα μάλλον στο τελευταίο που δίνεις, όχι όμως οτι φαίνεται να έχουν και μεγάλες διαφορές...

σκεφτομαι να μην μπλεξω με ανταπτορα και μετα καλωδιο  γιατι δεν εχω καποιο περισσιο αλλα και για να μην χανει και σε αποδοση.το τελευταιο σκεφτομαι και γω επειδη ειναι απο Αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να μην μπλεξω με ανταπτορα και μετα καλωδιο  γιατι δεν εχω καποιο περισσιο αλλα και για να μην χανει και σε αποδοση.το τελευταιο σκεφτομαι και γω επειδη ειναι απο Αγγλια.

δες αυτο που εβαλα link παραπανω, εχει πουλησει 757 ο seller τετοια... μπορει ναναι χαζο αλλα εγω το παιρνω και αυτο into account για να αποφασισω απο που θα παραγγειλω

 

ΥΓ: το δικο σου ομως λεει 3 χρονια εγγυηση αντι για εναν.. οποτε..βασικα με μικροπραγματα ασχολουμαστε νομιζω και τα δυο θα κανουν τη δουλεια τους απροβληματιστα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με makro Αθουσας και μου ειπαν δε θα ξαναφερουν να το παρω απο εδω http://stechi.skroutzstore.gr/p.Lenovo-Thinkpad-L520-B960-4GB-320GB-FREEDOS-5016C74-choris-windows.761449.html?

 

 

Ποτέ δεν ξέρεις. Ένας υπάλληλος στο Μάκρο Κηφισού μου είπε να παίρνω συχνά τηλ. μπας και ξαναφέρουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Επειδή καλώ και στα δύο Makro (Αθήνα) και δεν βρίσκω ανταπόκριση αν κάποιος ενημερωθεί για διαθέσιμα κομμάτια σε κάποιο απο τα δύο ας κάνει τον κόπο να ποστάρει.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O.k.

 

P.S. Πάντως στη Γερμανία τα πουλάνε ακριβά ,π.χ. στο ebay.de βρίσκεται τώρα στα 283,22 Ευρώ δύο μέρες πριν τη λήξη.

 

http://www.ebay.de/itm/380563715467?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p3984.m1426.l2649#ht_2353wt_987

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Makro Πάτρας εχει σιγουρα, αλλα σημερα ειναι η τελευταια ημερα. Απο αυριο αλλαζουν το φυλλαδιο, οποτε μαλλον θα αλλαξει κ η τιμη προς τα επανω.

 

Μήπως μπορεί κάποιο καλόπαιδο να ανεβάσει το Thinkvantage update σε κανα mediafire να βαλω καναν driver; Μάλλον οι έλληνες αγοραστές του l520 έχουν ρίξει τον server της Lenovo.... δε δουλευει τίποτα περα απο την αρχικη τους σελιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O.k.

 

P.S. Πάντως στη Γερμανία τα πουλάνε ακριβά ,π.χ. στο ebay.de βρίσκεται τώρα στα 283,22 Ευρώ δύο μέρες πριν τη λήξη.

 

http://www.ebay.de/itm/380563715467?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p3984.m1426.l2649#ht_2353wt_987

 

Lenovo ThinkPad L520 B810 2Gb Ram 250Gb

 

Είναι πιο δθηνή υλοποίηση.

Αρκετά πιο αδύναμος ο επεξεργαστής του, μικρότερη ραμ, σκληρός.

 

Στο Makro Πάτρας εχει σιγουρα, αλλα σημερα ειναι η τελευταια ημερα. Απο αυριο αλλαζουν το φυλλαδιο, οποτε μαλλον θα αλλαξει κ η τιμη προς τα επανω.

 

Μήπως μπορεί κάποιο καλόπαιδο να ανεβάσει το Thinkvantage update σε κανα mediafire να βαλω καναν driver; Μάλλον οι έλληνες αγοραστές του l520 έχουν ρίξει τον server της Lenovo.... δε δουλευει τίποτα περα απο την αρχικη τους σελιδα

 

χχαχχαχαχαχααχ λες?

 

Για αυτό το support.lenovo.com σέρνεται και έχει maintenance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...