Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον πολυφορτιστή που έχει προσφορά το site της lenovo τον πήρε κανείς;

 

Είναι πολύ μικρός και ελαφρύς, πραγματικό πολυεργαλείο φόρτισης για Thinkpad, με ένα μειονέκτημα. Το βύσμα τροφοδοσίας εξέχει πολύ από το πλάι του λάπτοπ (ή από την πίσω μεριά σε άλλα thinkpad) και μεγαλώνει πολύ το χώρο που χρειάζεται το λάπτοπ στο γραφείο, ενώ μεγαλώνει και τον κίνδυνο ζημιάς της υποδοχής φόρτισης αφού μπορεί πολύ ευκολότερα να κάνει "μοχλό" σε απρόσεχτο χειρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά βλέποντας και ποσό κοστίζει σε eBay ο απλός 90αρης τσιμπησα τον πολυφορτιστη. Μονο αρνητικό οτι χρεώνει 4 ευρώ μεταφορικά γιατί το καταστημα είναι Θεσσαλονίκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ μικρός και ελαφρύς, πραγματικό πολυεργαλείο φόρτισης για Thinkpad, με ένα μειονέκτημα. Το βύσμα τροφοδοσίας εξέχει πολύ από το πλάι του λάπτοπ (ή από την πίσω μεριά σε άλλα thinkpad) και μεγαλώνει πολύ το χώρο που χρειάζεται το λάπτοπ στο γραφείο, ενώ μεγαλώνει και τον κίνδυνο ζημιάς της υποδοχής φόρτισης αφού μπορεί πολύ ευκολότερα να κάνει "μοχλό" σε απρόσεχτο χειρισμό.

 

Καμια φωτό που να δείχνει τον όγκο του βύσματος και του φορτιστη υπάρχει;

 

Τελικά βλέποντας και ποσό κοστίζει σε eBay ο απλός 90αρης τσιμπησα τον πολυφορτιστη. Μονο αρνητικό οτι χρεώνει 4 ευρώ μεταφορικά γιατί το καταστημα είναι Θεσσαλονίκη...

 

Βλεπω στο site δωρεαν μεταφορικα για τα πρωτα 5 κιλα

http://www.e-lenovo.gr/pages/164095.Tropoi-Apostolis.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια φωτό που να δείχνει τον όγκο του βύσματος και του φορτιστη υπάρχει;

Ιδού.

 

Aυτό είναι το βύσμα από το παλιότερο μοντέλο. Το καινούργιο έχει το ίδιο μέγεθος αλλά ελαφρά διαφορετικό σχήμα στο tip.

 

Ο φορτιστής είναι λίγο πιό πλατύς από ένα iphone αλλά το ίδιο λεπτός και ελαφρύς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια φωτό που να δείχνει τον όγκο του βύσματος και του φορτιστη υπάρχει;

 

 

 

Βλεπω στο site δωρεαν μεταφορικα για τα πρωτα 5 κιλα

http://www.e-lenovo.gr/pages/164095.Tropoi-Apostolis.html

Ναι αλλά ρητά λέει ότι:

Για παραγγελίες με βάρος < 1 Kg η χρέωση είναι €4,00 (€5,00 για νησιωτικούς προορισμούς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεινα στην πρωτη παραγραφο και αυτό μάλλον το πέταξε ο εγκεφαλος σαν αχρηστη πληροφορία. Προφανώς το κάνανε για να μην στέλνουν τζάμπα αξεσουάρ που συνήθως τιμή και βάρος είναι μικρά. Πρακτικα αποστολή δωρεάν μόνο στα λάπτοπ.

Λίγο εξυπνακίστικο αυτό που κάνουνε με τους όρους, αλλα έχουμε δει και χειρότερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός φαίνεται ο πολυφορτιστής... με θηκούλα και όλα τα αξεσουάρ... αν αναλογιστεί κανεις ότι κάνει τουλάχιστον 70-80 ευρώ έξω είναι ευκαιρία στα 34 ευρώ (με τα μεταφορικά)...

 

Επιπλέον σήμερα το πρωί μου ήρθε και το

http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-54-to-USB-3-0-x-2-Port-Adaptor-/360364786404?

από αγγλία με free shipping εντός μίας εβδομάδας (και όχι 3-4 όπως από Κίνα)....

Παίζει άψογα και έκανα τεστ με usb 3 δίσκους που έχω και όντως οι ταχύτητες είναι επιπέδου usb 3.0...

 

Το μηχανάκι πλέον με το usb 3.0, τον Samsung 840 στα 120GB και επιπλέον 4GB RAM απλά πετάει...

 

Δυστυχώς όμως σήμερα που δοκίμαζα την expresscard διαπίστωσα στο μέσον περίπου της οθόνης ένα(?) stuck pixel κολλημένο στο πράσινο.... (Βάζω ερωτηματικό στο 1 καθώς λόγω ανάλυσης, HD+ γαρ, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι μόνο 1)

Σε κάθε περιπτωση κάλεσα το service και μου είπαν να το πάω από εκεί να την αλλάξουν...

Απλά η διαδικασία κρατάει 4-5 ημέρες λόγω ανάγκης παραγγελίας του ανταλλακτικού...

Γαμώ τη γκαντεμιά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός φαίνεται ο πολυφορτιστής... με θηκούλα και όλα τα αξεσουάρ... αν αναλογιστεί κανεις ότι κάνει τουλάχιστον 70-80 ευρώ έξω είναι ευκαιρία στα 34 ευρώ (με τα μεταφορικά)...

 

Επιπλέον σήμερα το πρωί μου ήρθε και το

http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-54-to-USB-3-0-x-2-Port-Adaptor-/360364786404?

από αγγλία με free shipping εντός μίας εβδομάδας (και όχι 3-4 όπως από Κίνα)....

Παίζει άψογα και έκανα τεστ με usb 3 δίσκους που έχω και όντως οι ταχύτητες είναι επιπέδου usb 3.0...

 

Το μηχανάκι πλέον με το usb 3.0, τον Samsung 840 στα 120GB και επιπλέον 4GB RAM απλά πετάει...

 

Δυστυχώς όμως σήμερα που δοκίμαζα την expresscard διαπίστωσα στο μέσον περίπου της οθόνης ένα(?) stuck pixel κολλημένο στο πράσινο.... (Βάζω ερωτηματικό στο 1 καθώς λόγω ανάλυσης, HD+ γαρ, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι μόνο 1)

Σε κάθε περιπτωση κάλεσα το service και μου είπαν να το πάω από εκεί να την αλλάξουν...

Απλά η διαδικασία κρατάει 4-5 ημέρες λόγω ανάγκης παραγγελίας του ανταλλακτικού...

Γαμώ τη γκαντεμιά μου...

 

Συνολικά δηλαδή πόσο σου έφτασε το μηχανάκι με όλες τις μετατροπές που του έκανες και τα εξτραδάκια (συγνώμη άμα γίνομαι αδιάκριτος);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υποστείς μιά ταλαιπωρία είναι αλήθεια. Κρίμα που σου έτυχε στη μέση κιόλας της οθόνης. Το θετικό είναι ότι θα στο αλλάξουν χωρίς πολλά πολλά.

 

Μπορείς να δεις ποιόν controller ακριβώς έχει η expresscard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υποστείς μιά ταλαιπωρία είναι αλήθεια. Κρίμα που σου έτυχε στη μέση κιόλας της οθόνης. Το θετικό είναι ότι θα στο αλλάξουν χωρίς πολλά πολλά.

 Μπορείς να δεις ποιόν controller ακριβώς έχει η expresscard;

Δεν είναι πολύ ενοχλητικό αλλά αν το δεις μία φορά το μάτι μετά πάει μόνο του συνέχεια εκεί!!Αν δεν ήταν ολοκαίνουργιο μάλλον δεν θα ασχολιόμουν ίσως όμως και αυτοί να μην άλλαζαν το πανελ αν δεν ήταν εβδομάδας...

Ο controller είναι RENESAS αλλά πρέπει να τσεκάρω και το ακριβές μοντέλο...

 

 

Συνολικά δηλαδή πόσο σου έφτασε το μηχανάκι με όλες τις μετατροπές που του έκανες και τα εξτραδάκια (συγνώμη άμα γίνομαι αδιάκριτος);

Laptop:329,00

SSD 840 120GB: 98,90

Ram 4GB Corsair: 19,90

Expresscard USB 3.0: 9,94

Πολυφορτιστής: 33,99

(αναμένω και http://www.ebay.com/itm/12-7mm-SATA-2nd-HDD-Hard-Drive-Caddy-for-IBM-Lenovo-Thinkpad-R400-R500-T420-T520-/251187636593? στα 7,76 ευρώ)

δηλ. 499 ευρώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, δοκίμασα χτες σε μια παλιά Philips τηλεόραση (από τις πρώτες με ambilight) με adaptor DP to HDMI και ενώ είχα εικόνα στην tv δεν είχα ήχο, και δεν μου έβγαζε κάποια επιπλέον συσκευή για ήχο να την κάνω default (έπαιζει ο ήχος μόνο μέσα από το laptop) Το έχει δοκιμάσει κανείς αν παίζει και ήχος από το DisplayPort;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παίζει και ήχος μέσω DisplayPort. Πάλι τυχερός είσαι εσύ, στη δική μου την Philips ούτε εικόνα ούτε ήχος σε HDMI. Σε άλλη Samsung που δοκίμασα όλα δουλεύουν κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κανει αυτος ο δισκος? http://www.amazon.co.uk/SanDisk-128GB-Solid-State-Drive/dp/B007ZW2LY4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360236382&sr=8-1#productDetails

ρωταω γιατι ακουσα πως τα lenovo παιρνουν τους "λεπτους" ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χωραει κανονικα.Βγαλε τον παλιο απο το tray του και βαλε αυτον.19λεπτα install win7. Την ιδια ωρα ο δικος του σε usb3 εξωτερικο case ειχε φτασει 20% formating. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...