Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη, στην εργοστασιακή του μορφή απλά ξεκινάει το Solution Center... [που σκεφτόμουν να το αφαιρέσω, αφου ικανοποιησα την περιέργειά να δω οτι η εγγύηση πλέον εμφανίζεται κανονικά και λήγει 02/2016 (!!!!) - να ευχαριστήσω κι εγω τον @vdanasto για την προσπάθειά του να βγάλει άκρη].

 

Πάντως πιο χρήσιμο είναι να βάλεις τον power manager σε αυτο το κουμπι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον power manager τον έχεις μ'ένα κλικ από την ένδειξη της μπαταρίας, εκτός κι αν έχεις επιλέξει να μην εμφανίζεται.

 

Ξέχασα να πω πριν oτι το Rescue and Recovery μόλις εγκατασταθεί, σου δίνει επιλογή να ξεκινήσεις με το περιβάλλον Predesktop  κατά την εκκίνηση, πατώντας F11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ πήρα http://www.ebay.com/itm/12-7mm-SATA-2nd-HDD-Hard-Drive-Caddy-for-IBM-Lenovo-Thinkpad-R400-R500-T420-T520-/251187636593?ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

Εφτασε χθες μετά από 20 μέρες αλλά σίγουρα το bezel αφήνει κενό και ίσως δεν το βάλω πάνω....

  

Το δοκίμασες; Με το πλαστικό που εξέχει από πίσω δεν είχες πρόβλημα;

Δεν μπαίνει, πήρα κι εγώ το ίδιο και την πάτησα.
Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα αλλα όντως το πλαστικό αυτό με προβλημάτισε. Αν το κόψεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαίνει, πήρα κι εγώ το ίδιο και την πάτησα.

Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα αλλα όντως το πλαστικό αυτό με προβλημάτισε. Αν το κόψεις;

  

Mάλλον αυτό πρέπει να κάνεις, δε βλέπω τρόπο να χωρέσει αλλιώς.

Έχει και στο πλάι δύο "αυτάκια" που εμποδίζουν, τα οποία χρησιμεύουν για να κουμπώνει στο μηχανισμό (ultrabay) των συμβατών μοντέλων. Αυτά δεν σπάνε εύκολα, φεύγουν μόνο με τρόχισμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν μπαίνει, πήρα κι εγώ το ίδιο και την πάτησα.

Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα αλλα όντως το πλαστικό αυτό με προβλημάτισε. Αν το κόψεις;

  

Mάλλον αυτό πρέπει να κάνεις, δε βλέπω τρόπο να χωρέσει αλλιώς.

Έχει και στο πλάι δύο "αυτάκια" που εμποδίζουν, τα οποία χρησιμεύουν για να κουμπώνει στο μηχανισμό (ultrabay) των συμβατών μοντέλων. Αυτά δεν σπάνε εύκολα, φεύγουν μόνο με τρόχισμα.
Δηλ στη σειρά Τ μπαίνει κανονικά; αν είναι να το βάλω μια αγγελία να το σπρώξω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής από τον οποίον το αγόρασα αναφέρει συμβατότητα με τα εξής μοντέλα:

 

IBM ThinkPad T420 T420i

IBM ThinkPad T510 T510i T520 T520i

IBM ThinkPad W510 W520

IBM ThinkPad R400 R500

IBM ThinkPad W700 W700ds W701 W701ds

 

Δυστυχώς δεν το κοίταξα καν πριν το αγοράσω και την πάτησα :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα νέο που ενδιαφέρει όσους έχουν την έκδοση με την mini pci express.

 

Κατάφτασε ο msata SSD Crucial CT064M4SSD3 64GB που είχα παραγγείλει. Του έστησα Win 7x64 και μπουτάρει από εκεί. Ταχύτητες ακριβώς ίδιες με αυτές των reviews, που κινούνται δηλαδή στα όρια μεταξύ SATA 2 και SATA 3.
Αυτά σε bench. H αντιληπτή διαφορά στην καθημερινή λειτουργία είναι τεράστια σε σχέση με τον μηχανικό και ανύπαρκτη σε σχέση με τον -πολύ ταχύτερο- Intel 330.

 Δηλαδή, ξεκινάει λειτουργικό από εκεί και μπορεί να μπει επάνω οποιοσδήποτε msata ssd, δεν υπάρχει whitelist!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά νέα για τους τυχερούς (του kinder-L520), εκνευριστικά για εμάς τους πτωχούς... :-D

Είναι λίγο εξωφρενικό να διαβάζεις reviews που να γράφουν ξεκαθαρα και στον τίτλο τους οτι το L520 παιρνει msata και τελικά να ανακαλύπτεις οτι ο ρομποτικός βραχίονας των κινέζων βαρέθηκε να περάσει να κουμπώσει μια πλαστική βάση επιπλέον!!!

 

Λες αν κλαφτω με mail στην lenovo, βάλω επισυναπτόμενη φωτογραφία μου με θηλιά στο λαιμό, και στείλω τα δάκρυά μου σε μπουκαλάκι, να στείλουν καμια νέα μητρική;;;;

 

  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  x 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά νέα για τους τυχερούς (του kinder-L520), εκνευριστικά για εμάς τους πτωχούς... :-D

Είναι

λίγο εξωφρενικό να διαβάζεις reviews που να γράφουν ξεκαθαρα και στον

τίτλο τους οτι το L520 παιρνει msata και τελικά να ανακαλύπτεις οτι ο

ρομποτικός βραχίονας των κινέζων βαρέθηκε να περάσει να κουμπώσει μια

πλαστική βάση επιπλέον!!!

 

Λες

αν κλαφτω με mail στην lenovo, βάλω επισυναπτόμενη φωτογραφία μου με

θηλιά στο λαιμό, και στείλω τα δάκρυά μου σε μπουκαλάκι, να στείλουν

καμια νέα μητρική;;;;

 

  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  x 1000

 

Τι να πω, με στενοχωρεί λίγο κι εμένα γι'αυτούς που θα το ήθελαν το msata, έτσι θα ένιωθα κι εγώ. Μάλιστα πείστηκα να το αγοράσω μόνο όταν είδα τη νέα παρτίδα.

Από την άλλη, αν αγοράστηκε στα 290 είναι σίγουρα 50-70 ευρώ χαμηλότερα από αυτούς που έχουν την mini pci-express, οπότε δικαιώνει λίγο και αυτούς που το αγόρασαν ακριβότερα.

Θα σου πρότεινα πώληση και αγορά νέου με την ακριβότερη τιμή και τα φουλ έξτρα, αλλά νομίζω πως δεν αξίζει τόσο πολύ η mini pci-express για σένα, αλλιώς θα το είχες ήδη κάνει.

 

Από την άλλη, το γράμμα στη Lenovo με τη θηλειά στο λαιμό δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, ιδίως αν τους ψήσεις να την βάλουν στο promotion τους για τις νέες σειρές.

"Με την τοποθέτηση mini pci-express στανταρ σε όλα μας τα μοντέλα, μειώσαμε τις αυτοκτονίες πελατών μας κατά 80%" :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 καπακια εχει απο κατω... 1 μεγαλο επεξεργαστη και μνημη, 1 μεσαιο για την pcixpress, 1 μικρό για την sim

 

αυτο ψαχνεις http://www.notebookcheck.net/typo3temp/pics/a5f2e1d1cf.jpg



Τι να πω, με στενοχωρεί λίγο κι εμένα γι'αυτούς που θα το ήθελαν το msata, έτσι θα ένιωθα κι εγώ. Μάλιστα πείστηκα να το αγοράσω μόνο όταν είδα τη νέα παρτίδα.

Από την άλλη, αν αγοράστηκε στα 290 είναι σίγουρα 50-70 ευρώ χαμηλότερα από αυτούς που έχουν την mini pci-express, οπότε δικαιώνει λίγο και αυτούς που το αγόρασαν ακριβότερα.

Θα σου πρότεινα πώληση και αγορά νέου με την ακριβότερη τιμή και τα φουλ έξτρα, αλλά νομίζω πως δεν αξίζει τόσο πολύ η mini pci-express για σένα, αλλιώς θα το είχες ήδη κάνει.

 

Από την άλλη, το γράμμα στη Lenovo με τη θηλειά στο λαιμό δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, ιδίως αν τους ψήσεις να την βάλουν στο promotion τους για τις νέες σειρές.

"Με την τοποθέτηση mini pci-express στανταρ σε όλα μας τα μοντέλα, μειώσαμε τις αυτοκτονίες πελατών μας κατά 80%" :-D

 

Ναι, όντως δεν ειναι τόσο δραματικό όσο το κάνω να δείχνει ( :cry: ). Πιο ευκολα βγάζω το dvd και κάνω αντιμεταθεση του σκληρού με έναν ssd παρά να αγόραζα μια msata αποκλειστικά για το laptop. Ο ssd μπαινει παντού....ο msata παντρευεται το συγκεκριμένο λαπτοπ και μόνο (απο αυτα που εχω στην κατοχη μου εννοειται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως μπορω να δω αν εχω mini pci-express?

Εχω χαθει λιγακι.

Ξεβιδώνεις το μακρόστενο καπάκι που είναι στη βάση του λάπτοπ (όχι το μεγάλο για δίσκο - μνήμες), κι αν έχει μέσα υποδοχή, κάνεις πάρτυ!

 

Αλλιώς ελέγχεις το serial εδώ,

κι αν σου δώσει FRU 63Y1807 στην τρίτη σειρά, δεύτερη στήλη, είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...