Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παπακια.

Αδειο ειναι.

Να ειναι καλα τα windows 8 που το εκαναν αισθητα πιο γρηγορο και δεν κολλαει πλεον.

(μεχρι να αγοραστει ssd φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 καπακια εχει απο κατω... 1 μεγαλο επεξεργαστη και μνημη, 1 μεσαιο για την pcixpress, 1 μικρό για την sim

 

αυτο ψαχνεις http://www.notebookcheck.net/typo3temp/pics/a5f2e1d1cf.jpg

 

 

Ναι, όντως δεν ειναι τόσο δραματικό όσο το κάνω να δείχνει ( :cry: ). Πιο ευκολα βγάζω το dvd και κάνω αντιμεταθεση του σκληρού με έναν ssd παρά να αγόραζα μια msata αποκλειστικά για το laptop. Ο ssd μπαινει παντού....ο msata παντρευεται το συγκεκριμένο λαπτοπ και μόνο (απο αυτα που εχω στην κατοχη μου εννοειται)

Δεν το κάνω επίτηδες, πίστεψέ με! Αλλά δες αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω παρατήρησα οτι με τα 8αρια είχε πολυ καλυτερη εκκινηση. Αλλα το metro ui είναι απαλιευτο....



Δεν το κάνω επίτηδες, πίστεψέ με! Αλλά δες αυτό...

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαχα ρε τους κινεζόπουλους!!! Δεν εχουν αφήσει ανταπτορα για ανταπτορα.... μόνο απο άντρα σε γυναίκα δε σε κάνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, όχι απλά offtopic... τσάτ το έχουμε κάνει. :-D​  Πάω για ύπνο! Τελευταία νομίζω οτι έχω εφιάλτες απο το πολύ μπινελίκωμα που μας ρίχνουν όσοι προσπαθούν να βρουν μια ενεργή προσφορα... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα βγαζει αυτο   63Y1805 αρα δεν εχει , λουκουμακι λοιπον και βλεπουμε :cry: 

 

 

Mfg P/N FRU P/N Description Serviceable 0A38285 04W4093 NOT AVAILABLE Yes 0A93636 - - Yes 0B46243 63Y1805 CDPOP D4 HM65 Integ WW=N TPM=Y Yes 39T7676 0000000 LEVEL 1, DOS 2000 FLYER -NO PRELOAD:BOMS No 41R0642 55Y3717 DRIVEH FRU FRU 4GB SoDIMM Yes 42T0742 42T0743 PANEL LGD 15.6 HD+ Yes 42T1363 - - Yes 42T4416 42T4417 ADAPTR Liteon65W20V3P Yes 45N1000 45N1001 BATRYO SANYO Nozomi 6cell Yes 45N2331 45N2366 KEYBD GEMS-KBD GRK Yes 45N7566 - - Yes 60Y3246 60Y3247 ADAPTR FRU FXC 11WLAN Yes 60Y3270 60Y3271 ADAPTR FRU Elpis3.0 Yes 75Y5239 04W1268 SerialBayGEMS11 FRU Rambo-VI (DVD Multi- Yes 75Y5304 75Y5305 DRIVEH Tray-GEMSA B320 Seagate Yes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε κάποιος φίλος και για caddy. Το καλύτερο που μου έφτασε μέχρι στιγμής (έχω παραγγείλει 5, έχουν έρθει 3) είναι αυτό, αλλά είναι και το ακριβότερο.

 

To φτηνότερο που βρήκα είναι αυτό, αλλά είναι ψεύτικο σε σύγκριση με το προηγούμενο, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως δεν κάνει τη δουλειά του.

 

Αυτό που έφτασε γρηγορότερα ήταν αυτό. Του έκανα προσφορά $ 8,5 και το δέχτηκε, ήρθε μέσα σε 12 ημέρες. Ψεύτικο βέβαια κι αυτό.

Τι προτείνεις τελικά Bigblack, το καλό αφήνει κενό, πως βιδώνει πίσω, υπάρχει περίπτωση να μας φύγει to caddy?

Αυτός που δίνει το καλό έχει link και για αυτό

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=271048646425 που μου έκανε κλικ καθώς ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί αν σου χρειαστει ένα dvd-r

Αυτό που πήρα εγώ δεν κάνει ... btw κανείς με T σειρά το θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βιδώνει πίσω:

 

Αφαιρούμε το dvd, του ξεβιδώνουμε το μεταλλικό κομματάκι από πίσω. Είναι μπρούτζινο το χρώμα και ξεχωρίζει από το αλουμίνιο του dvd.

Βιδώνουμε αυτό το κομμάτι στο caddy (στην ίδια θέση, βιδώνει στις ίδιες τρύπες, είναι στάνταρ). Αν είμαστε πολύ μερακλήδες, ξεκουμπώνουμε προσεκτικά το bezel του dvd και το προσαρμοζουμε στο caddy.

Έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φίλους που ενδιαφέρονται, το laptop λειτουργεί άψογα, γρήγορα και σταθερά με windows 8.

Drivers όλοι εκεί και..., φυσικά Power Manager που ακούει αυτά που του λες (σε επίπεδο Power Plan και σε

επίπεδο Battery Maintenance).

 

Για του λόγου το αληθές, δέιτε τα attachments.

post-239507-0-41174100-1361955939_thumb.png

post-239507-0-95652700-1361957341_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλανε επιτέλους τον power manager για τα 8, μπράβο. Για μένα είναι το κυριότερο εργαλείο της Lenovo, μαζί με το Αccess Connections γι'αυτούς που μετακινούνται πολύ από δίκτυο σε δίκτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φίλους που ενδιαφέρονται, το laptop λειτουργεί άψογα, γρήγορα και σταθερά με windows 8.

Drivers όλοι εκεί και..., φυσικά Power Manager που ακούει αυτά που του λες (σε επίπεδο Power Plan και σε

επίπεδο Battery Maintenance).

 

Για του λόγου το αληθές, δέιτε τα attachments.

 

 

Έχεις link για την εν λόγω έκδοση του Power Manager, γιατί εγώ δε βρίσκω κάτι (παρά μόνο την έκδοση 6.40 κι αυτή για τα 7άρια)?

 

Θα σου ήμουν υπόχρεος. :)

 

 

 

Επίσης υπάρχει και manual εναλλακτική για όσους θέλουν να ρυθμίζουν τα thresholds της φόρτισης της μπαταρίας χωρίς το Power Manager Software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις link για την εν λόγω έκδοση του Power Manager, γιατί εγώ δε βρίσκω κάτι (παρά μόνο την έκδοση 6.40 κι αυτή για τα 7άρια)?

 

Θα σου ήμουν υπόχρεος. :)

 

 

 

Επίσης υπάρχει και manual εναλλακτική για όσους θέλουν να ρυθμίζουν τα thresholds της φόρτισης της μπαταρίας χωρίς το Power Manager Software.

Κατεβάζεις από εδώ το drivergrabber. To εγκαθιστάς και το τρέχεις. Δίνεις machine type 5016 και λειτουργικό win 8 και πατάς το κουμπί get catalog. Ο power manager είναι το πακέτο geku18ww.exe. Γράψε λάθος, είναι μόνο ο driver :unsure: Το επιλέγεις (όλη τη γραμμή), του δίνεις φάκελο κατεβάσματος και πατάς το download ή το download+extract. Το εγκαθιστάς και είσαι έτοιμος!

 

Δε βρίσκω πουθενά power manager v 7.17. Μήπως κατέβηκε από το system update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λύση είναι να κάτσεις τον 6.40 με Windows 7 compatibility στο setup file και φυσικά να έχεις εγκαταστήσει κι ενεργοποιήσει το Framework 3.5 (που εμπεριέχει τα Framework 3 και 2 επίσης), από τα Features.

 

7.11, 7.16 και 7.17 δεν έχω δεί πουθενά κάποιο setup file, γι αυτό και σε ρώτησα.

 

Thinkpad Software for Windows 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη σε όλους που θα είμαι λακωνικός, αλλά βρίσκομαι επί τροχάδην.  

 

Στη λύση αυτή έφτασα ύστερα από διάβασμα, κάποια συμφραζόμενα στα forum της
Lenovo και ...απλά λειτουργεί.

 

Στο link περιλαμβάνονται τα αρχεία που χρησιμοποιήθηκαν, καθώς και οι
οδηγίες εγκατάστασης. Το αρχείο είναι μορφής zip, μεγέθους περίπου 72ΜΒ.


 

https://www.box.com/s/e0x2ejzha17unkvplt39


 

Με δύο λόγια :

 

Α) γίνεται setup ο power manager των 7, σε compatibility mode.

 

Β) γίνεται setup ένα update που είναι για 8 και λέγεται Lenovo Dependency Package.

 

Γ) αμέσως μετά το Lenovo System Update θα βρει update για τον power manager και θα τον πάει στην έκδοση 7.1x.


Καλή επιτυχία.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη, όπως ανέφερα και σε αυτό το μήνυμα μου κανα μηνα πριν http://www.insomnia.gr/topic/472790-thinkpad-l520-free-dos-328%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89/page-39?do=findComment&comment=52144746

κάποιο μπέρδεμα πρέπει να γίνεται με τις εγκαταστάσεις της lenovo και εμφανίζεται η έκδοση 7.17 ένος άλλου πακέτου.

 

Υπάρχει αναφορά και στα φόρουμ της lenovo για το θέμα αυτό http://forums.lenovo.com/t5/Windows-8/Power-Manager-7-16-for-Windows-8/td-p/971329 (είναι το λινκ που έχει και ο plpapadopoulos ακριβως απο πάνω)

 

Δεν αποκλείεται να συμβαίνει κι αυτό που περιγράφεις. Αλλά αν κάνεις τις εγκαταστάσεις των πακέτων με αναποδη σειρα, η έκδοση του powermanager παραμενει η 6,40 που είναι και η πιο προσφατη για τα Windows 7. Άρα όλα δείχνουν οτι παίζει μπερδεμα softwaρικό.

 

Πάντως ακόμα και αυτη η έκδοση φαίνεται να λειτουργεί πλήρως στα 8αρια.... τουλάχιστον για την φόρτιση της μπαταρίας που είναι και ο κύριος λόγος που το χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...