Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κοιτάω σε ένα L520 (5017-CD9) που έχω και σας λέω. Για την ώρα έχω περασμένο τον 6.40 με win7 compatibility.

Θέλω να πειραματιστώ και με το Access connections πριν κάτσω το update για το Dependency.

 

Ομοίως και σε ένα W520 (4284-4ZG) που έχω....

 

ThinkVantage Technologies Administration Tools

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω πάντως δεν εβγαλα ακρη με το ζήτημα και το παράτησα. Μέχρι να δω επισημη εκδοση για Windows 8 δε θα κάθομαι να παίζω με την σειρά εγκατάστασης και να κάνω τον ερευνητη. Έστω και με compatibility δουλευει οπότε απλά περιμένουμε να δεήσει η lenovo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επιβεβαιώνω, με καθισμένη την έκδοση 6.40 σε compatibility mode 7, αφού περαστεί το update για το dependency, κάνουμε restart, τρέχουμε Lenovo system update, περνάει το dependency ξανά και μετά το reboot (αν ζητηθεί πάλι), έχουμε την 7.17.

 

Όσο για το Access Connections, compatibility σε 7, δουλεύει κανονικά. Μόνο μελανό σημείο το ότι εμφανίζει ένα notification (για το compatibility) το οποίο κι απενεργοποιούμε από το να εμφανίζεται κάθε φορά που το τρέχουμε και τέλος...

 

Μετά το Dependecy Package, το Access Connections δεν αναβαθμίστηκε σε παραπάνω έκδοση.

 

Στο Metro Interface δεν κατάφεραν να εμφανιστούν (ούτε το Access Connections, ούτε o Power Manager, μικρό το κακό όμως, τα τρέχουμε από το Desktop στο taskbar.

 

Αυτά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιβεβαιωνω κι εγω οτι δουλευει κανονικα

στην καρτελα power options στο μενου, πλεον υπαρχει , power manager και battery information

το ερωτημα ειναι το εξης - οταν βγει προγραμμα για τα win 8 τι γινεται θα αναβαθμιστει απο μονο του?

θα πρεπει να απεγκαταστησουμε το παλιο και να περασουμε το νεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε πραγματικά τι παίζει, μόλις βρω το μηχάνημα με τα 8 και την εκδοση 7.16 θα πάρω τον φάκελο του powermanager για να συγκρίνω τα εκτελέσιμα. Πάντως όλα δείχνουν οτι δεν γίνεται πραγματική αναβάθμιση του power manager.... απλά "καθονται" με διαφορετικό τρόπο όταν βάλεις το dependency package μετά την εγκατάσταση του power manager, και το 7.16 είναι η έκδοση του dependency package.... Σε όλα τα σχετικα θεματα στο φορουμ της Lenovo καταλήγουν στο ίδιο αδιέξοδο

 

Poulaki η πιθανη αναβάθμιση θα εμφανιστεί στο thinkvantage system update και θα περαστεί όπως καθε άλλη αναβάθμιση. Απλά που και που κανε καναν έλεγχο. Πρόσφατα μου εμφάνισε στα win7 την εκδοση 6.40 αλλα δεν άλλαξε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dith

Αν δεν είχα προσπεράσει απερίσκεπτα το μήνυμα σου, πριν κανένα μήνα, θα με είχε γλυτώσει από κόπο και χρόνο.

 

Ο λόγος που προτίμησα τη λύση  του Dependency Package, έναντι αυτής της registry, είναι προφανής.

 

Αν ο Power Manager υπακούει απόλυτα, α) στην επιλογή Power Plan, και β) στα Battery Management + Maintenace, 

(όπως ανέφερε και ο φίλος dith), τότε νομίζω ότι το versioning και το Win 8 100% proofing, είναι προς το παρόν ψυχολογικά.

 

Πάντως παρατηρώντας τις ιδιότητες των (με την μέθοδο που εφάρμοσα) :

 

C:\Program Files (x86)\ThinkPad\Utilities\PWMUI.exe

και

C:\Program Files (x86)\ThinkPad\Utilities\PWMUIAux.exe

 

που είναι και τα κυρίως εκτελέσιμα του Power Manager, δεν διαπιστώνω κάπου compatibility (άρα native?).

 

Τέλος, χωρίς να θέλω να ξεχωρίσω κάποιον για ευνόητους λόγους,

ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους που παίρνουν μέρος σε αυτό το forum (και στο αντίστοιχο του adslgr),

για τη βοήθειά τους στην επιλογή μίας πολύ καλής "ΜΗΧΑΝΗΣ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάπτοπ αυτό εκληρώνει το αντιφατικό όνειρο (κάθε έλληνα που σέβεται τον εαυτό του) να είναι τζάμπα και καλό.... flag-Greece.gif  B) 

Βάλε τώρα και το ενδεχόμενο να ασχολείσαι λίγο πιο ενεργά με τους υπολογιστές ή ακόμα χειροτερα να είσαι τεχνικός/μηχανικός ΙΤ... Μιλάμε για την απόλυτη κ@#*@... στον ύπνο μας το βλέπουμε! :wub: χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ την παρέα για την προσφορά της με όλες αυτές τις πληροφορίες, που βοήθησαν στην αγορά αυτού του πολύ φθηνού "διαμαντιού". Δυστυχώς δεν μου έτυχε η HD+ οθόνη αλλά παρόλα αυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Στα χέρια μου έχουν γίνει πολλά φορητά βίδες. Η ποιότητα κατασκευής του L520 με έχει αφήσει άφωνο, σε συνάρτηση με το κόστος του βέβαια. Σε λίγο θα ακολουθήσουν και άλλες πληροφορίες . . . λίγο υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του εβαλα και εγω εναν samsung 840 επανω και πραγματικα μιλαμε για αλλο λαπτοπ πλεον.

Ασε που ο μαμα δισκος εχει health 70% και στο ξαφνικο κολλουσε(μονο απο το κουμπι εκλεινε) και δεν ηξερα αν οφειλεται στον δισκο ή καπου αλλου. Οποτε το καλοκαιρι με βλεπω να τον στελνω για νεο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ο δισκος τελικα.

Το εκανε και με τον νεο δισκο.

1-2 φορες την ημερα φριζαρει και ειτε δειχνει χιονια ειτε μαυρη εικονα με πρασινο πλασιο γυρω γυρω. Και το λαπτοπ ειναι εντελως κολλημενο και μονο απο το κουμπι κλεινει.

Αν δεν το χρειαζομουν επι καθημερινης βασεως, θα πηγαινα να μου αλλαζαν καμια μητρικη.

Με βλεπω να το πηγαινω αργοτερα, οταν δεν θα το χρειαζομαι για καθε μερα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ο δισκος τελικα.

Το εκανε και με τον νεο δισκο.

1-2 φορες την ημερα φριζαρει και ειτε δειχνει χιονια ειτε μαυρη εικονα με πρασινο πλασιο γυρω γυρω. Και το λαπτοπ ειναι εντελως κολλημενο και μονο απο το κουμπι κλεινει.

Αν δεν το χρειαζομουν επι καθημερινης βασεως, θα πηγαινα να μου αλλαζαν καμια μητρικη.

Με βλεπω να το πηγαινω αργοτερα, οταν δεν θα το χρειαζομαι για καθε μερα πλεον.

 

Κάτι παίζει με το board σου ή με τις μνήμες σου.

 

Κάλεσε cosmos, pansystems, ή byte, για την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ραμ την προηγουμενη εβδομαδα την εβαλα αλλα αυτο το πανηγυρι το ξεκινησε την 1η εβδομαδα.

kingston 4gb στα 1333 εχω βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...