Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώ συγνώμη έκανα λάθος ένα νουμεράκι.  :wacko:

Στο service manual με τα parts list γράφει ότι υποστηρίζει και τους i7-2620M, i7-2640, οι οποίοι είναι διπύρηνοι επεξεργαστές 2ης γενιάς ivy bridge στα 35 Watt. Το θέμα είναι βέβαια ότι ίσως δεν αξίζει να τους βάλεις λόγω κόστους, τη στιγμή που πλησιάζουν την τιμή του φορητού (289 ευρώ). Επίσης χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών δεν έχει πλέον νόημα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη συμφέρει να τοποθετήσεις κάποιους από τους παρακάτω επεξεργαστές . . .

i5-2410M

i5-2430M

i5-2450M

i5-2520M

 

Έχω διαβάσει και εγώ για τους πειραματισμούς με τετραπύρηνους i7, αλλά υπόψη ότι θέλει BIOS με σβησμένη την whitelist.

 

Με την αλλαγή της CPU σε i5, άλλαξε και η κάρτα γραφικών σε HD3000. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής,

Επειδή δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του φορητού με τα win8, έκανα νέα εγκατάσταση σε win7. Όποιο τρόπο και να δοκίμασα μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω την κάρτα γραφικών. Εγκατάσταση με τον update manager, ξεχωριστή εγκατάσταση με drivers από το site της Lenovo, επίσης κατέβασμα drivers από το site της Intel, windows update. Τζίφος . . .

Με λίγο ψάξιμο πιστεύω ότι θα το βρω, απλά ρωτάω μήπως έχει τύχει σε κάποιον μέχρι στιγμής και γλιτώσω τον κόπο. 

 

 

Αυτό που έχω εγώ δε το αγόρασα από Ελλάδα, αλλά από Αγγλία και είχε πάνω τον i5 απο μαμά.

Δεν είχα ουδέποτε θέμα είτε σταθερότητας ή κολλήματα με τα 7, είτε με τα 8, είτε με την κάρτα γραφικών που την βλέπει κανονικά σαν HD3000.

 

Κάνε ένα κόπο και πέρασέ του το BIOS 1.20 (latest) από Lenovo και δες το πώς πάει μετά.

Επίσης, μήπως τον i5 τον πήρες από κανένα ebay και είναι κανένας ES/QS ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πηρα απο την 1η μερα που βγηκε προς πωληση.

Οποτε εχει περασει 1+ μηνας.

 

τελικα έβγαλε καποιο σφάλμα το memtest?

 

Αν σου ξανακάνει τετοια προβληματα, βγάλε μπαταρια και ρευμα...πατα μερικες φορές το κουμπακι εκκινησης για να εκφορτιστουν τα κυκλωματα της μητρικής...ξαναβαλε μονο ρευμα και δοκίμασε να κάνεις τον έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω εγώ δε το αγόρασα από Ελλάδα, αλλά από Αγγλία και είχε πάνω τον i5 απο μαμά.

Δεν είχα ουδέποτε θέμα είτε σταθερότητας ή κολλήματα με τα 7, είτε με τα 8, είτε με την κάρτα γραφικών που την βλέπει κανονικά σαν HD3000.

 

Κάνε ένα κόπο και πέρασέ του το BIOS 1.20 (latest) από Lenovo και δες το πώς πάει μετά.

Επίσης, μήπως τον i5 τον πήρες από κανένα ebay και είναι κανένας ES/QS ?

 

Αγορά από Makro, έχω το τελευταίο BIOS (1.20) από την αρχή, επίσης ο επεξεργαστής είναι από ιδιώτη που άλλαξε τον δικό του και δεν είναι Engineering Sαmple. Στα win8 έκανε εγκατάσταση κανονικά από το windows update, αλλά είχα άλλα θεματάκια, ενώ στα win7  έχω τα παραπάνω προβλήματα. Άβυσσος η ψυχή των Laptops!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που δεν θα απαντήσω στα ζητήματα όπως τεθηκαν( vrm και τα υπόλοιπα). Αν είχα ακούσει αυτούς που μου έλεγαν τα αντίστοιχα όταν έβαλα τον 9500 και 8 γίγα ram στο R61, δεν θα είχα επί τρία χρόνια το κορυφαίο μηχάνημα που απόλαυσα.

 

Δεν πιστεύω οτι μπαίνει ζήτημα vrms και κακού chipset, ούτε καν περιορισμού από whitelist. Το μόνο ζήτημα που υπάρχει είναι το οικονομικό: αντέχεις να πάρεις τώρα 500 ευρώ αυτό που σε δύο χρόνια θα κάνει 100;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως το 80% εφτασε γιατι μετα εκλεισε λογω μπαταριας.

Δεν ειχε βγαλει μεχρι τοτε καποιο σφαλμα.

 

Πριν το πετάξεις, βγαλε την μπαταρία και αστο να χαλαρώσει οσο περισσότερο μπορείς πχ όταν πας για υπνο. Δε μπορω να στο τεκμηριώσω αυτη τη στιγμη, αλλα σε καποια λαπτοπ λύνονται προβληματα στα κουμπάκια/φωτακια κτλ. Και βαλε το τεστ να ολοκληρωθει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εκει που ειμαι και περιμενω το ποτε θα τελειωσει η διαδικασια, μου ακουγεται το κλασσικο μπιιιπ της μπαταριας οταν ειναι στο 20%.

Βαζω λοιπον το ρευμα κανενα 5 λεπτο αργοτερα αλλα αρχισε να χτυπαει αυτο με απανωτα μπιιιπ και να μην σταματα.. Νταξει λεω, δεν ειναι τιποτα, θα κολλησε. Επειδη δεν μπορουσα να το ακουω, πατησα την σιγαση απο το κουμπακι (μου αναψε και το πορττοκαλι λαμπακι και ολα καλα).

Μετα απο κανενα 20λεπτο, κλεινει το λαπτοπ..Τελειωσε κιολας;;

Οχι, ειχε κλεισει απο μπαταρια παροτι το ειχα στο ρευμα!

Το ανοιγω λοιπον απο το κουμπι καιιιι.. βουαλα!

 

 

 
 
Δεν μας τα λες καλα λενοβο λεω.
Το κλεινω απο το κουμπι, το ξαναανοιγω και ολα καλα. Το μηνυμα δεν το πετουσε πλεον.
ΑΛΛΑ το κουμπακι της σιγασης (αυτο με το περδικαλι χρωμα) ηταν μονιμα ανοιχτο. Με τιποτα δεν εκλεινε.
Του ριχνω μια ωραια επανεκκινηση. Πλεον δεν ανοιγει καθολου το περδικαλι χρωματακι :P αλλα δεχεται κανονικα την εντολη μου (να κλεισει δηλαδη τελειως ο ηχος ή να ανοιξει αντιστοιχα).
 
Το πεταω απο τον 4ο ή να το καψω στο τζακι;
Ιδου το διλημμα για σημερα.
 
Παντως αντιστοιχο προβλημα δεν ξαναειχα. 
Απο οταν εβγαλα το στικακι, ολα καλα.
Μαλλον καποιο θεμα θα εχει με το memtest. 
ή δεν του αρεσε το μπλε το στικακι που του εβαλα; :blink:

Όπως σου είπα και προηγουμένως, και στο είπαν κι άλλοι, παίρνεις το λάπτοπ και βουρ για το service. Το φέρνεις πρώτα σε εργοστασιακή κατάσταση όμως..

Αφού το φέρεις σε εργοστασιακή κατάσταση, τρέξτου κι ένα τρίωρο memtest  με το μηχάνημα στην μπρίζα (μα πως σου ήρθε να το κάνεις με τη μπαταρία μόνο; :confused: ) μήπως όλα αυτά οφείλονται στον 840 ή/και στην έξτρα μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Makro, έχω το τελευταίο BIOS (1.20) από την αρχή, επίσης ο επεξεργαστής είναι από ιδιώτη που άλλαξε τον δικό του και δεν είναι Engineering Sαmple. Στα win8 έκανε εγκατάσταση κανονικά από το windows update, αλλά είχα άλλα θεματάκια, ενώ στα win7  έχω τα παραπάνω προβλήματα. Άβυσσος η ψυχή των Laptops!

 

 

Είναι 100% σίγουρο ότι ο επεξεργαστής είναι εντάξει και δεν έχει πρόβλημα κάποιο block του εσωτερικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 100% σίγουρο ότι ο επεξεργαστής είναι εντάξει και δεν έχει πρόβλημα κάποιο block του εσωτερικά?

 

Ένα update πάνω στο θέμα μου. Με νέα εγκατάσταση win 7 και αυτή την φορά δεν χρησιμοποίησα το Driver manager utility της Lenovo, αντιθέτως κατέβασα τους οδηγούς, έναν-έναν. Τους βασικούς drivers (chipset, display) τους κατέβασα από άλλο μοντέλο της εταιρίας, που φορούσε εξαρχής τον i5-2520M. Μέχρι στιγμής όλα καλά, η κάρτα γραφικών δουλεύει σωστά με τη σωστή ανάλυση. Αργότερα περισσότερες πληροφορίες. Ευχαριστώ για τον κόπο σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπα και προηγουμένως, και στο είπαν κι άλλοι, παίρνεις το λάπτοπ και βουρ για το service. Το φέρνεις πρώτα σε εργοστασιακή κατάσταση όμως..

Αφού το φέρεις σε εργοστασιακή κατάσταση, τρέξτου κι ένα τρίωρο memtest με το μηχάνημα στην μπρίζα (μα πως σου ήρθε να το κάνεις με τη μπαταρία μόνο; :confused: ) μήπως όλα αυτά οφείλονται στον 840 ή/και στην έξτρα μνήμη.

Το εκανα με την μπαταρια αλλα έβαλα στην συνεχεια την πρίζα. Η λογική λεει οτι θα έπρεπε να φορτίζει από εκει και έπειτα το λαπτοπ.

Να ειναι θέμα δίσκου ή μνήμης τα αποκλείω.

Την μνήμη την έβαλα πριν 10μέρες και τον δισκο προχθές. Από την αρχή όμως το έκανε το λαπτοπ αυτό.

Και πες οτι το πάω στο service. Τι να τους πω;

'δουλέψτε το καμια 5αρια ώρες και ίσως σας κολλήσει;' αφου οποτε θελει το πετάει. Μια φορά ανά 5 ώρες μην σου πω. Άσε που στάνταρ θα μου πουν οτι το προβλημα ειναι οτι δεν έχω ενεργοποιήσει τα Windows με αγορασμένο κωδικό (ενώ ειμαι με activator).

Τρέχω τωρα το memtest.

Εδω και κανένα τρίωρο τρέχει και δεν εχει τελειώσει. Μεχρι τωρα ολα πράσινα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το memtest κανει κύκλους και δε σταματαει ποτε... Αν δεις το pass= θα μαθεις ποσους κυκλους εκανε χωρίς να σου βγαλει προβλημα. 

 

Σταμάτησέ το να το ψάξουμε αλλού το πρόβλημα. Δοκίμασε καταρχήν αν το φέρεις στην εργοστασιακή του κάτάσταση όπως ειπε ο BigBlack, και παρατήρησε ποτε σου βγαζει το πρόβλημα και κατοπιν περιέγραψε το μας εδω, όσο πιο αναλυτικά μπορείς....  Για να δούμε μετά που πρεπει να ψάξουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο κανενα 4ωρο το εκλεισα το memtest.

Δεν εβγαλε προβλημα.

Δηλαδη να του βαλω τον μαμα δισκο και την αρχικη μνημη;

Πωωω, με πεθαινετε. :P

 

Με το που το βγαλει το προγραμμα, θα εχετε και φωτογραφια.

Το βγαζει σε ακυρες στιγμες. Ειτε οταν ειμαι στο ιντερνετ, ειτε οταν γραφω στο word.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το μηχάνημα θα πρέπει να σου τα κάνει αυτά ακόμα και με linux επάνω αν έχει πρόβλημα στο hardware.

Αλλά και σκέτο μηχάνημα να τους πας, χωρίς λειτουργικό, έχουν software που ελέγχει τη μητρική και τα υποσυστήματα, δεν την ψάχνουν μόνο από το λειτουργικό.

Έτσι κι αλλιώς σκέτο σου το πουλάνε, δεν έχουν δικαίωμα να σου πουν τί και πώς εκτός αν εμφανώς έχεις επιχειρήσει να το τροποποιήσεις εκτός πλαισίων καλής λειτουργίας.

Δηλαδή αν τους πεις ρε παιδιά μου κολλάει στο Hackintosh, θα σου πουν οτι δεν ασχολούνται και υποστηρίζουν μόνο λειτουργικά για τα οποία έχει βγάλει η Lenovo drivers.

Οπότε cool...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ο δισκος τελικα.

Το εκανε και με τον νεο δισκο.

1-2 φορες την ημερα φριζαρει και ειτε δειχνει χιονια ειτε μαυρη εικονα με πρασινο πλασιο γυρω γυρω. Και το λαπτοπ ειναι εντελως κολλημενο και μονο απο το κουμπι κλεινει.

Αν δεν το χρειαζομουν επι καθημερινης βασεως, θα πηγαινα να μου αλλαζαν καμια μητρικη.

Με βλεπω να το πηγαινω αργοτερα, οταν δεν θα το χρειαζομαι για καθε μερα πλεον.

 

Συγνώμη που δε σε πρόσεχα, αλλα ανέτρεξα μολις στα παλιά σου μηνυματα, και για να σου βγάζει χιονακια και χρωματακια σκέφτομαι μήπως υπάρχει προβλημα στη καρτα γραφικών σου ή σε κάποιο λογισμικό που τη χρησιμοποιεί.

 

Για το 2ο κάνεις μια φρεσκια εγκατασταση windows για να μη ψάχνεσαι.

Για το 1ο, κατέβασε καποιο προγραμματακι ελέγχου της καρτας γραφικών. Προτείνω

http://www.passmark.com/products/bit.htm και επελεξε το 2D τεστ για να ελεγξεις την μνημη που χρησιμοποιείται σαν video ram (την οποια αν και ειναι τμήμα της RAM, δε μπορει να ελεγξει το memtest)

και http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ για να την στρεσάρεις σε επιπεδο επεξεργαστή

 

Μπορείς επισης να τρεξεις μόνος σου τα διαγνωστικα της λενοβο για να δεις τι θα δείξουν

http://support.lenovo.com/en_US/detail.page?LegacyDocID=LENV-DIAGS

 

Και για να μη ψάχνεσαι θα προτεινα να φτιαξεις bootable usb παλι, για να αποκλείσεις πιθανα προβληματα τριτων προγραμματων που εχεις εγκαταστήσει στα windows

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?&DocID=DS028698

 

Διαφωνω να το στείλεις στο σερβις χωρίς να εχεις βρει τρόπο να αναπαράγεις το πρόβλημα μετά απο συγκεκριμένη σου ενέργεια. Αν πέσεις σε τεχνικό που βαριέται να κάνει όλους τους ελέγχους, είναι πιθανό να πάει μια ωραία βόλτα για να πάρει έξτρα σκόνη και χτυπήματα. Εκτός αν σηκώσεις τα χέρια ψηλά και δεν έχεις άλλη επιλογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...