Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αργα το απογευμα ξεκινησα τα burn in test κλπ.

Στην αρχη ειχα το λαπτοπ μονο στο ρευμα, χωρις μπαταρια. Τα ετρεξα συνολικα για περιπου 4 ωρες και ολα ετρεχαν ομαλα.

Στην συνεχεια εκανα τα ιδια ακριβως τεστ με την μπαταρια επανω στο λαπτοπ ΑΛΛΑ και συνδεδεμενο στην πριζα. Μετα απο 10 λεπτα κολλησε. Στην συνεχεια εκανα παλι τα ιδια τεστ για να βεβαιωθω οτι ειναι η μπαταρια (με μπαταρια επανω και συνδεδεμενο στο ρεευμα) και κολλησε μετα απο 20 λεπτα. Ολα αυτα εγιναν με windows 7 x64.

 

Σημερα ομως κοπαναω και παλι το κεφαλι μου στον τοιχο.

Εκανα τα ιδια ακριβως τεστ που εκανα και χθες. Στην αρχη με μπαταρια και συνδεδεμενο στο ρευμα και επειτα χωρις μπαταρια και συνδεδεμενο μονο στο ρευμα. Το ,σημερινο, αποτελεσμα; Να μην κολλαει πουθενα!

Δεν μπορω να βγαλω ακρη για το τι μπορει να φταιει. Την μια μερα παιρνει ρεπο το προβλημα και την επομενη ξανα τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oι περισσότεροι δίσκοι είναι ταχύτεροι από τον εργοστασιακό, μην περιμένεις όμως τεράστιες διαφορές.



Αργα το απογευμα ξεκινησα τα burn in test κλπ.

Στην αρχη ειχα το λαπτοπ μονο στο ρευμα, χωρις μπαταρια. Τα ετρεξα συνολικα για περιπου 4 ωρες και ολα ετρεχαν ομαλα.

Στην συνεχεια εκανα τα ιδια ακριβως τεστ με την μπαταρια επανω στο λαπτοπ ΑΛΛΑ και συνδεδεμενο στην πριζα. Μετα απο 10 λεπτα κολλησε. Στην συνεχεια εκανα παλι τα ιδια τεστ για να βεβαιωθω οτι ειναι η μπαταρια (με μπαταρια επανω και συνδεδεμενο στο ρεευμα) και κολλησε μετα απο 20 λεπτα. Ολα αυτα εγιναν με windows 7 x64.

 

Σημερα ομως κοπαναω και παλι το κεφαλι μου στον τοιχο.

Εκανα τα ιδια ακριβως τεστ που εκανα και χθες. Στην αρχη με μπαταρια και συνδεδεμενο στο ρευμα και επειτα χωρις μπαταρια και συνδεδεμενο μονο στο ρευμα. Το ,σημερινο, αποτελεσμα; Να μην κολλαει πουθενα!

Δεν μπορω να βγαλω ακρη για το τι μπορει να φταιει. Την μια μερα παιρνει ρεπο το προβλημα και την επομενη ξανα τα ιδια.

Δοκίμασε με σκέτη τη μπαταρία επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Seagate ST9500325AS , αξίζει λέτε να αντικαταστήσω το εργοστασιακό;  (δεν εχω βρει benchmarks του ) μέχρι την αγορά SSD φυσικά :rolleyes:

Θεωρώ ότι η διαφορά, θα είναι αμελητέα. Μόνο για το μέγεθος, αξίζει τον κόπο να μπείς στη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Seagate ST9500325AS , αξίζει λέτε να αντικαταστήσω το εργοστασιακό;  (δεν εχω βρει benchmarks του ) μέχρι την αγορά SSD φυσικά :rolleyes:

Δες τα επισυναπτόμενα. Εγω δε θα σου προτεινα να δώσεις χρήματα για συμβατικό δίσκο.... εκτός αν χρειαζεσαι απεγνωσμένα χώρο.

 

post-71039-0-86933000-1362406347_thumb.png

post-71039-0-72477300-1362406354_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xristoforos89

 

Συμφωνώ με την πρόταση BigBlack και προτείνω με τη σειρά μου :

 

Να είναι η μπαταρία πλήρως φορτισμένη.

Να τρέξεις το test, που σε κόλλησε τις περισσότερες φορές, για 1 ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με σκέτη τη μπαταρία επάνω.

Χριστόφορε να έχεις παντα στο μυαλό σου τα εξής:

- Σκέτη μπαταρία+Ρυθμιση Performance = πληρης ισχύ χωρίς περιορισμους (μεχρι να τελειωσει η μπαταρία)

- Μπαταρια+Φορτιστής 65W+Ρυθμιση Performance = πληρης ισχύ χωρίς περιορισμους

- Φορτιστής 65W χωρίς μπαταρία = Επεξεργαστής στο ελάχιστο της συχνότητας του (800Mhz) ανεξαρτήτως της ρυθμισης power plan

 

Αν βρεις φορτιστη 90watt ακόμα και μη λενοβο (αυτα που κανουν για όλους τους τυπους λαπτοπ) θα δοκιμάσεις αν πραγματικά φταίει η μπαταρία.

 

Πάντως αν δεν είσαι πραγματικά προσεκτικός με τα τεστ, και δε φροντίζεις να είναι ίδιες οι συνθήκες και να καταγράφεις την παραμικρή λεπτομέρεια, δε θα βγάλεις συμπέρασμα με αυτού του είδους το πρόβλημα. Συνήθως σε τέτοια ακανόνιστα σφάλματα, χωρίς μοτίβο επαναληψιμότητας, όλοι κατηγορούμε την μητρική και την αλλαζουμε. Αρκεί να πειστεί το εργαστήριο της εταιρείας που θα το πας.... στη χείρότερη δείξτους το thread αυτο.. Η Lenovo έχει βγάλει αρκετά χιλιαρικάκια απο εσένα...αξίζεις μια μητρική!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Τον δίσκο το έχω ήδη από ένα παλιο laptop και είναι στο desktop τώρα , οπότε οταν βρω χρόνο θα κάνω την ανταλλαγή.

Κάτι που είχα αναφέρει και πιό πριν στο forum είναι ότι ίσως μπορούμε να αλλάξουμε την HD+ οθόνη με FHD ίσως γιά ~$80 να αξίζει,

υπάρχει video στο yoube με ένα τύπο που αλλάζει οθόνη (όχι όμως FHD) δεν εχω πρόχειρο το link  , μόλις το βρω θα το κανω post.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Τον δίσκο το έχω ήδη από ένα παλιο laptop και είναι στο desktop τώρα , οπότε οταν βρω χρόνο θα κάνω την ανταλλαγή.

Κάτι που είχα αναφέρει και πιό πριν στο forum είναι ότι ίσως μπορούμε να αλλάξουμε την HD+ οθόνη με FHD ίσως γιά ~$80 να αξίζει,

υπάρχει video στο yoube με ένα τύπο που αλλάζει οθόνη (όχι όμως FHD) δεν εχω πρόχειρο το link  , μόλις το βρω θα το κανω post.

 

χαχαχαχαχα...όχι άλλες μόντες!!! Μας τελειώσαν τα γκαφρά!  :shock:

edit: δώσε λινκ, μπορεί να κερδισουμε κανα προπό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Τον δίσκο το έχω ήδη από ένα παλιο laptop και είναι στο desktop τώρα , οπότε οταν βρω χρόνο θα κάνω την ανταλλαγή.

Κάτι που είχα αναφέρει και πιό πριν στο forum είναι ότι ίσως μπορούμε να αλλάξουμε την HD+ οθόνη με FHD ίσως γιά ~$80 να αξίζει,

υπάρχει video στο yoube με ένα τύπο που αλλάζει οθόνη (όχι όμως FHD) δεν εχω πρόχειρο το link  , μόλις το βρω θα το κανω post.

 

Αν αποφασίσεις ν αλλάξεις οθόνη, θέλω την HD+  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να χωνεψω το οτι ο σκληρος μετα μετα απο 2 μηνες με 16 μερες και 10 ωρες λειτουργια εχει 70% health συμφωνα με το hd sentinel ΟΧΙ οτι θα μεινει για καιρο ακομα θα μπει SSD αλλα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dith Τα λινκς είναι http://www.youtube.com/watch?v=kcOuxzGUeyk.  

 

                       (και)  http://www.youtube.com/watch?v=v3vaSuYHziM

 

@angmar δυστυχώς τα λαπτοπ με την 1366x768 έχουν διαφορετικο datacable από αυτά με την HD+ και την FHD πού έχουν διπλό (μιας και μεταφέρονται περισσότερα bit), όπως διάβασα σε ένα φορουμ της Lenovo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστόφορε να έχεις παντα στο μυαλό σου τα εξής:

- Σκέτη μπαταρία+Ρυθμιση Performance = πληρης ισχύ χωρίς περιορισμους (μεχρι να τελειωσει η μπαταρία)

- Μπαταρια+Φορτιστής 65W+Ρυθμιση Performance = πληρης ισχύ χωρίς περιορισμους

- Φορτιστής 65W χωρίς μπαταρία = Επεξεργαστής στο ελάχιστο της συχνότητας του (800Mhz) ανεξαρτήτως της ρυθμισης power plan

 

Αν βρεις φορτιστη 90watt ακόμα και μη λενοβο (αυτα που κανουν για όλους τους τυπους λαπτοπ) θα δοκιμάσεις αν πραγματικά φταίει η μπαταρία.

 

Πάντως αν δεν είσαι πραγματικά προσεκτικός με τα τεστ, και δε φροντίζεις να είναι ίδιες οι συνθήκες και να καταγράφεις την παραμικρή λεπτομέρεια, δε θα βγάλεις συμπέρασμα με αυτού του είδους το πρόβλημα. Συνήθως σε τέτοια ακανόνιστα σφάλματα, χωρίς μοτίβο επαναληψιμότητας, όλοι κατηγορούμε την μητρική και την αλλαζουμε. Αρκεί να πειστεί το εργαστήριο της εταιρείας που θα το πας.... στη χείρότερη δείξτους το thread αυτο.. Η Lenovo έχει βγάλει αρκετά χιλιαρικάκια απο εσένα...αξίζεις μια μητρική!!! :-)

Πάντως, οι πιθανότητες το πρόβλημα στο laptop του Χριστόφορου (εάν υπάρχει), να οφείλεται στην μπαταρία,

ΙΜΗΟ είναι ανύπαρκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, οι πιθανότητες το πρόβλημα στο laptop του Χριστόφορου (εάν υπάρχει), να οφείλεται στην μπαταρία,

ΙΜΗΟ είναι ανύπαρκτες.

 

Εχει αναφερει σε προηγομενο μηνυμα του (με φωτογραφια μαλιστα) οτι του βγηκε μηνυμα περι μη γνησιας μπαταριας και προσωρινα μαλιστα δε φορτιζε καν. Οπότε δεν αποκλειεται... Αλλα αν συνδυασεις το 70% health του HardDisk Sentinel (προβλημα στον ελγκτη ή στον δίσκο???) και οτι του παγωνει η οθονη σε μαυρο ή σε χιονια ή σε μαυρο-πρασινο (vga??? Αλλα vga=cpu στην προκειμενη).... το απολυτο χαος ειναι η περιπτωση του

 

@dith Τα λινκς είναι http://www.youtube.com/watch?v=kcOuxzGUeyk.

 

                       (και) 

 

@angmar δυστυχώς τα λαπτοπ με την 1366x768 έχουν διαφορετικο datacable από αυτά με την HD+ και την FHD πού έχουν διπλό (μιας και μεταφέρονται περισσότερα bit), όπως διάβασα σε ένα φορουμ της Lenovo

 

Χρησιμο το πως αλλαζεις την οθονη, αλλα προκειται για ενα Τ και ενα Ε 520. Περισσότερο μας ενδιαφερει η συμβατότητα.... Όχι οτι είναι κατι απαραίτητο σε σχεση με την 1600x900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...