Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως με αυτό το δίσκο, πρέπει να ξεβρωμέσανε τις αποθήκες τους, πρώτα η Seagate και εν συνεχεία η Lenovo.

 

Η μόνη ίσως επιλογή, που χάλασε το πακέτο στο "ΜΗΧΑΝΗΜΑ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον συνδεσω στην e-sata δεν θα ειναι καλυτερα ?

Αν έχεις τέτοια επιλογή, γιατί όχι.

 

Αν η πλακέτα σου είναι μέσος όρος και πάνω, το esata πρέπει να σου δώσει ταχύτητες 50 MB/s κατ' ελάχιστο.

 

Ναι τα κατάφερες ...να μπερδέψεις περισσότερο.

Και εξηγώ...

 

Τό Νο196 του Sentinel που βγάζει πρόβλημα, αντιστοιχεί στο ID-C4 του CrystalDiskInfo που σε βγάζει καθαρό. Τρέχα γύρευε.

 

Προτείνω να κατεβάσεις το καινούργιο HDD Sentinel (έχει βγει το 4.30, αν το κάτσεις από πάνω θα κρατήσει το registration της έκδοσης που έχεις ήδη).

 

Βάλε και ένα HD Tune 5 να δεις τι θα σου πει κι αυτός......

 

Επίσημες επιλογές Lenovo Hard Drive Quick Test for Windows, SeaTools for Windows,...

 

...και κάνε τη σούμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulaki1976 κι εγώ νόμιζα οτι αναφερόσουν στο Χριστόφορο.

 

Μόνο το διαγνωστικό της Seagate θα σου πει τι έχεις!

 

Τα SMART είναι μόνο ενδεικτικα, καθώς πρόκειται για αυτοδιάγνωση του ίδιου του δίσκου και η κάθε εταιρεία εφαρμόζει άλλο αλγόριθμό και ίσως και άλλες τιμές. Το reallocated sector count ειναι ο αριθμός των κατεστραμμένων τομέων που βρήκε ο δίσκος (τους μαρκαρει σαν κατεστραμμενους όταν δε μπορεί να τους διαβασει επανειλημμένα) και τους αντικατέστησε με λειτουργικούς απο μια άλλη περιοχή της επιφάνειας του. Αυτό απο μόνο του είναι πολύ σημαντικό σφάλμα, ακόμα κι αν σταματήσουν να αυξάνονται οι reallocated sectors. Γιατί η περιοχή που αντικαθιστώνται οι τομείς αυτοί ειναι συνήθως στο τέλος του δίσκου, το οποιο επηρρεάζει πάρα πολύ την απόδοση του δίσκου καθώς αναγκάζει την κεφαλή να κάνει τεράστια άλματα μπρος πίσω όταν πρεπει να διαβάσει αρχεία στην περιοχή.

 

Η Seagate παρέχει διαγνωστικό το οποιο είναι το μόνο με το οποιο μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για την υγεία του δίσκου σου. Αν έχεις τη δυνατότητα να συνδεσεις τον δίσκο σε κάποιο desktop με σύνδεση SATA σαν δευτερο (οι περισσότερες θήκες USB δεν δουλευουν σωστά για τετοια τεστ), τότε τρέχεις το Seatools For Windows που λεει ο Pany

 

http://www.seagate.com/support/external-hard-drives/portable-hard-drives/wireless-plus/seatools-win-master/

 

αλλιως πρέπει να κατεβάσεις αυτό

http://www.seagate.com/support/internal-hard-drives/consumer-electronics/ld25-series/seatools-dos-master/

και να γράψεις το iso σε cd και να ξεκινήσεις τον υπολογιστή με αυτό το cd για να κάνεις τον έλεγχο.

 

Δυστυχώς αν δε δου βγάλει fail το διαγνωστικό της Seagate πολύ δύσκολα θα διεκδικήσεις αλλαγή απο την εγγύηση. 

Η διαδικασία reallocation είναι ειδικά για να αποφύγουν την αντικατάσταση λόγω μερικών κατεστραμένων τομέων... τους κρύβουν κατω απο το χαλί μέχρι να φτάσουν σε έναν αριθμό που δεν μπορούν να κρυφτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 70 ξαναπηγε στο 100????!!!!  :X  :confused:

 

"Κι όμως γυρίζει" που λέμε...  :-D



Με το διαγνωστικό της Seagate δε πρεπει να εξετάζεις τον δίσκο απο τον οποίο εκτελείς τα Windows. Αν δεν εχεις δευτερο υπολογιστή να συνδεσεις τον προβληματικο δισκο, τότε πρεπει να γραψεις το cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dith

+1

 

@poulaki1976

διαφορά από έκδοση σε έκδοση...

 

περί αξιοπιστίας software...

 

πόσο δε μάλλον από πρόγραμμα που θεωρείται κορυφαίο στο είδος του...



θα το γραψω και το cd 

τα παρακατω ισχυουν ?

ΑΝ ΝΑΙ γυριζει και παραγυριζει

τι να πω

Ο δίσκος είναι εντάξει με αυτά που έχεις κάνει μέχρι τώρα.

Το πρόβλημα το είχε η εκτίμηση της έκδοσης 4.10 του sentinel....

Μην το ψάξεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το ψαξω αλλο ουτως η αλλως θα αλλαχτει ο δισκος σε ευχαριστω για το τοσο δημιουργικο γεματο τεστς και αγωνια απογευμα 

απο οτι φαινεται θα ασχολουμαστε πολυ καιρο με το εν λογο μηχανακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα και την αλλαγή του δίσκου σε SSD. 128 GB Samsung 840.

Τελικά εκεί που ήταν οικονομικό το φορητό, αρχίζει και μου τρώει λεφτά! Αλλά χαλάλι του, πετάει!

Ένα screenshot και μέτρηση του δίσκου με το πρόγραμμα της samsung, θα κάνω και μια μέτρηση με το Crystal Disk Mark, γιατί δεν το εμπιστεύομαι το κορεάτικο. Πάντως εκεί που υπολείπεται πλέον το φορητό, είναι στην κάρτα γραφικών!

 

https://www.dropbox.com/s/eb2megnejkozw8o/New%20Bench.jpg?m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα και την αλλαγή του δίσκου σε SSD. 128 GB Samsung 840.

Τελικά εκεί που ήταν οικονομικό το φορητό, αρχίζει και μου τρώει λεφτά! Αλλά χαλάλι του, πετάει!

Ένα screenshot και μέτρηση του δίσκου με το πρόγραμμα της samsung, θα κάνω και μια μέτρηση με το Crystal Disk Mark, γιατί δεν το εμπιστεύομαι το κορεάτικο. Πάντως εκεί που υπολείπεται πλέον το φορητό, είναι στην κάρτα γραφικών!

 

https://www.dropbox.com/s/eb2megnejkozw8o/New Bench.jpg?m

Και εγώ τα ίδια έχω στον 840..

Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι η απόδοση στα γραφικά ... πως έχεις 5,9 και εγώ έχω 5;

την HD+ έχεις; Πέρασες drivers Intel ή αυτούς που κατέβηκαν από Lenovo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τα ίδια έχω στον 840..

Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι η απόδοση στα γραφικά ... πως έχεις 5,9 και εγώ έχω 5;

την HD+ έχεις; Πέρασες drivers Intel ή αυτούς που κατέβηκαν από Lenovo;

Έχει αλλάξει επεξεργαστή (i5), αναβαθμίζοντας παράλληλα και την κάρτα γραφικών.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...