Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι στην Γαλλία και έχω αρκετά προβλήματα αποσυνδέσεων σε wifi δίκτυο σε κτηριακές εγκαταστάσεις. Ενώ οι περισσότεροι έχουν σταθερή σύνδεση (με σήμα από δύο γραμμές και πάνω), εγώ παρόλο που παραμένει συνδεδεμένο με το δίκτυο κάθε 3 λεπτά είτε μου αποσυνδέει το skype είτε δεν φορτώνει σελίδες κλπ.

Επειδή είχα παρόμοια στο wifi του ntua με φίλο που κράταγε σύνδεση ενώ οι υπόλοιποι τον.... πίναμε, έχει να προτείνει κάποιος κάποια καλή κάρτα pcmcia που να είναι αποδεδειγμένα αποδοτική; Προτιμώ ebay.co.uk γιατί εδώ δε ξέρω τί κανουν με τα τελωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει αλλάξει επεξεργαστή (i5), αναβαθμίζοντας παράλληλα και την κάρτα γραφικών.

Ακριβώς αυτό!

Αν άλλαζε και η κάρτα γραφικών, τότε θα ήταν συναρμολογούμενο LEGO και όχι Laptop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι στην Γαλλία και έχω αρκετά προβλήματα αποσυνδέσεων σε wifi δίκτυο σε κτηριακές εγκαταστάσεις. Ενώ οι περισσότεροι έχουν σταθερή σύνδεση (με σήμα από δύο γραμμές και πάνω), εγώ παρόλο που παραμένει συνδεδεμένο με το δίκτυο κάθε 3 λεπτά είτε μου αποσυνδέει το skype είτε δεν φορτώνει σελίδες κλπ.

Επειδή είχα παρόμοια στο wifi του ntua με φίλο που κράταγε σύνδεση ενώ οι υπόλοιποι τον.... πίναμε, έχει να προτείνει κάποιος κάποια καλή κάρτα pcmcia που να είναι αποδεδειγμένα αποδοτική; Προτιμώ ebay.co.uk γιατί εδώ δε ξέρω τί κανουν με τα τελωνεία.

Ή παίρνεις μία intel 6205 (προσοχή, να λέει οτι είναι για lenovo, κατα προτίμηση βγαλμένη από lenovo επειδή παίζει whitelist) ή αγοράζεις αυτό, από όπου το βρεις στην Ευρώπη.

Η express card δε νομίζω πως θα σε βοηθήσει σε δύσκολες λήψεις. H 6205 mini pci express δε νομίζω να περάσει τελωνείο, η αξία της αλλά και το μέγεθός της είναι πολύ μικρό και αν ταχυδρομηθεί απο US με USPS δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή παίρνεις μία intel 6205 (προσοχή, να λέει οτι είναι για lenovo, κατα προτίμηση βγαλμένη από lenovo επειδή παίζει whitelist) ή αγοράζεις αυτό, από όπου το βρεις στην Ευρώπη.

Η express card δε νομίζω πως θα σε βοηθήσει σε δύσκολες λήψεις. H 6205 mini pci express δε νομίζω να περάσει τελωνείο, η αξία της αλλά και το μέγεθός της είναι πολύ μικρό και αν ταχυδρομηθεί απο US με USPS δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

 

Με ψηνει πιο πολυ για την πρωτη, μιας και βγαινει οικονομικοτερα.

Επειδη δεν θυμαμαι καλα, η προσβαση απο κατω για αλλαγη της wifi ειναι αμεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή παίρνεις μία intel 6205 (προσοχή, να λέει οτι είναι για lenovo, κατα προτίμηση βγαλμένη από lenovo επειδή παίζει whitelist) ή αγοράζεις αυτό, από όπου το βρεις στην Ευρώπη.

Η express card δε νομίζω πως θα σε βοηθήσει σε δύσκολες λήψεις. H 6205 mini pci express δε νομίζω να περάσει τελωνείο, η αξία της αλλά και το μέγεθός της είναι πολύ μικρό και αν ταχυδρομηθεί απο US με USPS δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

 

την εξωτερική USB θα προτεινα εγω. Ακόμα κι αν δεν ειναι η Alpha με το 1 watt ισχυ, η δυνατοτητα μετακίνησης με μια προεκταση καλωδίου και η εξωτερικη κεραια θα κάνουν τη διαφορα σε σχέση με την εσωτερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψηνει πιο πολυ για την πρωτη, μιας και βγαινει οικονομικοτερα.

Επειδη δεν θυμαμαι καλα, η προσβαση απο κατω για αλλαγη της wifi ειναι αμεση;

Όχι, πρεπει να βγάλεις το καπάκι του touchpad και το πληκτρολόγιο. Βγαίνουν και μπαίνουν πολύ εύκολα βέβαια, κοίτα το Hardware maintenance manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφερε κάποιος τελικά, express card usb3 από ebay, 

που να τον άφησε ικανοποιημένο σε ταχύτητα και αξιοπιστία;

 

Για τις DeLock που φέρνει το visionstudio έχει κάποιος άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οι DeLock μια χαρά είναι. Συνήθως έχουν υλοποιήσεις με NEC ή Texas Instrunments chips (αναλόγως αν πρόκειται για USB or Firewire).

 

2) Τα Lenovo L520 που αγοράσατε από Macro / Lenovo Exclusive GR / InfoWorld κλπ, δεν έχουν την Intel 6205 επάνω δηλαδή? Αν όχι, ποιά έχουν? Το ρωτάω γιατί το δικό μου unit το αγόρασα (σε double price μεν) από Αγγλία και νόμιζα ότι εκτός από κατά πολύ ισχυρότερο επεξεργαστή, αυθεντικά Win 7 Pro x64 και καλύτερο warranty plan, δε θα είχε άλλες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφερε κάποιος τελικά, express card usb3 από ebay, 

που να τον άφησε ικανοποιημένο σε ταχύτητα και αξιοπιστία;

 

Για τις DeLock που φέρνει το visionstudio έχει κάποιος άποψη;

 

Αυτό είναι το καλύτερο από τα 4 που έχουν έρθει. Renesas uPD720202 chipset, με full ταχύτητες, αντίστοιχο με τα intel usb3 σε μητρικές με το Z77.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το κανείς απο εσάς το πουλάει στην τιμή που το πήρε, ενδιαφέρομαι :ph34r:

 

http://www.skroutz.gr/s/2789154/Lenovo-Thinkpad-L520-B960-4GB-320GB.html

 

Υπάρχει ακόμα διαθέσιμο στο InfoWorld. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...