Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και ανέλαβες όπως λες χρέη να παραγγείλεις μαζικά αντάπτορες κλπ και έχεις και αυτό μέσα στις  μαζικές παραγγελίες σου, είναι εύκολο εφόσον βρίσκεσαι Αθήνα, να μου διαθέσεις 2 κομμάτια για πειραματισμό και σύγκριση με τα όσα άλλα έχω (εννοείται και σου πληρώνω το κόστος τους)?

 

Είμαι επαρχία δυστυχώς, αλλιως ευχαρίστως να στους δάνειζα για όσο χρειαζόσουν. Πήρα όντως 2 τέτοιους αντάπτορες και θα σου πω τις εντυπώσεις μόλις παραλάβω.

Σημαντική η εμπειρία σου ως προς την οξειδωση των επαφων! Ελπίζω να μην εχουν θεμα και αυτοί οι φτηνιάρηδες αν τους ξεχάσω κανα 3μηνο στο ράφι... :)

 

Ο δικός μου φόβος πηγάζει απο κάποιους αντάπτορες απο HDMI σε HDMI mini που αγόρασα απο ebay και οι οποιοι δεν επαιξαν ποτε, οπότε αναγκάστηκα να αγοράσω καλώδια. Το κόστος αμελητέο βέβαια για τα απλα hdmi καλώδια, αλλα εκνευριστικό να κάθομαι να ψαχνω αναμεσα σε καμια δεκαρια ακροδέκτες για να ξεχωρίσω το mini απο το micro και απο το full. Ενώ τον αντάπτορα τον παντρευεις με την συσκευή και μένει στο πακέτο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ίδιο δίνει η msystems σε άσπρο και λίγο πιό ακριβά, αλλά είναι άμεσα διαθέσιμο.

 

Πάντως ferrite core γι' αυτού του τύπου και μήκους καλώδιο είναι overkill, εκτός αν η δουλειά σου είναι δίπλα σε μαγνητικό τομογράφο...

 

Έχεις μαύρο Lenovo, HDMI καλώδιο επίσης μαύρο και θέλεις άσπρο αντάπτορα?

 

Επίσης είναι πιο ακριβός (όπως λες), κάτι το οποίο αντικρούς σε προηγούμενό σου ποστ που εσύ ο ίδιος τονίζεις ότι δε δικαιολογείς διαφορά ούτε της τάξης του 10%, εκτός αν κατάλαβα εγώ λάθος.

 

Εμένα προσωπικά με "χαλάει" το άσπρο, όταν μπορώ να βρώ μαύρο και φτηνότερο ακριβώς το ίδιο.

 

 

Για τον φερίτη τώρα...

Με απλά μαθήματα φυσικής, δε θωρακίζεται μόνο ο αντάπτορας, αλλά και η προέκτασή του (το HDMI to HDMI καλώδιο) αν είναι σε εύλογο μήκος. Κοινώς το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο παραμένει σταθερό, επομένως μια χαρά και κάνει δουλειά ο φερίτης, δεν έχει να κάνει με το αν είσαι δίπλα σε τομογράφο ή σε πυλώνα της ΔΕΗ λοιπόν.

 

Για τυχόν απορίες ή διευκρινήσεις στα του μαγνητικού πεδίου και της θωράκισης, διαβάζεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο πρόβλημα θα έχεις για να τα παίρνεις όλα στραβά, ή κάποιο πρόβλημα εμείς οι υπόλοιποι. Στο pc1 ο αντάπτορας δεν είναι διαθέσιμος. Επίσης εγώ δεν θέλω να πάρω τίποτα, όπως κι εσύ φαντάζομαι. Απλώς συμπληρώνω το δικό σου ποστ για όποιον ενδιαφέρεται να πάρει κάτι τέτοιο, διαθέσιμο τώρα κι όχι με αναμονή Κίνας.

 

Όσο για τον φερρίτη, δεν αμφιβάλλω οτι δουλεύει, αμφιβάλλω αν χρειάζεται στην προκειμένη περίπτωση. Αντί να παραδίνεις μαθήματα φυσικής λοιπόν, ίσως θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις λίγο καλύτερα αυτά που λένε οι άλλοι και να μην τα παρεξηγείς.

 

Φιλικά πάντα, αλλά ένιωσα οτι πρέπει να τα πώ. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε, καλό σου βράδυ, δεν παρεξήγησα κάτι. Δεν έχω όμως την πολυτέλεια χρόνου, την όρεξη και την ηλικία αν θες να έρθω σε επιμέρους λογομαχίες, χάνεται η ουσία με γενικότητες και δεν αρμόζει πιστεύω σε κανέναν. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα και το φτηνότερο που πήρα έστειλε άψογο ήχο στην Dell 2410 και σε μιά 32άρα Philips διετίας, με τη χρήση ενός καλωδίου HDMI από κινέζο seller επίσης. Είχα πάρει κι εγώ μαζικά αυτά τα καλώδια για φίλους και μου ξέμειναν δύο που τα πηγαινοφέρνω δυό χρόνια τώρα για δοκιμές εδώ κι εκεί. Σκυλιά.

 

Πάντως όλοι ισχυρίζονται πως περνάει ήχος. Έπεσες σε κανένα τζούφιο; Ποιός πωλητής/κατάστημα ή μάρκα;

Συγχώρησέ μου την άγνοια και το off topic, αλλά ένας φίλος θέλει να στείλει σήμα από : 

το   HDMI Port ενός Dell Latitude i7 κάτι...(δεν γνωρίζω ακριβώς το μοντέλο)

to

στο DP Port  μιας Dell U2310 κάτι...(δεν γνωρίζω ακριβώς το μοντέλο)

Λόγω του ότι ήδη αγόρασε ένα αντάπτορα που δεν έπαιξε, οι παραπάνω θα δουλέψουν;

 

Τέλος θα έιχες την καλοσύνη να παραθέσεις ξανά τα link, για αντάπτορα + καλώδιο,

τα οποία έχεις φέρει και είναι δεδομένο ότι δουλεύουν.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Το offtopic το έχουμε σκίσει έτσι κι αλλιώς και στην άγνοια έχουμε όλοι μερίδιο, οπότε μη ζητάς συγνώμη... :-D

 

Η αντίστροφη μετατροπή που ψάχνεις, δηλαδή από HDMI σε DP, δεν μπορεί να γίνει με τους απλούς - παθητικούς αντάπτορες που παραθέτουμε εδώ. Η μετατροπή αυτή απ'ότι καταλαβαίνω απαιτεί και τροφοδοσία ρεύματος πέρα από το signalling των καλωδίων. Η wikipedia αναφέρει επ'αυτού:

 

Dual-mode DisplayPort (also known as DisplayPort++[26]) can directly output single-link HDMI and DVI signals using a simple passive adapter that adjusts from the different connector and the lower voltages used by DisplayPort.[3][27]
When dual-mode chipset detects that a DVI or HDMI passive adapter is attached, it switches to DVI/HDMI mode which uses the 4-lane main DisplayPort link and the AUX channel link to transmit 3 TMDS signals, a clock signal and Display Data Channel data/clock. Dual-mode ports are marked with the DP++ logo; most current DisplayPort graphics cards and monitors offer this mode. In January 2013, a new VESA specification was released called DisplayPort Dual-Mode Standard version 1.1, which brings dual-mode capabilities on par with HDMI 1.4, allowing a TDMS clock rate of up to 300 MHz, 1080p deep color, 4K resolution, and stereoscopic 3D formats. Passive adapters and ports which support the new data rate will be marked 'Type 2', and will be backwards compatible with existing 'Type 1' ports.[28]


A notable limitation of Type 1 dual-mode is that it can only transmit single-link DVI (and HDMI), as the number of pins in the DisplayPort connector is insufficient for dual-link connections. Also, it is limited to a TMDS clock rate of 165 MHz. As a result, an active converter is needed for Dual-Link DVI, HDMI 1.3+, and analog component video such as VGA. Some of these active adapters can rely on the +3.3 V wire in the DisplayPort connector for the conversion, but other types of active conversion, such as Dual-Link DVI, require external power that is often pulled from an available USB port.[29]


VESA anticipates that HDMI and DVI conversion will eventually be handled by active adapters which act as DisplayPort Sink devices, in order to facilitate easier updates to latest HDMI and DisplayPort specs, and work with dual-link HDMI, DisplayPort connections with either fewer than 4 lanes or different data rates, and multiple DisplayPort streams. It should be noted that DVI 1.0 spec was finalized in 1999 and the DVI industry consortium has since disbanded, so future updates to DVI specification are unlikely; also, although dual-link HDMI Type B connector is defined in the HDMI specification, it has not seen any practical use as of 2012.

 

Έχω κάνει bold και υπογραμμίσει αυτό που νομίζω απαντάει στο ερώτημα. Χρειάζεται ενεργός μετατροπέας κι όχι το παθητικό ανταπτοράκι που θα βρεις σε όλα τα λινκ εδώ. Τέτοιο μετατροπέα δεν ξέρω που μπορεις να βρεις ή αν θα δουλέψει στη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

 

Αυτά που δουλεύουν για DP to HDMI κι έχω φέρει είναι αυτά:

 

Κίνα

 

UK

 

Μιά δυό σελίδες πιό πίσω θα βρεις και links των plpapadopoulos και dith απ' αυτούς και άλλους εμπόρους στο ebay. Διαλέγεις και παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνοντας πάντως μιά ματιά στο ebay, βλέπω αυτό. Δεν συμφέρει με τίποτα αν οι τιμές όλων είναι έστω και το ένα τρίτο από αυτό που δίνει ο seller με brand Startech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παράγγειλα αυτό που ποσταρε ο pap από pc1 αλλά από amazon http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004OXSBKA/ref=oh_details_o00_s00_i02?ie=UTF8&psc=1

στα 10.79 ευρώ και μαζί με κάτι καλώδια βγαίνει free delivery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνοντας πάντως μιά ματιά στο ebay, βλέπω αυτό. Δεν συμφέρει με τίποτα αν οι τιμές όλων είναι έστω και το ένα τρίτο από αυτό που δίνει ο seller με brand Startech.

 

Όπα μην μπερδεύεσαι αυτό είναι για την ανάποδη δουλεία από ότι χρειάζονται οι περισσότεροι μετατρέπει το DVI/HDMI σε Displayport. Αυτό είναι π.χ. άμα βγάζει το λάπτοπ σου HDMI και θέλεις να το βάλεις σε οθόνη με DP τότε παίρνεις Active converter. Λογική η διαφορά στην τιμή μίας και "επαναδιαμορφώνει" το σήμα. Είναι σαν το VGA to HDMI προς την μία κατεύθυνση πας με έναν ανταπτοράκο των 2 ευρώ προς την άλλη όμως θες μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνοντας πάντως μιά ματιά στο ebay, βλέπω αυτό. Δεν συμφέρει με τίποτα αν οι τιμές όλων είναι έστω και το ένα τρίτο από αυτό που δίνει ο seller με brand Startech.

 

 

Όπα μην μπερδεύεσαι αυτό είναι για την ανάποδη δουλεία από ότι χρειάζονται οι περισσότεροι μετατρέπει το DVI/HDMI σε Displayport. Αυτό είναι π.χ. άμα βγάζει το λάπτοπ σου HDMI και θέλεις να το βάλεις σε οθόνη με DP τότε παίρνεις Active converter. Λογική η διαφορά στην τιμή μίας και "επαναδιαμορφώνει" το σήμα. Είναι σαν το VGA to HDMI προς την μία κατεύθυνση πας με έναν ανταπτοράκο των 2 ευρώ προς την άλλη όμως θες μηχάνημα.

Νομίζω ότι ο BigBlack απαντούσε στο δικό μου μήνυμα, που τον ρωτούσα ακριβώς για ένα αντάπτορα HDMI to DP, δλδ το ανάποδο από αυτό που χρειαζόμαστε για το L520.

 

Οπότε ο σύνδεσμος για τό Startech, μπόρει να αγνοηθεί, για να μην μπερδέψει κάποιον που ψωνίζει για το L520 (απίθανο έως αδύνατο με τέτοιο κόστος, αλλά λέμε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα μην μπερδεύεσαι αυτό είναι για την ανάποδη δουλεία από ότι χρειάζονται οι περισσότεροι μετατρέπει το DVI/HDMI σε Displayport. Αυτό είναι π.χ. άμα βγάζει το λάπτοπ σου HDMI και θέλεις να το βάλεις σε οθόνη με DP τότε παίρνεις Active converter. Λογική η διαφορά στην τιμή μίας και "επαναδιαμορφώνει" το σήμα. Είναι σαν το VGA to HDMI προς την μία κατεύθυνση πας με έναν ανταπτοράκο των 2 ευρώ προς την άλλη όμως θες μηχάνημα.

Δες δυό μηνύματα παραπάνω, με ρωτάει ο φίλος για HDMI to DP  και του λέω οτι δεν υπάρχει, αλλά μετά βρήκα μετατροπέα αστέρι και φτηνό... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες μονο ενα μαγαζι το εχει στην Ελλαδα  ;;;;;; !!!!!!

τελικα το παρηγγηλα στα 379 ευρο

επειδη μπερδευτικα ανταπτορακι vga to hdmi που το βρισκουμε ;;;;;

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μονο ενα μαγαζι το εχει στην Ελλαδα  ;;;;;; !!!!!!

τελικα το παρηγγηλα στα 379 ευρο

επειδη μπερδευτικα ανταπτορακι vga to hdmi που το βρισκουμε ;;;;;

Δεν θές από vga to hdmi ,αλλά απο DP(που έχει το L520) to Hdmi

 

Εγώ πήρα αυτό : Link.png Site: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130844085319#ht_4371wt_1397">Ebay και παίζει σε samsung και lg που το δοκίμασα με ήχο και όλα κομπλέ.έκανε να έρθει 2 εβδομάδες και ήρθε σε κουτάκι κ όχι χύμα στο φακελάκι...

 

Από Ελλάδα προτείνανε τα παιδιά παραπάνω. Link.png Site: http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200018687">Pc1  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...