Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To ποιός είναι αλαζόνας, υπερόπτης και ξερόλας χωρίς αντίκρυσμα, αφήνω να το κρίνουν αυτοί που διαβάζουν. Τα δε "στοιχεία" που προσκομίζεις εσύ, μονίμως είναι για άλλες χώρες, άλλα μοντέλα, άλλο hardware από αυτό για το οποίο συζητάμε. Άσε μας εδώ λοιπόν στις "σκοτωμένες" μας παρτίδες L520 και παίξε με τα παιδάκια που έχουν τα παιχνιδάκια που έχεις κι εσύ, ως πιό μάγκας και προνομιούχος γνώστης. Αρκετά υποτίμησες τον κόσμο που συμμετέχει στο νήμα.

 

Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, αλλά συμφωνώ με τον BigBlack, ειδικά με την αγγελία με τις "σκοτωμένες" παρτίδες. Αυτή τη στιγμή το δικό μου L520 σε σχέση με την αγγελία, έχει τα εξής πρόσθετα:

 

- Λίγο καλύτερο επεξεργαστή i5-2520m

- επιπλέον 4 GB Ram

- 128 GB SSD

- DVD Candy Bay με τον εσωτερικό δίσκο μέσα στο Laptop

- Εξωτερική θήκη USB για το DVD-RW

- Ποντίκι wireless Logitech

- Ένας χρόνος περισσότερη εγγύηση από την αγγελία

 

Όλα αυτά μου στοίχισαν 10 ευρώ λιγότερο από την αγγελία που είναι στα 490 ευρώ.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα super φορητό, με κόστος κάτω από 500 ευρώ και για αυτό σας ευχαριστώ όλους εδώ μέσα.

Τα μόνα μειονεκτήματα που μπορεί κάποιος καχύποπτος να αναφέρει είναι ότι δεν είχε λειτουργικό εγκατεστημένο (σιγά τα αυγά, οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουν να κάνουν μια απλή εγκατάσταση windows), με την αλλαγή της CPU, χάνεται η εγγύηση του φορητού (έχω 18ετή εμπειρία σαν τεχνικός και προκαλώ οποιονδήποτε να βρει κάποιο σημάδι, έχω κρατήσει τα πάντα ανέπαφα), αλλά και κάτι να χαλάσει το φτιάχνω μόνος μου, με φθηνά ανταλλακτικά από eBay.

Συμπερασματικά, αν ο φίλος μας θέλει να πουληθεί το φορητό, πρέπει να χαμηλώσει την τιμή του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ sakattaq1, σου απαντώ με συντομία:

 

1) To "σκοτωμένες παρτίδες", πήγαινε στα του Makro που βγήκαν με παντρεμένα εξαρτήματα όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστς. Όταν τρέξεις τον σειριακό σου αριθμό λοιπόν στο Lenovo Parts Lookup, θα καταλάβεις τί ακριβώς εννοώ.

 

2) Ο φορητός που έδινα, είχε εργοστασιακό το configuration που αναφέρω, χωρίς κάποια μη εξουσιοδοτημένη αναβάθμιση, full onsite εγγύηση και λειτουργικό αυθεντικό σε Professional έκδοση, κάτι που αν σου σκάσει ποτέ το ΣΔΟΕ για έλεγχο κι έχεις γραφείο, θα το καταλάβεις σαν έννοια καλύτερα. Μια άδεια για αυθεντικά Windows 7 Professional 64bit δεν διατίθεται δωρεάν, αλλά κοστίζει ένα σεβαστό ποσό. Αλήθεια έκανες έρευνα αγοράς να δείς πόσο κοστολογείται το εν λόγω μοντέλο και configuration? Γιατί αν δεν απατώμαι έβαλα στην αγγελία και όσες τιμές βρήκα να πωλείται το συγκεκριμένο ακριβές εργοστασιακό configuration.

 

3) Επίσης δεν είναι όλοι τεχνικοί, στο forum υπάρχουν άνθρωποι κάθε ηλικίας, μόρφωσης και σε διαφορετικούς τομείς εξειδίκευσης. Κατά συνέπεια αρκετοί θέλουν εξαρχής (εργοστασιακή σύνθεση) να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο κι αυτό νομίζω είναι σεβαστό.

 

4) Ο φορητός πουληθηκε πριν ακριβώς 7 μέρες, επομένως και η αγγελία όπως βλέπεις έχει κλείσει από τότε, οπότε δε μου κάνεις κάποια "χαλάστρα" και ούτε σκόπευα να χαμηλώσω την τιμή...

 

5) Το πόσο πουλάει ο καθένας, είναι δικαίωμά του. Είμαστε σε ελεύθερη αγορά και ο καθένας κρίνει το πιο συμφέρον για τον εαυτό του και πράττει αναλόγως. Επομένως δε θα κάτσω να απολογηθώ για το οτιδήποτε και στον οποιονδήποτε.

 

6) Το να αναφερθεί από 2 άτομα (εσένα και τον BigBlack) μια αγγελία που έβαλα στο section αγγελίες, δε καταλαβαίνω σε τί ακριβώς είναι χρήσιμο στο εν λόγω τόπικ, αλλά ευχαριστώ θερμά από τη μεριά μου για τη διαφήμιση.

 

 

Σεβαστή λοιπόν η άποψή σου, σεβαστή λοιπόν φαντάζομαι και η δική μου και μην ανησυχείς δε ρίχνεις λάδι στη φωτιά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@plpapadopoulos, έχεις δικαίωμα να πουλάς κάτι σε ότι τιμή θες, απλά το μόνο που έθιξα, ήταν ότι μέσα σε αυτό το thread, δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν έχω κάτσει να διαβάσω όλα τα posts, οπότε δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά η αγγελία. Τα περισσότερα που γράφεις παραπάνω, είναι σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ο καθενας πουλει οτι θελει και οσο θελει σε μια ελευθερη αγορα, αλλα ειναι εκτεθειμενος και σε ελευθερη κριτικη (τεκμηριωμενη βεβαια διαφορετικα ειναι συκοφαντια), οποτε και εγω την αγγελια που αναφερατε την θεωρω επιεικως απαραδεκτη οσον αφορα την τιμη και οποιος εδωσε 490 για αυτο, ειναι μεγαλο κοροιδο. Η ελευθερη κριτικη ειναι προς ωφελος αυτων που δεν εχουν και ιδιαιτερη γνωση του αντικειμενου και κινδυνευουν να πιαστουν κοροιδα. Κοροιδο θεωρω καποιον που δεν πληρωνει η πληρωνεται μια τιμια τιμη για ενα προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα μας παιδες

λοιπον το πηρα  του εβαλα εναν ssd 120gb και το μηχανακι πεταει

το μονο προβλημα ειναι οτι του εκανα αυτοματο update μεσα απο το προγραμμα της lenovo τα βρηκε ολα

και εγκατεστησε ολες τις συσκευες εκτος απο εναν ελεκτη pci που προσπαθησα και χειροκινητα αλλα δεν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε Windows 7 αλλα και σε 8, το ThinkVantage, εγκαθιστά όλους τους απαραίτητους drivers (σημειώνω το απαραίτητους, γιατί στη σελίδα της υποστήριξης υπάρχουν επιπλέον utilities αλλα και drivers στην περιπτωση των 8).

Αν δεν βρίσκουν driver ουτε τα windows, ουτε το ThinkVantage (ξαναδοκιμασε το), τοτε τσέκαρε απο τις ιδιοτητες της αγνωστης συσκευης το hardware id απο την καρτέλα "Λεπτομέρειες" και στείλτο εδω ή κανε μονος σου μια αναζήτηση στο google και θα βρουμε ποια συσκευή είναι.

 

Παρατήρησα οτι το ThinkVantage χάνει 1-2 τελευταίες εκδόσεις που υπάρχουν ονλαιν στο σαιτ της Λενόβο, και δεν εγκαθιστά τους drivers της Intel για το chipset 

 

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?ProductID=816&DwnldID=20775&lang=eng&iid=dc_rss [infinst_autol.exe]

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?ProductID=2101&DwnldID=22194&lang=eng&iid=dc_rss [το iata_enu.exe για την περίπτωσή μας]

 

Το δευτερο δεν ειναι απαραίτητο να εγκατασταθεί, αλλα το infinst_autol.exe θα έπρεπε να μπαίνει και μάλιστα πρώτο πρώτο (εγκαθιστά κι έναν driver για AHCI που κανονικά περιέχεται στο δευτερο πακέτο της Intel).

Δεν έχω κάνει τίποτα εξαντλητικές δοκιμές για να σας πω τεκμηριωμένα οτι αυξανει επιδόσεις/σταθερότητα κτλ κτλ, αλλα προσωπικά φροντίζω πάντα να μπαίνει σε συστήματα με intel chipset μιας και αναβαθμίζει τον driver της καρδιάς του συστήματος.

 

Μάλιστα με εγκατάσταση με τον διακόπτη -overall περνάει τις τελευταίες εκδόσεις όλων των υποσυστημάτων (smbus, usb, pci contollers και ότι άλλο απίθανο δεν έχετε φανταστεί οτι έχει μια μητρική) που η Intel αφήνει (για λογους συντηρητισμού) εκτός αναβάθμισης (πολιτική της εταιρείας ειναι να αναβαθμίζει μόνο όποια εκδοση driver λύνει καποιο bug). 

 

Αν κάποιος διαθέτει τον χρόνο (που δεν εχω) μπορεί να δοκιμάσει κάποιο benchmark πριν και μετα την εγκατάσταση και να μας πει αν ανεβάζει στροφές η μαυροφορεμένη του (L520 :ph34r: )



Για την κάλυψη της Ελλάδας ισχύει αυτό που σου ανέφερα, το οποίο τεκμηριώνεται και με τα έγγραφα-παραπομπές που επίσης ανέρτησα. Το DOA το δίνει ο προμηθευτής/πωλητής.

 

Δεν έχω κάτι με κανέναν και ο μόνος εξυπνάκιας της παρέας είσαι εσύ.

Όλα τα παιδιά καλώς ανέφεραν ό,τι ανέφεραν σε φάση ανοιχτής συζήτησης,

 

Όταν έχεις να αντιπαραθέσεις έγγραφο-παραπομπή επίσημη για την Ελλάδα, πολύ ευχαρίστως να δεχτώ τα όσα λες ή δε ξέρω τί και να σου ζητήσω και συγγνώμη αν νιώθεις ότι σε προσέβαλα.

 

Οπότε relax, before you blow a fuse.

 

Στο καλό και να μας γράφεις, ή μάλλον να μή μας γράφεις γιατί δε το έχεις και πολύ και πέφτεις σε αντιφάσεις και μπουρδουκλώνεσαι χάνοντας τον έλεγχο. Φιλικά πάντα. :)

 

Φίλε μου, οι γνώσεις σου ειναι σημαντικότατες. Και συνεισφέρουν πάρα πολύ στο νήμα και σε όσους θέλουν να βελτιώσουν το μηχάνημά τους. Είναι κρίμα να το χαλάς επιτιθέμενος λεκτικά σε οποιονδήποτε για οτιδήποτε, όσο λάθος και αν κάνει. Ίσως να μην θες να το κάνεις, αλλα έτσι βγάνει απο τα γραφόμενα σου. Στην τελική είμαστε άγνωστοι, και επιβάλλεται ένας στοιχειώδης σεβασμός και ευγένεια. Αυτά απο εμένα, ελπίζω να συνεχίσεις να γράφεις την άποψη σου, αλλά λίγο πιο cool down :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να σταματήσει το πανηγυράκι γύρω από τις αγγελίες. οι αγγελίες δεν έχουν θέση στις προσφορές (ούτε από τη μεριά του πωλητή ούτε από τη μεριά των εξυπνάκιδων που όλα τα βλέπουν και είναι κράχτες). Μόνο δίκιο θα δώσω σε κράξιμο ΑΝ έχει τσιμπήσει κάποιος 20 τεμάχια εις βάρος άλλων ινσομνιακς και προκάλεσε την εξάντληση του προϊόντος χωρίς να προλάβουμε οι υπόλοιποι. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΚΡΑΞΙΜΑΤΟΣ!! ΈΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε βρει τι ειναι αυτο το pci slot? Εχω στησει 3 l520 και στα 3 unknown μου το βγαζει.Δεν εχω ασχοληθει γενικα...

 

Πολλές φορές και όσο χαζό κι αν ακούγεται, είναι ο Card Reader.

 

Λογικά όμως και όπως ο dith προανέφερε, θα έπρεπε να στο βρεί και αυτόματα.

Αν αποτύχει το αυτόματο, δοκίμασε να κατεβάσεις driver για τον card reader. Install and reboot και δες μήπως πλέον δεν εμφανίζεται.

 

 

 

 

 

Οντως

ο καθενας πουλει οτι θελει και οσο θελει σε μια ελευθερη αγορα, αλλα

ειναι εκτεθειμενος και σε ελευθερη κριτικη (τεκμηριωμενη βεβαια

διαφορετικα ειναι συκοφαντια), οποτε και εγω την αγγελια που αναφερατε

την θεωρω επιεικως απαραδεκτη οσον αφορα την τιμη και οποιος εδωσε 490

για αυτο, ειναι μεγαλο κοροιδο. Η ελευθερη κριτικη ειναι προς ωφελος

αυτων που δεν εχουν και ιδιαιτερη γνωση του αντικειμενου και κινδυνευουν

να πιαστουν κοροιδα. Κοροιδο θεωρω καποιον που δεν πληρωνει η

πληρωνεται μια τιμια τιμη για ενα προιον.

 

Καλό θα είναι να μάθεις να μην υποτιμάς τη νοημοσύνη κανενός χρήστη, όπως επίσης και να παραθέτεις ontopic τη γνώμη σου για το εν λόγω thread. ευχαριστώ κι εσένα με τη σειρά μου για τη διαφήμιση, αλλά προτιμώ οι αγγελίες μου να μένουν στο section αγγελίες και όχι σε άσχετα θέματα...

Καλή σου μέρα και σ'ευχαριστώ και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα μας παιδες

λοιπον το πηρα  του εβαλα εναν ssd 120gb και το μηχανακι πεταει

το μονο προβλημα ειναι οτι του εκανα αυτοματο update μεσα απο το προγραμμα της lenovo τα βρηκε ολα

και εγκατεστησε ολες τις συσκευες εκτος απο εναν ελεκτη pci που προσπαθησα και χειροκινητα αλλα δεν,

 

Αν έχουν εγκατασταθεί και οι 3 συσκευές δικτύου (ethernet, wireless, bluetooth) και ο card reader, συνήθως η άγνωστη συσκευή "PCI" βρίσκεται μέσα στο πακέτο του Intel Chipset Driver, οπότε αν δεν το παίρνει αυτόματα, κάνε χειροκίνητη εγκατάσταση του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω το κόστος για αναβάθμισης της εγγύησης του λαπτοπ.

Πρώτα απ' ολα απ το site της lenovo δεν δείχνει διαθέσιμη την Ελλάδα ως μία απ τις χώρες που παρέχεται η επέκταση.

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να μάθω λεπτομέρειες;

 

Επίσης η on-site είναι η περίπτωση όπου έρχονται και παραλαμβάνουν το λαπτοπ απ' τον χώρο σου;

Ενδιαφέρομαι περισσότερο για την περίπτωση που έρχεται τεχνικός στον χώρο σου και στο επισκευάζει επι τόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω το κόστος για αναβάθμισης της εγγύησης του λαπτοπ.

Πρώτα απ' ολα απ το site της lenovo δεν δείχνει διαθέσιμη την Ελλάδα ως μία απ τις χώρες που παρέχεται η επέκταση.

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να μάθω λεπτομέρειες;

 

Επίσης η on-site είναι η περίπτωση όπου έρχονται και παραλαμβάνουν το λαπτοπ απ' τον χώρο σου;

Ενδιαφέρομαι περισσότερο για την περίπτωση που έρχεται τεχνικός στον χώρο σου και στο επισκευάζει επι τόπου.

 

 

Επικοινωνείς με έναν από τους service providers (από προσωπική εμπειρία για Ελλάδα, θα επέλεγα Cosmos και Pansystems σε σχέση με τους υπόλοιπους).

 

Ουσιαστικά χρειάζεσαι αναβάθμιση-επέκταση από carry-in σε onsite (για το χρόνο τον οποίο θες).

Απαραίτητη είναι η απόδειξη αγοράς σου και ο σειριακός του μηχανήματος, εφόσον η επέκταση γίνεται μέσω service provider και όχι online.

 

Εναλλακτικά, ίσως online σου επιτρέψει από το site τηε Γερμανίας ή της Αγγλίας να προχωρήσεις σε κάποια αγορά επέκτασης (αναλόγως από που σου βγάζει ότι είναι αγορασμένο το μηχάνημα κι αν δεν είναι CTO configuration).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε κάποιος φίλος και για caddy. Το καλύτερο που μου έφτασε μέχρι στιγμής (έχω παραγγείλει 5, έχουν έρθει 3) είναι αυτό, αλλά είναι και το ακριβότερο.

 

To φτηνότερο που βρήκα είναι αυτό, αλλά είναι ψεύτικο σε σύγκριση με το προηγούμενο, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως δεν κάνει τη δουλειά του.

 

Αυτό που έφτασε γρηγορότερα ήταν αυτό. Του έκανα προσφορά $ 8,5 και το δέχτηκε, ήρθε μέσα σε 12 ημέρες. Ψεύτικο βέβαια κι αυτό.

Αν ήρθαν και τα υπόλοιπα, έβγαλες πρωταθλητή;

Κριτήρια : ποιότητα κατασκεύης, συναρμολόγηση κτλ.

Τα λίγα ευρώ παραπάνω δεν πειράζουν.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...