Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η υφή της οθόνης ήταν κάτι μεταξύ glare και antiglare τότε πρόκειται για την 1600χ900. Οι 1366χ768 έχουν διαφορετική υφή.

Δεν την επιασα την οθονη για να καταλαβω την υφη της, αλλα ηταν antiglare, δεν ηταν glossy.

 

Τελος, τωρα κοιταω για τον επεξεργαστη και βλεπω οτι ειναι σχεδον στο ιδιο επιπεδο με τους i5 που εμπαιναν στα sandy bridge ultrabooks.

Μια χαρα δηλαδη για 300€ με τετοια οθοναρα!

 

Image%202013-01-18%20at%209.24.31%20PM.p

 

---------------------------------------------------

 

Οσον αφορα τον θορυβο, αυτο το review λεει οτι ειναι πολυ αθορυβο:

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-L520-NWB53GE-Notebook.54102.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το δώ και εγώ αύριο από κοντά. Πιστεύω μπορώ να καταλάβω και οπτικά αν ειναι η 1600χ900 γιατί βάζουν μια περίεργη επίστρωση (την ίδια χρησιμοποιούν και στην σειρά T και W). Η 1366χ768 είναι πολύ ξερο ματ...η 1600χ900 έχει πιο γυαλιστερή επιφάνεια (όχι γυαλί όμως). Κοντός ψαλμός μέχρι αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δώ και εγώ αύριο από κοντά. Πιστεύω μπορώ να καταλάβω και οπτικά αν ειναι η 1600χ900 γιατί βάζουν μια περίεργη επίστρωση (την ίδια χρησιμοποιούν και στην σειρά T και W). Η 1366χ768 είναι πολύ ξερο ματ...η 1600χ900 έχει πιο γυαλιστερή επιφάνεια (όχι γυαλί όμως). Κοντός ψαλμός μέχρι αύριο.

Χωρις να μπορω να ανακαλεσω την περιεργη επιστρωση που λες, αυτο που ειδα εγω στο makro Ανθουσας θα το χαρακτηριζα ξερο ματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστόφορε τα ανεμιστήρια σταμάτησαν ή είναι θορυβώδες τελικά?

Λοιπον το εψαξα το θεμα εκτενεστερα.

Ο θορυβος ειναι μονιμος και δεν φευγει.

Τι και αν του περασα ολα τα προγραμματα της lenovo ελπιζοντας οτι θα βρω κατι, τι και αν προσπαθησα τα παντα..

Το θεμα ειναι γενικοτερο στα l520 και δεν εχει βγει ακομα bios update που θα ρυθμιζει το να ξεκινα ο ανεμιστηρας απο πιο υψηλες θερμοκρασιες (το λαπτοπ ειναι στους 38 βαθμους και ενεργοποιειται ο ανεμιστηρας -!-). Υπαρχουν πολλα παραπονα και απο χρηστες στο εξωτερικο για τον λογο του οτι το review του notebookreview αναγραφει οτι ειναι παντελως αθορυβο..

 

Η λυση λοιπον λεγεται thinkpad fan control.

Ειναι ενα προγραμμα που μας δινει την δυνατοτητα να ορισουμε εμεις ποτε θα ξεκινα ο ανεμιστηρας κλπ.

Ενα πραγμα σαν το hwinfo, μονο που το hwinfo δεν δινει την δυνατοτητα στο L520 να επεμβει στον ανεμιστηρα.

 

Το κατεβαζουμε απο εδω: http://www.staff.uni-marburg.de/~schmitzr/donate.html

Δεν χρειαζεται να κανουμε donate.

Κατω κατω εχει επιλογη να το κατεβασεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,καλημέρα. Θέλω τα φώτα σας. Θέλω υπολογιστή που προορίζεται για ξαδερφη. Θα το χρησιμοποιεί σε μαγαζι, και θα το περνει κ στο σπίτι με 2 μικρά παιδια(ανταρτες).θελει κυρίως Ίντερνετ,να βλέπει ταινίες εύκολα hd,να συνδέεται με τηλεόραση,να χέρι δυνατά ηχεία,καλη οθόνη.

Νομίζω λόγω της ανθεκτικοτητας του συγκεκριμένου,είναι ότι πρέπει. Απλά πρέπει να πάρει με προέγκατεστημένο λειτουργικο για να το χρησιμοποιεί στο μαγαζι.κακο ότι δεν εχει θύρα HDMI. Τι λέτε,αξίζει, ή να περιμένω μήπως βγει άλλη προσφορά?

Επίσης αλλαζεται εύκολα ο επεξεργάστη? και θα υπάρχουν drivers κ για τον καινούργιο?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το εψαξα το θεμα εκτενεστερα.

Η λυση λοιπον λεγεται thinkpad fan control.

Ειναι ενα προγραμμα που μας δινει την δυνατοτητα να ορισουμε εμεις ποτε θα ξεκινα ο ανεμιστηρας κλπ.

 

Χτες το βράδυ διαβασα και εγώ παράπονα σχετικά με τον ανεμιστήρα. Αν λύνεται όμως έστω και με 3rd part utilities, δεν θα μας απασχολήσει ιδιαίτερα.

Χριστόφορε το δοκίμασες το προγραμματάκι? Δουλεύει σωστά τώρα? Γιατί κάποιοι αναφέρουν σε thinkpad forums ότι είτε σβήνει τελείως ο ανεμιστήρας (τιμη 0), είτε δουλεύει συνέχεια. Δεν υπάρχουν δηλαδή διαβαθμίσεις στις στροφές του ανεμιστήρα και δεν δουλεύει το πρόγραμμα όπως θα έπρεπε.

 

Επίσης επειδή και εγώ μπερδεύτηκα αρχικά...η κάρτα γραφικών δεν είναι η γνωστή Intel 3000 (δυστυχώς), αλλά η Intel HD. Σε απόδοση είναι παρόμοια, ίσως και λίγο χειρότερη από την Nvidia 9400M.

 

Οπως και να έχει όμως η οθόνη και μόνο σε αποζημιώνει για τα χρήματα που θα δαπανήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δοκίμασα το προγραμμα και δουλεύει μια χαρα.

Στο επίπεδο μηδέν σταματά τελείως ο ανεμιστήρας.

 

Απλά δεν έχει όμως διαβαθμίσεις...σωστά? Κανονικά στο 0 έπρεπε να σταματάει, στο 1 να λειτουργεί σε κάποιες στροφές, στο 2 σε μεγαλύτερες κ.ο.κ.

 

Αν το βάλεις στο 0 μόνιμα, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικός με τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,καλημέρα. Θέλω τα φώτα σας. Θέλω υπολογιστή που προορίζεται για ξαδερφη. Θα το χρησιμοποιεί σε μαγαζι, και θα το περνει κ στο σπίτι με 2 μικρά παιδια(ανταρτες).θελει κυρίως Ίντερνετ,να βλέπει ταινίες εύκολα hd,να συνδέεται με τηλεόραση,να χέρι δυνατά ηχεία,καλη οθόνη.

Νομίζω λόγω της ανθεκτικοτητας του συγκεκριμένου,είναι ότι πρέπει. Απλά πρέπει να πάρει με προέγκατεστημένο λειτουργικο για να το χρησιμοποιεί στο μαγαζι.κακο ότι δεν εχει θύρα HDMI. Τι λέτε,αξίζει, ή να περιμένω μήπως βγει άλλη προσφορά?

Επίσης αλλαζεται εύκολα ο επεξεργάστη? και θα υπάρχουν drivers κ για τον καινούργιο?

Ευχαριστω.

Ειναι οτι πρεπει για την ξαδερφη σου και λογω αντοχης, ανθεκτικοτητας και λογω 3ετης εγγυησης και λογω οθονης.

 

Οτι δεν εχει hdmi λυνεται ευκολα με εναν adapter displayport->hdmi των 5-10€ .

 

Ο επεξεργαστης αλλαζει ευκολα, θεμα με τους drivers για τον επεξεργαστη δεν υπαρχει, γιατι δεν χρειαζεται drivers ενας επεξεργαστης.

 

 

Επίσης επειδή και εγώ μπερδεύτηκα αρχικά...η κάρτα γραφικών δεν είναι η γνωστή Intel 3000 (δυστυχώς), αλλά η Intel HD. Σε απόδοση είναι παρόμοια, ίσως και λίγο χειρότερη από την Nvidia 9400M.

 

Οπως και να έχει όμως η οθόνη και μόνο σε αποζημιώνει για τα χρήματα που θα δαπανήσεις.

 

 

Ναι , αυτην εχουν ολοι οι φθηνοι intel dual core που δεν ειναι i3/i5/i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οτι πρεπει για την ξαδερφη σου και λογω αντοχης, ανθεκτικοτητας και λογω 3ετης εγγυησης και λογω οθονης.

 

Οτι δεν εχει hdmi λυνεται ευκολα με εναν adapter displayport->hdmi των 5-10€ .

 

Ο επεξεργαστης αλλαζει ευκολα, θεμα με τους drivers για τον επεξεργαστη δεν υπαρχει, γιατι δεν χρειαζεται drivers ενας επεξεργαστης.

Ναι , αυτοι εχουν ολοι οι φθηνοι intel dual core που δεν ειναι i3/i5/i7.

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Οποτε δεν χρειάζεται να περιμένω μήπως βγει κάποια καλυτερη προσφορά. Να το παραγγειλω με τα windows 7; Πριν είχε windows xp,μήπως της πέσουν βαριά τα windows 8, δεν ξέρω. Η μήπως αξίζει να τα πάρω ξεχωριστά και απο που? ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Οποτε δεν χρειάζεται να περιμένω μήπως βγει κάποια καλυτερη προσφορά. Να το παραγγειλω με τα windows 7; Πριν είχε windows xp,μήπως της πέσουν βαριά τα windows 8, δεν ξέρω. Η μήπως αξίζει να τα πάρω ξεχωριστά και απο που? ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις.

Θα τα συνηθισει και τα 8 μετα απο μερικες μερες και λιγη βοηθεια/επιδειξη εκ μερους σου.

 

Τωρα αν θα τα παρεις προεγκατεστημενα ή θα τα βαλεις μονο σου λιγο φθηνοτερα, εξαρταται αν εχεις την ορεξη να στηνεις εσυ το μηχανημα και να εγκαταστησεις το λειτουργικο ή το θελεις ετοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν έχει όμως διαβαθμίσεις...σωστά? Κανονικά στο 0 έπρεπε να σταματάει, στο 1 να λειτουργεί σε κάποιες στροφές, στο 2 σε μεγαλύτερες κ.ο.κ.

 

Αν το βάλεις στο 0 μόνιμα, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικός με τις θερμοκρασίες.

Το ειχα στο 0 μονιμα για περιπου μια ωρα και μαξιμουm θερμοκρασια επιασε τους 52 βαθμους.

Δεν το εχω ψαξει καλα το προγραμματακι. Μολις το ψαξω περισσοτερο θα τσεκαρω αν μπορεις να το φτιαξεις οπως εσυ θες (στυλ hwinfo 32)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...