Προς το περιεχόμενο

Phenom 2x4 965 ή Core i5 3470 ?


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θελω AM3 cpu, δεν εχω την πολυτελεια για αλλαγη μητρικης. Εχω τον Phenom II X4 955 (rev. C3) και αφου βρω εναν Phenom II X6 1090T ή 1100T, θα πουλησω τον δικο μου μαζι με το κουτι του και την ψυκτρα της AMD (η οποια δουλεψε για καμια βδομαδα μονο αφου την εβγαλα και πηρα μια custom).

 

Δεν βιαζομαι ομως. Προς το παρον μια χαρα τα παει ο 955. Με εναν 1090Τ ή 1100T το συστημα θα μου κρατησει 3-4 χρονακια. Μονο καρτα γραφικων θα χρειαστει να αλλαξω σε 2-3 χρονια (ισως - παντως μολις την αλλαξα και δεν θα την αλλαξω συντομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω σε λίγο να πάρω τον 965. :)

Μια τελευταία ερώτηση,ίσως χαζή λίγο: άμα αλλάξω μόνο τον επεξεργαστή και από 555 βάλω 965 θα πρέπει να κάνω φορμάτ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μια χαρά! ευκαιρία μιας που θα ανοίξω το κουτί να βγάλω και μερικές σκόνες από μέσα,γιατί έχω να το καθαρίσω απ τον Αύγουστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα και σας γράφω απ το 'καθαρό' πλεον pc μου με τον 965 !!  :-D

 

Το task manager μου αναγνωρίζει σωστά το μοντέλο,και με το overdrive διαπίστωσα πως οι θερμοκρασίες των πυρήνων μετά από 5 λεπτά idle είναι μεταξύ 33.5 και 34.3 βαθμούς κελσίου,και η motherboard στους 28!

 

Έβαλα το stock cooler,αλλά καθάρισα από πάνω του τη πάστα που είχε και έβαλα μια καλή aftermarket που μου χε μείνει από τη προηγούμενη φορά. Είναι καλές οι θερμοκρασίες για να επιχειρήσω να κάνω κάποιο overclocking ?

 

Επίσης να πω και κάτι που μου φάνηκε περίεργο. Αν και μου φαίνεται ότι παρατήρησα βελτίωση στο χρόνο που κάνει η Εκκαθάριση Δίσκου να βρει αρχεία και να κάνει καθάρισμα,στα 2 πρώτα boot που έκανα η οθόνη με τη χρωματιστή σημαία των Windows κράτησε αρκετά δευτερόλεπτα παραπάνω σε σχέση με τον 555. Είναι φυσιολογικό αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

91488820.png

 

Πέρασε και το τελευταίο bios στην μητρική !

 

Το έκανα και πριν έγραφε πως χρησιμοποιούσε μόνο 1 πυρήνα!

 

@aetos1988: 

Δοκίμασα 2 παιχνίδια προς το παρόν

 

Το Serious Sam 3 το δοκίμασα αφού έκανε από μόνο του μέσω steam install 2 patches. Δυστυχώς σε αυτό το παιχνίδι τα πράγματα είναι χειρότερα μιας και τώρα όταν εμφανίζονται πάνω από 4 εχθροί στην οθόνη lagάρει.

 

Διαφορά όμως που ήταν θετική είδα στο Skyrim. Πριν κάθε φορά που φόρτωνε πράγματα στην απόσταση έτρωγα πολύ ενοχλητικό lag το οποίο κρατούσε κάμποσο. Και ειδικά μέσα στη Riften το frame rate ήταν συνεχώς μάλλον κάτω απ τα 30. Τώρα μπορώ και παίζω τη Riften χωρίς lag (!) :D και όταν τρέχω έξω στο κόσμο γίνεται σε πιο σπάνια συχνότητα και έχει μικρότερη διάρκεια! 

 

Ακόμα δεν δοκίμασα άλλα.... Αφού δοκιμάσω θα γυρίσω να πω αλλαγές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο task manager σου δείχνει 4-πυρήνες ??

 

Την μνήμη την αναγνωρίζει όλη ?

 

 

 

Στο SERIΟUS SAM κάνε μια δοκιμή όταν το ανοίξεις να πας στην καρτέλα task manager  να βρεις το παιχνίδι , δεξί κλικ επάνω του να πας στο affinity και να θέσεις μια φορά να τρέχει μόνο σε ένα πυρήνα, μετά να τρέχει σε 2 πυρήνες και μετά σε τρεις και να δεις συμπεριφορά !!!  : 

 

Πες μας τι κάνει !!! και πως συμπεριφέρεται ανάλογα τους πόσους πυρήνες του διαθέτεις !!

 

capturezb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

91488820.png

 

Πέρασε και το τελευταίο bios στην μητρική !

 

Θα σε δαγκώσω! :mad:

Αφού έκανα ότι έδειχνε στην εικόνα που μου βαλες,μετά μου ζήτησε restart αλλά αποφάσισα να το κάνω αργότερα.

Απ τη στιγμή που το έκανα,κάθε φορά στο boot μου έβγαζε μπλε οθόνη και δε μπορούσα να μπω καν στα windows! :-(

Τουλάχιστον το φορμάτ μου φάνηκε πως τελείωσε πιο γρήγορα... Τώρα περνάω drivers και πρέπει να ξαναπεράσω όλα τα παιχνίδια μου από την αρχή! :fear:

 

Στο task manager σου δείχνει 4-πυρήνες ??

 

Την μνήμη την αναγνωρίζει όλη ?

 

 

 

Στο SERIΟUS SAM κάνε μια δοκιμή όταν το ανοίξεις να πας στην καρτέλα task manager  να βρεις το παιχνίδι , δεξί κλικ επάνω του να πας στο affinity και να θέσεις μια φορά να τρέχει μόνο σε ένα πυρήνα, μετά να τρέχει σε 2 πυρήνες και μετά σε τρεις και να δεις συμπεριφορά !!!  : 

 

Πες μας τι κάνει !!! και πως συμπεριφέρεται ανάλογα τους πόσους πυρήνες του διαθέτεις !!

 

capturezb.png

 

Θα δοκιμάσω αργότερα αφού βάλω όλους τους drivers και τα βασικά πρόγραμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...