Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 3D TV - 550-600Ε


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, 

Σκεφτομαι την αλλη βδομαδα να αγορασω  τηλεοραση (τωρα δεν εχω καν)

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι οσο το ψαχνω τοσο μεγαλυτερο γινεται το προβλημα μου και οχι μικροτερο.:

 

Η οθονη-τηλεοραση θα ειναι συνδεδεμενη στον υπολογιστη μου και θα προοριζεται για ταινιες/σειρες και παιχνιδια κυριως και πολυ δευτερευώντας για κανονικη τηλεοραση. Αποστασεις θεασης θα ειναι δυο εναλακτικές περιπου 2-2.5 μετρα η μια και η αλλη γυρω στα 4.

 

ΔΕΝ μπορω να εχω πανω απο 42 ιντσες και γιατι δεν αντεχει η τσεπη μου αλλα και γιατι δεν θα χωραει στο σημειο που θα την βαλω. (πανω απο το τσακι στην "κολωνα") που εχει πλατος 1.03 μέτρα.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πρωτα πρωτα να σας πω οτι τι θα ηθελα να εχει η οθονη:

 

+ 3D - δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα ειναι passive ή active αλλα το θελω οπως και να εχει

+40-42 ιντσες.

+ Να ειναι συμβατη με NVIDIA 3D-TV PLAY 

+καλυτερη δυνατη απεικονηση χρωματων και hertz 

+αν ειναι δυνατον και να ειναι ελαφρια 

 

 

-Smart δεν με ενδιαφερει καθολου , εχω το pc

 

---------------------------------

Γνωριζω τις βασικες λεπτομερειες που χρειαζεται και θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας (τι θα επιλέγατε ρε αδερφε...) απο τις παρακατω επιλογές που εβγαλα στην ακρη :

 

Passive 3D

 

*Philips 42PFL4307H [LED/LCD] 560 + 2 γυαλια πακετο , 10 ευρω το καθε εξτρα ζευγαρι.

*LG 42LM615S [LED/LCD] 530Ε+ 4 γυαλια πακετο

 

Active 3D

 

*Panasonic TX-P42UT50E [PLASMA] 500Ε + 50Ε ανα γυαλι

*Toshiba 40TL933G [LED] 460Ε + 50 ευρω ανα γυαλι

 

---------------------------------------------------

****PASSIVE VS ACTIVE 3D*****

Και τωρα και μια-δυο ερωτησεις αν ξερετε να μου απαντησετε:

 

1. Δοκιμασα τηλεορασεις με active 3D και ενω φαινεται σχετικα ωραιοτερο , το ενιωθα να τρεμοπαιζει και τελικα μου εφερε πονοκεφαλο σε 10 λεπτα. Αυτο ομως διαβασα στο νετ οτι εξαρταται απο την παρουσια λαμπων φθορισμου. Ισχυει αυτο ? Θα εχω προβλημα στο σπιτι αν την εχω σε χωρο χωρις τετοιες λαμπες? Στο καταστημα δεν μπορουσαν να κλεισουν τα φωτα προφανως...

 

2.  Ισχυει οτι αν θελησω να δω με Active 3D απο αποσταση 3+ μετρων δεν πιανει καλα και κολλαει ?

 

Σας παρακαλω αν εχετε αποψη για τις αποπανω ή καποια αλλη καλη προταση που να μην ξεπερνα τα 550-600 ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ τοτε ειμαι ολος αυτια

 

Συγγνωμη για το σεντονι και ευχαριστω για την βοηθεια προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε εχω τηλεόραση με Active 3D και θα σου πο πως εχουν τα πράγματα 

καλύτερο απο το passive δεν υπάρχει 

μην σκεφτης καν να πας σε Active 3D γιατη θα βλεπης διπλες γραμες με το τσουβαλη 

μακαρη να ειχες χωρο να βαλης αυτην εδω την τηλεόραση για να βλεπης  3D που τα σπαη 

 

http://www.skroutz.gr/s/449545/LG-47LM615S.html

 

οσω μεγαλύτερη οθόνη τοσο καλητερα ειναι

η συγκεκριμενη κανη για ταινιες και παιχνιδια τη διαφορά με λιγα λογια θα το ζης ποσο μαλον αν ειναι και ακομα μεγαλύτερη  

μη πας σε 42 αρα θα το μετανιωσης ηλικρινα

εχω ασχολιθη αρκετα γιαυτο στο λεω 

η διαφωρα σε ιντσες 42 απο 47 ειναι τεραστια αν την περνης και για  3D μην βιαστης για αγωρα 

passive και παλη passive 

 

 

http://3dgr.forumgreek.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δεν χωραει με τιποτα πανω απο 42 ιντσες εκει που θα μπει... παντως αυτη που προτεινεις ειναι το ακριβως μεγαλυτερο μοντελο απο την 42αρα που εχω πιο πανω. 

 

και εγω τεινω προς την passive , συγκεκριμενα την philips που εχει ιδιο πανελ με την lg 42LM620S

 

Σχετικα με τις λαμπες φθορισμου .? τι λες ?



(ποια τηλεοραση εχεις ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζη τιποτα ρολο με το φοτισμο οτι και να γινη το ιδιο 3D θα βλεπης 

μεγαλυτερες ιντσες μεγαλύτερη απόλαυση καλύτερο 3D φουλ για 42 μην σκεφτης καν για 40 ίντσες κέρδος δικό σου θα είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ευχαριστω για την συμβουλη! 

 

για τις λαμπες φθορισμου ρωταει γιατι οταν ειδα active 3D ΤV στο καταστημα (φωτισμος με λαμπες φθορισμου) με επιασε πονοκεφαλος απο το τρεμοπαιγμα. Και καπου διαβασα οτι ειναι οι λαμπες που προκαλουν τον πονοκεφαλο και οχι η τεχνολογια απο μονη της. Η ιδεα της μεγαλυτερης ανα ματι αναλυσης με το active 3D ειναι δελεαστικη και θελω νατο ερευνησω οπως και να χει.. αν και η παθητικη μου φανηκε πιο βολικη γενικα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε και η τεχνολογια σκετος πονοκεφαλος ειναι σε active 3D ιδικα οταν θα τελιωνη η μπαταρια θα τα παιξης εντελως 

οσο για την αναλυση ειναι παραμιθια τουμπανα 

για να δης το (μεγιστο) σε μια active 3D πρεπη να μπης στο μενου της τηλεόρασης και να κλησης την ευκρινια εγω τη βάζω στο 20%

και το τελευταίο στης active 3D πρεπη να καθεσαι κοντα για να βλεπης 3D της προκοπης 

ενω στης passive οπου θες οσο πιο μακρια ακομα καλυτερα 

μην το σκεφταισε καθολου σου λεω passive 

αν βαλο διπλα διπλα της δυο τεχνολογιες θα δης οτι στο passive πραγματικα βγαίνουν ολα εξο απο τη τηλεόραση 

πλεων δεν μπορω καν να συγκρίνω τη μια με την αλη τεχνολογία το passive ειναι το σωστο 3D που παντα ηθελα να δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά σχετικά με τις τεχνολογίες για το 3d.<br>

Το παθητικό είναι πιο ξεκουραστο λόγω καθόλου flickering και δεν απαιτούν μπαταρίες και συγχρονισμο.<br>

Στον αντίποδα όμως η ανάλυση που βλέπουμε είναι 540 και όχι 1080, εάν είμαστε κοντα βλέπουμε τις οριζόντιες γραμμές των FPR πολωτικων φιλτρων και το σημαντικότερο τα πάνελ με τέτοιου είδους φίλτρα είναι σκοτεινοτερα.<br><br>

Το βάθος δεν καθορίζεται απο την τεχνολογια αλλα απο το υλικό και την παραμετροποιηση που δίνει η εκαστοτε συσκευή.<br><br>

Η απόσταση για θέαση 3d δεν καθορίζεται παλι απο την τεχνολογία αλλα απο έναν τύπο που αναλύει την στερεοσκοπικη όραση του ανθρώπινου ματιού. Όταν βρεθώ σε PC θα το δημοσιεύσω.<br><br>

ΕΝ κατακλείδι παθητικό vs ενεργό 3d ίσον πρακτικότητα vs ποιότητα.<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια sorry αν επεμβαινω στο θεμα αλλα μια ερωτηση.ας απαντησει καποιος που γνωριζει.καπου διαβασα οτι οι lg τηλεορασεις υποστιριζουν ηχο  3d-HD σε ac-3 και οχι dts.αν παρω δηλαδη μια LG και εχω ταινιες με ηχο dts  θα εχω προβλημα?sorry αν τα λεω σωστα αλλα επειδη ενδιαφερομαι κ γω για LG μολις διαβασα αυτο καπου φρεναρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LM620s νομιζω υποστηριζει. Λογικα και τα πιο ακριβα μοντελα απο αυτο. Απλα ψαξε το, αλλιως ναι αν σου τυχει ταινεια με dts δε θα παιζει ο ηχος και θα πρεπει να αρκεστεις σε μετατροπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που σου είπε ο disqualified.

Πολύ καλή πρόταση και κάτω απ' το όριο των χρημάτων που βάζεις, είναι η 40άρα Samsung 6030

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.skroutz.gr%2Fs%2F1948758%2FSamsung-UE40EH6030.html&ei=2Wj5UOqCKMOx0AW3pICYDA&usg=AFQjCNET31qj6fr_qtuUi8qzMXxZ7DUpeA&bvm=bv.41248874,d.d2k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα την samsung 6030 στο καταστημα , σε δυο καταστηματα μαλιστα και τα χρωματα μου φανηκαν ξεπλυμενα. σε σχεση με τις οσες απο τις αλλες μπορεσα να δω. 

 

για αυτο την απεκλεισα και για το γεγονος οτι εχει σχεδον 10 ποντους παχος οταν πχ οι αλλες παιζουν συνηθως στα 3.5-4.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ειδα την samsung 6030 στο καταστημα , σε δυο καταστηματα μαλιστα και τα χρωματα μου φανηκαν ξεπλυμενα. σε σχεση με τις οσες απο τις αλλες μπορεσα να δω. </p>

<p> </p>

<p>για αυτο την απεκλεισα και για το γεγονος οτι εχει σχεδον 10 ποντους παχος οταν πχ οι αλλες παιζουν συνηθως στα 3.5-4.5</p>

Ξεπλυμενα,;; Περίεργο. Στην δυναμική ρύθμιση η 6030 φημίζεται για το gamma και την ζωηραδα της πελάτες. Το επιβεβαιώνουν αλλωστε και ποσά μέλη του φόρουμ που την έχουν αγοράσει.

 

Μάλλον το κατάστημα είχε λάθος preset εικόνας. Αν πηγές πλαίσιο μάλιστα είναι σχεδόν σίγουρο..

 

Το πάχος ναι ισχύει. Σου δίνει 3d 200 hz dlna με κόστος κάτω απο 500 ευρω. Λογικό είναι να μην είναι ultra slim. Ένα θετικό όμως.... Είναι full array led!!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα κωτσοβολο σημερα, 600 ευρω έχει η samsung 40 το μοντελο 6100 ... οτι καλυτερο ... τρεχα σημερα μοναχα

 

 

δεν ειμαι αθηνα τωρα θα γυρισω σε 10 μερες επισης νομιζω οτι παει εκτος προυπολογισμου το συγκεκριμενο καθως μαζι με τα γυαλια θα παμε ανετα στα 700 που δεν τα εχω

 

 

Μάλλον το κατάστημα είχε λάθος preset εικόνας. Αν πηγές πλαίσιο μάλιστα είναι σχεδόν σίγουρο..

 

Το πάχος ναι ισχύει. Σου δίνει 3d 200 hz dlna με κόστος κάτω απο 500 ευρω. Λογικό είναι να μην είναι ultra slim. Ένα θετικό όμως.... Είναι full array led!!!

 

 

 

πηγα στο πλαισιο και στον κωτσοβολο ιδιο preset ηταν και ηταν τελειως λαθος τα χρωματα.ξασπρισμενα σαν παλια τηλεοραση της πλακας... θα το ξανακοιταξω αν θεωρειται τοσο καλη μαλλον θα φταινε τα καταστηματα..

 

Αυτο το θεμα με το active 3d τι εχετε να πειτε? φταινε οι λαμπες φθορισμου ή θα μου φερνει πονοκεφαλο και στο σπιτι ; ειναι πολυ σημαντικο για να επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...