Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 3D TV - 550-600Ε


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον θα παρακολουθείς σε σκοτεινό περιβάλλον μια χαρα θα βλέπεις με active. Το flickering θα εκμηδενιστει. Στα καταστήματα ως γνωστόν ο φωτισμός αντιθέτως είναι υπερβολικός.άρα λογικό το φαινόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια εφοσον τελικα το flickering δεν ειναι  προβλημα και εστω οτι επιλέγω active. Να προτιμήσω την PLASMA panasonic απο την LED/LCD (Toshiba, Samsung κτλ) ;

 

Περα από το πανελ , η πλασμα ειναι και 2 ιντσες μεγαλυτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να πας να δεις εαν σου αρέσει η εικόνα των πλάσμα και εαν σε κουράζει.  Υπερέχουν σε βαθύτητα μαύρου, αντίθεσης και έχουν πιο ήπια χρώματα. Αλλα υστερούν σε φωτεινότητα, στο φαινόμενο burn in με στατικές εικόνες, στην κατανάλωση ρεύματος και στο ελαφρύ blinking που παρουσιάζουν στα φωτεινά πλάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι θα τις δοκιμασω , το θεμα ειναι ομως και τι πιστευουν οι ειδικοτεροι επι του θεματος γιατι αμα εισαι αρχαριος καποιες λεπτομερειες τις χανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς. Οταν τις δεις θα καταλάβεις τι θα σε τραβήξει περισσότερο. Οτι και να πουν οι ειδικοί, εσυ θα την βλέπεις καθε μέρα στο χώρο σου, οχι αυτοί.

 

Να σου δώσω ενα παράδειγμα. Οταν πολλοί πελάτες μας, ζητούν να τους κάνουμε calibration με βάση το book της ΤΗΧ για σωστή απόδοση cinema, οι 4 στους 10 ξανά γυρνάνε σε ζωηρές και δυναμικές ρυθμίσεις γιατι δεν τους ''εντυπωσιάζει'' η ρύθμιση THX.

 

Ναι μεν υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές για την σωστή εικόνα, αλλα ο παράγοντας της διαφορετικότητας του γούστου του καθενός είναι από τους πιο σημαντικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσυ με αυτες τις προυποθεσεις (λεφτα,μεγεθος κτλ ) τι θα επελεγες ? active ή passive , πλασμα ή led?

 

 

Και μια ερωτηση ακομη , δεν ειναι ξεκαθαρο αν η philips εχει 2d-to-3d μετατροπη. αξιζει να το εχει η τηλεοραση ή ειναι ενα ακομη πραγμα που δεν θα χρειαστει ποτε? 

 

ΑΚΥΡΟ το home theater μου το κανει οπως επισης και το player στο pc.  οποτε δεν νομιζω να το χρειαστω και απο την τιβι

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μακρυά απο PHILIPS .. αν πάθει κάτι δεν υπάρχει Service στην Ελλάδα .. Όσο για τα χρώματα σε ενα μαγαζι δεν μπορείς να δεις τις δυνατότητες μιας τηλεόρασης σε θέμω χρώματος , μην σε ξεγελάει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι θα αποφασισω την δευτερα που θα παω για να κανω την γύρα μου. 

 

Εδω δειχνει οτι εχει 2 μερη για service για την philips

 

Αλλα σύμφωνα με τα reviews αν θελω passive 3d η philips ειναι η καλυτερη επιλογη απο οτι βλέπω.

 

Για active 3d θα δουμε...

 

Κυριως θελω να δω εμπεριστατωμενα οτι δεν με ενοχλει το active 3d(χωρις τα φωτα φθορισμου). Αν δεν με ενοχλει τοτε θα παω σε active και ανοιγουν οι επιλογες μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ πήρα σήμερα την 42lm615s της LG passive και ξετρελάθηκα με το 3D της, Έβαλα να δω το Avatar και από τη στιγμή που το ρύθμισα σωστά και μέχρι το τέλος της  ταινίας ήμουν με το στόμα ανοιχτό. DTS βέβαια δεν έπαιξε το είχα κάνει convert από πριν σε AC3. Αν μπορείς πήγαινε σε κατάστημα που να την έχει για επίδειξη και ζήτα να σου βάλουν 3d βιντεάκι να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΤΕλικα αγορασα την Samsung 40ES6100 

 

δεν την εχω παλεψει ακομη πολυ γιατι εφυγα για ταξιδι και δεν ειμαι σπιτι αλλα η πρωτη εντυπωση ειναι πολυ καλη και το active3d σε χωρους χωρις λαμπες φθορισμου τελικα δεν με κουραζει, αν καποιος ενδιαφερεται μολις γυρισω θα κανω τις ρυθμισεις μου και θα ποσταρω και τις πρωτες σοβαρες εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ μετά από πολύ διάβασμα και testing κατέληξα σε παθητική τεχνολογία αν ενδιαφέρει πολύ το 3D. Βέβαια μετά από συζητήσεις μου με τεχνικό από Sony μου είπε για πιο ξεκούραστο 3D σε ενεργητική θα πρέπει να αγοράσεις πιο ακριβά γυαλιά που βελτιώνει την απόδοση. Δεν το δοκίμασα αυτό γιατί θα έφευγα πολύ στα λεφτά. Αν μπορείς ψαξτο και αυτό. Ίσως τα ακριβά γυαλιά να έχουν διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony τρια μοντελα γυαλια εχει. Τα TDG-BR200/B τα οποια ειναι παιδικα, τα Sony TDG-BR250 σε διάφορα χρώματα, που ειναι και το βασικο τους μοντέλο και τα TDG-BR750 τα οποια εχουν σκελετό τιτάνιου για χαμηλό βάρος και αλλα τέτοια μαρκετιστικα. Απο απόδοση ειναι ακριβώς τα ιδια.

 

Η samsung τα διαφοροποιεί μονο σε επαναφορτιζόμενο και απλής μπαταρίας. Δεν ισχύει αυτο που ειπε ο τεχνικός που ξέρεις. Απαράδεκτος να μιλαει στον αερα, χωρίς καν να ξέρει τα specs απο τα περιφερειακά της εταιρίας του.

 

Εχει αποδειχτεί αρκετές φορες. Οσοι έβλεπαν με active στα καταστήματα κατω απο λάμπες φθορισμού, τους ενοχλούσε το flickering. Οταν το παρακολουθήσαν σπιτι τους με κλειστά φωτα, δεν τους ενόχλησε καθόλου. Ειναι κάνονας. Active 3D = καθόλου φως απο CCFL λάμπες.

 

Τις διάφορες τις έχουμε πει πολλές φορες. Έχουν καλα και κακα και τα δυο. Όποιος θελει ποιότητα παει σε active για full HD 3D χωρις γραμμές και πιξελ. Όποιος θελει πρακτικότητα χωρις φόρτιση και παρακολούθηση σε σκοτεινό περιβάλλον αυστηρά παει σε passive.

 

Τελος οποιος αδιαφορεί για το 3d αλλα θέλει πολυ καλη 2D τηλεόραση, αποφεύγει πάνελ με passive 3D καθως τα FPR φίλτρα επιβαρύνουν αρνητικά το gamma του. (εξαίρεση η panasonic) Απλή λογική και εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"σκελετό τιτανίου για χαμηλό βάρος" :-D

Ήθελα να' ξερα τι άλλο θα σκεφτούν.

 

Το επόμενο στάδιο θα είναι φακοί επαφής 3d για μηδενικό βάρος!! :P

 

Πάντως χωρίς να είμαι κάτοχος 3d τηλεόρασης, σε όσα μαγαζιά έχω δοκιμάσει να δω passive και active, δεν ένιωσα καμία ενόχληση στα μάτια, ούτε είδα πρόβλημα στην εικόνα του active παρά το γεγονός ότι υπήρχε πολύ φως στο κατάστημα.

Διαφορά στην ανάλυση της εικόναςπαρατήρησα ελάχιστη (το active υπερέχει νομίζω) αλλά αν δεν είχα διαβάσει ότι το passive ρίχνει την ανάλυση, ίσως να μην το παρατηρούσα καθόλου.

 

Τέλος, αυτό που λέει ο graphist για πιο σκοτεινά panel στο passive το είδα όταν κοιτούσα τις τηλεοράσεις χωρίς τα γυαλιά και σε άλλες που έπαιζαν 2d περιεχόμενο.

Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε αυτό και το αν η κάθε εταιρία χρησιμοποιεί ποιοτικότερα panels έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...