Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 3D TV - 550-600Ε


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχύει αυτο που ειπε ο τεχνικός που ξέρεις. Απαράδεκτος να μιλαει στον αερα, χωρίς καν να ξέρει τα specs απο τα περιφερειακά της εταιρίας του.

 

 

Οποιος θελει ποιότητα παει σε active για full HD 3D χωρις γραμμές και πιξελ. Όποιος θελει πρακτικότητα χωρις φόρτιση και παρακολούθηση σε σκοτεινό περιβάλλον αυστηρά παει σε passive.

.

Για να μην παρεξηγηθώ. Ο τεχνικός δεν είναι γνωστός μου, τηλέφωνο στη Sony πήρα ο άνθρωπος για να επιλέξω τελικά τι θα πάρω μετά από τις πληροφορίες που θα συγκεντρωνα. Ίσως ο τύπος να μου είπε πως τα καινούργια γυαλιά είναι αποδοτικοτερα ή να αναφερόταν σε άλλη εταιρεία γιατί τον ρώτησα πολλά. Κανονική συνέντευξη. Ήθελε ο άνθρωπος να με πείσει πως όσο εξελίσσεται η ενεργητική γίνεται πιο ξεκούραστη. Και για να είμαι ειλικρινής η passive δεν με κουράζει καθόλου αλλά τον κολλητό μου τον κουράζουν και οι δύο.

 

Τι εννοείς ποιότητα χωρίς pixel και γραμμές και γιατί σε σκοτεινό περιβάλλον αυστηρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως χωρίς να είμαι κάτοχος 3d τηλεόρασης, σε όσα μαγαζιά έχω δοκιμάσει να δω passive και active, δεν ένιωσα καμία ενόχληση στα μάτια, ούτε είδα πρόβλημα στην εικόνα του active παρά το γεγονός ότι υπήρχε πολύ φως στο κατάστημα.

 Μερικούς τους ενοχλεί, το flickering δεν το αντιλαμβάνονται ολοι το ίδιο. Επίσης οι λαμπτήρες φθορισμού και οικονομίας λόγω της συχνότητας μάλλον που λειτουργούν επιβαρύνουν το active shutter. Σε φως ημέρας δεν ειναι τοσο έντονο το φαινόμενο.

 

 

Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε αυτό και το αν η κάθε εταιρία χρησιμοποιεί ποιοτικότερα panels έτσι κι αλλιώς.

Η Lg έτσι και αλλιώς φτιάχνει τα δικα της. Οι άλλες εταιρίες φοράνε Samsung και Sharp.

 

 

Για να μην παρεξηγηθώ. Ο τεχνικός δεν είναι γνωστός μου, τηλέφωνο στη Sony πήρα ο άνθρωπος για να επιλέξω τελικά τι θα πάρω μετά από τις πληροφορίες που θα συγκεντρωνα. Ίσως ο τύπος να μου είπε πως τα καινούργια γυαλιά είναι αποδοτικοτερα ή να αναφερόταν σε άλλη εταιρεία γιατί τον ρώτησα πολλά. Κανονική συνέντευξη. Ήθελε ο άνθρωπος να με πείσει πως όσο εξελίσσεται η ενεργητική γίνεται πιο ξεκούραστη. Και για να είμαι ειλικρινής η passive δεν με κουράζει καθόλου αλλά τον κολλητό μου τον κουράζουν και οι δύο.

 

 

Καμία παρεξήγηση αγαπητέ. Απλά τώρα τελευταία όσο πιο πολύ εξελίσσονται και γίνονται πιο πολύπλοκες οι TV, τόσο πιο πολλές χαζομάρες και ''μαργαριτάρια'' ακούω απο τα τοπικά service. Μάλλον πρέπει η γενιά των 50 αρίδων ηλεκτρονικών σιγά σιγά η να κάνει κάνα σεμινάριο η να αδειάζουν το χώρο για κανα πτυχιούχο άνεργο πιτσιρικά φρέσκο. Τα παίρνω γιατί στην δουλειά μου συχνά έχω επαφές μαζί τους και ....δεινοπαθώ...

 

 

Τι εννοείς ποιότητα χωρίς pixel και γραμμές και γιατί σε σκοτεινό περιβάλλον αυστηρά?

Το passive ως τεχνολογία αυτο που κάνει είναι το εξής. Εχει τα πρωτεύοντα φίλτρα τοποθετημένα στο πάνελ (FPR) Εκει χωρίζει το βίντεο σε οριζόντιες γραμμές (μόνες και ζυγές). Εν συντομία για να μην το κανω πολύπλοκο με τεχνικά, με  αυτή την επεξεργασία ενα βίντεο 1080 διαιρείται σε 540p και 540p. Odd and even. Ολοι ξέρουμε ποσο διάφορα εχει η ποιότητα 1080 με 540. Σχεδόν οση ενα Blueray με ενα DVD

 

Ναι μεν ισχυρίζονται οτι με τα δευτερεύοντα φίλτρα στα γυαλιά (που παντρεύουν τις γραμμές μεταξύ τους) τα βλέπουμε ως ενα image, άρα 1080. Αυτο δεν ισχύει όμως καθώς το κάθε μάτι εάν δεν έβλεπε το καθε image ξεχωριστά (άρα 540p) δεν είχαμε εφέ 3D. Κλείστε το ένα μάτι και δείτε την διάφορα...

 

Τα πρωτεύοντα φιλτρα, αμα πας κοντά μπορείς να τα δεις κανονικά ως οριζόντιες γραμμές (σα κοτλέ εικόνα). Μερικοί με καλη όραση τα βλέπουν και στα 2 μέτρα. Αρα η ποιότητα κάνει μακροβούτι....

 

Το active επειδη λειτουργεί χωρις κανένα φίλτρο στο πανελ, αλλα ουσιαστικά παντρεύει 2 εικονες 1080p με την μέθοδο shutter. Δηλαδή την γρήγορη εναλλαγή αριστερού - δεξιοί γυαλιού. Πόλωση on πόλωση off. Αυτή η μέθοδος οσο γρήγορη και να ειναι μερικοί την αντιλαμβάνονται ως τρεμοπαιγμα. Τα φωτα που φέγγουν με κάποια συχνότητα λειτουργίας (ccfl) επιβαρύνουν το φαινόμενο. Για αυτό προτείνεται χρήση σε σκοτεινό περιβάλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το passive ως τεχνολογία αυτο που κάνει είναι το εξής. Εχει τα πρωτεύοντα φίλτρα τοποθετημένα στο πάνελ (FPR) Εκει χωρίζει το βίντεο σε οριζόντιες γραμμές (μόνες και ζυγές). Εν συντομία για να μην το κανω πολύπλοκο με τεχνικά, με  αυτή την επεξεργασία ενα βίντεο 1080 διαιρείται σε 540p και 540p. Odd and even. Ολοι ξέρουμε ποσο διάφορα εχει η ποιότητα 1080 με 540. Σχεδόν οση ενα Blueray με ενα DVD

 

Μπορώ να σου πω πως σε 42άρα LG πρέπει να κολλήσεις το ένα μάτι σου στην οθόνη και να κλήσεις το άλλο για να καταλάβεις τι γίνεται. Από απόσταση 1,5 - 2 μέτρα μακρυά η εικόνα είναι πεντακάθαρη και αν κλήσεις το ένα μάτι απλά χάνεις την ψευδαίσθηση του βάθους. 

(Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω δει active 3d side by side στο ίδιο βίντεο για να κρίνω διαφορά στην ποιότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το passive ως τεχνολογία αυτο που κάνει είναι το εξής. Εχει τα πρωτεύοντα φίλτρα τοποθετημένα στο πάνελ (FPR) Εκει χωρίζει το βίντεο σε οριζόντιες γραμμές (μόνες και ζυγές). Εν συντομία για να μην το κανω πολύπλοκο με τεχνικά, με  αυτή την επεξεργασία ενα βίντεο 1080 διαιρείται σε 540p και 540p. Odd and even. Ολοι ξέρουμε ποσο διάφορα εχει η ποιότητα 1080 με 540. Σχεδόν οση ενα Blueray με ενα DVD

 

Ναι μεν ισχυρίζονται οτι με τα δευτερεύοντα φίλτρα στα γυαλιά (που παντρεύουν τις γραμμές μεταξύ τους) τα βλέπουμε ως ενα image, άρα 1080. Αυτο δεν ισχύει όμως καθώς το κάθε μάτι εάν δεν έβλεπε το καθε image ξεχωριστά (άρα 540p) δεν είχαμε εφέ 3D. Κλείστε το ένα μάτι και δείτε την διάφορα...

 

Τα πρωτεύοντα φιλτρα, αμα πας κοντά μπορείς να τα δεις κανονικά ως οριζόντιες γραμμές (σα κοτλέ εικόνα). Μερικοί με καλη όραση τα βλέπουν και στα 2 μέτρα. Αρα η ποιότητα κάνει μακροβούτι....

 

Το active επειδη λειτουργεί χωρις κανένα φίλτρο στο πανελ, αλλα ουσιαστικά παντρεύει 2 εικονες 1080p με την μέθοδο shutter. Δηλαδή την γρήγορη εναλλαγή αριστερού - δεξιοί γυαλιού. Πόλωση on πόλωση off. Αυτή η μέθοδος οσο γρήγορη και να ειναι μερικοί την αντιλαμβάνονται ως τρεμοπαιγμα. Τα φωτα που φέγγουν με κάποια συχνότητα λειτουργίας (ccfl) επιβαρύνουν το φαινόμενο. Για αυτό προτείνεται χρήση σε σκοτεινό περιβάλλον.

 

 

Μπορώ να σου πω πως σε 42άρα LG πρέπει να κολλήσεις το ένα μάτι σου στην οθόνη και να κλήσεις το άλλο για να καταλάβεις τι γίνεται. Από απόσταση 1,5 - 2 μέτρα μακρυά η εικόνα είναι πεντακάθαρη και αν κλήσεις το ένα μάτι απλά χάνεις την ψευδαίσθηση του βάθους. 

(Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω δει active 3d side by side στο ίδιο βίντεο για να κρίνω διαφορά στην ποιότητα).

 

Από την εμπειρία μου με 37αρα lg συμφωνώ με τον xlomo στο γεγονός ότι η πτώση της ανάλυσης δεν γίνεται αντιληπτή. Ίσως αν παίζουν οι δύο TVs πλάι πλάι, αλλά έτσι πραγματικά δεν φαίνεται. Ούτε όμως και γραμμές (ισως να το βελτίωσαν στις τελευταίες εκδόσεις τους).  Μετά από ένα ντοκιμαντέρ, το άβαταρ και το my bloody valentine , σε ένα απόγευμα - βράδυ  που τσέκαρα την tv σε fullHD δεν παρατήρησα τέτοια φαινόμενα και δεν είχα ούτε κούραση στα μάτια πέρα από το φυσιολογικό.

 

Τέλος να πω πως γενικά τα services και πωλητές στην Ελλάδα μπάζουν από παντού στο θέμα γνώσεις ανεξαρτήτως εταιρίας. Δεν τους εκπαιδεύουν σωστά και όχι μόνο στις τηλεοράσεις δυστυχώς. Έχω ακούσει και εγώ πολλά μαργαριτάρια και για την αγορά της TV με βοήθησε το forum και το νετ κυρίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε σε ενα αλλο φόρουμ κάποιος ο οποιος δεν παραδεχόταν τις γραμμές αναγκάστηκα να τραβηξω φώτο, εφόσον δεν μπορούσα να τον πάρω απο το χεράκι να του τις δείξω. (βεβαία αποδείχτηκε εργαζόμενος στην lg hellas και αυτο ξεμπέρδεψε τα πράγματα).

 

Οι φώτο είναι εδώ.

 

Εδω παρατηρούμε τις οριζόντιες γραμμές των πολωτικών φίλτρων που περιέχει η οθόνη σε Passive 3D Το υποκείμενο ειναι η LG 42LM660. Μια σχετικα καλη σειρα της εταιρίας σε δικο της demo. Νομίζω ειναι εμφανές το θέμα... Να υποσημειώσω οτι λόγω πολυ φωτισμού το noise (κόκκοι) ισως να ειναι και λίγο λιγότερο.

 

20120705153930.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Εδω η ιδια tv σε μια λήψη μεσα απο τα γυαλιά. Η εικόνα καθαρίζει, αλλα οι γραμμές ειναι παρούσες. Οσο για την ανάλυση του θέματος, αυτη ειναι υποχρεωτικά στα 540p

 

20120705154414.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

graphist83 το αντίστοιχο θα ήταν να σου τραβήξω μια φωτογραφία στα shutter glasses και να σου πω πως με βάζεις να δω ταινία με το ένα μάτι κλειστό. Το 3δ είναι ψευδαίσθηση, ό,τι και να κάνεις αμα κολλήσεις το κεφάλι σου στην TV θα το χαλάσεις. Το θέμα τι βλέπεις υπό κανονικές συνθήκες.

 

 

 

Να σχολιάσω επίσης πως το active vs passive έχει γίνει περισσότερο LG vs Samsung, πιστεύω ακράδαντα πως το 2014 (αν όχι φέτος) που θα βγάλει η Samsung το 1ο της passive panel θα τερματίσει και ο ντόρος και θα πεθάνει οριστικά το active 3d

 

Επεξ/σία από xlomo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p><span>graphist83 το αντίστοιχο θα ήταν να σου τραβήξω μια φωτογραφία στα shutter glasses και να σου πω πως με βάζεις να δω ταινία με το ένα μάτι κλειστό. Το 3δ είναι ψευδαίσθηση, ό,τι και να κάνεις αμα κολλήσεις το κεφάλι σου στην TV θα το χαλάσεις. Το θέμα τι βλέπεις υπό κανονικές συνθήκες.</span></p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>* SPOILER *</p>

 

Δεν με κατάλαβες. Οι φωτο βγήκαν για να δείξουν τις οριζόντιες γραμμές και το πόσο ορατές είναι. Όχι για το πως φαίνεται με το ενα μάτι.

 

Το παράδειγμα με το να κλείσουμε το ένα μάτι ήταν για να δείξω πως λειτουργεί η στερεοσκοπικη όραση. Όχι για να αποδείξω η να συγκρίνω κάτι. Με την μέθοδο αυτη καταλαβαίνουμε ότι για ισχύει η ψευδαίσθηση το καθε μάτι πρέπει να βλέπει ξεχωριστά. Άρα 540 και 540ρ. Με λίγα λόγια σε παθητικό βλέπεις σχεδόν την μισή ανάλυση. Αυτο είναι εμφανές όπως και να το δεις. Άλλωστε πολλοί απο εδω το επιβεβαιώνουν.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με κατάλαβες. Οι φωτο βγήκαν για να δείξουν τις οριζόντιες γραμμές και το πόσο ορατές είναι. Όχι για σιωπής διάμετρο το 3d νε το ένα μάτι.

 

Το παράδειγμα με το να κλεισουμε το ένα μάτι ήταν για να δείξω πως λειτουργεί η στερεοσκοπικη όραση. Όχι για να αποδείξω η να συγκρινω κάτι. Με την μέθοδο αυτη καταλαβαίνουμε ότι για ισχύει η ψευδεσθηση το καθε μάτι πρέπει να βλέπει ξεχωριστά. Άρα 540 και 540ρ. Με λίγα λόγια σε παθητικο βλέπεις σχεδόν την μισή ανάλυση. Αυτο είναι εμφανές όπως και να το δεις. Αλλωστε πολυ απο εδω το επιβαιβεωνουν.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Εν μέρη έχεις δίκιο, βλέπεις την μισή ανάλυση σε κάθε μάτι, αλλά αν έχεις ανοιχτά και τα 2 ο εγκέφαλος τις συνενώνει με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις 540p αλλά 1080, και πίστεψέ με 540p σε 42' tv θα έβγαζε μάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για τα ορθογραφικά και τα ακαταλαβίστικα πιο πάνω. Αλλα η αυτόματη διόρθωση του iphone ειναι :mad: :mad: . Τo έκανα edit.

Εν μέρη έχεις δίκιο, βλέπεις την μισή ανάλυση σε κάθε μάτι, αλλά αν έχεις ανοιχτά και τα 2 ο εγκέφαλος τις συνενώνει με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις 540p αλλά 1080, και πίστεψέ με 540p σε 42' tv θα έβγαζε μάτι. 

 

Όχι δεν συμβαίνει αυτό, για τον απλούστατο λόγο οτι ο εγκέφαλος για συνενώσει δυο πράγματα πρέπει να βλέπει δυο ίδιες εικόνες. Η την ιδια εικόνα από τα δυο μάτια. Στο παθητικό βλέπεις δυο διαφορετικές εικόνες των 540p η κάθε μια. Την μια που τράβηξε η κάμερα ενα και την άλλη που τράβηξε η κάμερα 2. Εαν υπήρχε ένωση όπως λες θα έβλεπες μια flat εικόνα και όχι βάθος μέσα έξω.

 

Πχ εδω ο Joe Cane αναλύει τον τρόπο που λειτουργεί οσο καλύτερα γίνεται με κάποια τεστ που εκτελεί.

 

http://hometheater.about.com/gi/o.htm?zi=1/XJ&zTi=1&sdn=hometheater&cdn=gadgets&tm=34&f=00&su=p284.13.342.ip_p504.6.342.ip_&tt=2&bt=0&bts=0&zu=http%3A//www.hometheater.com/content/closer-look-active-vs-passive-3d-flat-panels

 

Εδω υπογραμμίζω τα σημαντικά

LG claims that its FPR panels are actually displaying all 1080 lines of information for each eye, but not at the same time. In the first 120th of a second, the odd lines of the left image are displayed in the odd lines on the screen and the odd lines of the right image are displayed in the even lines on the screen. Then, in the next 120th of a second, the even lines of the left image are displayed in the odd lines on the screen and the even lines of the right image are displayed in the even lines on the screen. (For more on this, see my discussion here.) This is very similar to interlacing, which has its own problems.

However, this puts some lines in the wrong place—even lines from the image in odd lines on the screen and vice versa—which would cause a slight but noticeable vertical judder. And even though all 1080 lines of information for each eye are being displayed, each eye sees only 540 lines of resolution at any given instant. Not only that, objects behind or in front of the screen plane will exhibit interlace artifacts.

 

Και εδω σε ενα αρθρο για το ιδιο θεμα.

 

http://www.videoessentials.com/3D.php

 

Εδω υπογραμμίζω τα σημαντικά

 

Some interesting claims are being made for the FPR approach to 3D in an attempt to position it against the shuttered glasses approach. It's easy to claim full resolution capability for the shuttered glasses since full resolution left eye and right eye images are being displayed. But the FPR camp is also hinting at a full resolution capability when each of the two images is being displayed at half of the vertical resolution of the source. You know, two halves make a whole. Then again, if the image is truly 3D the two halves are not the same. They don't just add together. None the less claims are being made for essentially no noticeable loss in picture resolution.

 

Διαβάστε τα οσοι εχετε ορεξη.

 

Εαν δεις δυο tv η μια διπλα στην αλλη και να παίζουν υλικο απο blueray (καθως τα usb ειναι στα 720) και δειτε το ιδιο υλικο σε 3D η διαφορα στην ανάλυση βγαζει ματι. Τωρα εαν οι περισσότεροι εχετε μια 40'' στα 4 μετρα απόσταση, μην περιμενετε να δειτε ατέλειες. Εδω ουτε την διαφοτα 720 με 1080 δεν βλέπουμε σε τετοιες αποστάσεις ακομα και 50''

 

 

H Samsung δεν πρόκειται να προχωρήσει σε passive με τα παρον panel. Μονο σε 4Κ panel εχει αυτή η τεχνολογία μελλον που οι αναλύσεις θα ειναι πολυ υψηλες και η οποιαδήποτε απωλεια δεν θα επηρεάζει το αποτέλεσμα καθώς θα υπερκαλύπτουν την ανάγκη μας.

Αν και ολοι προσπαθούν να αναπτύξουν την glasses free τεχνολογία η οποια θέλει εξέλιξη ακόμα.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις γραμμές στις φώτο τις είδα στην 37 σε απόσταση μισού μέτρου ενώ από το 1 μέτρο και μετά δεν φαίνεται κάτι στα δικά μου ματιά. Και όλα αυτά τα είδα μέσα από τον φωτογραφική γιατί με γυμνό μάτι ήταν πιο δύσκολο να εστιάζω εκεί.

.

 

Για την ανάλυση τώρα, παρατήρησα ότι οι γραμμές ήταν πιο έντονες όταν το αντικείμενο ήταν 3D και εξ είχε της Tv. Σε απόσταση σχεδόν μισό μέτρο χωρίς τα γυαλιά έβλεπα μια θολούρα. Από το ένα τζάμι έβλεπα γραμμές αλλά με τα δύο γυαλιά είχα ένα λεπτομερες ψάρι μπρος στην μούρη μου, ούτε γραμμές ούτε τίποτα. Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα ψευδαίσθηση ς και που εστιάζει το μάτι σου.

.

Δεν είναι ο κλάδος μου τα πάνελ οπότε μιλάω καθαρά σαν θεατής πάνω στα φαινόμενα που προ αναφέρθηκαν. 540 είναι τα images που λαμβάνουν τα μάτια αλλά η αίσθηση που παίρνεις είναι σαφώς μεγαλύτερης. Τώρα αν είναι 1080 δεν μπορώ να πω αν δεν έχω το ίδιο δείγμα σε true hd παράλληλα

.

 

Τα glasses free 3D όχι απλά ζαλίζουν αλλά σε στέλνουν σε 5 λεπτά. Επίσης δεν είδα αντικείμενο να προεξέχει της οθόνης σε αυτή τη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο ποιότητα εικονας για μερικούς ειναι πολυ σημαντικό. Συνηθως αυτη η ομάδα ανθρώπων κρέμεται και απο την λεπτομέρεια. Αρα αυτη η ελάχιστη διαφορα που βλεπεις στην ευκρίνεια για μερικούς ειναι πολυ σημαντική. Εγω αυτο που θελω ειναι να ξεκαθαριστούν τα θετικά και τα αρνητικά τις εκάστοτε τεχνολογίας, ωστε κάποιος να διαλέξει γνωρίζοντας τι παίρνει.

 

Και ομως τα glasses free πανελ θα εξελιχθούν. Μπορει για την ωραη προσπάθεια της toshiba να μην συναρπάζει αλλα εχουμε ακομα μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι δυνατόν μια οθόνη να δείχνει 2 εικόνες ταυτόχρονα και αυτές να πέφτουν μόνο στο σωστό μάτι κάθε φορά ? Και μάλιστα αυτό να γίνεται σε κάθε θεατή ταυτόχρονα ? 

 

Βγαίνουμε off topic ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι δυνατόν μια οθόνη να δείχνει 2 εικόνες ταυτόχρονα και αυτές να πέφτουν μόνο στο σωστό μάτι κάθε φορά ? Και μάλιστα αυτό να γίνεται σε κάθε θεατή ταυτόχρονα ? 

 

Βγαίνουμε off topic ?

Για ποια τεχνολογια μιλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο ποιότητα εικονας για μερικούς ειναι πολυ σημαντικό. Συνηθως αυτη η ομάδα ανθρώπων κρέμεται και απο την λεπτομέρεια. Αρα αυτη η ελάχιστη διαφορα που βλεπεις στην ευκρίνεια για μερικούς ειναι πολυ σημαντική. Εγω αυτο που θελω ειναι να ξεκαθαριστούν τα θετικά και τα αρνητικά τις εκάστοτε τεχνολογίας, ωστε κάποιος να διαλέξει γνωρίζοντας τι παίρνει.

 

Και ομως τα glasses free πανελ θα εξελιχθούν. Μπορει για την ωραη προσπάθεια της toshiba να μην συναρπάζει αλλα εχουμε ακομα μέλλον.

 

Συμφωνώ, γιαυτό και κάνουμε τον διάλογο. Αν δεν διαβάσεις στο νετ λίγο δύσκολο βγάζεις άκρη από τους πωλητες και τα εκάστοτε sites που τις πουλάνε.

Όπως είπες και πιο πάνω έχει να κάνει με τα γούστα του κάθενός. Και τα δύο έχουν θετικά και αρνητικά. Το καλύτερο θα ήταν ο κάθε αγοραστής να μπορεί να έχει ο ίδιος εικόνα της κάθε τεχνολογίας από προσωπική εμπειρία για να δεί τι του κάθετε καλά στο μάτι. Άλλο το τι γράφουν τα χαρτία και πώς λειτουργεί η κάθε τεχνολογία και άλλο τελικά πως ευχαριστιέται καλύτερα το μάτι σου. 

 

 

Πώς είναι δυνατόν μια οθόνη να δείχνει 2 εικόνες ταυτόχρονα και αυτές να πέφτουν μόνο στο σωστό μάτι κάθε φορά ? Και μάλιστα αυτό να γίνεται σε κάθε θεατή ταυτόχρονα ? 

 

Βγαίνουμε off topic ?

 

Στην παθητική πολύ απλά το πάνελ χωριζεται σε γραμμές. Οι μονές πάνω στο πάνελ έχει ένα φιλτρο και οι ζυγές άλλο. Οπότε έχοντας τα γυαλιά το κάθε τζάμι το αντίστοιχο φίλτρο βλέπεις διαφορετική εικόνα και με την μίξη στον εγκέφαλο έχεις τη εικόνα τρισδιάστατη.

 

Στην ενεργητική απότι κατάλαβα συγρονίσουν τα γυαλιά με την οθόνη και για κάθε image που προβάλεται κλείνει και το ένα τζάμι των γυαλιων εναλλάξ. Με αποτέλεσμα να έχεις την αίσθηση πως βλέπεις ταυτόχρονα ενώ βλέπεις από το ένα μάτι την φορά. Στο τέλος έχεις πάλι τρισδιάστατη εικόνα στον εγκέφαλο.

 

Για την Link.png Site: http://techblog.gr/homecinema/toshiba-glasses-free-3d-tv-how-it-works-96433/">glass free

 

ΥΓ πολύ απλοικά και από ότι κατάλαβα. Αν κάπου έχω λάθος διοτθώστε με :).

ΥΓ2 Όσο έγραφα xlomo απάντησες οπότε και έδωσα άκυρη απάντηση :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...