Προς το περιεχόμενο

AV-Test: Αναξιόπιστο το Microsoft Security Essentials


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Ό,τι πληρώνεις παίρνεις" λέει ο λαός και δεν έχουν άδικο. Κι εγώ το MSE χρησιμοποιώ, δεν περιμένω να κάνει θαύματα, αλλά για τα "λεφτά" του με καλύπτει. ;)

Τώρα τελευταία μου την έχει βιδώσει, που σε 2 full scan βρήκε "λαυράκια". Πως του περάσανε νωρίτερα, είναι να το κλωτσάς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία μου την έχει βιδώσει, που σε 2 full scan βρήκε "λαυράκια". Πως του περάσανε νωρίτερα, είναι να το κλωτσάς!

Ισως να μην περιλαμβανονταν στα definitions οταν τα κολλησες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ανεμελιά του και την ησυχία του χωρίς να στα σπάει κάθε τρεις και λίγο για να το αγοράσεις,όπως και το πόσο ελαφρύ είναι δεν το αλλάζω με κανένα,τώρα αν περάσει και κάτι,θα το βγάλω..

Να σημειώσουμε εδώ τα εξής 1) τι σημαίνει "ανεξάρτητη αρχή" είναι κάτι σαν το "γιατρούς του κόσμου" ας πούμε ? :P

2) τα αποτελέσματα όποια και αν είναι, είναι για το συγκεκριμένο malware τα υπόλοιπα σε άλλα malware δεν έχουν τρύπες ?

3) Δοκιμάστε πολλά και αποφασίστε είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας.. :mrgreen:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρόνια ρε παιδιά το ίδιο παραμύθι με τα 0day vulnerabilities. Και ρωτάω εγώ τώρα ο αφελής, αφού δεν είσαι 0day χρήστης τι σε νοιάζουν τα 0day definitions; Πέντε μέρες δεν κατέβασες ούτε mail στο pc σου, λες να άλλαξε κάτι την ώρα που κοιμόσουν; Περιμένω τώρα με αγωνία τις διαφημίσεις της Norton και της Kaspersky να δέσει το γλυκό.. :/

 

Οποιος ασχολείται με το pc του κάθε μέρα, έχει μάθει πλέον να μη τρέχει οτι $#@$%@%$ τον ταίζουν. Επιπλέον, υπάρχει και το clamwin με OnDemand σκανάρισμα χωρίς επιπλέον φόρτο στο σύστημα. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avira: Έλεος ρε παιδιά με τις τόσες διαφημίσεις! Είπατε μια φορά για την πληρωμένη έκδοση, σας είπα «μπααα!!», μην μου πρήζετε τον έρωτα λοιπόν συνέχεια!! 

 

Avast: Αμάν πια με τα τόσα shields! Ούτε το USS Enterprise να ήμουν ενάντια σε klingon bird-of-prey!!

 

Bitdefender free: Η απλότητα στο μεγαλείο της. Και αυτό είναι και το κακό του -> Λείπουν πάαααρα πολλά features. Ούτε exclusion δεν μπορώ να βάλω - και πήγε και μου έσβησε ένα από τα καλά αρχειάκια - false positive!! (καλά ρε, δεν σε έχουν μάθει οι γονείς σου να ρωτάς πρώτα;  :mad:  ).

 

MSE και Malwarebytes εδώ και πολύ καιρό, όπως καταλαβαίνετε (τα υπόλοιπα ήταν απλά trials & errors - με το «errors» να είναι η λέξη κλειδί). Τώρα δοκιμάζω σε ένα vm με XP το panda cloud και βλέπουμε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε Anti-Virus, ουτε τιποτα παρομοιο. Deep Freeze και μπαινεις οπου θελεις και πατας "οκ" οπου θελεις. Αν κολλησεις τιποτα, απλα κανεις μια επανεκκινηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι της νοοτροπιας "το antivirus εισαι εσυ" προσεξε που μπαινεις και τελος...εγω χωρις antivirus ειμαι...ενα malwarebytes εχω και superantispyware αντε και ενα dr web cureit εδω και χρονια και κανω ενα σκανακι μια στο τοσο να δω αν αρρωστησα :P και τιποτα δεν εχω παθει..σιγα μην βαρυνω εγω το pc με μακακιες...προσεχε τι κανεις και ολα θα ειναι μια χαρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avira: Έλεος ρε παιδιά με τις τόσες διαφημίσεις! Είπατε μια φορά για την πληρωμένη έκδοση, σας είπα «μπααα!!», μην μου πρήζετε τον έρωτα λοιπόν συνέχεια!! 

 

Avast: Αμάν πια με τα τόσα shields! Ούτε το USS Enterprise να ήμουν ενάντια σε klingon bird-of-prey!!

 

Bitdefender free: Η απλότητα στο μεγαλείο της. Και αυτό είναι και το κακό του -> Λείπουν πάαααρα πολλά features. Ούτε exclusion δεν μπορώ να βάλω - και πήγε και μου έσβησε ένα από τα καλά αρχειάκια - false positive!! (καλά ρε, δεν σε έχουν μάθει οι γονείς σου να ρωτάς πρώτα;  :mad:  ).

 

MSE και Malwarebytes εδώ και πολύ καιρό, όπως καταλαβαίνετε (τα υπόλοιπα ήταν απλά trials & errors - με το «errors» να είναι η λέξη κλειδί). Τώρα δοκιμάζω σε ένα vm με XP το panda cloud και βλέπουμε. 

Δοκίμασε avg free και επίσης παιδιά: Fortinet (Forticlient πατήστε). Την έκδοση 5. Εξαιρετικά definitions, ελάχιστα false positives, πάρα πολύ απλό. Και πολύ υποτιμημένο. Και έχει parental control, αλλά αν βάλετε μόνο κατηγορίες τα security risks (και όχι violence, xxx κτλ) τότε μετατρέπεται σε εξαιρετικό web shield, και κόβει downloads ακόμα και αν δεν έχουν βγει τα definitions.

Διαθέτει μόνο τις βασικές ρυθμίσεις και έτσι είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ουτε Anti-Virus, ουτε τιποτα παρομοιο. Deep Freeze και μπαινεις οπου θελεις και πατας "οκ" οπου θελεις. Αν κολλησεις τιποτα, απλα κανεις μια επανεκκινηση.

 

Ούτε καν αυτό! Όπως είπε και ο Pigeon παραπάνω στο #51 αν ξέρεις τι κάνεις με το pc σου ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι τίποτα. Απλά δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη στα στικάκια και στους εξωτερικούς σκληρούς που παίρνω από άλλους κατά καιρούς και για αυτό έχω μια basic protection. Κατά τ'άλλα είμαι virus free εδώ και κάμποσα χρόνια ;)

 

 

@Pigeon

OMG ClamWin! Το είχα ξεχάσει! Υπήρχε μια εποχή που είχα την portable έκδοσή του στο στικάκι μου, όταν έτρεχα να βγάζω ιούς από pc φίλων-συγγενών!! lol (good old times! :P )

 

 

 

 

εγω ειμαι της νοοτροπιας "το antivirus εισαι εσυ" προσεξε που μπαινεις και τελος...εγω χωρις antivirus ειμαι...ενα malwarebytes εχω και superantispyware αντε και ενα dr web cureit εδω και χρονια και κανω ενα σκανακι μια στο τοσο να δω αν αρρωστησα :P και τιποτα δεν εχω παθει..σιγα μην βαρυνω εγω το pc με μακακιες...προσεχε τι κανεις και ολα θα ειναι μια χαρα

 

Ναι ρε! Κι εγώ στο άλλο μου pc έχω μόνο το kaspersky, nod32, avg internet security, norton 360, bitdefender antivirus, McAfee Total Protection και το Panda Global Protection 2013. Αλλά δεν έχω κανένα για malwares και... πιστεύω ότι δεν χρειάζεται! Τι λές; 

 

 

:P :lol:

 

 

 

 

Δοκίμασε avg free και επίσης παιδιά: Fortinet (Forticlient πατήστε). Την έκδοση 5. Εξαιρετικά definitions, ελάχιστα false positives, πάρα πολύ απλό. Και πολύ υποτιμημένο. Και έχει parental control, αλλά αν βάλετε μόνο κατηγορίες τα security risks (και όχι violence, xxx κτλ) τότε μετατρέπεται σε εξαιρετικό web shield, και κόβει downloads ακόμα και αν δεν έχουν βγει τα definitions.

Διαθέτει μόνο τις βασικές ρυθμίσεις και έτσι είναι μια χαρά.

 

Μια φορά και έναν καιρό, ήμουν υπέρμαχος του AVG. Από τότε που το κατάντησαν έτσι όπως το κατάντησαν υποσχέθηκα να μην το ξαναβάλω ακόμα και αν είναι το μοναδικό free που θα έχει μείνει! Καλύτερα πληρωμένο. Το fortinet δεν το ξέρω, θα το δοκιμάσω σε ένα vm με 7αρια που έχω :)

 

 

Αν και σκέφτομαι, τώρα τελευταία, να στήσω ένα honeypot vm :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά και έναν καιρό, ήμουν υπέρμαχος του AVG. Από τότε που το κατάντησαν έτσι όπως το κατάντησαν υποσχέθηκα να μην το ξαναβάλω ακόμα και αν είναι το μοναδικό free που θα έχει μείνει! Καλύτερα πληρωμένο. Το fortinet δεν το ξέρω, θα το δοκιμάσω σε ένα vm με 7αρια που έχω :)

 

 

Αν και σκέφτομαι, τώρα τελευταία, να στήσω ένα honeypot vm :D

 

Δοκίμασέ το. Είναι πάρα πολύ καλό, συνεχώς μου βγάζει πολύ καλά αποτελέσματα σε ότι του έχω πετάξει. Δε ξέρω ίσως μου κάθεται βαρύ. Βάλτο και πες μου εσένα πώς σου φαίνεται στη ταχύτητα. Για την ανίχνευση να είσαι σίγουρος οτι είναι πολύ καλό, και δε ξέρω γιατί στο av-test δε παίρνει παραπάνω βαθμολογία.

 

Το avg είναι πάρα πολύ καλύτερο. Στη free ¨εκδοση δεν έχουν βάλει πολλά πράγματα, εγώ πατάω custom και βάζω μόνο το basic av +identity που είναι το ατού του καθώς απο signatures δεν πάει καλά. Ταχύτατο, πολύ καλή προστασία.

 

 

Για το mse, αυτό είναι πολύ καλό για rootkits παιδιά και για worms/backdoors. Για ιούς αστυνομίας, fakeavs κτλ δεν κάνει. Αλλά απο σοβαρές μολύνσεις σε προστατεύει άψογα.

 

 

Τα τεστ τώρα, τα θεωρώ έγκυρα, απλά πάντα θα τίθεται το θέμα αντιπροσωπευτικότητας των δειγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο από αυτά που πήραν πιστοποίηση έπιασαν τον ίο της ''αστυνομίας'' ?

Το live shield του avast δεν τον βρήκε στο μηχάνημα του κολλητού μου, αλλά το χειροκίνητο scan το βρήκε και το έβγαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...