Προς το περιεχόμενο

αγορά υπολογιστή mac


TigerLily

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ετοιμάζομαι να αγοράσω φορητό υπολογιστή και σκέφτομαι να αγοράσω mac. Θέλω όμως να χρησιμοποιώ προγράμματα όπως autocad, mathematica, matlab. Υπάρχει κανείς που να το χρησιμοποιεί και μπορεί να μου πεί κάτι παραπάνω; Θα έχω λέτε πρόβλημα; Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να περάσω σε mac και να μην έχω τα windows γιατί μετά από μερικούς μήνες, οι περισσότεροι φορητοι νομίζω δε δουλεύουν σωστά και τελικά τί είναι καλύτερο; Για τους mac λένε ότι λειτουργούν πιο σωστά, ειναι πιο ανθεκτικοί κλπ.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πείρα με laptop windows (toshiba satellite 5 χρονια και ακόμα άθικτο με windows7 και νέο περσινό satellite με 8 μνήμη και i5) δεν είχα ΠΟΤΕ προβλήματα ότι και να χρησιμοποιούσα ακόμη και βαριά προγράμματα μαζεμένα.

 

Απο κει και πέρα βεβαια αν σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου και οι μακ ειναι πολύ καλή λύση, και αξιόπιστοι

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να περάσω σε mac και να μην έχω τα windows γιατί μετά από μερικούς μήνες, οι περισσότεροι φορητοι νομίζω δε δουλεύουν σωστά και τελικά τί είναι καλύτερο; 

Εχω laptop 5 χρονων με vista δεν του εχω κανει ποτε format, με μονη αναβαθμιση απο 2 σε 3GB RAM. Απο τα vista και μετα τα windows εχουν ανεβει παρα πολυ σε αξιοπιστια και σταθεροτητα. Ενα βαθμο ευθυνης εχει και ο χρηστης, ενας mac ειναι ανωτερος παντως σε κατι τετοιο λογω της φιλοσοφιας δεμενου μηχανηματος συν το οτι προστατευει τον χρηστη απο τον ιδιο του τον εαυτο

 

Καλυτερα παντως να περιμενεις απαντηση απο καποιον που εχει mac για αυτα τα προγραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε MacBook Pro 15 του 2011 με i7 και 4 RAM η matlab τρέχει απροβληματιστα. Αν μπορείς, απο οικονομική άποψη πάρε MacBook Pro 13 ή 15 (ότι αντεχεις) και μετά βάλε έναν ssd πάνω για να πηγαίνει σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ετοιμάζομαι να αγοράσω φορητό υπολογιστή και σκέφτομαι να αγοράσω mac. Θέλω όμως να χρησιμοποιώ προγράμματα όπως autocad, mathematica, matlab. Υπάρχει κανείς που να το χρησιμοποιεί και μπορεί να μου πεί κάτι παραπάνω; Θα έχω λέτε πρόβλημα; Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να περάσω σε mac και να μην έχω τα windows γιατί μετά από μερικούς μήνες, οι περισσότεροι φορητοι νομίζω δε δουλεύουν σωστά και τελικά τί είναι καλύτερο; Για τους mac λένε ότι λειτουργούν πιο σωστά, ειναι πιο ανθεκτικοί κλπ.

Σας ευχαριστώ

Mια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και με mac και με pc..

Το θεμα είναι εσυ τι ζητας..

windows ή Mac OS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Χρόνια και +++ χρήστης mac, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά αξιόπιστοι ως προς το υλικό, και άλλο τόσο για το Λ.Σ.. Είναι αλληλένδετα και η δουλεία σου γίνεται πιο ευχάριστη και εύκολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα 13αρι MacBook Pro με Core i7. Το μηχανακι τρεχει σφαιρα...! Αμα το αντέχει η τσεπη σου, βαλ'του 8 ή 16 gb RAM, οπως και SSD. Eγω το εχω με 512 SSD και 16gb RAM, και τρεχει ο,τι του πεταξεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όμως μου έχουν πει ότι δε θα μπορώ να βρω τα προγράμματα αυτά για mac και ότι αν τα βρω κοστίζουν πάρα πολύ ώστε να τα έχω. Όσοι από εσάς χρησιμοποιείτε λοιπόν, τί κάνατε;

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όμως μου έχουν πει ότι δε θα μπορώ να βρω τα προγράμματα αυτά για mac και ότι αν τα βρω κοστίζουν πάρα πολύ ώστε να τα έχω. Όσοι από εσάς χρησιμοποιείτε λοιπόν, τί κάνατε;</p>

<p>Και πάλι ευχαριστώ.</p>

 

Αν τα εχεις ηδη αγορασμενα, τοτε μην παρεις mac καθως δεν υπαρχει λογος να ξαναπληρωνεις τα προγραμματα. Αν τα εχεις με 'αλλο' τροπο στην κατοχη σου, τοτε με τον ιδιο τροπο μπορεις να τα περασεις και σε mac.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δουλεψει και τα 3 εννοειται απροβλημάτιστα . Σε macbook air 2010 me 2 gb ram και 1.4 ghz core 2 duo 
και σε imac 2007 με 4 gb ram και 2.4 ghz core 2 duo .Θα τρεχουν αψογα .
Και γω το ιδιο παθαινω με laptop και windows , δουλευα spice στο laptop της μανας μ (4ετιας) και μου εβγαλε την πιστη .
Παρε δεν θα το μετανιωσεις και θα το εχεις για πολυυυυυ καιρο . 
Τα πιο οικονομικα ειναι νομίζω το air 11' και το 13αρι το pro . Kαι με τα δυο θα κανεις αψογα την δουλεια σου . Διαλεγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όμως μου έχουν πει ότι δε θα μπορώ να βρω τα προγράμματα αυτά για mac και ότι αν τα βρω κοστίζουν πάρα πολύ ώστε να τα έχω. Όσοι από εσάς χρησιμοποιείτε λοιπόν, τί κάνατε;

Και πάλι ευχαριστώ.

 

τα βρίσκεις εύκολα και κοστίζουν όσο και στο pc... καταλαβαίνεις νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με λαπτοπ vaio απο το 2004 μεχρι το 2011 ημουν αρκετα ευχαριστημενος (ειχε κοστισει το 2004 1800 ευρω!). Τα φορματ βεβαια τα ειχα για το καλημερα (μια φορα το εξαμηνο σιγουρα). Μεχρι που περσι το σεπτεμβριο (μετα απο 2 χρονια με εναν imac στο σπιτι) αποφασισα να αλλαξω λαπτοπ και πηρα το macbook air το13αρι. Ε λοιπον τελος. Δεν υπαρχουν αλλα λαπτοπ στον κοσμο. Θες απο ποιοτητα κατασκευης. Θελεις απο το ποσο αθορυβα ειναι. θελεις απο το ποσο σταθερο ειναι το λειτουργικο?

Εγω σου λεω αν αντεχει η τσεπη σου παρε ενα mac. Σκασε αλλα 80 ευρω μετα και αγορασε και το parallers για να τρεχεις παραλληλα και τα windows με οτι προγραμμα ισως χρειαζεσαι και δεν μπορεις να το βρεις για mac χωρις την αναγκη restart του υπολογιστη και πιστεψε με ολα τα αλλα μετα θα σου φαινονται πλαστικα και ψευτικα. by the way ειδα απο κοντα και δουλεψα το 15αρι retina. Αν πραγματικα το αντεχει η τσεπη σου κανε βουτια με κλειστη τη μυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...