Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε καλύτερη γλώσσα προγραμματισμού για αρχαρίους


xalla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα βρηκα το προβλημα(σιγα το προβλημα) αλλα αντι να βαλω 'mkdir' εβαλα mkdir σκετο και δεν το διαβαζε αλλα πειραματιστικα λιγο και το βρηκα!



βασικα βρηκα το προβλημα(σιγα το προβλημα) αλλα αντι να βαλω 'mkdir' εβαλα mkdir σκετο και δεν το διαβαζε αλλα πειραματιστικα λιγο και το βρηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική ερώτηση εγώ θα πρότεινα να μην κολλάς με υλοποίηση κώδικα αλλά να σκέφτεσαι όσο μπορείς αλγοριθμικά για το πως λύνεις ένα πρόβλημα. Αν μπορείς εστω να φανταστείς την λύση στο μυαλό σου τότε μπορείς να νιώσεις ως προγραμματιστής και η γλώσσα δεν είναι τίποτα. It just need some time. Σε λογικά πλαίσια μπορείς να γράψεις προγράμματα σε οποιαδήποτε γλώσσα σε 3-4 μέρες το πολύ. Απλά πρέπει να έχεις την λογική των αλγορίθμων οπότε θα σου πρότεινα όταν βρείς ένα πρόβλημα να σκέφτεσαι και να γράψεις σε ψευδοκώδικα τι θέλεις να κάνεις για να το λύσεις. Ίσως να το σπάσεις με μικρότερα προβλήματα(συναρτήσεις-μέθοδοι) και να τα λύσεις ένα ένα κτλ.

 

Θεωρώ αυτό που κάνουν οι περισσότεροι:

1. Διάβασμα του πρόβλήματος

2. int main() {  μπλα μπλα } κατευθείαν

 

είναι΅ΑΚΡΩΣ λανθασμένο!

 

Σε σοβαρά προβλήματα και κώδικες θα χάσουν την μπάλα και το εγγυώμαι αυτό. Οπότε καταλήγω στα:

 

1. Να διαβάζεις 2-3 φορές την εκφώνηση μέχρι να καταλ΄βεις ΠΛΗΡΩΣ τι ζητάει

2. Να γράφεις ψευδοκώδικα

3. Μην φοβάσαι να ζωγραφίζεις σε χαρτί τι χρειάζεσαι

4. ΥΠΟΜΟΝΗ

 

ίσως κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη αλλά αυτή είναι η δική μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Goldenlion ευχαριστω για την συμβουλη και θελω να αναφερω πως και ο πληροφορικος στο σχολειο μου εχει προτεινει κατι παρομοιο,δηλαδη ενω δουλευω το python να δοκιμαζω και την ψευδογλωσσα μου προτεινε κιολας να παρω ενα βιβλιο εφαρμογων Γ λυκειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν πήγαινα σχολείο και έκανα αυτό το προγραμματιστικό μάθημα και διάβαζα, "καθορισμός απαιτήσεων" και άλλα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις έλεγα απο μέσα μου πφφφ τι βλακείες είναι αυτά τώρα...

 

μετά όμως απο 1-2 χρόνια που ξέρεις τα στοιχειώδη πράγματα για μια γλώσσα και σου έρχεται ένα μεγάλο project λες WTF am i doing now? :P

 

και η μόνη λύση είναι να ακολουθήσεις τα βήματα του σχολείου... οπότε μπορεί να είναι πολύ θεωριστικά βαρετά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αλλά είναι ΣΩΣΤΑ. Τουλάχιστον αυτά που έχω ξεθάψει απο την μνήμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...