Προς το περιεχόμενο

Ανανέωση διαβατηρίου στην Αγγλία ή την Ελλάδα;


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το διαβατήριό μου έληξε και η προφανής επιλογή είναι να κλείσω ραντεβού και να προσκομίσω τα απαραίτητα έγγραφα και δικαιολογητικά στην πρεσβεία του Λονδίνου. Έχει κανείς εμπειρία με τη συγκεκριμένη πρεσβεία και το χρόνο που θα απαιτηθεί να περιμένω μέχρι το ραντεβού και μετά μέχρι την παραλαβή; Στην Ελλάδα πόσο γρήγορη είναι η διακασία μετά την κατάθεση αίτησης στο αστυνομικό τμήμα (αν είναι να πάω να το βγάλω εκεί) ή ακόμα καλύτερα, γίνεται να μου το βγάλει ο πατέρας μου ως πληρεξούσιος ώστε να μη χρειαστεί καν να μπω στον κόπο; Αυτό το τελευταίο θα το προτιμούσα γιατί έχω σκοπό να ταξιδέψω αλλού και Ελλάδα θα πήγαινα αναγκαστικά μόνο και μόνο γι' αυτό.

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αθλιοι στην πρεσβεια.

 

Μόνο μία ερώτηση: μετά την κατάθεση της αίτησης και όλων των δικαιολογητικών πόσο καιρό μπορεί να πάρει στο περίπου μέχρι να ειδοποιηθώ να έρθω να το παραλάβω από την πρεσβεία;

 

 

Το έψαξα λίγο, πήρα τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα στην Ελλάδα και μου είπανε για πέντε μέρες έκδοση το ανώτερο αν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά πρέπει οπωσδήποτε να είμαι παρών το οποίο βλέπω χλωμό. Στην ιστοσελίδα της πρεσβείας το επόμενο διαθέσιμο ραντεβού είναι για την Τρίτη που μας έρχεται which is cool, και αν προσκομίσω την αίτηση και ότι άλλο θέλουν μετά ούτε τους ξέρω ούτε με ξέρουν. Αρκεί να μην περιμένω αιώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι και 2μηνο μου ειχανε πει, ο φακελος με τα διαβατηρια δεν παει οταν πας εσυ τα χαρτια σου, αλλα τα στελνουν μαζεμενα.

Για ενα χαρτι απο την στρατολογια: το στειλανε με fax 1 μηνα μετα, και ειχα απαντηση μετα απο αλλους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα. Σκοπεύω να μειώσω την εμπλοκή της πρεσβείας (άρα και το χρόνο αναμονής) στο ελάχιστο αγγαρεύοντας τον πατέρα μου. Ευχαριστώ για τη βοήθεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα. Σκοπεύω να μειώσω την εμπλοκή της πρεσβείας (άρα και το χρόνο αναμονής) στο ελάχιστο αγγαρεύοντας τον πατέρα μου. Ευχαριστώ για τη βοήθεια ;)

 

Τι περιμένεις να κάνει ο πατέρας σου; Οι αιτήσεις γίνονται μόνο αυτοπροσώπως, εξάλλου γίνεται και λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων κατά την διάρκεια της αίτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα λίγο, πήρα τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα στην Ελλάδα και μου είπανε για πέντε μέρες έκδοση το ανώτερο αν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά πρέπει οπωσδήποτε να είμαι παρών το οποίο βλέπω χλωμό.

 

Κάπου τόσο μου πήρε και μένα, ίσως και λιγότερο.

 

Δε χρειάζεται και ραντεβού.

 

Τι περιμένεις να κάνει ο πατέρας σου; Οι αιτήσεις γίνονται μόνο αυτοπροσώπως, εξάλλου γίνεται και λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων κατά την διάρκεια της αίτησης.

 

 

 

Confirmed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περιμένεις να κάνει ο πατέρας σου; Οι αιτήσεις γίνονται μόνο αυτοπροσώπως, εξάλλου γίνεται και λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων κατά την διάρκεια της αίτησης.

 

Να μου στείλει μία βεβαίωση από το στρατολογικό γραφείο και μία από τη νομαρχία/ληξειαρχείο κάτι τέτοιο. Μετά, με αυτά στο τσεπάκι μου θα πάω να κάνω την αίτηση αυτοπροσώπως. Ίσως έτσι να γλιτώσω το χρόνο που θα απαιτηθεί για τη συνεννόηση μεταξύ των υπηρεσιών, ο οποίος μπορεί να είναι αστραπιαίος, ή μπορεί να περιμένω όσο ο Mr. Toufas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου στείλει μία βεβαίωση από το στρατολογικό γραφείο και μία από τη νομαρχία/ληξειαρχείο κάτι τέτοιο. Μετά, με αυτά στο τσεπάκι μου θα πάω να κάνω την αίτηση αυτοπροσώπως. Ίσως έτσι να γλιτώσω το χρόνο που θα απαιτηθεί για τη συνεννόηση μεταξύ των υπηρεσιών, ο οποίος μπορεί να είναι αστραπιαίος, ή μπορεί να περιμένω όσο ο Mr. Toufas

 

Εγώ έκανα ανανέωση στο προξενικό τμήμα στην Washington, DC και ούτε χαρτι από το στρατό ούτε χαρτί από ληξιαρχείο χρειάστηκα, μόνο ταυτότητα. Εξάλλου αν διαβάσεις το site της υπηρεσίας και την εμπειρία ατόμων στην ελλάδα, δεν χρειάζεται χαρτί από στρατό ή ληξιαρχείο. Δεν αντιλέγω ότι μερικά γραφεία εκτός ελλάδα μπορεί να ζητάν αυτά τα έγγραφα, αλλά αυτο γίνεται παράτυπα, χωρίς να προβλέπεται από τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα χρειάστηκε να βγάλω διαβατήριο.

Επιβεβαιώνω ότι και μένα μου είπαν τα ίδια με αυτά που είπε ο Toufas. 

 

Πήγα Ελλάδα και μέσα σε 5 μέρες το είχα πάρει από το τοπικό αστυνομικό τμήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα ανανέωση στο προξενικό τμήμα στην Washington, DC και ούτε χαρτι από το στρατό ούτε χαρτί από ληξιαρχείο χρειάστηκα, μόνο ταυτότητα. Εξάλλου αν διαβάσεις το site της υπηρεσίας και την εμπειρία ατόμων στην ελλάδα, δεν χρειάζεται χαρτί από στρατό ή ληξιαρχείο. Δεν αντιλέγω ότι μερικά γραφεία εκτός ελλάδα μπορεί να ζητάν αυτά τα έγγραφα, αλλά αυτο γίνεται παράτυπα, χωρίς να προβλέπεται από τη διαδικασία.

Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου. Μπορω να κανω αιτηση αλλα ισως αποριφθει.

 

Το να κανω αιτηση χωρις κανενα χαρτι μου το ειπε και η υπαλληλος της πρεσβειας. Η ιδια που μου εβγαλε την ψυχη για τα χαρτια που ηθελε να της παω για να αποδειξω οτι μενω 11 χρονια αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου. Μπορω να κανω αιτηση αλλα ισως αποριφθει.

 

Το να κανω αιτηση χωρις κανενα χαρτι μου το ειπε και η υπαλληλος της πρεσβειας. Η ιδια που μου εβγαλε την ψυχη για τα χαρτια που ηθελε να της παω για να αποδειξω οτι μενω 11 χρονια αγγλια.

 

Μετά από κάποια χρόνια (λιγότερα από 11 φαντάζομαι) δε δικαιούσαι να γραφτείς σαν μόνιμος κάτοικος; Αναβολή μόνιμη με δικαίωμα παραμονής 6 μήνες/χρόνο στην Ελλάδα; Ή πρέπει να δουλεύεις όλα τα χρόνια και δεν μετράνε χρόνια που ήσουν φοιτητής ή άνεργος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φοιτητικά δε μετράνε. Πρέπει να εργάζεσαι (πρακτικά να έχεις φορολογική ενημερότητα).

Ακόμα και τότε, πρέπει να υπηρετήσεις 45 μέρες με δικαίωμα εξαγοράς τους υπόλοιπους μήνες.

 

Μέχρι τότε 1 μήνα το χρόνο.

 

Αυτά απ' ότι έχω ακούσει. Don't take my word for it.

 

Αλλά είμαστε εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φοιτητικά δε μετράνε. Πρέπει να εργάζεσαι (πρακτικά να έχεις φορολογική ενημερότητα).

Ακόμα και τότε, πρέπει να υπηρετήσεις 45 μέρες με δικαίωμα εξαγοράς τους υπόλοιπους μήνες.

 

Μέχρι τότε 1 μήνα το χρόνο.

 

Αυτά απ' ότι έχω ακούσει. Don't take my word for it.

 

Αλλά είμαστε εκτός θέματος.

 

Ναι είμαστε λίγο εκτός θέματος αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιον σχετικά με ανανέωση διαβατηρίου. Εγώ νόμιζα ότι σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δικαιούσαι το 6 μήνες Ελλάδα και 6 εκτός και ότι αυτό που λες εσύ (υπηρετείς 45 μέρες και τις υπόλοιπες εξαγορά) μπορείς να το κάνεις ούτως ή άλλως μετά τα 35, κάτοικος εξωτερικού ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...