Προς το περιεχόμενο

Ανανέωση διαβατηρίου στην Αγγλία ή την Ελλάδα;


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 μερες τον χρονο ειναι και οχι δεν τον μετρανε

 

11 χρονια αν δεν δουλευεις, 6 αν δουλευεις για μονιμος κατοικος, τον αλλο μηνα εχω ραντεβου για να βγαλω το χαρτι γιατι μεχρι τωρα με ειχανε απλα σαν κατοικο εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεσβεία στο Λονδίνο :

 

α) Είναι τραγικοί, από ιδία εμπειρία. Εδώ και χρόνια. 

 

β) Πρέπει να κλείσεις ραντεβού μόνο από την ιστοσελίδα τους. (είναι κάθετοι σε αυτό). Οπότε είτε κοιτάς την ιστοσελίδα τους καθημερινά, είτε κλείνεις ραντεβού για αρχές 2014 (αν είσαι τυχερός).  Απεύδησα με αυτούς μιας και έπρεπε να περιμένω 10 μήνες, οπότε έγινα Βρετανός. Πιό γρήγορη διαδικασία. 

 

γ) Η αστυνομία κάνει 3 εργάσημες μέρες να βγάλει το διαβατήριο. Αλλά για να το παραλάβεις μπορεί να κάνεις και 4 μήνες. Γνωστός μου έκανε αίτηση φέτος τον Ιούλιο, και το πήρε Νοέμβριο. Μαζί με τους άλλους που είχαν κάνει αιτήσεις Σεπτέμβριο & Οκτώβριο. 

 

δ) Αν δεν μένεις Λονδίνο, θές δύο δρομολόγια εκεί με αεροπλάνο/τραίνο/αμάξι. Ένα για να κατεθέσεις την αίτηση, και ένα για να το παραλάβεις. Υπολόγισε το κόστος αυτών, ίσως το να πάς Ελλάδα να έρθει φτηνότερο. 

 

ε) Πρέπει να πας εσύ, μιας και πέρνουν δαχτυλικά αποτυπώματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κατοικοι εξωτερικου (ευρωπη) ειναι καλυτερα σε διακοπες χριστουγγενων,πασχα,καλοκαιρινες να βγαζουν διαβατηριο στην Ελλαδα,μεχρι να φυγουν το πηραν 3-4 εργασιμες στο γραφειο διαβατηριων της περιοχης τους.

 

http://www.passport.gov.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο εύκολο "κατέβα Ελλάδα". 

 

Αν δεν γουστάρει ο άλλος (όπως εγώ από το πάσχα του 2004), να έρθει Ελλάδα, δεν βλέπω την λογική. 

Και δεν είναι λύση αυτή, να πηγαίνει ο άλλος από τις άλλες ηπείρους (Ευρώπη εξαιρείτε) στην Ελλάδα για να ανανεώνει το διαβατήριο κάθε 5 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο εύκολο "κατέβα Ελλάδα". 

 

Αν δεν γουστάρει ο άλλος (όπως εγώ από το πάσχα του 2004), να έρθει Ελλάδα, δεν βλέπω την λογική. 

Και δεν είναι λύση αυτή, να πηγαίνει ο άλλος από τις άλλες ηπείρους (Ευρώπη εξαιρείτε) στην Ελλάδα για να ανανεώνει το διαβατήριο κάθε 5 χρόνια. 

αυτο το κρατο εφτιαξες αυτες τις υπηρεσιες θα απολαμβανεις (εννοειται ολοι μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...