Προς το περιεχόμενο

δημιουργια φορμας συμπληρωσης δεδομενων και εκτυπωση


corsakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σαζζζ.

Εχω ενα εντυπο που το συμπληρωνω χειρογραφα.

Θελω ομως να το  φτιαξω να το συμπληρωνω μεσω υπολογιστη και να εκτυπωνεται.

Να εκτυπωνονται ομως μονο τα δεδομενα που θα δινω στα κενα, ωστε να χρησιμοποιειω  το αρχικο χαρτι με τα κενα προς συμπληρωση.

Γινετε?

 

 

Νομιζω πως κατι τετοιο μπορει να γινει με access  αλλα δεν εχω ιδεα απο δαυτη και δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

Με excel θα μπορουσε να γινει?Στο excel μπορουμε να φτιαξουμε κατι σαν βαση δεδομενων με κουμπακια κλπ?

Κατι αλλο που μπορει να κανει αυτο που περιεγραψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παρακάτω λύση την έχω δοκιμάσει με 100% επιτυχία, χρησιμοποιώντας δύο δωρεάν διατιθέμενα προγράμματα: τη σουίτα γραφείου "LibreOffice" και τον PDF viewer "PDF-XChange Viewer". Ίσως να γίνεται και με άλλα εναλλακτικά (π.χ. Microsoft Word και Adobe Reader) αλλά δεν το γνωρίζω με σιγουριά.

 

 

1. Σκανάρεις το έγγραφο που θα αποτελεί την προεκτυπωμένη φόρμα σου και το σώζεις στο PC σου ως αρχείο εικόνας

2. Εγκαθιστάς τη δωρεάν σουίτα LibreOffice

3. Ανοίγεις το LibreOffice Writer, δημιουργείς ένα νέο έγγραφο σε διαστάσεις π.χ. Α4 με μηδενικά margins και βάζεις ως page background το αρχείο εικόνας που σκάναρες στο 1

4. Ανοίγεις τη μπάρα εργαλειών του Writer για τις φόρμες (μενού View > Toolbars > Form Controls)

5. Από την toolbar των φορμών, προσθέτεις στο έγγραφο όσα text boxes θέλεις, στα σημεία που θέλεις και με τις διαστάσεις που βολεύει

6. Όταν φτάσεις σε ικανοποιητικό αποτέλεσμα: μενού File > Export as PDF...

7. Ανοίγεις το PDF που έφτιαξες στο 6 με τον PDF-XChange Viewer και συμπληρώνεις τα πεδία/text boxes με το περιεχόμενο που θέλεις

8. Μενού File > Print και στο παράθυρο διαλόγου με τις ρυθμίσεις εκτύπωσης, ορίζεις να εκτυπωθεί όχι ολόκληρο το κείμενο (Document and Markups ονομάζεται η default τιμή), αλλά τα "Form Fields Data Only"

9. Profit! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και μεσω του Word μια διαδικασια, οπου λαμβανει στοιχεια απο ενα πινακα. Με αυτη μπορεις να τυπωσεις π.χ. μια επιστολη με πολλους παραληπτες και διαφορετικα στοιχεια στην καθεμια

 

http://office.microsoft.com/en-us/word-help/create-forms-that-users-complete-or-print-in-word-HA101848148.aspx

 

μπορω να ρωτησω και τη συναδελφο που μου το εδειξε αν σε ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...