Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 με οκταπύρηνο επεξεργαστή, Radeon 7970M και 4gb ram


nikos21aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pc gaming rulz ρε... αρκεί να μη μπαίνεις στη Boston... ή να περπατάς σκυφτός... και να έχεις και τους τελευταίους drivers εγκαίρως, πριν τελειώσεις το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οχι δεν το εχω δει προφανως ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ HIGH END PC,εχω εναν amstrad 6128!!αληθεια εχω στο παταρι ομως.

αλλα εχω κατι αρρωστακια φιλους που εχουνε χαλασει περιουσιες για τερμα πισια.δικαιωμα τους.το pc για μενα ειναι μονο για πλοηγηση νετ και office.

και ουτε με απασχολει ειλικρινα και χαιρω πολυ ξερουμε οτι σε high end pc θα τα παιζει ολα ultra το alan wake.

δεν σταζουνε ολοι φραγκα μπορει κ να μην τους περισευουν γιατι προκειται για ακριβο σπορ.σαν τα ακριβα αμαξια δεν γινεται να εχουμε ολοι.

προτιμω να παιζω σε 50αρα με την ελεεινη κονσολα κ τα ταπεινα γραφικα της και online με φιλους η οχι.

να ξεκολλαμε λιγο με τα γραφικα δεν μας διασκεδαζουνε αυτα κ μονο αυτα.

και την 50αρα=600 ευρο την πηρα προσφορα τα χριστουγεννα αξιωθηκα κ περασα απο την crt εποχη πια...μην πει κανεις μα καλα γιατι δεν πηγες να παρεις την gtx680!!!

 

respect στον φιλο για το gamepro...ειμουνα νιος και γερασα...πιτσιρικακι καθε μηνα περνουσα απο το περιπτερο της γειτονιας κ ελεγα στον περιπτερα να μου το κραταει  με το που ερθει για να μαθαινω τι νεο κυκλοφορει...!!!

 

Δεν διαφωνώ πουθενά στα παραπάνω και +1. Μόνο μια επισήμανση. Υπάρχουν πολλοί που δεν δίνουν τόσα λεφτά στο Pc μόνο για το gaming αλλά και για το ganming. Kαι το pc δεν είναι μόνο για ιντερνετ και office, προφανώς.

 

Παρεπιπτόντως έχω έναν amstrad 1512 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

εδω κανεις ενα μεγαλο λαθος

 

ας παρουμε ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτης της περιοδου, το assassin's creed 3 το οποιο ηταν κακιστο port και ειχε τα γνωστα προβληματα με τα χαμηλα frames και τις gpu να δουλευουν στο 50% ντε και καλα, η δικη μου ουτε καν ζεσταινοταν να καταλαβεις

δεν ακουγα τον ανεμιστηρα να γκαζωνει και ανησυχουσα

 

ναι ειχες χαμηλα frames και δε μπορουσες να τα βαλεις ολα τερμα οπως θα επρεπε , ομως ριχνοντας λιγο το ΑΑ και τις σκιες ειχες μια χαρα frames και τελικα επαιζες ευχαριστα το παιχνιδι

 

Εγω παντως στο συγκεκριμενο παιχνιδι εριξα τα settings και οντως κερδισα καποια frames,αλλα σε καποια σημεια(πχ μεσα στην βοστωνη ή οταν κοιταγες δασος) τα frame παραμενανε χαμηλα.Εχω φτασει μεχρι και 22 fps με ολα low και medium.Για crossfire δεν το συζηταμε καν,γιατι θα γελανε και οι πετρες.Η καρτα οπως ειπες και εσυ κοιμοταν τον υπνο του δικαιου.Αμα ειναι να θελω κανα i7 για να παιξω ενα παινχιδι που δεν εχει και τα top γραφικα τοτε για να παιξω κανα ssj3 θα ηθελα i17.

 

επεσε γκρινια γιατι δε μπορουσαμε να παιζουμε με maxed out settings, ομως οχι απλα μπορουσαμε να παιξουμε, αλλα παιζαμε πολυ καλυτερα απο τις κονσολες με πολυ καλυτερα textures , σκιες , αναλυση, λεπτομερεια και φυσικα dx11.

 

Δεν επεσε γκρινια γιατι δεν μπορουσαμε να το παιξουμε στα τερματα(αν και θα επρεπε με τα γραφικα που εχει),αλλα επεσε γκρινια γιατι η αγαπημενη μας (N)ubisoft μας εταζε οτι εχει γινει καλη δουλεια στην εκδοση του pc,οτι θα τρεχει καλα και αλλα τετοια.Εδω φαινεται οτι δουλευουν οι 4 πυρηνες του επεξεργαστη,αλλα και με δυο τρεχει το ιδιο σκατα.Εγω ο ιδιος δοκιμαζα διαφορετικες αναλυσεις και τι σε 1920χ1080 να το ειχα,τι σε 1024χ768 κερδιζα 2 frame.Αν αυτο δεν ειναι αθλιο πορτ,τοτε τι ειναι;

 

 

 

ειχα καποτε μια 7900gt η οποια ηταν συγχρονη των τοτε κονσολων και απο τοτε επαιζα το oblivion θυμαμαι πιο ανετα απο αυτες. μολις χαλασε και με την εγγυηση πηρα μια 8800gt , απλα τελειωσε το θεμα.. ξεπεραστηκαν για πλακα οταν ειχα τη δυνατοτητα εστω και με παραχωρησεις να παιξω crysis, παιχνιδι που δε μπορεσε ποτε να βγει σε αυτες.

απο κει και περα οι αναβαθμισεις που εγιναν εγιναν για να παιζω σε 1080p , πραγμα που δε μπορεσαν να μου προσφερουν οι κονσολες και οι αναβαθμισεις που θα κανω στο μελλον θα ειναι για να παιζω σε ακομα μεγαλυτερη αναλυση, οχι για να ακολουθω τις κοσνολες

αν ηθελα ειχα ακομα αυτη την 8800 και επαιζα σε καλυτερη αναλυση απο αυτες οτι ακριβως παιζουν αυτες με καλυτερα γραφικα , απλα κι εγω οπως και οι περισσοτεροι που επενδυουμε στο pc θελουμε το κατι παραπανω

 

Αυτο λεω,οτι εμεις οι pcαδες θελουμε το κατι παραπανω απο οτι προσφερουν οι κονσολες.Για αυτο λεω οτι αν γραφτει κατι καθαρα για pc και δεν γινει ακομα ενα αθλιο πορτ,τοτε θα εκμεταλευτουμε πραγματικα την παραπανω δυναμη που εχουν οι υπολογιστες μας και αυτην δεν θα χαραμιζεται σε παναθλια κακογραμμενα παιχνιδια.

 

το κακο με τις κονσολες αυτης της γενιας ειναι οτι αργησαν παρα πολυ να τις αλλαξουν και υπηρξε μια στασιμοτητα , ομως σχεδον παντα οι εκδοσεις για pc παρα τα προβληματα τους προσφερουν πολυ ανωτερη εμπειρια, δυστυχως ομως με μεγαλυτερο τελικα κοστος

 

τωρα καποια παιχνιδια σαν το uncharted ειναι αναμφισβητητα αξιολογα και ιδιαιτερα ομορφα, ομως δε μπορουν να σταθουν διπλα σε υπολογιστη που παιζει σε 1080p+ , τουλαχιστον οπτικα

 

κονσολα θα παρει καποιος για τα exclusive, ομως ποσα ειναι αυτα στο κατω κατω?

αν αναλογιστουμε οτι και οι 3 κονσολες εχουν καποια καλα exclusive, πώς θα γινει θα τις αγορασουμε ολες?

Συμφωνω και στα 3.Για το uncharted δε,εχω να πω οτι μου αρεσε πραγματικα πολυ(ολη η τριλογια) οταν το εβλεπα ενω επαιζε ο φιλος μου.Οταν πηγα να το ξεκινησω εγω,απλα δεν γινοταν.Εχω συνηθισει να γυρναω την καμερα κομματια με το ποντικι,χωρις σπασιματα και αλλα τετοια,και πανω στο μισαωρο ειχαν τερματισει τα ματια μου.Το ιδιο και cod bo1 που ανεφερα παραπανω.

Ξαναλεω,οτι για εμενα οι κονσολες ειναι η τροχοπεδη του gaming.Οι λογοι απειροι:Τηλεοραση vs monitor,γραφικα,παμπαλαιο υλικο που δεν αφηνει(λογω κονομας) να αναπτυχθουν παιχνιδια πανω σε σημερινο hardware-το οποιο σαφως ειναι πολυ πιο ισχυρο- και εμπειρια gaming.Αυτο το τελευταιο δεν εννοω για τα παιχνιδια που βγαινουν αυτα καθεαυτα,αλλα για τα frames.Αλλο να παιζεις uncharted,που ειναι παιχνιδαρα,στα γραφικα του ps3 και οριακα πριν να αρχισει να κολλαει και αλλο να το παιζεις σε 1920χ1080 και βαλε,με ολες τις υφες στο τερμα και τα frames στο 60+.Οσο να ναι,η τελευταια θα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακη σαν εμπειρια.Τελος,εγω προσωπικα δεν αλλαζω με τιποτα την εργονομια του πλητρολογιου+ποντικι και την καρεκλα του γραφειου μου.Βεβαια αυτο ειναι καθαρα προσωπικης εκτιμησης,αλλοι προτιμουν καναπε+χειριστηριο.Πληρως σεβαστο.

 

 

Πως γίνεται να ζαλίζεσαι στα 30fps; Εάν το παιχνίδι δεν έχει ΠΟΛΥ γρήγορες εναλλαγές χρωμάτων δεν γίνεται αυτό που λες. Εγώ παίζω και παιχνίδια στο pc στα 80fps και στην κονσόλα στα 30. Ναι διαφορά υπέρ του pc στο smoothness υπάρχει, αλλά δεν με ζαλίζει η κονσόλα με την καμία έννοια.

 

 

Κοιτα ειναι και στο ατομο.Ξαναλεω οτι σε τετοια frames ΔΕΝ μπορω να παιξω γιατι με ζαλισε.Εμενα προσωπικα....

 

Δεν λεω οτι δεν γινεται κανεις να παιξει σε τετοια frames.

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε, απλα θα συζητουσαμε για τα παιχνιδια μιας κονσολας.. αντε και για τα γραφικα της...

Ομως ο πιο τεχνικος ορος που θα αναφεραμε θα ηταν τα ... bit!!

8/16/32/64/128... τα bit και μεχρι εκει.

 

Ολα τα αλλα περναγαν σε δευτερη μοιρα... Μεχρι να βγει η εκαστοτε νεα κονσολα, "ζουσαμε" απο φωτογραφιες επερχομενων τιτλων της, απο τα "ξαδερφακια" τους στα arcade που σχεδον παντα ηταν καλυτερα απο τις home version τους (εκτος απο το Soul Coulibur στο DC) απο φημες κλπ...

 

Εδω πλεον εχει γινει επιστημη και το μονο που συζηταμε ειναι τα χαρακτηριστικα. Με λεπτομεριες! Με πυρηνες, με μνημες, gpu, nm, με μαρκες... ζαλιστηκα! Δεν ειναι το gaming αυτο ρε.

Ισως μιλαει η νοσταλγια, αλλα διαολε 29 ειμαι, οχι 50! 

Ισως απλα δεν ειναι μονο "παιχνιδια" πια... Περασε μαλλον αυτη η εποχη.

 

Η εποχη που πραγματικα εντυπωσιαζοσουν με καθε τι νεο αντι να το αναλυεις με υφος πανελιστα μεσημεριανης εκπομπης του σταρ.

 

Καποτε εντυπωσιαζομασταν! Και το μονο που αρκουσε για να γουσταρουμε ηταν ενα πρασινο δεινοσαυρακι, ενας σκατζοχοιρος, ενας Paul Phoenix, ενας Sweetooth, ενας Chris Redfield, ενας Gabriel Knight, η Samus και ισως η Chun Li.

 

 

\m/ 

 

edit:

 

Eλα οι παλιοι να θυμομαστε!

 

13010017_zps9b5c7ab5.jpg

Τι μου θύμησες...

Πόσο πιο εθιστικά ήταν τότε τα παιχνίδια...

Θυμάμαι περνούσαμε ώρες με το ps1 και το GB ναι το ασπρόμαυρο γιατί τότε τα παιχνίδια ήταν καλοφτιαγμένα σαν concept και ας είχαν υποτυπώδη γραφικά...

 

Τώρα βαριόμαστε ένα παιχνίδι αμέσως. Μόνο γραφικά και εντυπωσιασμός...

 

Για μένα η καλύτερη κονσόλα που είχα ποτε ήταν το nintendo μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Τελος,εγω προσωπικα δεν αλλαζω με τιποτα την εργονομια του πλητρολογιου+ποντικι και την καρεκλα του γραφειου μου.Βεβαια αυτο ειναι καθαρα προσωπικης εκτιμησης,αλλοι προτιμουν καναπε+χειριστηριο.Πληρως σεβαστο.

αυτο μπορεις να το εχεις και στον υπολογιστη , αρκετοι εχουμε και χειριστηριο και αναλογα τα κεφια και το παιχνιδι χρησιμοποιουμε ο,τι μας βολευει 

 

αυτη η δυνατοτητα του να παιξεις σωστα ενα fps (με πληκτρολογιο και ποντικι) και σωστα ,εφοσον κρινεις, ενα 3rd person στυλ gta,ac,darksiders (με χειριστηριο) ειναι απο τα μεγαλα ατου του pc 

 

δε θυμαμαι ποιος(νομιζω ο panther) , αλλα ελεγε ενας στο section για τα pc games οτι παιζει στη τηλεοραση με το ποντικι στο μπρατσο της πολυθρονας :P

 

ο,τι γουσταρεις κανεις 

 

βιδωνεις μια τηλεοραση στο τοιχο κοντα στο pc παιρνεις ασυρματο controller και αραζεις κι εσυ σε καναπεδια αν θες 

σε τεραστιες τηλεορασεις (μη μιλησω και για ηχεια τερατα στο χωρο) ειναι πολυ θεαματικο το αποτελεσμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω ενα xbox360 ctrl για μερικα παιχνιδια που οντως δεν παιζονται με πληκτρολογιο+ποντικι.

 

Ο πανθηρας ητανε,καλα θυμασαι.Αυτο ενταξει ειναι μαζοχισμος. :P  (με καθε δοση χιουμορ πανθηρα,μην παρεξηγηθεις ετσι ;) )

 

Θα ηθελα και εγω ενα τερατακι τηλεοραση να παιζω.Τα ηχεια τα εχουμε,αλλα που money;Μια φορα ελειπε η μανα μου για καμια εβδομαδα και ειπα να δοκιμασω να βαλω το pc στο σαλονι.Εβαλα κολωνες,γουφερ,ενισχυτη στο σαλονι και ολα στην 42αρα.Ενταξει εχανε λιγο στην λεπτομερεια σε σχεση με το μονιτορ αλλα η τελικη οπτικοακουστικη εμπειρια μετραγε.Ειδικα τα ηχεια δωσανε τα μεγιστα λογω χωρου,σε αντιθεση με το δωματιο μου.Ο καναπες δεν με βολεψε.

 

Μετα με κυνηγαγε η μανα μου.... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το πως εξελίσσεται και όχι πως είναι τώρα!

Θα φανταζεσουν πριν 3χρονια κινητό με fullhd οθόνη ή τετραπυρινο και οκταπυρινο επεξεργαστή!Αν με ρωτουσες και μένα πριν 3 χρόνια αν θα φτάσουν τις κονσόλες στο gaming,θα σου απαντούσα,αποκλείεται!

Τώρα έχω τις επιφυλάξεις μου!

Η mobile πλατφόρμα έχει την τιμητική τις αυτά τα χρόνια και το χρήμα πάει προς τα εκεί!Η απαξίωση της κονσόλας θα είναι περίπου η ίδια,με την απαξίωση που δέχεται τα τελευταία χρόνια και το PC gaming,λόγο της πολύ πιο κερδοφόρας,προς το παρόν,κονσόλας!

το τετραπυρινο που λες κάνει 700-800 ευρο , εδω κλαίγονται για τα 350-400 που θα κάνει το ps4 .

full HD σε 4" οθόνη ? μας δουλεύεις ? θα  καταλάβεις διαφορά με 840 Χ 480 στης 4" ας πούμε ? η θα πας σε κινητό με 10" ?

και έχεις γράψει το ίδιο 3-4 φορές , περιμένεις να σε πάρει σοβαρά κάποιος όταν λες gaming στο κινητό ? έλεος δλδ ..

 

 

όσο για το κόστος  ,350 που κάνει η κονσόλα και θα τα δώσεις μια φορά για 6-7 χρόνια , κάνει μια καλή κάρτα γραφικών Που θα σου κρατήσει 2 χρονάκια με το ζόρι αν θες full details και 60+ fps στα καινούρια games ,

όσο για το κόστος τον games ναι στο pc δεν έχουν κόστος γιατί τα κατεβάζουμε τσάμπα , στην κονσόλα πρέπει να τα αγοράσεις ..

 για το steam και τα sales .. games 3 ετιας στα 10 ευρο .. τα platinum πάνε 15-20 νομίζω ?

 

και εγώ έχω ένα ταπεινό pc για gaming , αλλά όταν θέλω να παίξω tekken , gran turismo , pro ( με φίλους) θα ανοίξω το ρημάδι το ps3 , όταν θέλω crysis ,eve online τότε πάω στο pc .

 

PS : δεν ξέρω γιατί ασχολούμαι κιόλας ..

4 πύρινες ( cortex-A15 ) 4 πυρήνες ο i5 , όποτε είναι το ίδιο ..

τουλάχιστον με διασκεδάζεται ..

πάω να φτιάξω ποπ-κορν  ..

keep on ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα είναι σχετικά δυνατό, αν ισχύουν τα χαρακτηριστικά, αλλά κλαιν τώρα για κονσόλα παιχνιδιών περίμενα καλύτερη GPU... όπως λέει κ ο φίλος "Nvidiaman" ακόμα στα PC θα μαστε. 

Απο κέρδη θα πάνε καλά κ οι 2 που βρίσκονται κ σχετικά χαμηλά με την AMD να ανοίγει νέους δρόμους με δυνατές συνεργασίες. Να δούμε κ τιμή βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...