Προς το περιεχόμενο

Crazy Sundays 20/1/2013


Carrion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα θα πληρωσει το ποσο της προσφορας.Το "αναμονη παραλαβης" σημαινει πολυ απλα οτι οι μαγγες απο το κιτρινομαγαζο οπως και πολλες επιχειρησεις πλεον ανα τον κοσμο πρωτα παιρνουν τις παραγγελιες απο τους πελατες και μετα παραγγελνουν οι ιδιοι στον προμηθευτη τους ... οι εποχες των μεγαλων Stock πεθαναν για παντα...

 

 

Τωρα καταλαβα τι λες.Ο φιλος σου αγορασε καποιο απο τα προιοντα των προσφορων πριν βγει το crazy προφανως σε υψηλοτερη τιμη και δεν εχει παραλαβει ακομα.Να ακυρωσει οσο πιο συντομα γινεται και να ξαναπαραγγειλει γιατι δε νομιζω πως εχει την σοβαροτητα το eshop να του πουλησει με την τιμη της προσφορας.Σε καταστηματα οπως το amazon ξερω περιπτωσεις που εχει γινει refund της διαφορας ακομα και αν εχεις παραλαβει προσφατα το αντικειμενο αλλα στο κιντρινομαγαζο το θεωρω απιθανο....

 

Eπικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι θα πληρωσω το ποσο της προσφορας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα παραγγελια την Τoshiba 40" LED στα 377... μου ειπαν θα την παραλαβω αυριο - μεθαυριο . Οταν ομως τον ρωτησα , τα 2 χρονια εγγυηση που αναφερονται στο site αν ειναι επισημης αντιπροσωπειας , μου ειπε , οχι , και πως αν παθει κατι , θα πρεπει να την παω στο e-shop .

Να την κανει τι το e-shop , να της αλλαξει πανελ ? 'Η μηπως να την κρατησει ενα μηνα και μετα απλα να μου την στειλει πισω χωρις να φτιαξει το προβλημα και φτου και απο την αρχη μεχρι να κουραστει καποιος απο τους 2 μας? 

 

Εντωμεταξυ , περυσι ειχα παρει και μια Samsung 37"  η οποια μεσα στο χρονο παρατηρησα οτι εχει μια λευκη θαμπαδα (λευκος κυκλος διαμετρου 30 εκατοστων , που σε μαυρο φοντο φαινεται εμφανως) και τωρα αγχωθηκα οτι θα μπλεξω , γιατι μεχρι προτινος νομιζα οτι θα την πηγαινα στην Samsung ... 

Έχει κανεις σας εμπειρια  απο e-shop εγγυησεις? .... Καιγομαι για LED 40 " και αυτη εχει την καλυτερη τιμη , απο τη στιγμη που το πλαισιο απο 499 την εχει 449 .... 70+ ευρο παραπανω δλδ παρολο που την εχει σε εκπτωση ...  :fear:
 Κατω  απο 400 δεν νομιζω να πεσει καμια 40αρα (LED , με ethernet ( κουτσο-Smart) 100Hz  και με DLNA ... )  παρα μονο entry level με μολις 2 HDMI .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα παραγγελια την Τoshiba 40" LED στα 377... μου ειπαν θα την παραλαβω αυριο - μεθαυριο . Οταν ομως τον ρωτησα , τα 2 χρονια εγγυηση που αναφερονται στο site αν ειναι επισημης αντιπροσωπειας , μου ειπε , οχι , και πως αν παθει κατι , θα πρεπει να την παω στο e-shop .

Να την κανει τι το e-shop , να της αλλαξει πανελ ? 'Η μηπως να την κρατησει ενα μηνα και μετα απλα να μου την στειλει πισω χωρις να φτιαξει το προβλημα και φτου και απο την αρχη μεχρι να κουραστει καποιος απο τους 2 μας?

 

Εντωμεταξυ , περυσι ειχα παρει και μια Samsung 37" η οποια μεσα στο χρονο παρατηρησα οτι εχει μια λευκη θαμπαδα (λευκος κυκλος διαμετρου 30 εκατοστων , που σε μαυρο φοντο φαινεται εμφανως) και τωρα αγχωθηκα οτι θα μπλεξω , γιατι μεχρι προτινος νομιζα οτι θα την πηγαινα στην Samsung ...

 

Έχει κανεις σας εμπειρια απο e-shop εγγυησεις? .... Καιγομαι για LED 40 " και αυτη εχει την καλυτερη τιμη , απο τη στιγμη που το πλαισιο απο 499 την εχει 449 .... 70+ ευρο παραπανω δλδ παρολο που την εχει σε εκπτωση ... :fear:

Κατω απο 400 δεν νομιζω να πεσει καμια 40αρα (LED , με ethernet ( κουτσο-Smart) 100Hz και με DLNA ... ) παρα μονο entry level με μολις 2 HDMI ....

Πήγαινε πίσω την Samsung, Πάρε πιστωτικό και μετά τσιμπα την Toshiba.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα παραγγελια την Τoshiba 40" LED στα 377... μου ειπαν θα την παραλαβω αυριο - μεθαυριο . Οταν ομως τον ρωτησα , τα 2 χρονια εγγυηση που αναφερονται στο site αν ειναι επισημης αντιπροσωπειας , μου ειπε , οχι , και πως αν παθει κατι , θα πρεπει να την παω στο e-shop .

Να την κανει τι το e-shop , να της αλλαξει πανελ ? 'Η μηπως να την κρατησει ενα μηνα και μετα απλα να μου την στειλει πισω χωρις να φτιαξει το προβλημα και φτου και απο την αρχη μεχρι να κουραστει καποιος απο τους 2 μας?

 

Εντωμεταξυ , περυσι ειχα παρει και μια Samsung 37" η οποια μεσα στο χρονο παρατηρησα οτι εχει μια λευκη θαμπαδα (λευκος κυκλος διαμετρου 30 εκατοστων , που σε μαυρο φοντο φαινεται εμφανως) και τωρα αγχωθηκα οτι θα μπλεξω , γιατι μεχρι προτινος νομιζα οτι θα την πηγαινα στην Samsung ...

 

Έχει κανεις σας εμπειρια απο e-shop εγγυησεις? .... Καιγομαι για LED 40 " και αυτη εχει την καλυτερη τιμη , απο τη στιγμη που το πλαισιο απο 499 την εχει 449 .... 70+ ευρο παραπανω δλδ παρολο που την εχει σε εκπτωση ... :fear:

Κατω απο 400 δεν νομιζω να πεσει καμια 40αρα (LED , με ethernet ( κουτσο-Smart) 100Hz και με DLNA ... ) παρα μονο entry level με μολις 2 HDMI ....

τι ραδιο αρβυλα ειναι αυτο παλι? εμενα μου ειχαν αλλαξει ολοκληρο λαπτοπ επειδη δεν ηταν καλη η μπαταρια ! και εγω σκευτομαι να την παραγγειλω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το e-shop δεν επισκευαζει τιποτα εκτος λαπτοπ / pc. Σιγα να μην φτιαχνει TV. Λογικα τις δινει η ιδια εταιρεια στον προμηθευτη / αντιπροσωπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια η toshiba όταν παίζει βιντεο από φλασάκι, ελληνικούς υπότιτλους παίζει? Μιλάω για srt αρχεία. Sτην περιγραφή το κάνει γαργάρα το θέμα γλώσσα ενώ σε προηγούμενη προσφορά πάλι τοσιμπα δεν ελεγε καν ελληνική γλώσσα στα μενου.. (είχε άλλες γλώσσες όχι ελληνικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια η toshiba όταν παίζει βιντεο από φλασάκι, ελληνικούς υπότιτλους παίζει? Μιλάω για srt αρχεία. Sτην περιγραφή το κάνει γαργάρα το θέμα γλώσσα ενώ σε προηγούμενη προσφορά πάλι τοσιμπα δεν ελεγε καν ελληνική γλώσσα στα μενου.. (είχε άλλες γλώσσες όχι ελληνικά).

εχω παρει την προηγουμενη που εβγαλε μια εβδομαδα πριν,την 40 tl938.

δεν μου επαιξε εξωτερικους ελλ. srt ουτε sub. δεν βρηκα και καποια ρυθμιση στο μενου.

ελπιζω να  παιζει εσωτερικους σε mkv.(μετα απο δοκιμη παιζει κανονικα ελλ. εσωτερικους υποτιτλους σε mkv.)

 

ελληνικο μενου εχει κανονικα.

Επεξ/σία από achillevs72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το e-shop δεν επισκευαζει τιποτα εκτος λαπτοπ / pc. Σιγα να μην φτιαχνει TV. Λογικα τις δινει η ιδια εταιρεια στον προμηθευτη / αντιπροσωπεια.

ναι,αυτο ισχυει και για τα αλλα προιοντα π.χ κινητα ,ετσι μου ειχαν απαντησει οταν ρωτησα περι εγγυησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως τα λές είναι αντίστοιχος ενός i5 για φορητούς σκορ 3100 (κρίνουμε cpu μόνο με βασει το benchmarks, τα άλλα είναι δεισιδαιμονίες, προκαταλήψεις). δεν γνωρίζω βέβαια από κατανάλωση σε σχέση με i5 πως τα πάει.. 

 

Η τιμή είναι καλή για αυτο το laptop μονα μείων

  • win 7 αγγλικά  (όταν έχουν ανακοινωθεί τα 8, αν και για μενα πιο πολύ τα συμπαθώ τα 7 απλά θα αλλάξουν)το ίδιο και πληκτρολόγιο US (δεν έχει τυπωμένα τα ελληνικά αν έχει σημασία και αυτό)
  • λίγο παχύς και βαρύς αλλά όχι και πολύ, σε λογικά πλαίσια απλά δεν τον λές λεπτό.. 
  • εγγύηση eshop που είναι 2 ετών αντικατάστασης καλύτερη από της επίσημης αντιπροσωπίας (1 έτος επισκευή) απλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα υπάρχει eshop σε 2 χρόνια :)

 

 

αυτό το προσέξατε (2 κάρτες!), εξήγηση εδώ

 

Είμαι έτοιμος να το κλείσω και με αυτα που μου λες αλλα:

  • Απο εγγύηση, δεν ισχύει καν η εργοστασιακή; (έστω και για ένα χρόνο)
  • Το συγκεκριμένο δεν υποστηρίζει την τεχνολογία cool sense ετσι;
  • Δεν ειναι περίεργο που υπάρχει μονο στο συγκεκριμένο μαγαζί;Καταλαβαίνω πως πρόκειται για παραεισαγωγή αλλα είναι καπως παράξενο

Κλείνοντας, δεν είναι περίεργο που οι περισσότεροι επιλέγουν άλλα laptop στα ίδια λεφτά με χειρότερα χαρακτηριστικά, μονο και μόνο για να εχουν i3 - i5; Αυτο ειναι γενική απορία περι Intel - Amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις ειδα στην εξέλιξη παραγγελίας ότι ο seagate που παραγγειλα σε φίλο έφυγε σήμερα και πιθανόν άυριο να τον έχω σπίτι μου.Τι γίνεται αφού λέει ότι αναμένεται ακόμα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όπως τα λές είναι αντίστοιχος ενός i5 για φορητούς σκορ 3100 (κρίνουμε cpu μόνο με βασει το benchmarks, τα άλλα είναι δεισιδαιμονίες, προκαταλήψεις). δεν γνωρίζω βέβαια από κατανάλωση σε σχέση με i5 πως τα πάει.. 

Τωρα θα θεωρηθει "χαλαστρα", δε ξερω, αλλα αυτο post-220488-0-81605600-1358882362_thumb.jpg ειναι "δεισιδαιμονιες"? Αν δεν κανω λαθος ειναι -πώς τα ειπες- benchmarks?  Εγω βλεπω οχι απλα "εναν" i5 να τον παταει αλλα ακομα και τον 1ο i5 (1ης γενιας ~2009-10?) να εχει μερικες απιθανες διαφορες υπερ του (για sandy-ivy bridge ας το αφησουμε καλυτερα)!

Μονο αν καποιος ενδιαφερεται για παιχνιδακια ή εχει περιεργεια για το εικονικο crossfire με apu+gpu (!) -- αληθεια βγηκαν τιποτα καλοι drivers γι αυτο? θυμαμαι στις αρχες ενα τετοιο crossfire εδινε επιδοσεις μικροτερες απο την... ενσωματωμενη σκετη!! -- μπορει να συμπεριλαβει στα υποψηφια ενα τετοιο συνδιασμο με αυτα που βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα θεωρηθει "χαλαστρα"

 

Οχι χαλάστρα, δευτερες σκεψεις θα έλεγα...

 

 

Τωρα θα θεωρηθει "χαλαστρα", δε ξερω, αλλα αυτο attachicon.gifA10 vs i5 mobile.JPG ειναι "δεισιδαιμονιες"? Αν δεν κανω λαθος ειναι -πώς τα ειπες- benchmarks?  Εγω βλεπω οχι απλα "εναν" i5 να τον παταει αλλα ακομα και τον 1ο i5 (1ης γενιας ~2009-10?) να εχει μερικες απιθανες διαφορες υπερ του (για sandy-ivy bridge ας το αφησουμε καλυτερα)!

Μονο αν καποιος ενδιαφερεται για παιχνιδακια ή εχει περιεργεια για το εικονικο crossfire με apu+gpu (!) -- αληθεια βγηκαν τιποτα καλοι drivers γι αυτο? θυμαμαι στις αρχες ενα τετοιο crossfire εδινε επιδοσεις μικροτερες απο την... ενσωματωμενη σκετη!! -- μπορει να συμπεριλαβει στα υποψηφια ενα τετοιο συνδιασμο με αυτα που βλεπω.

 

Δεν διαφωνώ. Όμως το θέμα είναι στο πως ακριβώς γίνεται η σύγκριση σε κάπως ανόμοιας φιλοσοφίας επεξεργαστές. Εννοώ  με ποιο τρόπο συγκρίνουν επεξεργαστές με διαφορετικούς πυρήνες και διαφορετικά threads; In real life δεν εξαρτάται από τη χρήση; Πχ εγώ θέλω Photoshop που απ' όσο ξέρω λειτουργεί καλύτερα με πολλαπλούς πραγματικούς πυρήνες παρά με multithreading...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα θεωρηθει "χαλαστρα", δε ξερω, αλλα αυτο attachicon.gifA10 vs i5 mobile.JPG ειναι "δεισιδαιμονιες"? Αν δεν κανω λαθος ειναι -πώς τα ειπες- benchmarks?  Εγω βλεπω οχι απλα "εναν" i5 να τον παταει αλλα ακομα και τον 1ο i5 (1ης γενιας ~2009-10?) να εχει μερικες απιθανες διαφορες υπερ του (για sandy-ivy bridge ας το αφησουμε καλυτερα)!

Μονο αν καποιος ενδιαφερεται για παιχνιδακια ή εχει περιεργεια για το εικονικο crossfire με apu+gpu (!) -- αληθεια βγηκαν τιποτα καλοι drivers γι αυτο? θυμαμαι στις αρχες ενα τετοιο crossfire εδινε επιδοσεις μικροτερες απο την... ενσωματωμενη σκετη!! -- μπορει να συμπεριλαβει στα υποψηφια ενα τετοιο συνδιασμο με αυτα που βλεπω.

Βασικά δεν ξέρω για ποιον λόγο -όχι μόνο εσύ αλλά και άλλοι- προσπαθούν να θάψουν την AMD και να εκθειάσουν την intel. Πραγματικά παραδέχομαι ότι ο intel i7 θεωρείται -και μάλλον είναι- η κορυφή σε ότι αφορά τους επεξεργαστές και ότι γενικά στο κομμάτι cpu η intel είναι πιο μπροστά. Στο κομμάτι gpu μέχρι και τώρα η amd ήταν πολύ μπροστά και μόλις πριν λίγο που παρουσίασαν τους νέους i-cpu στην intel με την νεα hd4500 μπορούν επιτέλους να πλησιάσουν την σειρά trinity της amd στα γραφικά. Όπως έιπα και σε προηγούμενο ποστ ο συνδυασμος 4πύρηνης cpu+ενσωματωμενή gpu η οποία είναι σε crossfire με την ανεξάρτητη gpu θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή -όταν μάλιστα έχει και 6gb ram. Ένα αντίστοιχο intel based laptop με i5 και ανεξαρτητη κάρτα γραφικών πόσο κάνει άραγε; Μάλλον πιο ακριβά.

 

Όσον αφορά το crossfire apu+gpu ναι στην αρχή είχαν θέμα οι drivers αλλά αυτό έχει λυθεί ως επί το πλείστον. Και για να μην μαρυγορώ ας έχεις μόνο την ανεξάρτητη gpu ενεργή - και πάλι καλύτερη θα είναι από την intel hd3000/4000 που παίρνεις με τα ίδια λεφτά (και πιθανότατα θα έχει και 4gb ram το intel based αντίστοιχο laptop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλές εκδόσεις i5.. Και i3 τον νικάει αλλά από desktop, όχι mobile έκδοση. Από την άλλη νικάει έναν i7 (Intel Core i7-2655LE @ 2.20GHz) σύμφωνα με το cpubenchmark

 

Το cpubenchmark είναι στατιστικό (μ.ο.) benchmark όχι σε κάποιο lab σε καλοστημένα μηχανάκια με πειραγμένα mb ;) . Πολλοί χρηστες τρέχουν το προγραμματάκι και στέλνουν στατιστικά, και εγώ έχω στείλει. Ετσι διαμορφώνεται η ταχύτητα ενός επεξεργαστή από πολλούς (λέει αριθμό δειγμάτων) με υλικό της "πιάτσας" που έχουμε όλοι μας. Είναι από τα ΠΛΕΟΝ αντικειμενικά και καλά benchmark γιατί είναι στατιστικό (μέσος όρος απόδοσης).

 

οι πιο πολλοί i5 βρίσκονται στα ιδια επίπεδα (3100 σκορ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...