Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλεμμένου iphone μέσω ίντερνετ και ενέργειες που μπορείς να κάνεις!


gtferrari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου επανέρχεσαι κ το συζητάς σε ένα φορουμ .. στο προηγούμενο ποστ σου σου είπα τι να κάνεις θα πας στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς σου και θα κάνεις καταγγελία - μήνυση ότι σου πούλησαν κλεμμένη συσκευή από εκεί και πέρα έχουν τον τρόπο τους να τον βρουν και να ζητήσουν εξηγήσεις που βρήκε το τηλέφωνο.Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα απ'οτι σου γράφουν παραπάνω Τύπωσε τα αποδεικτικά σου και προχώρα αν θέλεις να βρεις άκρη.Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να κατασχεθεί η συσκευή αν αποδειχτεί κλεμμένη και ο πωλητής αν δεν μπορεί να δικαιολογήσει την ύπαρξη του ως αγοραστής να κληθεί να σε αποζημιώσει και ηθικά,και να υποστεί τις συνέπειες του νόμου γι'αυτην την κίνηση του.Στην τελική με τα τρεχάματα χαμένος οικονομικά θα βγεις,αυτό θα είναι και το αντίτιμο της ευθύνης που είχες να ελέγξεις την προέλευση του με κάποια απόδειξη κ την κατάσταση του ανοίγοντας το πακέτο πριν το πληρώσεις.

Αλλά θα έχεις σπάσει ενα φαύλο κύκλο και μια κατάσταση που έχει παραγίνει κυρίως με τα iPhones και κάποιοι μαζί και εσύ θα καταλάβουν ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν,πουλάνε ότι θέλουν,αγοράζουν ότι θέλουν.ακόμα και να δώσει κάποιον άλλον ως υπεύθυνο η πωλητή σε αυτόν είναι υπεύθυνος επειδή προχώρησε  σε αγοραπωλησία με αμφισβητούμενη προέλευση,και δεν έκανε ότι και εσύ.

Μετά μόνο από αυτή σου την κίνηση θα ξετυλιχτεί το κουβάρι και θα μπουν τα πράγματα στην θέση τους.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε ποιον ακριβως πηγες με το imei?? και σε πια βαση δεδομενων ειδε πως ειναι κλεμενο??? γιατι τις προαλες ενασ φιλος βρηκε ενα iphone 4 και πηγε σε vodafone,document,istorm και πουθενα δεν υπηρχε δυνατοτητα να το αναφερει ως κλεμενο ετσι ωστε να το βρει ο κατοχος. υ.γ. και απ τα feedback του,δεν μου κανει και πολυ για απατεωνας ο ανθρωπος.

 

Στο Ίντερνετ έχει αρκετούς που ξεκλειδωνουν τηλέφωνα και υπάρχει και κόσμος που κάνει τον έλεγχο του να δει την ιστορία του. Απο εκει μου είπαν ότι το τηλέφωνο είναι μπλοκαρισμένο και για αυτόν τον λόγο δεν μπορούν να μου το ξεκλειδωνουν. Και εγω απο τα feedback του δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά. Όμως είμαι σίγουρος πλέον ότι γνώριζε το τι έχει γινει με το κινητο και ήθελε να βρει κορόοδο για να το ξεφορτωθεί! Αν εσυ που κηδεία κάτι και σου πει ο άλλος ότι αυτο που μου πουλήσει δεν είναι έτσι όπως το έλεγες τολιγότερο που έχεις να κανείς είναι να το πάρεις πίσω! Αυτός ήταν τελείως αρνητικός! Και εκει που εκνευριστικα πολυ ήταν όταν του είπα για το τζαμί που ήταν σηκωμένο και μου είπε ότι ήταν το πρώτο του iPhone και δεν ήξερε απο αυτά και κοίταξα στις αγγελίες του και είχε πουλήσει κι άλλα! Μέγιστος ψεύτης! Και για αυτο θέλω να δω τι μπορω να κάνω για να μην νομίζουν μερικοί ότι μπορούν να κοροϊδεύουν και να την γλυτώσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να τα έχει κλέψει και ο ίδιος ... όλο τηλέφωνα σπρώχνει στις αγγελίες ! 

ναι και μαλιστα iphone, ποιος τα κλαιει :unsure: τωρα ειναι ενα ερωτημα

 

 

τελικα δεν ειναι να εχεις iphone :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι να μην σου "τυχει" φιλε μου.. πετυχες "λιρα 100"..

και ειδικα σε Iphone..

το παθημα γινεται μαθημα

 

**

αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος πιστευω πως μπορει να γινει "καθαρο"

στο ebay εστειλες και σου ειπαν οτι ηταν stolen;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ebay που κολαει ρε φιλε??? τι λεει ο καθενας οτι να ναι εδω μεσα??? αλλα και απ το ebay να το ειχε παρει τι δουλεια εχει το ebay να ξερει αν ειναι κλεμμενο ή οχι ενα iphone??? τι να πω..και μην βγαζετε ολοι συμπερασματα,ξαφνικα γινατε δικαστες.. μπορει να ειναι κλεμμενο μπορει και οχι! το θεμα ειναι οτι απατη δεν υπαρχει ειναι με βαση την συνεννοηση που εκανες φιλε. το εχεις για ipod και περιμενεις unlock με jb ή ξεκλειδωμα επισημο που κανει καπου στα 100 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ebay που κολαει ρε φιλε??? τι λεει ο καθενας οτι να ναι εδω μεσα??? αλλα και απ το ebay να το ειχε παρει τι δουλεια εχει το ebay να ξερει αν ειναι κλεμμενο ή οχι ενα iphone??? τι να πω..και μην βγαζετε ολοι συμπερασματα,ξαφνικα γινατε δικαστες.. μπορει να ειναι κλεμμενο μπορει και οχι! το θεμα ειναι οτι απατη δεν υπαρχει ειναι με βαση την συνεννοηση που εκανες φιλε. το εχεις για ipod και περιμενεις unlock με jb ή ξεκλειδωμα επισημο που κανει καπου στα 100 ευρω.

Φίλε μου την συνεννόηση αμφισβητεί γι'αυτο και υπάρχουν αρμόδιες αρχές να το λύσουν.. Το να πουλάς κάτι που δεν μπορείς ν' αποδείξεις ότι σου ανήκει με κάποιον τρόπο,είναι από μόνο του αδίκημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ebay που κολαει ρε φιλε??? τι λεει ο καθενας οτι να ναι εδω μεσα??? αλλα και απ το ebay να το ειχε παρει τι δουλεια εχει το ebay να ξερει αν ειναι κλεμμενο ή οχι ενα iphone??? τι να πω..και μην βγαζετε ολοι συμπερασματα,ξαφνικα γινατε δικαστες.. μπορει να ειναι κλεμμενο μπορει και οχι! το θεμα ειναι οτι απατη δεν υπαρχει ειναι με βαση την συνεννοηση που εκανες φιλε. το εχεις για ipod και περιμενεις unlock με jb ή ξεκλειδωμα επισημο που κανει καπου στα 100 ευρω.

φιλε χαλαρωσε λιγο..το παιδι αναφερει οτι του ειπαν οτι ειναι κλεμμενο..που εστειλε το Imei του iphone;? στο ebay..αυτο τον ρωταω

διαβασε απο την αρχη του ποστ για να καταλαβεις τι εννοω!

μην λεμε οτι μας κατεβει!

εντελως φιλικα μιλαω

 

**και για του λογο του αληθες εχω ξεκλειδωσει Iphone μεσω ebay με περιπου 5 ευρω!

 

Screenshot_29.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν η συνεννόηση είναι καλή, δεν παίζει κανένα ρόλο αν το προϊόν ειναι κλεμμένο. Νομίζω ειναι μια πολυ καλή συμβουλή για τις μετέπειτα αγορές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στο ebay πωλουνται ξεκλειδωματα γι iphone.το ebay oμως δεν εχει καμια δουλεια να ξερει αν μια συσκευη ειναι κλεμμενη ή οχι.αλλο το ενα και αλλο το αλλο.μπορει να ειναι κλεμμενο απο τον ιδιο μπορει και οχι. μπορει να το αγορασε απο καποιον αλλο που το ειχε κλεψει μπορει και οχι. μπορει απλα να ειναι απο εξωτερικο και να μην ειναι καν κλεμμενο. δεν μπορουμε να το ξερουμε.απατη με την λογικη οτι μπορει να παει στη αστυνομια δεν ειναι. τετοια απατη θα ηταν αν του εστελνε μια πατατα,ενα μπολ κλπ. απατη ηταν οταν περσυ εκανα καταθεση 350 ευρω και ποτε δεν παρελαβα κατι.και στο κατω κατω αν ειναι τοσο σιγουρος ας το παραδωσει στην αστυνομια ως κλεμενο και να μηνυσει τον πωλητη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από το ebay πήγα να το ξεκλειδώσω και μου το είπαν τι έχει γίνει με το κινητό. Και όντως υπάρχουν sellers στο ebay που σου το ξεκλειδώνουν ακόμα και αν είναι σε αυτήν την κατάσταση! Εμένα δεν με ενοχλεί το να το ξεκλειδώσω! Με ενοχλεί όλη η κοροϊδία! Κοροϊδία του είναι άριστο και δεν ήταν! Του ότι μου είπε ότι είναι το πρώτο του iphone και δεν ήξερε αν έπρεπε να είναι σηκωμένο το τζάμι ενώ είχε πουλήσει και άλλα! Του ότι δεν ξέρει το τι έχει γίνει με το τηλέφωνο αλλά είμαι σίγουρος ότι και αυτός το αγόρασε για να το ξεκλειδώσει (μιας και για O2 uk κοστίζει 20 ευρώ) και όταν έμαθε αυτό που έμαθα και εγώ όταν το προσπάθησα κοίταξε να βρει κάποιον να το ξεφορτωθεί! Του ότι του εξήγησα τα προβλήματα που είχε το τηλέφωνο και του ζήτησα όμορφα και ωραία να το επιστρέψω και εκείνος μου αρνήθηκε λέγοντας μου "και βέβαια όχι"!

Δεν λέω ότι είναι απατεώνας και ότι αυτό κάνει συνέχεια αλλά αυτό έκανε σε εμένα!

Δεν με νοιάζει τα 180 ευρώ που πέταξα αλλά θέλω να μπορέσω να του κάνω κάτι για να μην το ξανακάνει σε κάποιον άλλον και την επόμενη φορά να το σκεφτεί να εξαπατήσει κάποιον! Μου την "δίνει" κάποιοι να το παίζουν "έξυπνοι" και στο τέλος να την βγάζουν και καθαρή! Για αυτό και θα ήθελα αν μπορώ να τον κάνω να μάθει ότι υπάρχει και λίγο δικαιοσύνη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσων ειχες τη δυνατοτητα να το δεις απο κοντα και να αποφασισεις εισαι πολυ λαθος φιλε μου. Δωστο απλα να στο ξεκλειδωσουν τελος παντων και ξεχνα τα ολα. Και να λες ευχαριστω που στο πουλησε κι ολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσων ειχες τη δυνατοτητα να το δεις απο κοντα και να αποφασισεις εισαι πολυ λαθος φιλε μου. Δωστο απλα να στο ξεκλειδωσουν τελος παντων και ξεχνα τα ολα. Και να λες ευχαριστω που στο πουλησε κι ολας.

 

Τι θέλεις να πεις φίλε μου? Δεν έχεις διαβάσει τίποτα από την συζήτηση? Δυνατότητα από κοντά δεν είχα να το δω! Εγώ Αθήνα εκείνος Ορεστιάδα! Και το ΙΜΕΙ του ζήτησα για να το τσεκάρω αλλά ισχυρίστηκε ότι είναι σε ταξίδι και ότι θα το στείλει η γυναίκα του που δεν ξέρει από τέτοια κινητά!

Και τι νοοτροπία είναι αυτή του "Και να λες ευχαριστω που στο πουλησε κι ολας"??? Μήπως να πέσω και στα πόδια του να του τα φιλήσω που με κορόιδεψε? Σου αρέσει να σε κοροϊδεύουν γιατί εμένα καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσων ειχες τη δυνατοτητα να το δεις απο κοντα και να αποφασισεις εισαι πολυ λαθος φιλε μου. Δωστο απλα να στο ξεκλειδωσουν τελος παντων και ξεχνα τα ολα. Και να λες ευχαριστω που στο πουλησε κι ολας.

Γι'αυτο μάλλον θα πάει σ'ενα αστυνομικό τμήμα να τον ευχαριστήσουν συλλογικά για το λειτούργημα που κάνει.

Όποιος δε, θέλει ν'αγορασει ένα ίδιο ας τον παρακαλέσει μήπως του βρίσκεται ένα δεύτερο.. πιθανόν να μπορεί να βρει κιόλας.

 

Επειδή την έχω πατήσει και εγώ διαφορετικά  στο βαθύ παρελθόν και αντί iPhone μου έστειλαν ένα κουτί μπιχλιμπίδια σας λέω ότι το χειρότερο δεν είναι το χάσιμο των χρημάτων ούτε που σε λένε μ@λ@κ@ κατάμουτρα ούτε ότι πατάνε στην αδυναμία σου εκείνη την στιγμή,το χειρότερο είναι ότι προσπαθούν να γίνουν φίλοι σου,να σου πουν ότι φοράνε παντελόνια ενώ φοράνε φορεματάκια και από κάτω άγνωστο τι άλλο και εκμεταλλεύονται το φιλότιμο σου και την καλή σου πίστη..

Όποιος δε το παίξει έξυπνος και νομίζει ότι αυτός δεν θα την πατήσει ποτέ, σας πληροφορώ οτι κάνετε λάθος .. απλά δεν ήρθε ακόμα η σειρά σας..

(το δεύτερο μισό αφορά την δική μου περίπτωση μην πει πάλι κανείς ότι δικάζουμε)

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο μάλλον θα πάει σ'ενα αστυνομικό τμήμα να τον ευχαριστήσουν συλλογικά για το λειτούργημα που κάνει.

Όποιος δε, θέλει ν'αγορασει ένα ίδιο ας τον παρακαλέσει μήπως του βρίσκεται ένα δεύτερο.. πιθανόν να μπορεί να βρει κιόλας.

 

Επειδή την έχω πατήσει και εγώ διαφορετικά  στο βαθύ παρελθόν και αντί iPhone μου έστειλαν ένα κουτί μπιχλιμπίδια σας λέω ότι το χειρότερο δεν είναι το χάσιμο των χρημάτων ούτε που σε λένε μ@λ@κ@ κατάμουτρα ούτε ότι πατάνε στην αδυναμία σου εκείνη την στιγμή,το χειρότερο είναι ότι προσπαθούν να γίνουν φίλοι σου,να σου πουν ότι φοράνε παντελόνια ενώ φοράνε φορεματάκια και από κάτω άγνωστο τι άλλο και εκμεταλλεύονται το φιλότιμο σου και την καλή σου πίστη..

Όποιος δε το παίξει έξυπνος και νομίζει ότι αυτός δεν θα την πατήσει ποτέ, σας πληροφορώ οτι κάνετε λάθος .. απλά δεν ήρθε ακόμα η σειρά σας..

(το δεύτερο μισό αφορά την δική μου περίπτωση μην πει πάλι κανείς ότι δικάζουμε)

 

Αυτό με ενοχλεί και εμένα! Ότι πατάνε στην καλοσύνη του καθενός και αυτοί την βγάζουν λάδι! Ότι και να πει ο άλλος από την στιγμή που του ζήτησα να το πάρει πίσω ήταν τελείως μ@λ@κία να μην το παίρνει. Και τότε βγαίνει και η μάσκα του γιατί σημαίνει ότι ήξερε το τι έχει γίνει και ήθελε να το ξεφορτωθεί! Και είμαι σίγουρος ότι θα το ξανακάνει! Όσο την γλυτώνει και δεν υπάρχει κάποιος να τον σταματήσει θα το ξανακάνει! Εγώ δεν θέλω να το επιτρέψω αυτό! Αν μπορώ να κάνω κάτι για να μην το ξανακάνει και να βάλει μυαλό θα το κάνω! Πάντα αφήνουμε τους φταίχτες ατιμώρητους! Γιατί να μην δίνουμε πλέον στον καθένα τους ότι τους αξίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...