Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλεμμένου iphone μέσω ίντερνετ και ενέργειες που μπορείς να κάνεις!


gtferrari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα για το κλεμμένο δεν βλέπω να βγάζεις άκρη και δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε και πολύ . την αρνητική κριτική για μη επιστροφή χρημάτων την καταλαβαίνω σαν κακή κριτική αλλά και πάλι δεν υποχρεούται από πουθενά να στα επιστρέψει. Ας το λάβουν υπόψιν οι επόμενοι αγοραστές από τον κύριο,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι θέλεις να πεις φίλε μου? Δεν έχεις διαβάσει τίποτα από την συζήτηση? Δυνατότητα από κοντά δεν είχα να το δω! Εγώ Αθήνα εκείνος Ορεστιάδα! Και το ΙΜΕΙ του ζήτησα για να το τσεκάρω αλλά ισχυρίστηκε ότι είναι σε ταξίδι και ότι θα το στείλει η γυναίκα του που δεν ξέρει από τέτοια κινητά!

Και τι νοοτροπία είναι αυτή του "Και να λες ευχαριστω που στο πουλησε κι ολας"??? Μήπως να πέσω και στα πόδια του να του τα φιλήσω που με κορόιδεψε? Σου αρέσει να σε κοροϊδεύουν γιατί εμένα καθόλου!

Μα ειχες την δυνατοτητα να το ελενξεις πριν να το παραλαβεις. Λαθος σου που εστειλες τον πατερα σου ή εστω που δεν του ειπες να το ανοιξει να το τσεκαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να  παρω το μερος κανενος θα πω 1-2 πραγματακια

 

Αγορα μεταχειρισμενου αντικειμενου.

Μεγαλη πιθανοτητα να ειναι κλεμμενο .ειδικα Κινητα laptops Κλπ.

 

2ον αγορασες κατι που δεν το ειδες θα μου πεις δεν ειχες δυνατοτητα να το δεις..

ΤΙ το αγοραζεις ρε φιλε τοτε?

δλδ εαν σου εστελνε 1 κουτι με γαριδακια μεσα θα ειχες πληρωσει γαριδακια 180 ευρω και αιντε αποδειξε το εσυ τωρα.

Μεγα λαθος αυτο.

 

3ον Δεν αγοραζουμε τπτ εαν δεν το δουμε με τα ματια μας και αν δεν το τσεκαρουμε εμεις οι ιδιοι εαν ειμαστε γνωστες του αντικειμενου εαν οχι παιρνουμε μαζι και 1 γνωστη φιλο.

 

Προσωπικα για εμενα ενας admin να κλεισει το θεμα και να τα βρειτε μεταξυ σας σε συνεργασια με τον ADMIN.

Πουλαει δεν πουλαει κλεμμενα το μεγαλυτερο λαθος ητανε που το αγορασες χωρις να το δεις. Αυτο απο εμενα και την εκανα καλο βραδυ.

Το παθημα να σου γινει μαθημα. (την εχω πατησει και εγω με 1 δεμα που εστειλα με αντικαταβολη που τα εξοδα ητανε 30 ευρω και στο τελος μου το επαιζε κινεζος οτι δεν πηγε το δεμα ποτε κλπ.ενω ειχα φιλο στην περιοχη του μεσα στο ταχυδρομειο και μου λεει εδω ειναι το βλεπω. απο εδω και περα τα λεφτα μπροστα και στελνω αντικειμενο η ερχεται το βλεπει το παιρνει. Απλα τα πραγματα. οποιος γουσταρει παιρνει οποιος γουσταρει οχι.)

 

Προσοχη το τι αγοραζεται.

 

Καλο σας βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με ενοχλεί και εμένα! Ότι πατάνε στην καλοσύνη του καθενός και αυτοί την βγάζουν λάδι! Ότι και να πει ο άλλος από την στιγμή που του ζήτησα να το πάρει πίσω ήταν τελείως μ@λ@κία να μην το παίρνει. Και τότε βγαίνει και η μάσκα του γιατί σημαίνει ότι ήξερε το τι έχει γίνει και ήθελε να το ξεφορτωθεί! Και είμαι σίγουρος ότι θα το ξανακάνει! Όσο την γλυτώνει και δεν υπάρχει κάποιος να τον σταματήσει θα το ξανακάνει! Εγώ δεν θέλω να το επιτρέψω αυτό! Αν μπορώ να κάνω κάτι για να μην το ξανακάνει και να βάλει μυαλό θα το κάνω! Πάντα αφήνουμε τους φταίχτες ατιμώρητους! Γιατί να μην δίνουμε πλέον στον καθένα τους ότι τους αξίζει???

 

 

Φίλε μου αφου θελεις να το παλέψεις ειμαι μαζί σου, αλλα πρέπει να εχεις @@ για να κάνεις καταγγελία, απο οτι καταλαβαίνεις θα σου ζητηθεί να κάνεις μήνυση κατα του ατόμου που σε εξαπάτησε, και να ακολουθήσεις ολη την διαδικασία, δικηγόροι δικαστήρια, άρση  απορρήτου, καταθεσεις  κλπ.

 

Κανε ενα save (printscreen) όπου μπορείς και απευθύνσου αρχικά στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, αυτοί θα σου πουν πως ακριβώς  πρέπει να κινηθείς,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη παιδια αλλα εδω εχουμε τον λογο του ενος εναντιον του αλλου. Η αγγελια ξεκαθαρα αναφερει πως το κινητο ειναι κλειδωμενο και ο φιλος που το αγορασε το ηξερε εξαρχης. Για το αν ειναι κλεμμενο πως θα μπορουσε πχ να το γνωριζει ο πωλητης αν πχ δεν το εκλεψε αυτος και το αγορασε κι αυτος κλειδωμένο; Απο τις αξιολογήσεις παντως φαινεται ΟΚ. Επισης απο οτι ειπε ο αγοραστης ειδε πως ειναι κλεμμενο μεσω ebay κτλ δηλαδη οχι απο καποια επισημη πηγη πχ Apple κτλ (δεν ξερω καν αν γίνεται). Αρκει αυτο ως αποδειξη; Οσο για τα χτυπηματα αφου η συναλλαγη δεν εγινε χερι με χερι δεν μπορουμε να το γνωριζουμε.

 

Προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν απλα λεω την αποψη μου. Απλα μου προκαλει εντυπωση ποσο μακρια τελικα μπορει να φτασει καποιος για να παρει ενα iphone. Τα ιδια ισχυουν και για το αλλο θεμα με τα iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη παιδια αλλα εδω εχουμε τον λογο του ενος εναντιον του αλλου. Η αγγελια ξεκαθαρα αναφερει πως το κινητο ειναι κλειδωμενο και ο φιλος που το αγορασε το ηξερε εξαρχης. Για το αν ειναι κλεμμενο πως θα μπορουσε πχ να το γνωριζει ο πωλητης αν πχ δεν το εκλεψε αυτος και το αγορασε κι αυτος κλειδωμένο; Απο τις αξιολογήσεις παντως φαινεται ΟΚ. Επισης απο οτι ειπε ο αγοραστης ειδε πως ειναι κλεμμενο μεσω ebay κτλ δηλαδη οχι απο καποια επισημη πηγη πχ Apple κτλ (δεν ξερω καν αν γίνεται). Αρκει αυτο ως αποδειξη; Οσο για τα χτυπηματα αφου η συναλλαγη δεν εγινε χερι με χερι δεν μπορουμε να το γνωριζουμε.

 

Προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν απλα λεω την αποψη μου. Απλα μου προκαλει εντυπωση ποσο μακρια τελικα μπορει να φτασει καποιος για να παρει ενα iphone. Τα ιδια ισχυουν και για το αλλο θεμα με τα iphone.

 

Όταν δίνεις σε κάποιον στο ebay να σου το ξεκλειδώσει πίστεψέ με ότι μπορεί να δει τα πάντα για το κινητό. Ο πωλητής (για να μην πω σίγουρα μιας και δεν το ξέρω) και να μην γνώριζε τον ενημερώνω εγώ ότι αυτό που μου πούλησες είναι κλεμμένο και θέλω να σου το επιστρέψω. Προφανώς όμως (μιας και πιστεύω ότι δοκίμασε να το ξεκλειδώσει και του είπαν ότι και εμένα) δεν ήθελε να το πάρει πίσω για να μην το φορτωθεί πάλι. Αυτοί που κάνουν τα unlock ξέρουν πολύ καλά την κατάσταση του τηλεφώνου πάντως!

Έχω πάρει και άλλα locked κινητά. Δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να είναι και κλεμμένα! Και σου λέω και πάλι ότι τον ενημέρωσα όμορφα και ωραία και του ζήτησα να το πάρει πίσω και εκείνος αρνήθηκε. Αυτό τον κάνει καλό πωλητή???

Όσο για τα χτυπήματα ας έρθει όποιος θέλει να το δει με τα μάτια του αν τα έχει ή όχι! Για το σηκωμένο το τζάμι γιατί δεν είπες κάτι?

Και μιας και τα συζητάμε ξέρεις τι μου απάντησε όταν του είπα για το τζάμι που ήταν σηκωμένο??? "Για μένα αυτό ήταν το πρώτο 4αρι που είχα στα χέρια μου" και αν δεις τις αγγελίες του έχει πουλήσει και άλλο 4άρι. Αυτό δεν τον κάνει ψεύτη???

 

Το κακό είναι πως ένα παλικάρι από εδώ ρώτησε μια συγγενή του αστυνομικίνα και του είπε ότι μπορεί να βρω και τον μπελά μου αν τον κυνηγήσω. Το μόνο μέρος που μπορώ να δοκιμάσω είναι η ηλεκτρονική δίωξη εγκλήματος. Δηλαδή μπορεί ο καθένας να πουλάει ότι θέλει και δεν μπορεί να του πει και κανένας τίποτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτου του είδους οι αγοραπωλησίες γίνονται χέρι με χέρι. Αλλιως δεν υπαρχει εξασφαλιση. Δυστυχως δεν βλεπω πως μπορεις να αποδειξεις πως σου πουλησε το συγκεκριμενο κινητο αφου φανταζομαι δεν εχεις καποιο email του που να γραφει το imei. Και για το θεμα του κλεμμενου το τι σου ειπε καποιος απο το ebay που προφανως παρανομα ξεκελειδωνει κινητα δεν νομιζω οτι μπορει να αποτελεσει αποδεικτικο στοιχειο. Και ακομα και στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος να πας δεν θα βγαλεις ακρη γιατι δεν βλεπω εκ πρωτης οψης καποια παρανομη πραξη. Κλειδωμενο εγραψε κλειδωμενο σου εδωσε. Ασε που αν τους πεις οτι βρηκες οτι ειναι κλεμμενο προσπαθωντας να το ξεκλειδωσεις στο ebay σε βλεπω να βρισκεις εσυ μπελα.

 

Τα παραπανω στα λεω φιλικα και χωρις παρεξηγηση. Αν τωρα νομιζεις πως εχεις δικιο και ολα ειναι νομοτυπα και εκ μερους σου τοτε κανε μυνηση. Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αλλαξαν οι καιροι...

Παλια ησουν κλεπταποδοχος και σε περιπτωση που καποιο κλεφτρονι σου πουλουσε κατι χαλασμενο τον εψαχνες για να του μπιμπ το μπιμπ ή απλα το ξεχνουσες...Το μονο σιγουρο ηταν πως δεν θα εβγαινες  και θα διατυμπανιζες την κακη αγορα σου και θα ζητουσες και τα ρεστα στο internet.

Αλλα ξεχασα,ολοι αθωοι ειστε,καλες προσθεσεις ειχατε,δεν ξερατε,ο αλλος φταιει κτλ κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αλλαξαν οι καιροι...

Παλια ησουν κλεπταποδοχος και σε περιπτωση που καποιο κλεφτρονι σου πουλουσε κατι χαλασμενο τον εψαχνες για να του μπιμπ το μπιμπ ή απλα το ξεχνουσες...Το μονο σιγουρο ηταν πως δεν θα εβγαινες  και θα διατυμπανιζες την κακη αγορα σου και θα ζητουσες και τα ρεστα στο internet.

Αλλα ξεχασα,ολοι αθωοι ειστε,καλες προσθεσεις ειχατε,δεν ξερατε,ο αλλος φταιει κτλ κτλ..

 

Για να το λες κάτι θα ξέρεις και εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εμπλεξες και πιστεψεμε δεν θα βγαλεις ακρη,μπορει να υποστηριξει διαφορα π.χ οτι το  βρηκε αλλα μπορεις να μπλεξεις και εσυ μπορει να πει οτι το iphone που δειχνεις δεν ειναι αυτο που σου πουλησε αλλα αλλο και απο θυμα γινεσαι θυτης και ενα μεγαλο μερος ευθυνης εχεις και εσει το πειρες εις γνωσιν με προβλημα και σου εδεινε

δικαίωμα να ελέγξεις στην παραλαβη εκει το εχασες το παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το συζητάμε αφού το τηλεφωνο το παρελαβες με σηκωμενο τζαμι και αρκετα χτυπηματα γιατι δεν το επεστρεψες αμεσως η τελοσπαντων δεν εκανες καταγγελια για τα χτυπήματα και μπηκες στην διαδικασια να το ξεκλειδωσεις;

 

Απλά προς αποφυγη παρεξηγησεων εψαξα λιγο και απο οτι φαινεται το ξεκλειδωμα δεν ειναι παρανομο. Αρα αν ολα εγιναν οπως τα λες και θες να δικαιωθεις ηθικα και υλικα ζητωντας καποια αποζημειωση δεν εχεις κατι να φοβηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια... το θεμα ειναι οτι ειναι χτυπημένο η οτι ειναι κλειδομενο?

Αν το οτι ειναι χτυπημένο ειναι το προβλημα πιστευω δεν θα εφτανε καν στο να το ξεκλιδωσει.

Αρα ?

Ας δει απο ΕΠΊΣΗΜΗ πηγή αν το ΙΜΕΙ ειναι κλεμμενο η οχι.. (οχι απο ebay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ξεθάβω για κάτι σχετικό.

Για μία αγγελία με ρωτάνε το IMEI του κινητού.

 

Κινδυνεύω να μου κάνουν τίποτα αν το δώσω?

Κάτι διάβασα για αντιγραφή σε άλλη συσκευή και αγχώθηκα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...