Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλεμμένου iphone μέσω ίντερνετ και ενέργειες που μπορείς να κάνεις!


gtferrari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιθανόν να θέλει να δει αν έχει δηλωθεί σαν κλεμμένο.

δηλαδή τι άλλο θα μπορούσε να κάνει;

 

εξάλλου αν κάποιος θέλει να βρει ένα πραγματικό ΙΜΕΙ πάει σε ένα κατάστημα, κοιτάει το κουτί και το βλέπει.

στα κουτιά αναγράφεται το ΙΜΕΙ της συσκευής και πολλά καταστήματα έχουν λίγο χύμα τα κουτιά ή πίσω από τζάμι. σιγά το πράγμα δηλαδή.

 

σαν αυτούς που λένε μη δίνεις τον αριθμό του λογαριασμού σου πουθενά.

λες και αν κάποιος έχει τον αριθμό μπορεί να σου κάνει ζημιά.

 

 

αν υπάρχει κάποια παράμετρος που μου διαφεύγει πείτε το.

 

 

τώρα μη πείτε κανένα τρελό σενάριο.

να πάρει κάποιος το ΙΜΕΙ να το περάσει σε άλλη συσκευή να κάνει κάποια παρανομία και μετά βάση του ΙΜΕΙ να εντοπίσουν εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδώ λέει και για αντιγραφή sim. άλλη ιστορία αυτό.

εμείς λέμε απλά για το ΙΜΕΙ.

 

παλαιότερα είχα  προγραμματάκι για να αλλάζω το ΙΜΕΙ από ένα siemens που είχα.

έστω ότι αλλάζω το ΙΜΕΙ με το κινητό που έχω τώρα. ε και;

 

το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι αυτό που περιέγραψα παραπάνω (ακραίο σενάριο όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να αντιγράψει κάποιος (πες οτι γίνετε) το ιμει σου πρέπει να του το πεις; δεν βάζει κάποιο τυχαίο κλπ παρα να υποχρεώνεται κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν θα αγοραζα ΜΤΧ iphone, χωρις να τσεκαρω το IMEI πρωτα.

 

Οπως και οταν το πουλησα, εδωσα screenshots στον ανθρωπο με αποδειξεις οτι δεν ηταν κλειδωμενο ή κλεμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που βλεπετε το ιμει?δηλ.αυτος που εχασε το κινητο πηγε και το δηλωσε στο cs της apple,samsung κτλ?δεν ξερω ουτε ενα ατομο που το εκανε.

τωρα πως γινεται καποιος απο αποσταση να ξεκλειδωσει το κινητο για αλλη χωρα δεν το καταλαβαινω.ultrasnow δοκιμασες?απ οσο ξερω στην ελλαδα δεν φερνουν κλειδωμενα κινητα.απο εξωτερικο και κυριως αγγλια οκ.μην ξεχνατε οτι εκει εχουν και ασφαλειες για "κλοπες".αρκετοι τα πουλανε και δηλωνουν κλοπη...Απλα το κινητο δεν θα δουλεψει ξανα στην αγγλια.αν του αλλαξουν ιμει θα δουλευει ακομη και εκει...

η μηνυση που αναφερει καποιος ειναι 100ε και δεν προκειτε να ασχοληθει κανεις για ενα κινητο.

τα λαμογια παντα ξεφευγουν(πληρωνουν λιγα στο δικαστηριο) και βγαζουν χρηματα.-

 

υ.γ. αναφερομαι σε κλειδωμα δικτυου και οχι κινητου με pin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αγορασα και εγω ενα iphone απο μια αγγελια στην χρυση ευκαιρια οπου ελεγε οτι πωλειται κινητο με 200 ευρω στην αρχη πηγε το μυαλι μου στο κακο αλλα ειπα μηπως εχει αναγκη ο ανθρωπος και το πουλαει τοσο οποετ το αγορασα συναντηθηκα μαζι του χθες και το πηρα σημερα πηγα να το ενεργοποιησω με τα στοιχεια μου και μου ελεγε οτι δεν μπορει να ξεκλειδωθει με τα δικα μου στοιχεια επικοινωνησα με την apple και μου ειπαν τα καλα εντως εισαγωγικων νεα οτι ειναι κλειδωμενο και δηλωμενο ως κλεμμενο και να επικοινωνησω με τον ιδιο που το αγορασα για να του το δωσω πισω και να παρω τα χρηματα μου πισω προσπαθω να τον βρω μου λεει συνεχεια οτι η κληση δεν ειναιεφικτη τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ; το κινητο δεν ηξερα οτι ειναι κλεμμενο μετα το εμαθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αγορασα και εγω ενα iphone απο μια αγγελια στην χρυση ευκαιρια οπου ελεγε οτι πωλειται κινητο με 200 ευρω στην αρχη πηγε το μυαλι μου στο κακο αλλα ειπα μηπως εχει αναγκη ο ανθρωπος και το πουλαει τοσο οποετ το αγορασα συναντηθηκα μαζι του χθες και το πηρα σημερα πηγα να το ενεργοποιησω με τα στοιχεια μου και μου ελεγε οτι δεν μπορει να ξεκλειδωθει με τα δικα μου στοιχεια επικοινωνησα με την apple και μου ειπαν τα καλα εντως εισαγωγικων νεα οτι ειναι κλειδωμενο και δηλωμενο ως κλεμμενο και να επικοινωνησω με τον ιδιο που το αγορασα για να του το δωσω πισω και να παρω τα χρηματα μου πισω προσπαθω να τον βρω μου λεει συνεχεια οτι η κληση δεν ειναιεφικτη τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ; το κινητο δεν ηξερα οτι ειναι κλεμμενο μετα το εμαθα

 

Πάρε τον πάλι τηλέφωνο. Και στην χειρότερη αφού έχεις το κινητό του μπορείς να μάθεις και τα στοιχεία του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αγορασα και εγω ενα iphone απο μια αγγελια στην χρυση ευκαιρια οπου ελεγε οτι πωλειται κινητο με 200 ευρω στην αρχη πηγε το μυαλι μου στο κακο αλλα ειπα μηπως εχει αναγκη ο ανθρωπος και το πουλαει τοσο οποετ το αγορασα συναντηθηκα μαζι του χθες και το πηρα σημερα πηγα να το ενεργοποιησω με τα στοιχεια μου και μου ελεγε οτι δεν μπορει να ξεκλειδωθει με τα δικα μου στοιχεια επικοινωνησα με την apple και μου ειπαν τα καλα εντως εισαγωγικων νεα οτι ειναι κλειδωμενο και δηλωμενο ως κλεμμενο και να επικοινωνησω με τον ιδιο που το αγορασα για να του το δωσω πισω και να παρω τα χρηματα μου πισω προσπαθω να τον βρω μου λεει συνεχεια οτι η κληση δεν ειναιεφικτη τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ; το κινητο δεν ηξερα οτι ειναι κλεμμενο μετα το εμαθα

Η εύκολη απάντηση είναι «πάθημα-μάθημα» και οι ελπίδες να πάρεις πίσω τα λεφτά σου, με εύκολο και ανέξοδο τρόπο είναι ελαχιστοελάχιστες. Επέμενε να τον παίρνεις τηλέφωνο και αν έχεις όρεξη να το τραβήξεις ακόμα περισσότερο κάνεις μήνυση κατ'αγνώστου (άλλο ένα 100άρικο). Στα υπόψη οτι εσύ είσαι ήδη υπόλογος για κλεπταποδοχή. 

 

 

 Και στην χειρότερη αφού έχεις το κινητό του μπορείς να μάθεις και τα στοιχεία του!

Μην είσαι τόσο σίγουρος γιατί δεν είναι τόσο απλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ένα είναι το συμπέρασμα

 

Δε πα να το κλειδώσεις, να δώσεις το ιμει, να βάλουν κανόνες οι κινητές, να επέμβει η εεττ, πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα αγοράσει ένα κλεμμένο κινητό, έστω και άχρηστο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η εύκολη απάντηση είναι «πάθημα-μάθημα» και οι ελπίδες να πάρεις πίσω τα λεφτά σου, με εύκολο και ανέξοδο τρόπο είναι ελαχιστοελάχιστες. Επέμενε να τον παίρνεις τηλέφωνο και αν έχεις όρεξη να το τραβήξεις ακόμα περισσότερο κάνεις μήνυση κατ'αγνώστου (άλλο ένα 100άρικο). Στα υπόψη οτι εσύ είσαι ήδη υπόλογος για κλεπταποδοχή. 

 

 

 

 

 Η μήνυση κατ'αγνώστου είναι δωρεάν.Πριν 3 χρόνια τουλάχιστον όταν μου κλέψανε το πορτοφόλι και έκανα μήνυση κατ'αγνώστου δεν πλήρωσα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...