Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλεμμένου iphone μέσω ίντερνετ και ενέργειες που μπορείς να κάνεις!


gtferrari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να αντιγράψει κάποιος (πες οτι γίνετε) το ιμει σου πρέπει να του το πεις; δεν βάζει κάποιο τυχαίο κλπ παρα να υποχρεώνεται κιολας

Ποσο ευκολο νομιζεις ειναι να βρεις στην τυχη ΙΜΕΙ που αποτελειται απο τοσα ψηφια και μαλιστα να ειναι εγκυρο?

 

 

Επισης,αν εμενα μου κλεψουν το κινητο μπορει να στειλω email στην apple και να δηλωσω το συγκεκριμενο κινητο και ΙΜΕΙ ως κλεμμενο.Ετσι,οπουδηποτε δωσω το ΙΜΕΙ για ξεκλειδωμα ή οτιδηποτε αλλο (οπως π.χ στο ebay για ξεκλειδωμα κτλ) τοτε αυτοματα ο αλλος βλεπει αναφορα οτι το συγκεκριμενο ΙΜΕΙ ειναι δηλωμενο ως κλεμμενο.Τοσο απλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε γαμωτο,ειμαι ο μονος που κανει ερευνα αγορας πριν παρω κατι που κοστιζει πανω απο 50 ευρω?Δηλαδη πριν  αγορασεις το iphone δεν μπηκες στην διαδικασια να γραψεις ΑΓΟΡΑ ΜΤΧ IPHONE στο google?Εχει βουηξει ο κοσμος ,δηλαδη ελεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ευκολο νομιζεις ειναι να βρεις στην τυχη ΙΜΕΙ που αποτελειται απο τοσα ψηφια και μαλιστα να ειναι εγκυρο?

 

πανευκολο. Φαντασου οτι υπαρχουν sites με random αλγοριθμο δημιουργίας imei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανευκολο. Φαντασου οτι υπαρχουν sites με random αλγοριθμο δημιουργίας imei

Τα οποια αντιστοιχουν σε λειτουργικα iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οποια αντιστοιχουν σε λειτουργικα iphone?

Τα sites που εχω πετυχει φτιάχνουν έγκυρα imei βάση του αλγόριθμου imei. Το αν είναι δηλωμένα ως κλεμμένα ή σε τι brand ανήκουν είναι εκτός αλγορίθμου. Αυτό σημαίνει οτι με δοκιμές μπορείς να πετυχεις και iphone imei. 

 

Να το παω ακομα παραπέρα. Διαβάζοντας το http://en.wikipedia.org/wiki/International_Mobile_Station_Equipment_Identity και τις παραπομπές μπορείς να μάθεις τον τρόπο του αλγόριθμου οποτε βρίσκοντας τα βασικά στοιχεία (π.χ. το code tag για apple iphone) μπορείς και μονος σου να κατασκευάσεις imei για iphone. To imei δεν ειναι κρατικό μυστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου που την πάτησε ετσι.. (και το αγόρασε ακριβά κιόλας) πηγε σε ενα καταστημα αντεγραψε ενα IMEI απο συσκευη εκθεσιακη και το φλασαρε στο κηνιτο του. Δεν το προτεινω απλά λέω τι εκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

καλιθεα  αγια τριαδα  υπαρχει ατομο που τα σπαει εδω και 3 χρονια...ενας αιγιπτιος! αν ρωτησεις  εκει θα σου πουνε! να προσεχουν που τα αφηνουν..στο τμημα? χαχαχαχαχ εκει  το ξερουν πρωτοι  και εκει τα πανε εχω φιλους αστυνομικους που το εκαναν!ετσι ειναι η ζωη!! σκληρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα, εχω ενα iphone 6 plus και μου χάλασε η μητρική παλκέτα, το πηγα σε ολα τα μαγαζια της θεσσαλονικης και μου είπαν ότι δεν επισκευάζεται. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αγοράσω κάποια μεταχειρισμένη και να μου την περάσουν. Βρήκα έναν τύπο που πουλάει το κινητό του για ανταλλακτικά αλλά έχει κλειδωμένο icloud ξέρει κανείς αν το αγοράσω για να πάρω την μητρική πλακέτα επηρεάζει σε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική, ακριβέστερα αυτό λέει η apple logic board είναι που κλειδώνει. Αν βάλεις logic board από κλειδωμένο κινητό θα συνεχίσει να είναι κλειδωμένο.

Γιατί δεν ρωτάς στην ίδια την Αpple; Θα αναλάβουν αυτοί να βρουν ότι χρειάζεται από ανταλλακτικά επίσημα και να τα βάλουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια επειδη θελω να αγορασω ενα PC αρκετα φθηνο, ο πωλητης με ενημερωσε οτι δεν υπαρχουν εγγυησεις η αγορα ειναι χερι-με-χερι, γνωριζει κανεις πως μπορω να προστατευθω; Αρχικα το ειχε βαλει 160Ε και επειδη δε το αγορασε κανεις το κατεβασε στα 90 στο fb marketplace , ειναι 6gb ddr3 με GA-H81M-S2PV  μητρικη 

και μια της πλακας gpu με εναν g3240 , σε κουτι με psu και dvd rom , οτι αξιζει αξιζει απλα δε θελω για κανενα λογω να γινω κλεπταποδοχος(Αν 1/1000000 ειναι κλεμμενο) , νοειται να εχεις αγορασει ραμ και να μην εχεις εγγυηση αφου ισχυει εφορου τεχνολογιας;  Φυσικα και ειναι παλιο και μπορει να τις πεταξε/εχασε, πιο πολυ μου εβαλε αυτη την ιδεα ο πατερας μου που μου λεει να μην αγορασω ποτε κατι μεταχειρισμενο χωρις αποδειξη αγορας/εγγυηση και εχει και δικιο. Αλλα δεν βρηκα πουθενα πληροφοριες online για το τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις στην ελλαδα και τι ισχυει νομοθετικα. Προτεινετε να προβω στην αγορα; Το κολλισιεργω μεχρι το ΣΚ που υποτιθεται θα μεταβω να το δω απο κοντα αν και ειμαι σιγουρος οτι ειναι απολυτως λειτουργικο αφου ο ιδιος μου ειπε οτι βρισκεται σε χρηση ακομα και τωρα απο αυτον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλαπηκε Iphone φιλου 

Το μπλοκαρε εκανε μηνυση κατ αγνωστων στην αστυνομια κλπ

Στο Facebook marketplace ειδαμε καποιο παρομοιο να πωλειται οπως και παρα πολλα αλλα κλειδωμενα με 100-200ε   

Υπαρχουν παρα πολλες τετοιες αγγελιες κλεμμενων

Τα ελεγχει κανεις αυτα που ειναι 1000000% κλεμμενα? 

Υπαρχει καποια πιθανοτητα να βρεθει το κινητο ?

Καλυτερα να κανουμε καταγγελια στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος?

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οχι

Για να μην αγχώνεσαι.

Καλό. 

Έστω ότι πιάνουν έναν γίνεται ταυτοποίηση να βρουν σε ποιους ανήκουν τα κλεμμένα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...