Προς το περιεχόμενο

Le monde ή bar academy?


lepaine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες,

 

Βρίσκομαι στο εξής δίλημμα .Σκέφτομαι να γραφτώ σε μία εκ των δύο σχολών bartending για να βρω δουλειά το καλοκαίρι σε bar,beach bar, cafε κτλ.Ποιά εκ των δύο θα μου προτείνατε?

Σημειωτέον ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με δημιουργία cocktails απλά πάντα ήθελα να απασχοληθώ έστω και προσωρινά στον τομέα αυτό,αφού τέτοιου είδους δουλειές είναι ο,τι πρέπει για τα καλοκαίρια.(Είμαι φοιτητής οπότε με απασχολεί η εργασία μόνο για Ιούνιο και Αυγουστο)

 

Ιδιαίτερα αν έχετε κάποια προσωπική εμπειρία  θα με βοηθούσε πολύ αν την αναφέρατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα ποια σχολη ειναι καλη αλλα δεν καταλαβαινω με ποια λογικη λες "παντα ηθελα να ασχοληθω" και "δεν εχω ασχοληθει" στην ιδια προταση. Αν σου αρεσε και ηθελες να ασχοληθεις θα το ειχες κανει απο μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια νομιζεις πως ειναι τοσο απλο απο το πουθενα να γινεις μπαρμανι και να κανεις τον Τομ Κρουζ επειδη πηγες σε μια σχολη. Εχεις καποια εμπειρια απο τον χωρο αυτο δηλαδη καφετεριες μπαρ και τα λοιπα. Δεν ειναι τοσο ευκολο να ανταπεξελθεις σε αυτη την δουλεια οταν δεν εχεις εμπειρια. Ναι μεν στην σχολη θα σου μαθουν να φτιαχνεις κοκτειλ κτλ. Αλλα αν δεν εχεις ξεκινησει μεσα απο τον λαντζα μετα να πας βοηθος βοηθου σερβιτορου κι επειτα σιγα σιγα με την εμπειρια που θα αποκτας θα ανεβαινεις.

 

Σκεψου μονο σκηνικο να ναι κατα τις 11 το βραδυ το μαγαζι αρχιζει να γεμιζει και σκανε οι παραγγελιες ανα δεκαδες, οι βοηθοι και "πασαδοροι" περιμενουν να παρουν τις παραγγελιες και χτυπανε βιαστικα τα χερια πανω στην μπαρα,ενω στο πισω μερος του μυαλο σου πρεπει να εχεις συγκρατησει αυτο που σου ειπε ο σερβιτορος πριν 3 λεπτα οτι στην παραγγελια με τα 3 μοχιτο στο ενα βαλε περισσοτερη ζαχαρη, ενω εντελως τυχαια εκεινη την στιγμη εχει τελειωσει ο παγος. Τοτε να δεις που δεν θα ξερεις προς τα που να πας..

Αρα καταληγω στο συμπερασμα οτι χρειαζεται εμπειρια και υπομονη σε αυτη την δουλεια ποσο μαλιστα κοφτερο μυαλο.

τα τελευταια 7 χρονια που κανω περιστασιακα την δουλεια του σερβιτορου εχω δει κι εχω δει σερβιτορους και μπαρμανια να μην ξερουν που πανε τα 4....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω με ποια λογικη λες "παντα ηθελα να ασχοληθω" και "δεν εχω ασχοληθει" στην ιδια προταση. Αν σου αρεσε και ηθελες να ασχοληθεις θα το ειχες κανει απο μονος σου.

 

 

Ε, καλα δεν στο λεει και μπαρμπας ανθρωπος. Φοιτητης ειναι στην υποθετω αναζητηση πρωτης του δουλειας. 

 

Παντως να προσθεσω οτι πτυχιο σχολης για το μπαρ αντε να ενδιαφερει κανενα πενταστερο ξενοδοχειο.

 

Προς ts,

 

Για τουριστικο μπητς μπαρ κλπ (απ οτι καταλαβα θελεις διακοπες με απασχοληση για εισοδημα/δικτυωση) πιο πολυ μετραει η σχετικη προυπηρεσια (παρε τωρα σβαρνα καθε καφετερια για μεροκαματο ως σερβιτορος ) αλλα και φυσικα το σχετικο διαβασμα (απο michael jackson και αργυρη τσακιρη μεχρι bartending for dummies, οτι σε εμπνει) και εξασκηση μονος σου (ευκαιρια για καλεσματα φιλων με πειραματισμους σε κοκτεηλ - ακριβουτσικο σπορ για περιοδους αφραγκιας δεν λεω αλλα ανταποδιδει)

 

 

Παρεπιπτοντως, νομιζω ο toufas ηθελε να πει οτι απλα σου αρεσει η ιδεα του μπαρμεναλικιου αλλα ΔΕΝ εισαι και η bend it like beckam να διατεινεσαι οτι παντα το ηθελες, γιατι ηδη θα "κουραζες" του φιλους σου απο την τριτη λυκειου ως nerd περι του αθληματος, που συμφωνω εν μερει αλλα μην τρελαινομαστε.

 

Ενα τελευταιο σχολιο, ειναι ωραια να δουλευεις μπαρα καλοκαιριατικα αλλα δεν ειναι τοσο χαβαλες οσο φαινεται. Επισης, απαιτει και ενα Α παρουσιαστικο, για να προσληφθεις. Για να κανεις δυνατα σκορ, (ελα ξερεις που αναφερομαι) οχι! Τελος θα αναθεωρησεις πολλα περι ζωης και ανθρωπων.

 

Καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια νομιζεις πως ειναι τοσο απλο απο το πουθενα να γινεις μπαρμανι και να κανεις τον Τομ Κρουζ επειδη πηγες σε μια σχολη. Εχεις καποια εμπειρια απο τον χωρο αυτο δηλαδη καφετεριες μπαρ και τα λοιπα. Δεν ειναι τοσο ευκολο να ανταπεξελθεις σε αυτη την δουλεια οταν δεν εχεις εμπειρια. Ναι μεν στην σχολη θα σου μαθουν να φτιαχνεις κοκτειλ κτλ. Αλλα αν δεν εχεις ξεκινησει μεσα απο τον λαντζα μετα να πας βοηθος βοηθου σερβιτορου κι επειτα σιγα σιγα με την εμπειρια που θα αποκτας θα ανεβαινεις.

 

Σκεψου μονο σκηνικο να ναι κατα τις 11 το βραδυ το μαγαζι αρχιζει να γεμιζει και σκανε οι παραγγελιες ανα δεκαδες, οι βοηθοι και "πασαδοροι" περιμενουν να παρουν τις παραγγελιες και χτυπανε βιαστικα τα χερια πανω στην μπαρα,ενω στο πισω μερος του μυαλο σου πρεπει να εχεις συγκρατησει αυτο που σου ειπε ο σερβιτορος πριν 3 λεπτα οτι στην παραγγελια με τα 3 μοχιτο στο ενα βαλε περισσοτερη ζαχαρη, ενω εντελως τυχαια εκεινη την στιγμη εχει τελειωσει ο παγος. Τοτε να δεις που δεν θα ξερεις προς τα που να πας..

 

Αρα καταληγω στο συμπερασμα οτι χρειαζεται εμπειρια και υπομονη σε αυτη την δουλεια ποσο μαλιστα κοφτερο μυαλο.

 

 

τα τελευταια 7 χρονια που κανω περιστασιακα την δουλεια του σερβιτορου εχω δει κι εχω δει σερβιτορους και μπαρμανια να μην ξερουν που πανε τα 4....

 

 

Ας πάει σε καμιά σχολή να μάθει να φτιάχνει κανένα κοκτέιλ να εντυπωσίαζει και τα γκομενάκια στην παρέα του για αρχή και άμα λάχει, δεν τον εμποδίζει τίποτα να πλύνει και ποτήρια, έχοντας τις γνώσεις του μπαρμανιού στο κεφάλι του, τουλάχιστον όσον αφορά τον τομέα εξυπηρέτησης πελατών και τις συνταγές των ποτών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπες ηθελα να πω πανω κατω. Αν δηλαδη δεν εισαι αυτος που ξερει 15-20 cocktails στην παρεα σου, και νομιζεις οτι το martini βγαινει απο ενα μπουκαλι δεν ηθελες ποτε να ασχοληθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάει σε καμιά σχολή να μάθει να φτιάχνει κανένα κοκτέιλ να εντυπωσίαζει και τα γκομενάκια στην παρέα του για αρχή και άμα λάχει, δεν τον εμποδίζει τίποτα να πλύνει και ποτήρια, έχοντας τις γνώσεις του μπαρμανιού στο κεφάλι του, τουλάχιστον όσον αφορά τον τομέα εξυπηρέτησης πελατών και τις συνταγές των ποτών. 

 

Νομιζεις οτι κι η λαντζα ειναι ευκολη..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπες ηθελα να πω πανω κατω. Αν δηλαδη δεν εισαι αυτος που ξερει 15-20 cocktails στην παρεα σου, και νομιζεις οτι το martini βγαινει απο ενα μπουκαλι δεν ηθελες ποτε να ασχοληθεις

Mην το λες, εγω στα 27 μου ανακαλυψα οτι εκανα χοντρη μαλακια που δεν πηγα σεφ οταν μπορουσα και ηθελα και αντι αυτου ακολουθησα απλα την "λογικη" και τα λογια του πατερα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν κοκτειλς μπαρ με mixologists και bartendings σε ολα τα αλλα...

τωρα αυτα τα φραγκα της lemonde+bar academy ktl.μπορεις παρεις τα αξεσουαρ+μπουκαλια στο σπιτι σου και να δοκιμαζεις 10-20 εμπορικες συνταγες .

μολις τις μαθεις πηγαινε σε καποιο μαγαζι...

νομιζω ενας mixologist με πτυχιο και για barista(καφε) θα βρει δουλεια...

 

υ.γ. λατζα=απλα γεμιζεις τις μπασκετες και τις βαζεις στο πλυντηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

Αυτες οι σχολες ειναι πιο πολυ για να κανεις γνωριμιες και να φτιαξεις σιγα σιγα τον κυκλο σου.

Μαθαινεις τα βασικα, αλλα αν δεν ασχοληθεις μονος σου και ακομα πιο βασικο, αν δεν δουλεψεις, δεν θα καταφερεις και πολλα..

 

Παλιοτερα εβρισκες δουλεια σε καποια κουζινα και μαθαινες απο εκει. Αν ησουν καλος και φιλοτιμος, πηγαινες μπροστα.

Πλεον στις αγγελιες ζητανε προυπηρεσια και πτυχιο. Το κλασικο προβλημα... πως θα αποκτησεις προυπηρεσια αν δεν σε παρει καποιος να δουλεψεις?

Εδω ερχονται αυτες οι σχολες που σε στελνουν για πρακτικη το καλοκαιρι, και καποιες απο αυτες σου βρισκουν και δουλεια μετα το τελος των σπουδων.

Επισης οι καλες δουλειες πηγαινουν δια στοματος και μεσω γνωστων (εννοειται οτι πρεπει να εισαι και καλος) εδω στην Ελλαδα τουλαχιστον.

 

Ολα αυτα αφορουν τον τομεα της μαγειρικης, οπως μου τα ειπανε ατομα του χωρου. Σαφως και θα υπαρχουν εξαιρεσεις.

Φανταζομαι κατι αντιστοιχο ισχυει και για αυτο που θελεις, συν η εξωτερικη εμφανιση οπως σωστα σου ειπαν παραπανω.

 

Τωρα το αν θες να να επενδυσεις 7-8 χιλιαρικα για να το σπουδασεις και να σου ανοιξουν μερικες πορτες, που ισως να τις ανοιγες και μονος σου, ειναι κατι που θα πρεπει να το σκεφτεις πολυ καλα.

Τουλαχιστον να εισαι σιγουρος οτι αυτη ειναι η δουλεια που θες να κανεις, και δεν θα πανε χαμενα τα λεφτα αν τα παρατησεις μετα απο λιγα χρονια.

Απ'οτι λες ομως θες μονο να δουλεψεις για 2-3 μηνες οσο εισαι φοιτητης. Για 3-4 χρονια δηλαδη?

Τα λεφτα που θα βγαλεις αντε να ειναι λιγο παραπανω απο τα διδακτρα της σχολης? Τι λες, αξιζει?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

CHEF D'OEUVRE!Η μόνη που σου εγγυάται εργασία, στις καλύτερες επιχειρήσεις...Επαγγελματίες οι άνθρωποι...πήγαινε να δεις με πόσο μεράκι και γνώση δουλεύει η σχολή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CHEF D'OEUVRE!Η μόνη που σου εγγυάται εργασία, στις καλύτερες επιχειρήσεις...Επαγγελματίες οι άνθρωποι...πήγαινε να δεις με πόσο μεράκι και γνώση δουλεύει η σχολή!

Πόσα σου δίνουν για να τους διαφημίζεις σε φόρουμς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

950 ευρώ το μήνα ,από την δουλειά που με έστειλε η σχολή εδώ και 1 χρόνο!

Μου δώσανε γνώσεις και μου βρήκανε δουλειά...αυτό είναι αρκετό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...