Προς το περιεχόμενο

Γρηγορότερα xp


vaiosgtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως μπορω να κανω τον υπολογιστη μου γρηγορότερο ?

αν θυμαμαι καλα με την εγκατασταση των windows εγκαθηστουνται και καποιοι standard οδηγοι

πως μπορω να διαγραψω αυτους που δεν χρησιμοποιω ??

θελω να πειτε και αλλα τετοια "κολπα" εαν γνωριζετε ωστε να κανω το λειτουργικο πιο ελαφρυ στην ουσια

 

κατι ακομα ειναι ο browser. θα ειναι προβλημα εαν περασω πολυ παλιο γιατι δεν θα διαβαζει ολες τις σελιδες

ποια εκδοση ειναι η χρυση τομη ?

 

 

αα! και επισης μην προτεινεται προγραμματα που δηθεν και καλα κανουν αυτην την δουλεια (δεν τους πιστευω)

 

συγνωμη εαν ζηταω πολλα. ελπιζω καποιος να γνωριζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορότερα XP, ε; Χμ... 

 

Βάλε Linux!

 

Ξες, αν δεν μας πεις και τι σύστημα έχεις... είναι μια ολια δύσκολο να σου πούμε και εμείς κάτι. 

 

 

Α! Και τους drivers άσε τους ήσυχους! Δεν βαραίνουν το σύστημα οι ανενεργοί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορότερα XP, ε; Χμ... 

 

Βάλε Linux!

 

Ξες, αν δεν μας πεις και τι σύστημα έχεις... είναι μια ολια δύσκολο να σου πούμε και εμείς κάτι. 

 

 

Α! Και τους drivers άσε τους ήσυχους! Δεν βαραίνουν το σύστημα οι ανενεργοί.

 

 

ενδιαφερον το θεμα να βαλω linux

εχω σε ενα cd τα xubuntu 12.10 τι καλυτερο να κανω ?

 

βασικα ο υπολογιστης μου δεν ειναι και πολυ αχρηστος ας πουμε

αλλα με εχει ποιασει μια τρελα. ελπιζω να με καταλαβαινεις

 

CPU:           Intel core 2 duo E7200 2.53Ghz

mobo:         ASUS P5KPL-VM 32bit

memory:     ddr2 2GB 333mhz (το οριο ειναι μεχρι 400 οποτε δεν συμφερει αναβαθμιση)

Graphics:   Nvidia GeForce 6200 LE (αυτο δεν νομιζω να παιζει ρολο στο λειτουργικο)

Σκληρος:    HDD 7200rpm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format και αν συνεχίσει να μην πηγαίνει καλά αλλά δυο gb μνήμη. Και αν θες να δεις πραγματική διαφορά, πάρε με ένα 90αρι περίπου έναν ssd να στήσεις λειτουργικό και προγράμματα. Και βάλε 7αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα έκανα με το Linux. Άσε το Linux! Όχι άλλο Linux!

 

Στο σύστημά σου γιατί έχεις ακόμα XP; Άνετα μπορείς να του βάλεις και 7αρια και 8αρια. Και όπως είπε κι ο Dino από πάνω, αν θες του πετάς κι άλλα 2 Gb μνήμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη λετε οτι τα 7αρια ειναι πιο ελαφρια ???  :wacko:  :wacko:

 

edit : οσο για υλικο δεν το σκεφτομαι καθολου. μαζευω λεφτα να παρω καινουργιο του χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απτην στιγμη που μαζευεις χρηματα για καινουργιο οπως σου ειπανε και τα παιδια...τον συγκεκριμενο αστον με xp...κανε ενα πεντακαθαρο φορματ ξαναπερασε τα...περνα τους drivers (τους επισημους) κανε τα updates και μια στο τοσο να κανεις καθαρισμο δισκου και ανασυγκροτηση (με τα προγραμματα που εχουν τα windows) και θα εισαι ενταξει...οσο για την ram δεν νομιζω οτι θα δει διαφορα αν βαλει αλλα 2gb δεν ειναι στην μνημη το προβλημα ταχυτητας...μια χαρα ειναι και με αυτην την μνημη που εχει...αν οντως θες tweaks αν γουγλαρεις θα βρεις διαφορους οδηγους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απτην στιγμη που μαζευεις χρηματα για καινουργιο οπως σου ειπανε και τα παιδια...τον συγκεκριμενο αστον με xp...κανε ενα πεντακαθαρο φορματ ξαναπερασε τα...περνα τους drivers (τους επισημους) κανε τα updates και μια στο τοσο να κανεις καθαρισμο δισκου και ανασυγκροτηση (με τα προγραμματα που εχουν τα windows) και θα εισαι ενταξει...οσο για την ram δεν νομιζω οτι θα δει διαφορα αν βαλει αλλα 2gb δεν ειναι στην μνημη το προβλημα ταχυτητας...μια χαρα ειναι και με αυτην την μνημη που εχει...αν οντως θες tweaks αν γουγλαρεις θα βρεις διαφορους οδηγους :)

 

Μώρε συ Koko! Όχι. Να του βάλει 7αρια. Γιατί να τον πας πίσω 15 χρόνια από τη στιγμή που μπορεί να βάλει τα 7 και να μην έχει πρόβλημα; 

 

 

Λες και θα τα πληρώσει τα 7!! :lol: :P

 

 

Μπορείς να επισκεφτείς και το wiki του αγαπημένου μας φόρουμ όπου υπάρχουν ανάλογα νήματα

 

Έλα, παραδέξου το, είδαμε μόνο τον τίτλο, ε;!....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν καταλαβατε κατι

εγω θελω πιο ελαφρυ λειτουργικο! αυτο ειναι το θεμα μου

και δεν με ενοχλει καθολου να ειμαι 15 χρονια πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν καταλαβατε κατι

εγω θελω πιο ελαφρυ λειτουργικο! αυτο ειναι το θεμα μου

και δεν με ενοχλει καθολου να ειμαι 15 χρονια πισω

Το θέμα είναι ότι το pc σου τρέχει όλα τα λειτουργικά άνετα, και ο όρος "ελαφρύ" δεν είναι εύκολα διακριτός. Ούτε τα XP του πέφτουν βαριά, ούτε τα 7.

Κι εγώ πάντως είμαι της άποψης φορματ, και πέρασμα ελαφριών προγραμμάτων για όλες τις δουλειές (δεν χρειάζεται τρομολαγνεία για τα malware και 5 antivirus να γονατίζουν το pc. Ένα απλό antivirus ή και κανένα, με τακτικό σκανάρισμα με την δωρεάν έκδοση του MalwareBytes, για έναν προσεχτικό χρήστη αρκούν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν καταλαβατε κατι

εγω θελω πιο ελαφρυ λειτουργικο! αυτο ειναι το θεμα μου

και δεν με ενοχλει καθολου να ειμαι 15 χρονια πισω

 

Δεν φταίνε τα xp γι αυτό. Φορματ θέλεις και εκ νέου εγκατάσταση και θα δεις ότι θα αλλάξει η συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μπαρμπαμπριλιος...........:P τον παω σε xp γιατι θα ειναι πιο "κομπλε" με τα 2gb ram που φοραει...αλλα οπως ειπες μπορει και με 7...οποτε κανει τις δοκιμες του και βλεπει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...