Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD για MacBook Alu Unibody (Late 2008)


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Προσπαθώντας να κρατώ σε εγρήγορση το αγαπημένο μου MacBook και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον εσωτερικό 320GB SATA σκληρό του με έναν 250GB SSD. Σημειωτέον ότι, σύμφωνα με τα specs, το συγκεκριμένο laptop πρέπει να έχει SATA II και όχι SATA III οπότε υποθέτω ότι μπορώ να "κατεβάσω" το κόστος αγοράς με την αγορά αντίστοιχου SSD... 

 

Έχει κάποιος άλλος επιχειρήσει τη συγκεκριμένη αναβάθμιση; Υπάρχει κάποια πρόταση αγοράς; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθώντας να κρατώ σε εγρήγορση το αγαπημένο μου MacBook και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον εσωτερικό 320GB SATA σκληρό του με έναν 250GB SSD. Σημειωτέον ότι, σύμφωνα με τα specs, το συγκεκριμένο laptop πρέπει να έχει SATA II και όχι SATA III οπότε υποθέτω ότι μπορώ να "κατεβάσω" το κόστος αγοράς με την αγορά αντίστοιχου SSD... 

 

Έχει κάποιος άλλος επιχειρήσει τη συγκεκριμένη αναβάθμιση; Υπάρχει κάποια πρόταση αγοράς; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Vertex ή Samsung

προτεινω ομως να σκεφτεις και την αγορα Sata 3 ασχετα αν δεν χρησιμοποιείται στο συγκεκριμένο μηχάνημα σε περιπτωση που μελλοντικά αγοράσεις κατι άλλο

πλεον οι τιμές εχουν πεσει αισθητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν αξίζει να πάει σε sata2, οι διαφορές στην τιμή είναι αρκετά μικρές, καλύτερη επιλογή θα ήταν να έβρισκε από αγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να κρατώ σε εγρήγορση το αγαπημένο μου MacBook και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον εσωτερικό 320GB SATA σκληρό του με έναν 250GB SSD. Σημειωτέον ότι, σύμφωνα με τα specs, το συγκεκριμένο laptop πρέπει να έχει SATA II και όχι SATA III οπότε υποθέτω ότι μπορώ να "κατεβάσω" το κόστος αγοράς με την αγορά αντίστοιχου SSD... 

 

Έχει κάποιος άλλος επιχειρήσει τη συγκεκριμένη αναβάθμιση; Υπάρχει κάποια πρόταση αγοράς; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Μενεις μακρια απο vertex 2, ειναι αρκετα αναξιοπιστοι και η εταιρια εχει κακο after sales service.

 

 

Να προτεινω κατι διαφορετικο?

Εγω στη θεση σου θα το πουλαγα κανα 600αρι. Με τα 150€ που θα εδινες για τον ssd, φθασαμε στα 750.

Ενα macbook air μπορεις να το βρεις γυρω στα 1100€ απο εξωτερικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατ'αρχήν ευχαριστώ τους μέχρι τώρα συμμετέχοντες για τις απαντήσεις τους. :)

 

 

Vertex ή Samsung

προτεινω ομως να σκεφτεις και την αγορα Sata 3 ασχετα αν δεν χρησιμοποιείται στο συγκεκριμένο μηχάνημα σε περιπτωση που μελλοντικά αγοράσεις κατι άλλο

πλεον οι τιμές εχουν πεσει αισθητά!

 

 

δεν αξίζει να πάει σε sata2, οι διαφορές στην τιμή είναι αρκετά μικρές, καλύτερη επιλογή θα ήταν να έβρισκε από αγγελίες...

Δεν έχω αντίρρηση να αγοράσω SATA 3, εφ'όσον οι τιμές είναι παραπλήσιες. Αλλά δεν ξέρω ποιόν. :)

 

 

[...]

 

 

Να προτεινω κατι διαφορετικο?

Εγω στη θεση σου θα το πουλαγα κανα 600αρι. Με τα 150€ που θα εδινες για τον ssd, φθασαμε στα 750.

Ενα macbook air μπορεις να το βρεις γυρω στα 1100€ απο εξωτερικο....

Είναι αλήθεια ότι αυτή τη στιγμή, αν αγόραζα νέο laptop, θα έπαιρνα ένα MacBook Air 13". Αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα. Γι'αυτό ψάχνω να κρατήσω current τον υπάρχοντα MacBook μου, ο οποίος με καλύπτει από πλευράς επιδόσεων.

 

Αν λοιπόν εξαιρέσουμε τους "προβληματικούς" Vertex 2, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

https://www.skroutz.gr/s/2506636/Samsung-840-Series-250GB-2-5-inch-SSD.html

 

από Ελλάδα λογικά αυτόν..

Κι από εκτός Ελλάδας; :)

Ψωνίζω αρκετά από το amazon.co.uk...

 

Αλήθεια, υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ 840 και 840 Pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αναλόγως την χρήση που κάνεις, με την κλασική καθημερινή δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά...

 

 

η μλκια είναι ότι στο amazon τον περασμένο μήνα έβγαινε αρκετά συχνά στις προσφορές ο 840 250gb...

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009LI7C9Y/ref=s9_simh_bw_p147_d5_i3?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=05JM409XQA0WZP7560N8&pf_rd_t=101&pf_rd_p=228922307&pf_rd_i=428655031

 

και πάλι πάντως βγαίνει φτηνότερα από Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αναλόγως την χρήση που κάνεις, με την κλασική καθημερινή δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά...

 

 

η μλκια είναι ότι στο amazon τον περασμένο μήνα έβγαινε αρκετά συχνά στις προσφορές ο 840 250gb...

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009LI7C9Y/ref=s9_simh_bw_p147_d5_i3?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=05JM409XQA0WZP7560N8&pf_rd_t=101&pf_rd_p=228922307&pf_rd_i=428655031

 

και πάλι πάντως βγαίνει φτηνότερα από Ελλάδα...

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο το έχω ψάξει και συζητήσει οι Vertex και οι Samsung ειναι οι καλύτεροι. Με πολύ διάβασμα σε φόρουμ αναφέρεται οτι ο 830 ηταν καλύτερος απο τον 840

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...