Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD για MacBook Alu Unibody (Late 2008)


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατάταξη από θέμα επιδόσεων είναι: 840 < 830 < 840Pro

 

 

 

Πολύ σωστά, όμως δε μετράει καθόλου αυτό στην προκειμένη περίπτωση, διότι το συγκεκριμένο Macbook έχει Serial ATA (3Gb/s) δηλαδή SATA2 σύνδεση για σκληρό δίσκο που σημαίνει πως μέγιστες ταχύτητες Read/Write θα ναι οριακά κοντά στα 300MB/s οποιονδήποτε απ αυτούς και να πάρει. 

 

Απο θέμα αξιοπιστίας, ποιος έχει βγάλει τα λιγότερα προβλήματα πρεπει να δει. Επιδόσεις δε θα δει διαφορά όποιον και να πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο ακριβώς laptop έχω τον Samsung 830 στον προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
 
Αν πας σε Intel πρόσεξε λίγο γιατί το Invidia chipset  που φοράει έχει θέματα με την ταχύτητα του Negotiation Link. 
 
 
 

Μπορεί να είναι 5 χρόνων άλλα με τον ssd δεν νιώθει B) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ και πάλι άπαντες για τις χρήσιμες πληροφορίες, τις γνώμες και τις συμβουλές. :)

 

Απ' ότι βλέπω, ο 830 αποτιμάται πλέον ακριβότερα από τον 840, οπότε κλίνω προς τον δεύτερο.

Ελπίζω το MacBook να μην πάθει λόξιγκα που θα βάλει στα σπλάχνα του... Samsung. :D

[...]

 

 

Μπορεί να είναι 5 χρόνων άλλα με τον ssd δεν νιώθει B) 

 

Έχεις παρατηρήσει ουσιαστική διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρατηρήσει ουσιαστική διαφορά;

Πλακα κανεις ετσι?

Θα δεις τεραστια διαφορα!

 

Προτεινω βεβαια (οσο χρονοβορο κ αν ειναι) να κανεις clean install το λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 830 αποτιμάται λίγο περισσότερο από τον 840 τον απλό. Ο 840 pro είναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά.

Δες κι εδώ ένα full review:

http://www.anandtech.com/show/6328/samsung-ssd-840-pro-256gb-review

 

Επειδή έχεις όμως παλιό  μηχάνημα που σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιείς στο max τον SSD δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά, πάρε κάτι πιο φτηνό εκτός και σκοπεύεις να πάρεις κάτι καλύτερο στο μέλλον ώστε να τον αξιοποιήσεις εκεί.

Επεξ/σία από Markknopfler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι άπαντες για τις χρήσιμες πληροφορίες, τις γνώμες και τις συμβουλές. :)

 

Απ' ότι βλέπω, ο 830 αποτιμάται πλέον ακριβότερα από τον 840, οπότε κλίνω προς τον δεύτερο.

Ελπίζω το MacBook να μην πάθει λόξιγκα που θα βάλει στα σπλάχνα του... Samsung. :D

 

Έχεις παρατηρήσει ουσιαστική διαφορά;

 

 

Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω το laptop με νεότερο μοντέλο από τότε που το πέρασα ssd είναι σαν να πήρα καινούργιο.   :-D

Έχω κάνει clean install.   :-(

 

 

 

Φίλος πήρε το νεότερο μοντέλο 13,3 με τον 2,8 πριν 3 μήνες.  :cry:

Τα βάλαμε διπλά διπλά και σε άνοιγμα κλείσιμο και άνοιγμα προγραμμάτων το δικό του αργεί 3-5 seconds.  B)  B)  B)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η αλλαγή SSD ισοδυναμεί με άλλο μηχάνημα τελείως.. Καμμία σχέση πριν και μετά..Σαν να αλλάξεις επεξεργαστή και να μεγαλώσεις τη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Προτεινω βεβαια (οσο χρονοβορο κ αν ειναι) να κανεις clean install το λειτουργικο.

Ε, καιρός είναι να κάνω clean install. Έχω να κάνω clean install από τότε που τον πήρα - το 2008... :P

 

Ο 830 αποτιμάται λίγο περισσότερο από τον 840 τον απλό. Ο 840 pro είναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά.

Δες κι εδώ ένα full review:

http://www.anandtech.com/show/6328/samsung-ssd-840-pro-256gb-review

 

Επειδή έχεις όμως παλιό  μηχάνημα που σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιείς στο max τον SSD δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά, πάρε κάτι πιο φτηνό εκτός και σκοπεύεις να πάρεις κάτι καλύτερο στο μέλλον ώστε να τον αξιοποιήσεις εκεί.

Ευχαριστώ για το link με το κατατοπιστικό review. :)

Στο ορατό μέλλον δεν σκοπεύω να αλλάξω τον MacBook, άλλωστε για αυτό που τον θέλω (τυπικό laptop εργασιών γραφείου) είναι μια χαρά.

 

Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω το laptop με νεότερο μοντέλο από τότε που το πέρασα ssd είναι σαν να πήρα καινούργιο.   :-D

Έχω κάνει clean install.   :-(

 

 

 

Φίλος πήρε το νεότερο μοντέλο 13,3 με τον 2,8 πριν 3 μήνες.  :cry:

Τα βάλαμε διπλά διπλά και σε άνοιγμα κλείσιμο και άνοιγμα προγραμμάτων το δικό του αργεί 3-5 seconds.  B)  B)  B)

 

 

 

  

Σίγουρα η αλλαγή SSD ισοδυναμεί με άλλο μηχάνημα τελείως.. Καμμία σχέση πριν και μετά..Σαν να αλλάξεις επεξεργαστή και να μεγαλώσεις τη ram.

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Έχω ήδη φτάσει το MacBook στην ανώτατη RAM που παίρνει το μοντέλο (8GB) οπότε το μόνο που απομένει είναι ο δίσκος. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τότε πάρε κάτι πιο φτηνό,  δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τον 840 για τέτοια χρήση δεν θα δεις διαφορά στο λαπτοπ σου.

Πάρε πχ έναν vertex 3 ή έναν samsung 830 128GB που είναι πιο φτηνός..:)



****Άσχετο****

Τι μνήμες του έχεις περάσει? Εγώ έχω της apple ακόμα 2x2 gb. Έχεις δει διαφορα στην αυτονομία?

Για μνήμες δες της Crucial είναι πολύ καλές και καλή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

****Άσχετο****

 

Τι μνήμες του έχεις περάσει? Εγώ έχω της apple ακόμα 2x2 gb. Έχεις δει διαφορα στην αυτονομία?

 

Πήρα της Crucial, αυτές εδώ (αν και τις είχα πετύχει λίγο φθηνότερες, στις 38 λίρες)..

 

Φίλε τότε πάρε κάτι πιο φτηνό,  δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τον 840 για τέτοια χρήση δεν θα δεις διαφορά στο λαπτοπ σου.

Πάρε πχ έναν vertex 3 ή έναν samsung 830 128GB που είναι πιο φτηνός.. :)

[...] 

Εντάξει, ας μην πάω και στα 128GB, ας κρατήσω ένα επίπεδο... :)

Πάντως κι ο Vertex 3 είναι πιο ακριβός από τον αντίστοιχο 840 (τουλάχιστον στο amazon).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τον 840 τον απλό τότε, δεν έχει νόημα να πας για τον pro σ αυτό το μηχάνημα. Εκεί που διαφέρουν πολύ είναι στο write speed αλλά αυτό είναι μικρό ποσοστό ενός δίσκου και δεν έχει νόημα ακόμα περισσότερο στο δικό σου μηχάνημα..;)

Άν είναι πιο ακριβός ο vertex go for 840 δεν θα το μετανιώσεις, έχω τον 840 pro και είμαι 1000% ευχαριστημένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάρε τον 840 τον απλό τότε, δεν έχει νόημα να πας για τον pro σ αυτό το μηχάνημα. Εκεί που διαφέρουν πολύ είναι στο write speed αλλά αυτό είναι μικρό ποσοστό ενός δίσκου και δεν έχει νόημα ακόμα περισσότερο στο δικό σου μηχάνημα.. ;)

Άν είναι πιο ακριβός ο vertex go for 840 δεν θα το μετανιώσεις, έχω τον 840 pro και είμαι 1000% ευχαριστημένος..

 

Thanks, μου φαίνεται ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων στο thread με ωθεί στον Samsung 840.

Πού φτάσαμε, θα δώσω χρήματα στη Samsung, τι να κάνω... :P

 

Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για τη συμμετοχή σας, τη γνώμη σας και τα σχόλιά σας. :)

Θα επανέλθω όταν (με το καλό) τον εγκαταστήσω για τις εντυπώσεις μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με αυτά τα χαρακτηριστικά μπορώ να πάρω και εγώ την Crucial και να βάλω τα καινούργια τα OS?

http://tinypic.com/r/2w323vr/6

 

O δικός σου MacBook είναι το MacBook Pro Early 2008. Απ' ότι έψαξα πρόχειρα, το συγκεκριμένο μοντέλο φτάνει επίσημα μέχρι τα 4GB RAM και "ανεπίσημα" μέχρι τα 6GB RAM (ένα module 2GB και ένα module 4GB). 

 

Σύμφωνα με την Apple, μπορείς να βάλεις OS X 10.8 (Mountain Lion) στον υπολογιστή αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...