Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με αναβάθμιση ram.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Είπα να αναβαθμίσω τη ram μου αλλά μου προέκυψε ένα πρόβλημα.

 

Έχω μια μητρική που λέει ότι υποστηρίζει DDR3 1800(O.C.)*/1600(O.C.)/1333/1066/800 ECC,Non-ECC,Un-buffered Memory.

 

Μέχρι πριν είχα 4gb μνήμης Corsair XMS στα 1333mhz,και τώρα είπα να τα αντικαταστήσω με ένα dimm  8gb Corsair Vengeance που είναι 1600mhz.

 

Όταν έβαλα το νέο dimm,στην οθόνη δεν έβγαζε καθόλου εικόνα,ούτε καν έμπαινε στο BIOS. Μόλις το έβγαλα και ξανάβαλα τα xms 1333mhz όλα κανονικά.

 

 

Τι φταίει ?

Είναι χαλασμένο το καινούριο dimm που αγόρασα ?

Κανονικά αν έβαζα 1600mhz dimm και δεν είχα κάνει overclock δεν θα μου το κατέβαζε αυτόματα στα 1333mhz ?

 

 

υ.γ. αφού έβγαλα το dimm των 1600mhz και ξανάβαλα των 1333,μου εμφανίστηκε μήνυμα από BIOS που να λέει overclocking falied,press f1 for setup or f2 to load default settings.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα κάνεις Load bios settings χωρίς να ποστάρει το PC σου? :)

 

Κατά 99,999999999% γίνεται με τον παρακάτω τρόπο σε όλα τα ΜΒs. Είναι ένα jumper δίπλα στην μπαταρία.

http://www.youtube.com/watch?v=Pdp_L5IxaNI

 

Περισσότερα στο manual σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε.

 

αφού έκανα το reset,και πάλι τα ίδια,στην οθόνη δεν έβγαινε ούτε καν το σήμα της motherboard.

 

αφού ξαναέβαλα τα xms μου έβγαλε μήνυμα το bios για να βάλω τις ρυθμίσεις απ' την αρχή πράμα που σημαίνει πως σωστά το έκανα το bios reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Μπορείς να δοκιμάσεις την μνήμη κάπου αλλού?

 

Να φανταστώ δεν ξεκινάς το σύστημα XMS3+Vengeance μαζί.

οχι,δεν το ξεκινάω με όλα φορτωμένα μαζί. μια βάζω το 1600αρι των 8gb μονο του,μια τα 4 ντιμς των 1333 μονα τους.

 

δεν εχω να τη δοκιμασω καπου αλλου,εχω μεσα τον παλιο μου υπολογιστη αλλα ειναι ddr2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγμα που συμβαίνει αρκετά συχνά τελευταία στις  Vengeance και είναι χαλασμένο chipaki ..

 

αυτό υποπτεύθηκα στην αρχή... μάλλον θα το πάω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω να τη δοκιμασω καπου αλλου,εχω μεσα τον παλιο μου υπολογιστη αλλα ειναι ddr2

Έναν φίλο δεν έχεις που να παίρνει το PC του DDR3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγο ψάξιμο στο google συνειδητοποίησα πως κι άλλοι που έκαναν συνδιασμό το ίδιο κομμάτι RAM με motherboards της asus με το ίδιο socket είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!!!!

 

http://forum.corsair.com/v2/showthread.php?t=97011

 

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=96504

 

Στο δεύτερο thread προτείνεται μια επιπλέον λύση. Θα τη δοκιμάσω και αυτή,και αν δεν γίνει πάλι τίποτα,τότε αύριο τις πάω στο μαγαζί.

 

(να παω στο bios με παλιά ram,να βάλω χειροκίνητα volts και timings,και μετά αφού κλείσει πριν κάνει reboot να το κλείσω και να βάλω τη νέα ram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί όχι. Ήθελα να στο πω και πριν, αλλά δεν το θεωρώ πραγματική λύση. Τι θα γίνει λοιπόν όταν θα χρειαστεί να κάνεις ένα bios reset κάποια στιγμή? Θα πρέπει να έχεις πάντα καβάτζα την XMS3 για να μπουτάρεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα τώρα έδεσε το γλυκό... Στο Πλαίσιο με την τρομερή ποικιλία που έχει, έχεις να διαλέξεις μεταξύ, Corsair, Corsair, Corsair και στο τέλος κάτι value RAM της Transcent :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...