Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με αναβάθμιση ram.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνεχίζω και ψάχνω συνέχεια στο google πράγματα,και μου φαίνεται πως ίσως να υπάρχει και άλλος λόγος που να φταίει.

 

Από ότι φαίνεται οι motherboards της Asus γενικά φέρονται παράξενα με τις διάφορες rams.  και ειδικά η σειρά που έχω εγώ, είναι πολύ επιλεκτική στο με ποιές ram θα λειτουργήσει. Υπάρχουν πολλά θέματα που βρήκα σε forums που υπάρχουν κι άλλοι με την ίδια motherboard και έχουν προβλήματα όχι μόνο με τη ram που έχω εγώ,αλλά και με πολλές άλλες.

 

Μεταξύ όλων των άλλων προβλημάτων που βρήκα και έχουν να κάνουν παραξενιές της motherboard με διάφορες rams,από ότι φαίνεται αν και το maximum μέγεθος είναι 16gb,και ο maximum χρονισμός 2133,υπάρχει ο περιορισμός το κάθε dimm ξεχωριστά να έχει μέχρι 4gb,ενώ εγώ έβαλα ένα των 8gb.

 

Άμα όντως φταίει αυτό και δεν είναι χαλασμένο αυτό το dimm,θα μου το αλλάξουν ?

 

Η άλλη μαλακία είναι πως κοιτάζοντας το Qualified Vendor's List οι πιο πολλές rams που έχει έχουν σταματήσει να παράγωνται.

 

υ.γ. οτιδήποτε έχω πάρει που να είναι της Asus με έχει δυσαρεστύσει. Είτε case,τώρα η motherboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει... και περνιόμαστε και για expert την τύφλα μας... Τίποτα δεν πρέπει να θεωρείς δεδομένο, κι ας έχει ένα σχετικά καινούριο chipset όπως το 785G :cry:

 

Δίκιο έχεις. Σελίδα 1-12 από το Αγγλικό manual:

http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=M4A785TD-V%20EVO&os=29

H Μητρική δέχεται max 4GB Dimms :mad:

 

Έχεις νομίζω μια εβδομάδα διορία βάση νόμου να επιστρέψεις το προϊόν και να σου δώσουν πιστωτικό (αν και νομίζω τα χρήματά σου δικαιούσαι). Πάνε να την αλλάξεις με 2 4αρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασάνων συνέχεια...

Πήγα και τελικά μου είπε ο τεχνικός πως το dimm ουτως ή άλλως ήταν χαλασμένο και μου το άλλαξαν.

Αποφάσισα λοιπόν να πάρω 8gb μοιρασμένα σε 4 διαφορετικά dimms.

Πάλι η μάρκα ήταν Corsair,αλλά αυτή τη φορά xms3,1600mhz.

 

Τα έβαλα και τα 4 και αντιμετώπισα πάλι το ίδιο πρόβλημα... Ούτε POST δεν έκανε.

Δοκίμασα το reset bios που είχα κάνει για τις άλλες,πάλι τίποτα.

Έβαλα ξανά τις παλιές και μετά μου έβγαλε το μήνυμα BOOTMGR IS MISSING.

Έκανα restart και πήγα ξανά στις ρυθμίσεις του BIOS και έβαλα χειροκίνητα τα timings και voltage,πάλι δεν λειτούργησαν οι νέες μνήμες.

Έβαλα ξανά τις παλιές,και τώρα το pc δεν κάνει POST ούτε και με τις παλιές!!!

 

Γράφω από το παλιό pc μου γιατί το άλλο τώρα δεν μπουτάρει ούτε καν με τις παλιές!!!

 

Τι φταίει ? Τι να κάνω ???  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα reset σε πρώτη φάση.

 

Οι XMS3 θέλουν πολύ ρεύμα και κακώς έκανες και πήρες 4 DIMMS. έπρεπε δυο τεσσάρια... Και ακόμα καύτερα δύο Vengeance

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα να κάνω reset bios με τις παλιές μνήμες,και τώρα φόρτωσε,και ναι ευτυχώς γράφω από αυτό.

 

Μεγάλη ανακούφιση το ότι επιτέλους άνοιξε το pc μου.  :)

 

Δοκίμασα πάντως και να τον ανοίξω έχωντας φορτωμένο 4 νέα dimms,3,2,μέχρι και 1 νεο dimm μόνο του,και τίποτα!

 

Αλλά τελικά και οι καινούριες μνήμες πάλι δεν τρέχουνε. Τι στο ^#$&%! συμβαίνει ποια ???  :angry:

ΚΑΙ αυτές ελλατωματικές ?

 

 

Πάει. Αύριο θα τις πάω πίσω και δεν θα ξαναπάρω άλλες ram,θα μείνω με τα 4gb. Άμα είναι για 1-2 fps σε 1-2 games να χρειάζεται τόση μανούρα δεν αξίζει το κόπο.

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως η συμβατότητα μεταξύ μητρικής και μνημών είναι ένα θέμα που αρκετοί φίλοι δεν το πολυπροσέχουν ενώ θα έπρεπε να το ψάχνει κανείς με την ίδια, αν όχι μεγαλύτερη, προσοχή όπως όταν τσεκάρει τη συμβατότητα μητρικής και επεξεργαστή. Θα έλεγα μάλιστα και από προσωπική μου εμπειρία, ότι συχνά το να ταιριάξεις μνήμες με μητρική, καταντάει βάσανο ... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...