Προς το περιεχόμενο

Αερό-ψύκτρα στα ~40 ευρώ


Teisos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτάμε για μία ψύκτρα με μαξ 45 ευρώ για έναν i7-920. Ξεχωρίζει κάποια από τις παρακάτω; Θα ήθελα να είναι όσο πιο ήσυχη γίνεται. ( Φωτιζόμενα φουρφούρια και καγκουριές (<- http://www.skroutz.gr/s/1565298/Scythe-Ninja-3-Rev-B.html) απορρίπτονται :angry: )
12016998-6094.jpg8574320-orig.jpg8574315-orig.jpg
Είναι σε σειρά οι:
1. Scythe Mugen 3 Rev. B  www.skroutz.gr/s/1565320/Scythe-Mugen-3-Rev-B.html
2. Thermalright TRUE Spirit 140 www.skroutz.gr/s/417172/Thermalright-TRUE-Spirit-140.html
3. Thermalright HR-02 Macho  www.skroutz.gr/s/417157/Thermalright-HR-02-Macho.html
 
Αν υπάρχουν και επιλογές από εξωτερικό ( π.χ. amazon δεν έψαξα), πολύ ευχαρίστως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω λάθος δεν θα έκανες με καμία από τις τρείς. Εγω θα έπαιρνα την TS (2) γιατί και λίγο καλύτερη μπορεί να είναι (μικροδιαφορές) αλλά κυρίως γιατί βολεύεται πάρα πολύ εύκολα λόγω του σχετικά μικρού της όγκου, και προβλήματα με τις μνήμες (ύψος) δεν θα έχεις

 

more-pics-of-heatsinks-138a.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκει να εχει ενα ευρυχωρο κουτι, κατα προτιμηση full tower.

 

Αν ειχα full tower θα επαιρνα την Scythe Mugen 3 Rev. B.

 

Ομως δεν εχω και ετσι πηρα (με προταση ενος φιλου μου που την εχει στο μηχανημα του - ας ειναι καλα ο ανθρωπος) την Cooler Master Hyper 212 Evo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω μία 212 και θα ήθελα ένα γερό upgrade σε ψυκτική ικανότητα.

Κοίταξα ένα review από την Thermalright HR-02 Macho η οποία μου άρεσε και μου φανόταν ποιοτικό το fan της και είδα ότι έχει καλές επιδόσεις, αλλά όχι εξαιρετικές. Επίσης φαίνεται ότι αρχικά είχε σχεδιαστεί για να δουλεύει fanless ( τα κενά μεταξύ των fins είναι τεράστια!).

 

Το κουτί είναι ένα PC-P50 lian li το οποίο πρέπει όντως να το μετρήσω να δω αν χωράνε.

 

H Scythe μαλλον είναι άριστη, αλλά μου φαίνεται ( χωρίς κανένα ένδειξη :P) ότι έχει φθηνιάρικο fan. Adtakhs, έχω άδικο, έτσι; Πιστεύω ότι αν χωράει και είναι ήσυχη, είναι η πρώτη μου επιλογή.

 

True spirit 140, ε; Από το 2011 δεν έχει βγει κάποιο άλλο rev, κάτι;

 

( Σε 10- 15 μέρες θα γίνει η αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε στο 120αρι Version που στο προτείνω κιόλας. Αλλάξαν fan δλδ όχι τίποτα σπουδαίο, αφού η σχεδίαση είναι εκπληκτική και δεν έχει ξεπεραστεί από κάποιον στην Mid-range κατηγορία. Έχει κανά 10αρι κάτω σε € και 1-2 βαθμούς πάνω σε επιδόσεις, οπότε για μένα αξίζει

 

Αν θες κάτι καλύτερο θα πας σε Thermalright Archon. Εκεί όμως μιλάμε για ~60 ευρώ, και αυτό νέο Rev. Πάρε και ένα συγκριτικό της Mugen 3 που τις συγκρίνει με τις δυο Thermalright που λέμε (από το XBitLabs, το πιο εξειδικευμένο τεχνολογικό forum για συτήματα ψύξης). Η Archon είναι ξεκάθαρα καλύτερη, και η TS ελαφρώς:

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/scythe-mugen-3_5.html

Και το τελικό συμπέρασμα αφού έχει πει τα καλά του λόγια για την Mugen:

 

However at the same time, the new Japanese cooler, just like many other coolers out there, will have hard time competing against Thermalright True Spirit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...