Προς το περιεχόμενο
laikos123

μαύροι κύκλοι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μαύρους κύκλους κάτω από τα ματια τι να κάνω?δεν ξενυχτάω δεν πίνω δεν καπνίζω ίσως μονο το βραδυ να μη κοιμάμαι καλά

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ άλλα δεν άντεξα

Ένας άντρας ρωτά το γιατρό για τους μαύρους κύκλους που έχει κάτω από τα μάτια

O γιατρός τον ρωτά: Πίνεις;

Όχι απαντά ο άντρας.

Γιατρός: καπνίζεις;

Αντρας: Όχι  γιατρέ μου.

Γιατρός: Ξενυχτάς;

Αντρας: Όχι βέβαια, ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.

Γιατρός: παίζεις χαρτιά;

Αντρας: Όχι και ούτε πρόκειται.

Γιατρός: Πας με άλλη γκόμενα κάθε βράδυ;

Αντρας: Όχι και ούτε πρόκειται.

...και ο γιατρός: Και τότε τι στο διάολο σε πειράζουν οι μαύροι κύκλοι;;;

:-D

• Like 8

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Η κούραση, η αϋπνία, η κακή διατροφή, η πολύωρη χρήση η/υ κτλπ δεν είναι η  κύρια αιτία του προβλήματος  όσο λέγεται. Απλά αυτά επιδεινώνουν το πρόβλημα το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι οργανικό και επομένως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Το ίδιο και με τις κρέμες ως τρόπο λύσης του προβλήματος. Δεν τους εξαφανίζουν όσο διαφημίζουν απλά τους μειώνουν ελάχιστα.

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για να το πούμε πολύ χοντροκομμένα υπάρχουν δύο είδη ύπνου: ο ξεκούραστος βαθύς αναζωογονητικός που ξυπνάς και νιώθεις χαρούμενος και ενεργητικός σα μικρό παιδί με όρεξη για ζωή και ο ελαφρύς, νευρικός, κακής ποιότητας ύπνος όταν το πρωί νιώθεις βαρύς, ενήλικος, κακόκεφος, κουρασμένος και θέλεις δυο καφέδες και τρεις ώρες μέχρι να πάρεις μπρος. Οι μαύροι κύκλοι που σε απασχολούν σύμφωνα με την εμπειρία μου έχουν σχέση με το δεύτερο είδος.

Τώρα πώς κοιμάται κανείς καλά; (πάλι από προσωπική εμπειρία) Η αγχώδης καθημερινότητα εκφράζεται και στα όνειρα, γι' αυτό ο στρεσαρισμένος βλέπει ανάλογες ονειρικές εικόνες και οι μύες προσώπου και σώματος είναι σφιγμένοι οπότε το πρώτο βήμα είναι η ελλάτωση του στρες όταν είμαστε ξύπνιοι. Μετά ίσως ένα σταθερό ωράριο να βοηθήσει, ελαφρύ γεύμα, ένα ζεστό χαλαρωτικό ντους πριν τον ύπνο, καθαρά σκεπάσματα, κατάλληλο στρώμα και μαξιλάρι, απαλή μουσική, αρωματικά κεριά, βιβλίο αντί για οθόνη την τελευταία μισή με μία ώρα πριν μας πάρει ο ύπνος, νοητικές ασκήσεις χαλάρωσης μυών (φαντάζεσαι τους μύες να χαλαρώνουν-ειναι πανεύκολο), προσευχή ή διαλογισμός πριν τον ύπνο κάνουν θαύματα και οτιδήποτε βοηθάει να εισέλθουμε στη διαδικασία με απόλυτη ηρεμία, ο καθένας σίγουρα έχει τα δικά του κόλπα. Υποθέτω ότι είμαστε απαλλαγμένοι από εξαρτήσεις ουσιών, αλκοόλ, φαρμάκων.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

απαλή μουσική, αρωματικά κεριά, ...

Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμμένο σε αυτά τα δύο;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

http://www.megatv.com/ygeia/default.asp?catid=21848

Τα γιατί της υγείας καπου εκει μεσα λεει καποια πραγματα...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμμένο σε αυτά τα δύο;

Έχω να προτείνω σε μουσική. Ψάξε για meditation/relaxation/sleeping music και nature/natural sounds ίσως κάτι και σε cafe del mar η ποικιλία είναι πραγματικά μεγάλη. Ορίστε ένα δικό μου αγαπημένο μαζί και μ' αυτό στην υπογραφή μου :-D Πάντως όταν είμουν 17 με νανούριζαν υπέροχα οι κιθάρες από το live after death σε κασέτα οπότε περί ορέξεως..

http://www.youtube.com/watch?v=U-tqyVjbJHU

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.