Προς το περιεχόμενο

Εργασία με δελτίο παροχής υπηρεσιών


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κρατήσεις του ΙΚΑ ανεβαίνουν όταν και αν ποτέ ανέβει ο μισθός σου. Οι κρατήσεις του ΟΑΕΕ ανεβαίνουν επειδή έτσι θέλουν όταν περάσουν κάποια χρόνια, ακόμα και αν μειωθεί ο μισθός σου! Αυτό είναι τρελή διαφορά!

 

Εγώ που είμαι με μπλοκάκι παίρνω ένα Χ ποσό. Αν αύριο ο ΟΑΕΕ αυξηθεί, ο εργοδότης μου δεν είναι υποχρεωμένος να συμπληρώσει τη διαφορά.

 

Όταν λέμε 1000 ευρώ μεικτά συνήθως εννούμε μισθό + ΦΠΑ. Το ότι πληρώνεις ΟΑΕΕ δεν υπολογίζεται συνήθως στα μικτά.

Οπότε:

- 1000 / 1.23 ΦΠΑ = 813 ευρώ.

- Απο αυτά γίνεται παρακράτηση 20%. 813 - 162 =  651.

- Απο αυτά θα δίνεις 450/διμηνο, άρα 225/μήνα στον ΟΑΕΕ. 651- 225 = 426 

- Βάλε και ένα 20άρικο/μήνα στον λογιστή σου μένουν 400 ευρώπουλα.

- Μερικούς μήνες αφού κάνεις τη φορολογική δήλωση θα πάρεις πίσω 162 * 12 = 1944 € - τον όποιο φόρο εισοδήματος.

- Έχεις να πληρώσεις επίσης επιμελητήριο 45 ευρώ νταβατζιλίκι και τέλος επιτηδεύματος 650 ευρώ αν είσαι ανω των 35 η αν είσαι πάνω απο 5 χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Αν είναι για 4 μήνες ζήτα να σε πληρώσουν με απόδειξη δαπάνης (εκεί δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις ΟΑΕΕ ή να κάνεις έναρξη). Αλλιώς για 4 μήνες δεν αξίζει τον κόπο σε καμία περίπτωση.

ειναι ενα προγραμμα εσπα, τους ρωτησα και ειπαν οτι θελουν υποχρεωτικα να κανω εναρξη ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ). ευχριστω πολυ για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Άρα;;;; Τι σημαίνει Το ποσόν του Φ.Π.Α. βαρύνει το πρόγραμμα; Θα τρελαθούμε τελείως; :P

 [/i])

Φίλε τελευταία φορά σου γράφω. Όλα είναι όπως στα έγραψα παραπάνω...

Το ΦΠΑ βαραίνει τον Ελκε φυσικά σημαίνει ότι είναι μέσα στα λεφτά που σου δίνουνε. Αν απαλλασσόσουν θα σου δίνανε 11000 ευρώ. Κάνω 2-3 συμβάσεις το χρόνο με Ελκε μεγάλου πανεπιστημίου τα τελευταία 10 χρόνια οπότε ξέρω τι σου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλε,

Απλά όπως καταλαβαίνεις επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μία σύμβαση 14.000 ευρώ, γίνεται τελικά ούτε 6000 σε σημείο που δεν ξέρω εάν αξίζει να κάνω την δουλειά που μου ζητείται. Μάλιστα απ’ ότι φαίνεται οι ΕΛΚΕ κάνουν και ότι μπορούν για να μην έχεις άλλη επιλογή από το να χάσεις το μεγαλύτερο ποσοστό της αμοιβής.

Όταν λες αν απαλλασσόμουν μάλλον εννοείς αν είχα ΙΚΑ από άλλη εργασία, και έπαιρνα εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ. Το προσπάθησα, αλλά δυστυχώς τα ένσημα μου δεν ήταν αρκετά.

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει ο ΕΛΚΕ;

Το κράτος και η εφορία σου παίρνει τα χρήματα. Για τον ΕΛΚΕ η δαπάνη είναι 14000. Τώρα γιατί από τα 14000 σου μένουν 6000, αυτό είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι με την εξαρτημένη εργασία... Εξαρτημένη σημαίνει ΙΚΑ... Μπλοκάκι και ΙΚΑ δεν συμβιβάζονται...

Δεν μπορείς να αναφέρεσαι σε μπλοκάκι και ταυτόχρονα σε εξαρτημένη εργασία.

 

Επίσης για φορολόγηση ως μισθωτός ο νόμος μιλάει για έγγραφη συμφωνία κάτι που εσύ σαφώς έχεις... έργου βέβαια αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και το κράτος και η εφορία παίρνει τα χρήματα. Όμως ο ΕΛΚΕ έχει άλλους τρόπους να πληρώσει τους εργαζόμενους, π.χ. απόδειξη δαπάνης, να σε προσλάβει με εξαρτημένη εργασία (απαλλάσσεσαι από ΟΑΕΕ κτλ), μικρότερες χρονικά συμβάσεις, για να δίνεις λιγότερες εισφορές κτλ κτλ κτλ. Αντί γι αυτό, επιλέγει την χειρότερη των χειροτέρων τύπου σύμβαση, έτσι ώστε να χάσεις το 70% της αμοιβής. Αυτό εννοώ.

 

Υπάρχουν τρόποι, αλλά οι ΕΛΚΕ είναι στα αρχίδια τους για το που πηγαίνουν τα χρήματα. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ας γράφουν ότι ‘κύριε η σύμβαση λέει 14 εσύ θα πάρεις 6’. Για να ξέρει κάποιος που ΔΕΝ είναι λογιστής, τι θα πάρει στη τελική. Σε πληρώνει για μία δουλειά που θα κάνεις για έναν ολόκληρο χρόνο, τα βάζεις κάτω και βλέπεις αν αξίζει.

 

Όσο αφορά την εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ, εάν δουλεύεις παράλληλά σε άλλη εργασία στη οποία έχεις ΙΚΑ, ανάλογα με την Δ.Ο.Υ. σου, εάν πιάνεις έναν συγκεκριμένο αριθμό ένσημων από το ΙΚΑ, έχεις το δικαίωμα ΕΞΑΙΡΕΣΗΣ από τον ΟΑΕΕ. Διαφορετικά κάνεις το αντίστροφο, κάνεις έναρξη, και πρέπει να πάρεις εξαίρεση από το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις σύμβαση έργου με μια εταιρεία θεωρείσαι μισθωτός. Αυτό έχω καταλάβει από τις τελευταίες φορολογικές αλλαγές.

 

 

Με το νέο φορολογικό νόμο (4172/2013), άλλαξε οι προϋποθέσεις για να θεωρηθεί το εισόδημα από ατομική εμπορική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες:


Όπως αναφέρεται στο άρθρο 12 . (Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις):

«1. Το ακαθάριστο εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις περιλαμβάνει τα πάσης φύσεως εισοδήματα σε χρήμα ή σε είδος που αποκτώνται στο πλαίσιο υφιστάμενης, παρελθούσας ή μελλοντικής εργασιακής σχέσης.

2. Για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες:

α) στο πλαίσιο σύμβασης εργασίας, σύμφωνα με το εργατικό δίκαιο,

β) βάσει σύμβασης, προφορικής ή έγγραφης, με την οποία το φυσικό πρόσωπο αποκτά σχέση εξαρτημένης εργασίας με άλλο πρόσωπο, το οποίο έχει το δικαίωμα να ορίζει και να ελέγχει τον τρόπο, το χρόνο και τον τόπο εκτέλεσης των υπηρεσιών,

γ) οι οποίες ρυθμίζονται από τη νομοθεσία περί μισθολογίου και ειδικών μισθολογίων των υπαλλήλων και λειτουργών του Δημοσίου,

δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,

ε) ως δικηγόρος έναντι πάγιας αντιμισθίας για την παροχή νομικών υπηρεσιών,

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον οι ετήσιες επιχειρηματικές δαπάνες που θα εξέπιπταν, σύμφωνα με το άρθρο 22, δεν υπερβαίνουν το ποσό των εννέα χιλιάδων διακοσίων πενήντα (9.250) ευρώ. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις σύμβαση έργου με μια εταιρεία θεωρείσαι μισθωτός. Αυτό έχω καταλάβει από τις τελευταίες φορολογικές αλλαγές.

 

Ναι The_Judas, μάλλον έτσι είναι.

 

Αλλά όπως το καταλαβαίνω, το ότι θεωρείσαι μισθωτός δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο, είσαι ακόμη ελεύθερος επαγγελματίας, δίνεις εισφορές, ΦΠΑ 23%, παρακράτηση 20% φόρου κτλ. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι στο τέλος φορολογείσαι για 22% αντί για 26%. Και έχεις επιστροφή φόρου, αν και νομίζω ότι επιστροφή θα έχεις και στην άλλη περίπτωση, αφού η παρακράτηση μάλλον αφαιρείται από την τελική φορολογία.

 

Αν όμως θεωρείσαι μισθωτός ΚΑΙ με εξαρτημένη εργασία (πράγμα που εσκεμμένα η σύμβαση ΕΛΚΕ το λέει ρητά ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ), τότε μάλλον δεν κρατάς βιβλία, και δεν αποδίδεις ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το μόνο που αλλάζει είναι ότι στο τέλος φορολογείσαι για 22% αντί για 26%.

 

όχι ακριβώς....   :wacko:

http://www.money-money.gr/tool/poso-foro-plironoun-diaforetikes-katigories-forologoumenon-gia-to-idio-isodima/101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ένας άνεργος μπορεί να κάνει έναρξη ΟΑΕΕ με μπλοκάκι παροχής γενικών υπηρεσιών, να πληρώνει τα 225 το μήνα ώστε να έχει ασφάλεια και να μην κόψει καμία απόδειξη; Ο λόγος είναι πως η αυτασφάλιση στο ΙΚΑ είναι πολύ ακριβή. 

...και αν κάτσει καμιά ευκαιριακή δουλειά, κόβει και μια απόδειξη, αν όχι, πληρώνει απλά την ασφάλεια.

Γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βρει ΚΑΔ να ανήκει, επιμελητήριο και χώρο τότε ναι. 

 

Αλλά, καλύτερα να μην το κάνει. 

Γιατί το λες αυτό; Πως αλλιώς να ασφαλιστεί στο δημόσιο για την μελλοντική του σύνταξη και να μην χάνει χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Πρόκειται για σύμβαση από πανεπιστήμιο για τεχνική δουλειά. Οι πληρωμές θα γίνονται τμηματικά, υποτίθεται δεν λέει η σύμβαση ακριβείς ημερομηνίες. Το πραγματικό ποσό αμοιβής είναι 14.000 ευρώ. Δεν υπάρχει απόδειξη δαπάνης, ούτως ή άλλως διάβασα ότι μέχρι 10.000 επιτρέπονται οι αποδείξεις δαπάνης.

 

Πρέπει να κάνω κανονικά ΤΕΒΕ και να φαίνομαι ελεύθερος επαγγελματίας. Μου το είπαν.

 

Δηλαδή κάτσε για να καταλάβω, γιατί θα τρελαθώ.

 

Το ποσό είναι 14.000.

 

Θα δίνω 225/μήνα στον ΟΑΕΕ για ένα χρόνο. Άρα -2700 ευρώ

26% θα μου πάρει η εφορία 14.000 * 26%, δηλαδή -3640 ευρώ

23% θα δίνω ΦΠΑ από τις πληρωμές μου, 14.000 * 23%, δηλαδή -3220

 

Δηλαδή από τα 14.000 εγώ θα πάρω τελικά 4440;

 

edit: Α ξέχασα, και θα πρέπει να δώσω και το τέλος επιτηδευματία 600 ευρώ; Και εγγραφές, ΟΑΕΕ, προ-εγγραφές, επιμελητήρια, νταβατζιλίκια, - 150

 

Δηλαδή θα πάρω 3.690;

Νομιζω οτι για να συμβει κατι τετοιο πρεπει να πληρωθει ολο το ποσο σε ενα φορολογικο ετος. Αν π.χ τα 4000 ειναι για τους τελευταιους μηνες ενος φορολογικου ετους και τα 10000 στο επομενο τοτε δεν μενει τιποτα στο χερι και τα 14,000 θα τα παρει η εφορια.

Δεν βλεπω καποιο τροπο ωστε να δουλεψει καποιος στην Ελλαδα με αυτα τα ποσα με δελτιο παροχης υπηρεσιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας άνεργος μπορεί να κάνει έναρξη ΟΑΕΕ με μπλοκάκι παροχής γενικών υπηρεσιών, να πληρώνει τα 225 το μήνα ώστε να έχει ασφάλεια και να μην κόψει καμία απόδειξη; Ο λόγος είναι πως η αυτασφάλιση στο ΙΚΑ είναι πολύ ακριβή. 

...και αν κάτσει καμιά ευκαιριακή δουλειά, κόβει και μια απόδειξη, αν όχι, πληρώνει απλά την ασφάλεια.

Γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ

Και αφου δεν θα κοβεις τιποτα(μηδεν εσοδα) πως θα δικαιολογεις οτι πληρωνεις τον ΟΑΕΕ?

 

Υπαρχουν τροποι απλα ρωταω για να δω πως το σκεφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό; Πως αλλιώς να ασφαλιστεί στο δημόσιο για την μελλοντική του σύνταξη και να μην χάνει χρόνια;

 

Όταν λες να μην κόψει καμιά απόδειξη εννοείς οτι θα τα παίρνει μαύρα; Δεν κατάλαβα. Αν κάνεις έναρξη θα έχεις τις εισφορές του ΟΑΕΕ που ανέφερες έξοδα λογιστή ετήσια πληρωμή σε επιμελητήριο. Η εφορία θα σου υπολογίσει τεκμήριο για τον χώρο που πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσεις οτι ασκήσεις το επάγγελμά σου, είτε εκμισθωμένος χώρος είτε στο σπίτι σου και εφόσον δεν θα έχεις κανένα εισόδημα θα μπεί φόρος 26% + 75% προκαταβολή για το επόμενο έτος. Θα σκας όλα αυτά τα λεφτά χωρίς εισόδημα δηλαδή..... η εφορία υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε καλέσει και για ελεγχο μετά να δει από που προέρχονται τα χρήματα που έδωσες στον ΟΑΕΕ αν δεν έχεις κόψει αποδείξεις και δεν έχεις έσοδα, θα πρέπει να κάνετε ανάλωση κεφαλαίου με τον λογιστή σου.

 

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα. Είναι εντελώς ασύμφορη η έναρξη με μπλοκάκι στις μέρες μας διότι το κράτος δεν έχει κάνει διαχωρισμό μεταξύ εργαζομένου με μπλοκάκι που μπορεί να είναι σαν μισθωτός και μιας επιχείρησης. Μόνο αν βρεις δουλειά να κάνεις έναρξη. Όσο για την σύνταξη μην ανυσυχείς, όσο και να πληρώσουμε δεν θα πάρουμε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...