Προς το περιεχόμενο

Εργασία με δελτίο παροχής υπηρεσιών


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι κάνεις σύμβαση έργου αξίας 10.000 ευρώ ΣΥΝ ΦΠΑ για διάρκεια 12 μήνες.

Τα χρήματα που θα περάσουν από τα χέρια σου είναι 10.000 + 23 % = 10.000 + 2300 = 12.300 ευρω τόσα θα σου δώσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εργοδότης.

 

Ο εργοδότης σε πληρώνει :

 

10.000 ευρώ + 2300 ΦΠΑ (σύνολο 12.300)

 

- 2.300 το ΦΠΑ το οποίο θα πάει απευθείας στο κράτος.

 

Υπόλοιπο καθαρό μισθού : 10.000

 

Ασφάλεια / ΟΑΕΕ  = 250 μήνα * 12 μήνες = 3000 ευρώ (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΗ ΒΑΘΜΙΔΑ)

 

10.000 – 3.000 = 7.000 ευρώ

 

ΑΡΑ θα φορολογηθείς 26% για αυτά τα 7.000 ευρώ που έμειναν. Το 26 % είναι 1444,45 άρα

7.000 – 1444,45 ευρώ =

 

Καθαρό υπόλοιπο : 5555,55 ευρώ

 

ΟΜΩΣ θα δώσεις και προκαταβολή φόρου ύψους 55 % (σύντομα 100%) του ποσού που έδωσες. Δηλαδή το 55% του 1444,45 ευρώ άρα επιπλέον 794 ευρώ.

 

Άρα : 5555,55 ευρώ – 794 = 4761 ευρώ

 

Καθαρό υπόλοιπο 4761 ευρώ.

 

Αν πρέπει να πληρώσεις τέλος επιτηδευματία ( άλλα 650 ευρώ) τότε

 

4761 – 650 = 4111 ευρώ καθαρό.

 

Άρα στην καλύτερη τα χρήματα που θα σου μείνουν καθαρά για να φας, να ντυθείς, να νοικιάσεις σπίτι, να πληρώσεις λογαριασμούς κ.τ.λ. από τα 10.000 ευρώ θα είναι περίπου 4100 ευρώ.

 

Αυτό το ποσό θα πάρεις αθροιστικά στο τέλος του χρόνου είτε έχεις παρακράτηση φόρου είτε όχι. Αυτά τα λεφτά έχεις βγάλει δηλαδή.

 

Το θες ανά μήνα ; Εεεε 4100 / 12 = 341 ευράκια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, θέλω να ρωτήσω αν θα μπουν ένσημα στο λογαριασμό μου μετά από υπηρεσίες που προσέφερα (εξ'αποστάσεως για να είμαι ακριβής) με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης - όντας άνεργος δεν υπήρχε άλλος τρόπος πληρωμής. Τα χρήματα και ο φορέας φαίνονται κανονικά στο Ε1 αλλά δε ξέρω αν θα μπουν ένσημα και αν μπουν πόσα θα είναι; Αρχικά, ρώτησα τον φορέα/εργοδότη και μου είπε ότι είναι αναρμόδιος να απαντήσει, αν και μου είπε ότι εφόσον έγινε με ΑΕΔ λογικά δε μπαίνουν. Όλα αυτά τα ρωτάω για ένα και απλό λόγο: είμαι εγγεγραμμένος ως άνεργος στον ΟΑΕΔ. Πρέπει να πάω να ζητήσω την διακοπή κάρτας ανεργίας ή όχι; Αν δε μπουν τελικά ένσημα, δεν έχει νόημα να κόψω τη κάρτα έτσι δεν είναι; Αν μπουν ένσημα, τότε πρώτα δε θα πρέπει να ενφανιστούν στο ηλεκτρονικό σύστημα ΑΤΛΑΣ και μετά να ζητήσω διακοπή της κάρτας ανεργίας; Ευχαριστώ. 

Το θρεντ φαίνεται παλιό αλλά παρολαυτά ας ελπίσω ότι κάποιος θα απαντήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά τώρα με το νόμο Κατρούγκαλου έχει καταλάβει κανείς πώς φορολογούνται τα μπλοκάκια;;  Υπάρχει ακόμη η επιλογή να φορολογηθείς ως μισθωτός ή ως ελεύθερος επαγγελματίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα με το νόμο Κατρούγκαλου έχει καταλάβει κανείς πώς φορολογούνται τα μπλοκάκια;;  Υπάρχει ακόμη η επιλογή να φορολογηθείς ως μισθωτός ή ως ελεύθερος επαγγελματίας?

 

1. Δεν έχει να κάνει κάτι ο νόμος κατρούγκαλου με τη φορολόγηση παρά μόνο με τις ασφαλιστικες εισφορές

 

2. Πλέον υπάρχει μία κοινή κλίμακα οπότε δεν έχει νόημα να "διαλέξεις" κλίμακα ακομα και αν πληρείς τις προυποθέσεις

 

3. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι πλέον η μείωση φόρου από τις αποδείξεις (έμμεσο αφορολόγητο) δεν θα ισχύσει για του ελευθερους επαγγελματίες ... δε διευκρινίζοταν στο άρθρο αν αυτό θα αφορά και όσους εμπείπτουν στη παρ.9 άρθ. 39 του ν.Κατούγκαλου ... και πολύ περισσότερο σε όσους πληρούν μεν τις προηγούμενες προυποθέσεις (αριθμό εργοδοτών / ποσοστό τζίρου σε εναν). Αυτό που έχω καταλάβει, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος είναι ότι δεν θα υπάρχει αφορολογητο γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό που λες για την κοινή κλίμακα ισχύει μόνο για όσους είναι μισθωτοί και έχουν παράλληλα και άλλη εργασία με μπλοκάκι. Εγώ ρωτάω για όταν δουλεύεις μόνο με μπλοκάκι, εκεί απ' ότι ξέρω διαλέγεις το καθεστώς με το οποίο θα φορολογηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, αν είσαι μισθωτός με μπλοκάκι ο εργοδότης υποχρεούται (θεωρητικά) να πληρώσει ένα μέρος των ασφαλιστικών εισφορών. Πρακτικά, δεν θα πληρώσει τίποτα. Γι αυτό σε έχει με μπλοκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει αυτό που λες. Αλλά στην πράξη πως ακριβώς υπολογίζεται το καθαρό εισόδημα που θα λάβεις; Είναι αδύνατον να βγάλω άκρη με το γκουγκλαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει επιλογη αλλα δεν συμφερει. Ουσιαστικα και ο εργοδοτης θα τα κοψει απο εσενα για να τα δωσει ο ιδιος.

Μιλαμε για μεγαλη φουσκα.

Γενικα με μπλοκακι δεν εχεις κανενα δικαιωμα. 

Ειναι ελληνικη πατεντα για να εισαι δουλος με συνθηκες εργασιας 18ου αιωνα. 

Χωρις αδειες χωρις αδεια απολυσης κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφέρει ποιο από τα 2? Γτ στην ουσία οι πιο πολλοι επιλεγουν σαν μισθωτοι. Αλλά υπάρχει κάποιος που να μας δώσει ακριβή παραδείγματα με ποσοστά; Πχ 1000€ μεικτά το μήνα. Από αυτά τι αντιστοιχεί σε εισφορές, τι σε παρακράτηση φόρου εισοδήματος κλπ κλπ κλπ.  Αλλά καλό θα ήταν αν κάποιος ξέρει στάνταρ, όχι στο περίπου ή απ' ό,τι έχει ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό που λες για την κοινή κλίμακα ισχύει μόνο για όσους είναι μισθωτοί και έχουν παράλληλα και άλλη εργασία με μπλοκάκι. 

 

Όχι

 

 

http://foroline.gr/archives/8238

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν αφορά τα μπλοκάκια αυτό που ανέβασες!

 

Τι εννοείς "τα μπλοκάκια"΄... είναι κάτι άλλο από τον ΕΕ και το ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ?

 

Μπορεί κάποιος δηλαδή να είναι μπλοκάκι αλλά όχι Φυσικό Πρόσωπο ?

 

καθώς είμαι και εγώ , θεωρώ, μπλοκάκι από το 2003 εγώ αυτό καταλαβαίνω, ίσως εννοείς κάτι άλλο που δε ξέρω.

 

Μπορείς να βάλεις ένα λινκ από αυτά που σε έχουν μπερδέψει που να μιλά για άλλη κλίμακα για "τα μπλοκάκια" ?

 

κάποια άλλη δηλαδή από αυτήν που γράφει ως

 

Ενιαία Κλίμακα Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών προσώπων

  • Ποιους αφορά η παραπάνω Κλίμακα:

Μισθωτούς, Συνταξιούχους, Ατομικές επιχειρήσεις, Αγρότες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ προσλαμβάνεσαι από ένα δημόσιο φορέα με σύμβαση μίσθωσης έργου, ανοίγεις μπλοκάκι στον ΟΑΕΕ και κόβεις αποδείξεις, Αυτό εννοώ μπλοκάκι.  Δηλ είσαι στον ΟΑΕΕ αλλά δουλεύεις με ωράριο σαν μισθωτός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ προσλαμβάνεσαι από ένα δημόσιο φορέα με σύμβαση μίσθωσης έργου, ανοίγεις μπλοκάκι στον ΟΑΕΕ και κόβεις αποδείξεις, Αυτό εννοώ μπλοκάκι.  Δηλ είσαι στον ΟΑΕΕ αλλά δουλεύεις με ωράριο σαν μισθωτός

 

Ε, αυτό σου λέω => είσαι ατομική επιχείρηση και ως τέτοια υπάγεσαι στην παραπάνω κλίμακα

 

Η κλίμακα είναι 100% αυτή, αυτό που δε ξέρω είναι αν το αφορολόγητο ισχύει και για σένα/μένα καθώς υπάρχει μια μικρή διαφορά μεταξύ των

 

- Έεπιδή έχω 1 τακτικό "εργοδότη" υπάγομαι στην κλίμακα των μισθωτών (που ίσχυε και περυσι)

- Είμαι μισθωτός

 

Το ότι δουλεύεις "σαν μισθωτος" μέχρι πέρυσι σου έδινε το διακίωμα να υπάχθεις σε εκείνη την κλίμακα. πλέον είναι κοινή οπότε το θέμα ποια κλίμακα να διαλέξω (αν με συμφέρει) δεν έχει νόημα

 

επειδή όμως τώρα λέει ΡΗΤΑ ότι η απαλλαγή φόρου ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (όχι δεν εφαρμοζεται όπου δεν υπάρχει παγια αντιμισθία, πχ στη περίπτωσή σου) αλλά γενικά

 

δεν είμαι σίγουρος αν παίρνεις την απαλλαγή αυτή ή όχι

 

μέχρι πέρυσι δηλαδή η απαλλαγή φόρου "πήγαινε μαζί" με την κλίμακα που έπεφτες ... πλέον αυτό δεν υπάρχει και απομένει μονο, καταλαβαίνω, το "ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ" ... αλλά αυτό δε το ξέρω 100% (και δεν ρώτησα και τον λογιστή μου που μου έκανε τη δήλωση).

 

 

btw:

το ότι άνοιξες μπλοκάκι δε σημαίνει ότι έπαψες να είσαι άνθρωπος / φυσικό πρόσωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Link.png Site: εδώ

 

"Ποσοστά εισφορών

Για τα πρόσωπα που το εισόδημά τους προέρχεται από απασχόληση σε ένα ή δύο φυσικά ή νομικά πρόσωπα, τα οποία αποδέχονται τις σχετικές υπηρεσίες τους και προκύπτει υποχρέωση ασφάλισης σύμφωνα με τη ρύθμιση της παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016 υπολογίζονται εισφορές:

Α. ΚΛΑΔΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΣ
Συνολικό ποσοστό εισφορών: 20%
Ποσοστό εισφορών ασφαλισμένου: 6,67%
Ποσοστό εισφορών εργοδότη: 13,33%

Β. ΚΛΑΔΟΥ ΥΠΕΡ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ
Β1. Παροχές Ασθενείας σε είδος
Συνολικό ποσοστό εισφορών: 6,45%
Ποσοστό εισφορών ασφαλισμένου: 2,15%
Ποσοστό εισφορών αντισυμβαλλόμενου: 4,30%

Β2. Παροχές Ασθενείας σε χρήμα
Συνολικό ποσοστό εισφορών: 0,65%
Ποσοστό εισφορών ασφαλισμένου: 0,40%
Ποσοστό εισφορών εργοδότη: 0,25%

Γ. ΚΛΑΔΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
Συνολικό ποσοστό εισφορών: 7%
Ποσοστό εισφορών ασφαλισμένου: 3,5%
Ποσοστό εισφορών εργοδότη: 3,5%

Δ. ΚΛΑΔΟΥ ΠΡΟΝΟΙΑΣ
Συνολικό ποσοστό εισφορών: 4%
Ποσοστό εισφορών ασφαλισμένου: 4%
Ποσοστό εισφορών εργοδότη: 0%

 

Προσοχή: Για τους κλάδους επικουρικής ασφάλισης και πρόνοιας (εφάπαξ) υπάρχει υποχρέωση καταβολής εισφορών, στις περιπτώσεις που λόγω της ιδιότητας ή της δραστηριότητας υφίσταται υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση των κλάδων αυτών."

 

Πρακτικά, ξεχνάς το ποσοστό του εργοδότη και το πληρώνεις εσύ.

 

Αυτά όσο αφορά τα ασφαλιστικά.

Για την εφορία, υπολόγισε ένα 20% παρακράτηση με το καλημέρα πιθανό φόρο που θα χρειαστεί να πληρώσεις επιπλέον στο τέλος, ειφορά αλληλεγγύης. Από Link.png Site: εδώ αντιγράφω:

 

"Κάνοντας μία ανακεφαλαίωση όλων των παραπάνω, το ποσοστό της επιβάρυνσης από φόρο και ασφαλιστικές εισφορές την πρώτη χρονιά μπορεί να φτάσει σε ακραίες περιπτώσεις το 90% περίπου, ενώ σε μια μη ακραία περίπτωση η επιβάρυνση ξεκινάει από 50% περίπου των εισοδημάτων. Όλα αυτά, χωρίς να έχουμε βάλει μέσα στον συλλογισμό την προκαταβολή φόρου που είναι ταμειακή επιβάρυνση και το τέλος επιτηδεύματος. Αν σε όλα αυτά υπολογίσουμε και την πιθανότητα του τιμολογίου που μπορεί να μείνει ανεξόφλητο και το γεγονός ότι θα πρέπει να αποδοθεί ΦΠΑ επί αυτού, αλλά και το ότι οι μη πληρωμένες εισφορές δεν εκπίπτουν από το φορολογητέο εισόδημα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι ακροβάτες στα τσίρκο και οι κασκαντέρ των ταινιών κάνουν λιγότερο επικίνδυνη δουλειά. Το μόνο σίγουρο είναι, ότι αυτοί θα μπορούν να καλύπτουν τα λειτουργικά τους κόστη, οι επαγγελματίες – μπλοκάκιδες όχι…"

 

Συνυπολόγισε και έξοδα λογιστή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...