Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

κατσε εσυ τωρα ιδιωτικε υπαλληλε,ξυπνα απο τα αγρια χαραματα,ταλαιπωρησου μεχρι να πας στη δουλεια σου,

ωστε να ερθει μετα το κρατος να σου κλεψει τον μισθο σου με φορους και αυξησεις,για να ταισει ολα αυτα τα κοπροσκυλα.

Πήξε κορόιδο. Καλά, άεργος πρεπει να εισαι εσύ, αλλά λέμε για την περίπτωση που δουλευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Γιατί δεν τους ξηλώνουν όλους και να βάλουν άλλους; Τόσος κόσμος περιμένει στην ουρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Γιατί δεν τους ξηλώνουν όλους και να βάλουν άλλους; Τόσος κόσμος περιμένει στην ουρά.

 

Αν τηρηθεί η επιστράτευση και δεν δουλέψουν υποτίθεται ότι αυτό θα γίνει εξ όσων έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο άνθρωπος που κατάφερε να αυτοαναιρεθεί στο επόμενο ποστ... Θα έμπαινα στο κόπο να σου απαντήσω σοβαρά αν νόμιζα πως  όντως δεν κατάλαβες... θεωρώ όμως ότι δεν υπάρχουν τόσο χαζοί άνθρωποι στον κόσμο...

 

 

αγαπητε μου, αυτο που εκανα ειναι να παρω το επιχειρημα της αναλογιας σου και να αντλησω συμπερασματα πανω σε αυτο.

αν εχεις προβλημα με αυτα τα συμπερασματα, πολυ απλα εχεις προβλημα με την επιμονη σου να συγκρινεις ανομοια πραματα προκειμενου να δικαιολογησεις το αισχος που συντελειται τωρα με την απεργια στο ΜΕΤΡΟ.

 

πολυ απλα,αν ειναι να δεχτω οτι ο ελληνας του ΜΕΤΡΟ δικαια παιρνει περισσοτερα απο τον μεσο ελληνα εργαζομενο,επειδη,επειδη με βαση την αναλογια σου, ακριβως το ιδιο γινεται και με τον αγγλο του μετρο,τοτε δεν μπορω να δεχτω το γεγονος οτι ο ελληνας

παιρνει περισσοτερα απο τον αγγλο,αφου παλι με με βαση την αναλογια σου,ο αγγλος δουλευει σε ενα πιο απαιτητικο ΜΕΤΡΟ απο οτι ο ελληνας.

αρα αναλογικα ο ελληνας πρεπει να παιρνει λιγοτερα απο οτι ο αγγλος και οχι περισσοτερα.

savvy?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

tragic!!!

 

Ελα ντε!!! 

Μα ειναι δυνατον να δουλευουν μακρια απο το σπιτι τους και να τραβιουνται απο τα χαραματα για να φτασουν εκει? Γινονται αυτα το 2013? Την εποχη που φιλτραρεις που θα δουλεψεις με γνωμονα την αποσταση? Λες και δεν υπαρχουν χιλιες δουλειες να διαλεξεις μια κοντινη!

Oh wait..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε!!! 

Μα ειναι δυνατον να δουλευουν μακρια απο το σπιτι τους και να τραβιουνται απο τα χαραματα για να φτασουν εκει? Γινονται αυτα το 2013? Την εποχη που φιλτραρεις που θα δουλεψεις με γνωμονα την αποσταση? Λες και δεν υπαρχουν χιλιες δουλειες να διαλεξεις μια κοντινη!

Oh wait..

 

Aυτα ειναι προβληματα. Οχι μαλακιες. Αυτες οι απεργιες μας χαλανε την σουπα. Εκει που ειναι ολα καλα να ο αλλος ξεπεταγεται με ενα πανο και σου χαλαει τον υπνο...oh wait...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aυτα ειναι προβληματα. Οχι μαλακιες. Αυτες οι απεργιες μας χαλανε την σουπα. Εκει που ειναι ολα καλα να ο αλλος ξεπεταγεται με ενα πανο και σου χαλαει τον υπνο...oh wait...

Οχι, οχι, διορθωση. ΑΥΤΟ ειναι προβλημα, ΑΥΤΗ η απεργια μας τη χαλαει. :)

Για τους προαναφερθεντες λογους μαλιστα οι οποιοι ειναι συγκεκριμενοι. Οχι γενικοι.

 

ΕΝΤΙΤ: Οριστε και αλλο ενα πολυ συγκεκριμενο προβλημα που μαντεψε, για τον αποδεκτη του δεν ειναι μαλακια. Το κανω quote γιατι μαλλον σου διεφυγε.

προσωπικα παντως το τελευταιο που με νοιαζει ειναι τα χαμενα λεφτα απο την καρτα απεριοριστων διαδρομων που εχω.

 

το σημαντικοτερο για μενα, ως ταλαιπωρημενο επιβατικο κοινο, ειναι να καταφερω να φτασω στην ωρα μου γιατι αν δε γινει αυτο 1-2 φορες μπορει να αποτελεσω κι εγω μερος της στατιστικης του 30% ανεργια. κι αυτη ειναι σκληρη αληθεια που βλεπω εγω σαν Ι.Υ., οπως σκληρη αληθεια ειναι κι αυτη που βλεπει ο υπαλληλος του μετρο που απο 1300 θα πεσει στα 800. βεβαια εγω θα πεσω απο τα 700 στα  400 του επιδοματος, κι αυτο το πολυ για 1 χρονο.

 

ισως καποιος τριτος, που δεν επηρεαζεται αμεσα να το εβλεπε πιο αντικειμενικα και απο μενα και απο τον υπαλληλο του μετρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κεντρο-μαρουσι ποδαρατο!!! ποιος θα μου κανει παρεα...; προσφερονται ειδυλιακες/ρομαντικες στιγμες υπο βροχη (την εχω μεγαλη την ομπρελα)...

 

αδυνατω να βρω κατι θετικο σε αυτο που γινεται. μαλλον ειμαι πολυ εγωισταρος και κοιταζω τη βολη μου και οχι το γενικο συμφερον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να το πανε μεχρι τελους μπας και ξυπνησουν μερικοι.

Απεργεια κανονικη ομως ή τετοια?

 

Απεργία 17/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 430

Ποσοστό απεργών: 33%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 790

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

Απεργία 18/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό, ΗΣΑΠ, τραμ: 2.522

Απεργοί: 967

Ποσοστό απεργών: 38%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.310

Προσωπικό ασφαλείας: 181

 

Απεργία 19/1/13

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 210

Ποσοστό απεργών: 16%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.010

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

Απεργία 20/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 190

Ποσοστό απεργών: 14%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.030

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα των ψηφοφόρων αλλά ΟΧΙ των εργαζομένων (πέρα από το ότι είναι ψηφοφόροι και αυτοί).

 

Πότε ήταν η τελευταία φορά που η εκλεγμένη κυβέρνηση έκανε στην πράξη όσα είχε εξαγγείλει προεκλογικά;

 

Δεν είναι θέμα κανενός ψηφοφόρου λοιπόν και κανενός εργαζομένου. Το ότι συμβαίνει γύρω μας είναι θέμα της πολιτικής και επιχειρηματικής ελιτ. Σε σένα και σε μένα μεταφέρεται η ψευδαίσθηση των ευθήνων για να δεχόμαστε σιωπηρά αποφάσεις στις οποίες δεν συμμετείχαμε με κανένα τρόπο.

 

Το δικαστήριο αποφάσισε για την μη νομιμότητα της απεργίας.

 

Για την νομιμότητα της εξουσίας ποιος θα αποφασίσει; Οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι. Τις τελευταίες ημέρες προσπαθούν να χειραγωγήσουν την κοινή γνωμη παρουσιάζοντας τους αντιπάλους τους ως "τρομοκράτες" και τίποτε δεν κινείται γύρω από αυτό. Τσίπα δεν έχουν να παραιτηθούν και να παν στο διάολο, η εκτελεστική εξουσία είναι δεκανίκι τους, εμείς σφυρίζουμε αδιάφορα και βρήκαμε το πρόβλημα μας στο πρόσωπο των απεργών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, οχι, διορθωση. ΑΥΤΟ ειναι προβλημα, ΑΥΤΗ η απεργια μας τη χαλαει. :)

Για τους προαναφερθεντες λογους μαλιστα οι οποιοι ειναι συγκεκριμενοι. Οχι γενικοι.

 

ΕΝΤΙΤ: Οριστε και αλλο ενα πολυ συγκεκριμενο προβλημα που μαντεψε, για τον αποδεκτη του δεν ειναι μαλακια. Το κανω quote γιατι μαλλον σου διεφυγε.

Εαν αυτο ειναι το προβλημα σου δεν θα κατσω να σε λυπηθω κιολας. Εχουν προτεραιοτητα αλλοι με σοβαροτερα προβληματα που τους αναγκαζουν να βγουν στους δρομους. Εσυ πηξε στην κινηση σου και ριχνε καταρες. Δικο σου προβλημα ;) . Το quote σου δεν μου λεει απολυτως τιποτα σε μια συζητηση που λεμε για το αν θα επρεπε να απεργουν ή οχι, γενικα και αοριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αυτο ειναι το προβλημα σου δεν θα κατσω να σε λυπηθω κιολας. Εχουν προτεραιοτητα αλλοι με σοβαροτερα προβληματα που τους αναγκαζουν να βγουν στους δρομους. Εσυ πηξε στην κινηση σου και ριχνε καταρες. Δικο σου προβλημα ;) . Το quote σου δεν μου λεει απολυτως τιποτα σε μια συζητηση που λεμε για το αν θα επρεπε να απεργουν ή οχι, γενικα και αοριστα.

 

H συζητηση εδω και αρκετες σελιδες καλως ή κακως εχει να κανει με την συγκεκριμενη απεργια.

 

Επισης, εισαι βλακας.

Τα λεμε σε λιγες μερες παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεργεια κανονικη ομως ή τετοια?

 

Απεργία 17/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 430

Ποσοστό απεργών: 33%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 790

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

Απεργία 18/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό, ΗΣΑΠ, τραμ: 2.522

Απεργοί: 967

Ποσοστό απεργών: 38%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.310

Προσωπικό ασφαλείας: 181

 

Απεργία 19/1/13

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 210

Ποσοστό απεργών: 16%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.010

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

Απεργία 20/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 190

Ποσοστό απεργών: 14%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.030

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

 

Πολλή γρίπη έπεσε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λίγες απεργίες στην ιστορία της Αθήνας ήταν τόσο αντιδημοφιλείς όσο η πολυήμερη κινητοποίηση στο μετρό / όχι μόνο γιατί επηρεάζει αρνητικά τη ζωή τόσο πολλών ανθρώπων σε καθημερινή βάση αλλά και για έναν επιπλέον λόγο / βρισκόμαστε στο 2013 και όχι στο 1997 ή στο 2006 / οι συνδικαλιστές στις αστικές συγκοινωνίες νομίζουν ότι έχουν απέναντί τους μία κοινωνία που πια κοντεύουμε να ξεχάσουμε, αν και την ανάσα της τη νιώθουμε ακόμα / και είναι μια ανάσα που δεν μυρίζει πολύ ωραία / όμως ήρθε ο ουρανός πάνω στο κεφάλι μας και κανείς δεν μπορεί να προσποιηθεί ότι δεν ξέρει / αλλά οι συνδικαλιστές του μετρό κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν / απεργούν γιατί θα μειωθεί ξανά ο μισθός τους / μάλιστα / δυσάρεστο και σκληρό / αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς η επώδυνη μισθολογική μεταβολή που αφορά μία πολύ μικρή μερίδα σχετικά καλοπληρωμένων υπαλλήλων μπαίνει στην ίδια ζυγαριά με την αδιανόητη ταλαιπωρία εκατομμυρίων ανθρώπων / δυσκολεύομαι να καταλάβω σε ποια χώρα ζουν οι συνδικαλιστές του μετρό και περιμένουν κατανόηση από τους πολίτες / δηλαδή από συμπολίτες τους στον στενό ή στον ευρύτερο δημόσιο τομέα που έχουν επίσης υποστεί διαδοχικές μειώσεις και κατάργηση δώρων ή από ανθρώπους στον ιδιωτικό τομέα οι οποίοι είτε έμειναν άνεργοι (κατά χιλιάδες) είτε προσπαθούν να κρατήσουν τις δουλειές τους με νύχια και με δόντια, υπομένοντας μειώσεις και ατομικές συμβάσεις / ποια ανείπωτη, συγκλονιστική τραγωδία έπεσε πάνω στα κεφάλια των εργαζομένων του μετρό που να δικαιολογεί τόση απερισκεψία και εγωισμό; / ποια ανείπωτη, συγκλονιστική τραγωδία έπεσε πάνω στα κεφάλια των εργαζομένων του μετρό που δεν έπεσε στα κεφάλια των υπολοίπων; / και γιατί δεν αντέδρασαν οι συνδικαλιστές όταν το «κυριλέ» μετρό έγινε «μπάτε, σκύλοι, αλέστε» με ρουσφετολογικές προσλήψεις απ' το παράθυρο / πόρισμα του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρου Ρακιντζή διαπίστωνε αθρόες προσλήψεις υπεράριθμου προσωπικού στο μετρό, κυρίως κατά την προεκλογική περίοδο του 2009 / ύστερα από έρευνα που διενεργήθηκε στην ΑΜΕΛ (Αττικό Μετρό Εταιρεία Λειτουργίας), αποκαλύφθηκε ότι αρκετοί προσληφθέντες εμφανίζουν όμοια χαρακτηριστικά (για παράδειγμα κοινό τόπο καταγωγής, κατά κύριο λόγο τους νομούς Λαρίσης και Ροδόπης), ήταν εργαζόμενοι σε γραφεία βουλευτών και γενικών γραμματέων, ενώ τα βιογραφικά ορισμένων είχαν σταλεί από το φαξ τέως υπουργού ΠΕΧΩΔ.Ε (...) / επίσης, πολλές φορές η συνέντευξη πρόσληψης γινόταν μετά την πρόσληψη (!), ενώ για 17 από αυτούς έγινε πρόσληψη, τη στιγμή που υπήρχε αρνητική αξιολόγηση από τα στελέχη της εταιρείας / σύμφωνα με το πόρισμα του κ. Ρακιντζή, οι εν λόγω προσλήψεις επιβάρυναν σημαντικά τις λειτουργικές δαπάνες του μετρό της Αθήνας και είχαν ως αποτέλεσμα για πρώτη φορά η εταιρεία να εμφανίσει το 2009 έλλειμμα πάνω από 22 εκατομμύρια ευρώ, καθώς η αναλογία του κόστους μισθοδοσίας προς τα συνολικά έσοδα αυξήθηκε από 48% το 2007 σε 74% το 2009

Πολλή γρίπη έπεσε

Ειναι ατιμη αυτη η συγκεκριμενη γριπη, και δυστιχως κολλαει μονο σε ατομα με καταγωγη απο Λαρισα-Ροδοπη

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...